Liečba zápchy
-
Vláknina – denný príjem vlákniny závisí od viacerých faktorov, napríklad vek a pohlavie. V priemere by sme mali denne skonzumovať okolo 30 g vlákniny. Nachádza sa napríklad v celozrnnom pečive, zelenine, niektorých druhoch ovocia, strukovinách. Mechanizmus účinku vlákniny pri zápche je zväčšovanie objemu stolice a zrýchlenie vyprázdňovania.
-
Osmotické laxatíva – zvyšujú uvoľňovanie sekrécie tekutín z čreva čím dochádza k urýchleniu trávenia. Radíme sem napríklad sirup laktulóza. Tento druh laxatíva sa používa aj pri chronickej forme zápchy, benefitom sú prebiotické vlastnosti laktulózy.
-
Kontaktné laxatíva – najrýchlejšie zaberajúce lieky na zápchu, ktoré sa však nemôžu užívať dlhodobo. Zaraďujeme sem napríklad Fenolax (bisakodyl), Bisacodyl K (bisakodyl), Regulax kocky (list a plod senny), Regulax kvapky (pikosulfát). Tehotné ženy a kojace ženy môžu užiť kontaktné laxatíva iba po dohode s lekárom. Nie sú vhodné na liečbu zápchy malých detí.
-
Glycerínové čípky na zápchu – zmäkčujú stolicu, pôsobia lokálne v oblasti análneho otvora. Nesmú sa používať dlhšie ako sedem po sebe idúcich dní.
-
Čaj na zápchu – medzi laxatívne pôsobiace byliny patrí najma senný list.
Zápcha u novorodencov a malých detí
So zápchou pri malých deťoch sa stretávame veľmi často, v určitom oddobí postihuje až 30 % malých detí. Jej prejavy sú rovnaké ako pri dospelých, menšie deti však často nevedia pomenovať, čo sa deje.
Pri novorodencoch a malých deťoch je pri zápche nevyhnutné požiadať lekára o diagnostiku. Treba vylúčiť, či sa nejedná o zápchu spôsobenú nejakým iným ochorením alebo anatomickými poruchami.
V terapii zápchy sa používajú :