Nadúvanie brucha a plynatosť
Nafuknuté brucho (hnačka a zápcha) a plynatosť (meteorizmus) je častým tráviacim problémom a z času na čas sa objavuje u každého. Vzniká pri nahromadení črevnných plynov v tenkom a hrubom čreve. Objavuje sa napríklad po konzumácii niektorých druhov jedál, pri črevnej dysbióze alebo pri nepravidelnom výprázdňovaní. Prvá pomoc pri nafukovaní je liečivo simetikón – liečivo pôsobiace fyzikálne tým, že znižuje povrchové napätie plynov, čo zmierni pocit nafúknutého brucha plynatosti. Nachádza sa napríklad v liekoch ako Esupimisan kapsule, prípadne Espumisan L, Espumisan comfort.
Bolesť brucha u detí
Pynatosť, nafukovanie a zhoršené trávenie je u detí častou príčinou bolesti brucha. Vhodné sú vyššie spomenuté lieky, kombinovať ich môžete aj s probiotikami. Pre menšie deti sú vhodné probiotiká vo forme kvapiek (PROBIO-FIX baby, PROBIO-FIX imun,, Slovakiapharm Pro-Bio Baby), pre staršie deti cmúľacie probiotiká (Swiss Naturevia Laktobacilky, BioGaia), prípadne prehĺtacie kapsule (Slovakiapharm 10 Pro Bio Premium, PROBIO-FIX). Bolesť brucha sa u detí môže objaviť aj pri strese, preto stav vždy posudzujte komplexne, dieťaťa sa pýtajte aj na to, či ho niečo netrápi v škole, škôlke alebo rodine. Pretrvávajúcu alebo akútnu bolesť brucha u dieťaťa vždy konzultujte s pediatrom.
Bolesť brucha v tehotenstve
Žalúdočná bolesť a bolesť podbruška sú bežnými a obyčajne málo závažnými komplikáciami v tehotenstve. Ak je bolesť mierna, viete si nájsť úľavovú pozíciou a bolesť sa nestupňuje, nie je nevyhnutné vyhľadať lekára.
Častým sprievodným symptómom tehotenstva je pálenie záhy. V takýchto prípadoch môžete užiť antacidá (Rennie, Talcid, Maalox). Pri zápche a bolesti brucha je možné použiť vlákninu, zvýšiť príjem tekutín a podľa možnosti pridať vhodnú fyzickú aktivitu, napríklad rýchlu prechádzku. Pri hnačke a bolesti brucha v tehotenstve môžeme zvoliť Smectu, prípadne probiotiká.
Varovným signálom pri bolesti v tehotenstve je prudká, stupňujúca sa bolesť prípadne krvácanie, horúčka.
Nevoľnosť v tehotenstve
Niekedy sú označované ako ranné nevoľnosti, objaviť sa však môžu v akomkoľvek čase dňa. Medzi spúšťače nevoľnosti patrí nízka hladina cukru krvi (glykémia), preto je vhodné, ak majú tehotné ženy pri sebe nejaké menšie jedlo (tyčinka, ovocie, oriešky…). Okrem pravidelného stravovania v menších dávkach je prospešný aj zázvor, či už vo forme čaju alebo tehotenských lízatiek či pastiliek.