Vonkajšia starostlivosť o akné
Starostlivosť o akné by mala mať viacero krokov, robí sa vždy ráno a večer.
-
Pleť na začiatok dôkladne vyčistíme, či už v jednom kroku alebo urobíme takzvaný double cleansing (olejová a následne neolejová čistiaca zložka). Na čistenie môžete použiť napríklad: Bioderma Sebium penivý gél, CutisHelp konopná čistiaca emulzia, prípadne Dr. Muller mydlo s čajovnikom.
-
Dôkladne vyčistenú pleť následne tonizujeme pleťovou vodou na akné, ktoré sa už neumýva, ostáva na pokožke, napríklad Dr. Muller sírové tonikum, Dr. Muller Tea tree tonikum, prípadne Vichy Normaderm tonikum.
-
Aj mastnejšiu a aknóznu pokožku treba hydratovať, a preto je dôležité použiť krém. Najefektívnejšie krémy na akné z lekárne sú Vichy Normaderm Phytosolution, La Roche Posay Effaclar K+ alebo konopný krém na akné Cannaderm Aknea.
Vitamíny a akné
Ľudia náchylní na akné by mali pravidelne užívať najmä zinok, selén a vitamíny zo skupiny B. Užívanie vitamínov síce priamo akné nelieči, môže však predchádzať jeho zhoršeniu a napomáha k rýchlejšej liečbe už vypuknutého akné.
TIP: Zistite, ako sa starať o aknóznu mastnú pleť.
Rovnako je to aj s užívaním kolagénu na akné. Napriek tomu, že kolagén ako taký akné nelieči, jeho pravidelné užívanie vedie k podpore pružnosti a elasticity pokožky. Produkcia kolagénu sa so zvyšujúcim vekom znižuje, preto je vhodné ho doplniť napríklad pri akné v dospelosti.