Čo zaručene pomáha na kŕče a bolesť žalúdka?

S bolesťou žalúdka sa raz za čas stretáva každý. V brušnej dutine sa nachádza množstvo dôležitých orgánov. Bolesť brucha je teda veľmi široký pojem, pod ktorým sa môže nachádzať nielen viacero stavov, ale aj diagnóz. Pozreli sme sa najbežnejšie a život neohrozujúce príčiny. Čítajte ďalej a zistite, čo pomáha na bolesť žalúdka a brucha.

Bolesť brucha môže byť krátkodobý, doma liečiteľný stav. Akútna a intenzívna bolesť brucha však môže vyústiť do život ohrozujúcich stavov. Typ bolesti brucha sa tiež líši, môže sa objavovať v podobe tupej, ťažko lokalizovanej bolesti, až po ostrú bolesť vyrážajúcu do konkrétneho miesta.

Najčastejšie príčiny bolesti žalúdka

Medzi najbežnejšie príčiny bolesti brucha patrí:

  • Poruchy trávenia, diétne chyby – stretávame sa s nimi po prejedení, po atypických kombináciách alebo jednoducho vtedy, keď dané jedlo ”nesadne “.

  • Nafukovanie – pocit nafúknutého brucha a plynatosti je bežný po konzumácii niektorých druhov potravín (strukoviny, zelenina, ovocie), bežný je aj pri črevnej dysbióze, keď je črevo kolonizované škodlivými probiotickými kmeňmi.

  • Zápcha – typicky sa vyskytuje u starších ľudí, stretávajú sa s ňou aj mladší dospelí a taktiež deti, má viacero príčin, napríklad nedostatok vlákniny v strave, málo pohybu, obmedzený pitný režim a odkladanie potreby na stolicu.

  • Hnačka – stretávame sa s ňou pri vírusových alebo bakteriálnych infekciách, po konzumácii pokazeného jedla, pri parazitárnej infekcii, bežná je aj pri užívaní niektorých liekov. Dlhodobá hnačka spojená s bolesťou brucha môže byť symptómom závažnejších ochorení, napríklad ulceróznej kolitídy alebo Crohnovej choroby.

  • Potravinové alergie a intolerancie – pri potravinovej alergii sa do procesu zapája imunitný systém, ktorý pri kontakte s alergénom začína tvoriť protilátky, k alergickej reakcii dochádza veľmi rýchlo a na jej vyvolanie stačí malé množstvo alergénu. Častejšie sa v populácii však vyskytujú potravinové intolerancie, pri ktorých je reakcia oneskorená a závisí najmä od množstva skonzumovanej potraviny.

  • Menštruačné bolesti – pri tejto forme bolesti sa objavuje pocit napätia a kŕčov v podbrušku, v niektorých prípadoch môže vystreľovať až do oblasti konečníka.

Liečba bolesti žalúdka

Liečba bolesti žalúdka závisí nielen od dĺžky trvania ťažkostí, od intenzity bolesti, ale taktiež aj od jej lokalizácii.

Varovným symptómom bolesti brucha je: zvýšená teplota, bolesť sa prudko zhoršuje, prítomnosť iných symptómov.

Čo na bolesť a kŕče v žalúdku

Bolesť a kŕče žalúdka môžeme zmierňovať spazmolytikami – liečivami, ktoré uvoľňujú hladké svalstvo. Používa sa napríklad NO-SPA, prípadne Buscopan. Lieky na tlmenie kŕčov sú vhodné na zmierňovanie bolesti rôzneho pôvodu, napríklad pri ochoreniach žalúdka, čriev alebo pri bolesti močových ciest.

Pancreolan Forte – liek s obsahom pankreatických enzýmov, ktorý uľahčuje a zlepšuje trávenie. Vhodný pri symptómoch ako hnačka, bolesť brucha, nafukovanie či tuk v stolici. Vhodný je aj na dlhodobé užívanie pri chronických ochoreniach týkajúcich sa podžalúdkovej žľazy, pri zápalových ochoreniach tráviaceho traktu a po operáciách.

Bolesť brucha po jedle: Čo pomáha?

Pri bolesti brucha, ktorá je vyvolaná dietetickou chybou (napríklad pri zvolení nevhodných kombinácií jedál), je správnou voľbou aktívne uhlie (Carbo medicinalis), ktoré ma adsorpčné účinky a dokáže na seba viazať škodlivé látky. Pri ľuďoch, ktorí majú problémy s prehĺtaním tablety alebo pri malých deťoch, je možné aktívne uhlie rozdrviť a zriediť s vodou.

