MEDIKAMENT TIP: Zistite, čo pomáha na hnačku a zápchu.
Liečba hnačky
-
Lieky proti hnačke fungujú veľmi rýchlo, nie sú však vhodné pre deti od 12, respektíve 18 rokov. Používajú sa pri silnejšej hnačke, ktorá je vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, ale tiež pri cestovateľskej hnačke alebo po konzumácii pokazených potravín. Najbežnejšie používané sú lieky ako Enditril (racekadotril) alebo Imodium ( loperamid).
-
Smecta (diosmektit) – liek proti hnačke vo forme granulátu rozpusteného vo vode, vhodný pri liečbe akútnej ale aj dlhodobej hnačky. Liek je možné podávať aj deťom a dojčatám. Diosmektik funguje ako adsorbčná látka, ktorá dokáže naviazať vodu, čím dochádza k zahusťovaniu stolice v čreve.
-
Hylak – kvapky na hnačku, ktoré obsahujú metabolické produkty 4 probiotických bakteriálnych kmeňov. Kvapky Hylak sa používajú pri tráviacich ťažkostiach vrátane hnačky, je možné ho použiť aj ako prevenciu hnačky z antibiotík. Liek je vhodný pre deti od 2. rokov.
-
Probiotiká proti hnačke – na regeneráciu mikrobioty pri hnačke zvoľte kvalitné probiotiká. Probiotiká sú taktiež najlepšou prevenciou hnačky pri antibiotickej liečbe, užívať ich môžete aj preventívne. Dostupné vo forme kapsúl, žuvacích tabliet a kvapiek.
Jedlo a strava pri hnačke
Čo jesť pri hnačke? Pri hnačke dodržujeme zvýšený pitný režim, pretože dochádza k nadmerným stratám tekutín. Doplniť ich môžete rehydratačnými roztokmi (Fluidex, Kulíšek, Kulíšek Forte, Enhydrol Forte, BioGaia Protectis Plus), pri hnačke na pitie je vhodný aj čierny čaj (pre deti bezkofeínový čierny čaj).
Strava by mala byť diétna, vyhýbame sa tukovým jedlám, koreninám, sladkostiam, sýteným nápojom a podobne. Pri hnačke je vhodné konzumovať ryžový odvar, čučoriedky, sucháre.