Ako zraziť horúčku
Pri dospelých ľuďoch znižujeme horúčku (pyrexiu) pri nameranej teplote nad 38,5 stupňa, pri starších ľuďoch a pacientoch s pridruženými ochoreniami aj pri teplote 38 stupňov. Na tlmenie horúčky sa používajú antipyretiká – liečivá znižujúce teplotu. Používajú sa liečivá ako:
MEDIKAMENT TIP: Veľmi častým dôvodom horúčky býva chrípka. Viete, čo je na ňu najlepšie?
Ako znížiť horúčku u detí a novorodencov
Pri deťoch znižujeme vysokú horúčku pri nameranej teplote 38 stupňov alebo v prípade, že má dieťa teplotu spojenú s bolesťou, diskomfortom, malátnosťou a podobne. Dávku vždy volíme podľa váhy dieťaťa.
Lieky na horúčku pre deti sú dostupné vo viacerých liekových formách.
Kyselina acetylsalicylová nie je vhodným liečivom pre deti do veku 12. rokov.
Teplomery na meranie teploty tela
Na trhu sa nachádza viacero druhov teplomerov na meranie teploty tela.
Podľa spôsobu merania teploty sa delia na:
-
Klasické teplomery – neobsahujú už ortuť, ale gallium (bezpečná, netoxická látka). Sú presné, meranie je však dlhšie. Vhodné pre staršie deti a dospelých.
-
Digitálne teplomery – ich výhodou je rýchle meranie, sú vhodné aj pre malé deti. Väčšina digitálnych teplomerov ponúka aj funkciu merania teploty vody a vzduchu.
Západonílska horúčka
Ochorenie je vyvolané West Nile vírusom, k prenosu infekcie na človeka dochádza cez infikovaného komára, ktorý je prenášačom vírusu. V zriedkavejších prípadoch môže k prenosu dôjsť aj po podaní kontaminovanej transfúzie alebo po transplantácii orgánov. Inkubačná doba je 2 – 14 dní. Ochorenie u väčšiny ľudí prebieha bezpríznakovo. U tých, ktorým sa symptómy prejavia je typická horúčka, bolesť hlavy, kĺbov a svalov, pocit slabosti, nechutenstvo a bolesť brucha. Ochorenie je veľmi zriedkavé, na Slovensku jeho výskyt doposiaľ nebol hlásený. Protilátky proti tomuto vírusu sa však našli u 2 – 4 % populácie. Pri podozrení na Západonílsku horúčku kontaktujte vášho lekára.