Čo pomáha na bolesť brucha pri menštruácii

Prvé dni menštruácie sú často sprevádzané silnou bolesťou brucha a podbruška. Používajú sa kombinácie liečiv ktoré tlmia bolesť a zmierňujú kŕče. Vhodné lieky sú napríklad Panadol Femina.

Na zmiernenie diskomfortu a bolesti brucha už v období pred menštruáciou sa používa Agnucaston – rastlinný liek s obsahom vitexu jahňacieho. Z rastlinných výživových liekov je efektívna aj púpalka dvojročná. Tieto doplnky však neúčinkujú na bolesť brucha okamžite a je nevyhnutné užívať ich dlhodobejšie. 

TIP: Ak vás trápia menštruačné bolesti, zistite, čo by vám mohlo pomôcť.  Pripravili sme rozsiahly prehľad odporúčaní na bolesť brucha pri menštruácii.

Čo pomáha na hnačku a bolesť brucha

Pri liečbe hnačky je veľmi dôležité jej trvanie. Akútna liečba hnačky je odlišná od dlhodobej hnačky. Ak sa hnačka vyskytuje dlhšie ako týždeň, je nevyhnutné vyhľadať lekára. Úporné hnačky môžu signalizovať závažnejší problém a vyčerpávajú organizmus, ktorému chýba voda a minerály.

Akútna hnačka a bolesť brucha

  • Na rýchle zastavenie hnačky je vhodný liek Imodium (loperamid), dostupný aj vo forme Imodium instant – tableta rozpustná v ústach. Pri chronickej hnačke, napríklad pri syndróme dráždivého čreva je liečba loperamidom možná len pri porade s lekárom.

  • Enditril (racecadotril) je rýchlo účinkujúcim liekom, nástup účinku je už za 30 minút. Efektívny je aj pri liečbe cestovateľskej hnačky, je dobrou súčasťou lekárničky na dovolenky.

Chronická hnačka a bolesť brucha

  • Pri akútnej a chronickej hnačke sa používa granulát Smecta (disomektit). Obsahové látky slúžia ako adsorbens, ktorý viaže baktérie, vírusy a toxíny. Okrem toho posilňuje slizničnú mukózu (hlien) a zahusťuje stolicu. Liek je vhodný aj pre deti od 2. roku života.

  • Probiotiká obnovujú narušenú črevnú mikrobiotu, ktorá môže mať rôzne prejavy, napríklad hnačku. Pri pravidelnom užívaní probiotík sa zmierňujú aj iné tráviace ťažkosti, eliminuje sa nafukovanie a bolesť brucha.

TIP: Ak chcete o hnačke zistiť viac, pripravili sme pre vás veľký prehľad možných príčin ťažkostí a riešení problémov s hnačkou a zápchou.

Čo na bolesť brucha u detí

Pri novorodencoch a dojčatách sa často stretávame s kolikami a nafukovaním. Pri týchto ťažkostiach sa malým deťom uľaví po podaní liekov ako Espumisan L, Espumisan Comfort, alebo Sab Simplex.

Ak je bolesť brucha u dieťaťa spôsobená nedostatkom enzýmu laktáza, vyskúšajte ColiPrev kvapky, ktoré tento enzým doplnia. Následná konzumácia potravín s obsahom laktózy nevyvolá tráviace ťažkosti.

Na doplnenie tekutín a minerálov sa deťom podáva napríklad BioGaia Protectis rehydratačný roztok v prášku, prípadne Kulíšek.

Ak chcete podporiť trávenie a imunitu súčasne a zároveň bolesti bruška u detí, podajte probiotiká v kvapkách (Probiofix, BioGaia) alebo cmúľacích tabliet.

Čaje vhodné pri bolesti žalúdka

Pri tráviacich problémoch sa používajú byliny s obsahom horčín. Horčiny sú obsahové látky nachádzajúce sa v rastlinách ako púpava lekárska, pestrec mariánsky, čakanka obyčajná, repík lekársky, mäta pieporná, archangelika lekárska, puškvorec obyčajný alebo zemežlč menšia. Pitie žalúdočných čajov nemá žiadne vedľajšie účinky, môžu sa piť aj dlhodobo.

Autor

Som čerstvá doktorka farmácie, vyštudovala som farmaceutickú fakultu Karlovej Univerzity v Hradci Králové. Zaujímam sa o výskum v oblasti liekových interakcií, zdravého životného štýlu a podpory zdravia.