Čo pomáha na pálenie záhy?
Na zmierňovanie prejavov pálenia záhy sa používajú lieky s rôznym mechanizmom účinku.
-
Antacidá sú lieky, ktoré dokážu neutralizovať kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku, čím prispievajú k zmierňovaniu refluxu. Medzi antacidá radíme napríklad Maalox (hydroxid hlinitý), Tamsus (uhličitan vápenatý), Talcid (hydrotalcit).
-
Inhibítory protónovej pumpy – liečivá ktoré blokujú sekréciou kyseliny chlorovodíkovej priamo v žalúdku. Medzi voľnopredajné patrí napríklad Nolpaza 20 mg 14 tabliet (liečivo pantoprazol) alebo Helicid 20 mg 14 tabliet (liečivo omeprazol). Väčšie množstvo tabliet a vyššie koncentrácie týchto liečiv sú liekmi na recept, ktoré sa používajú pri pálení záhy a refluxe.
-
Čaj na pálenie záhy je dobrou podpornou liečbou ale aj prevenciou refluxu. Obsahuje alkalické bylinné zložky, ktoré upokojujú žalúdok a znižujú jeho aciditu.
Pálenie záhy v tehotenstve
Pálenie záhy v tehotenstve postihuje až 45 % tehotných žien. K pyróze v tehtenstve prispievajú anatomické zmeny, tlak bábätka na vnútorné orgány, vrátane žalúdka. Vplyv majú aj zmeny v hladinách hormónov, najmä progesterónu, ktorý uvoľnuje hladké svaly a tým aj sfinktery na začiatku žalúdka.
Liečba pálenia záhy v tehotenstve má svoje špecifiká. V tehotenstve je možné pri páleni záhy užiť napríklad Gaviscon, taktiež Talcid. Blokátory protónovej pumpy sú v tehotenstve kontraindikované.