Keď chýba železo
Potraviny bohaté na železo sú napríklad mäso a vnútornosti, špenát, brokolica, šošovica, fazuľa, tofu a sójové bôby, ale aj vajíčka a horká čokoláda.
Prejavy nedostatku železa sú zvýšená únava, dýchavičnosť, časté bolesti hlavy, závraty, anémia.
Pri nízkych hodnotách železa v krvi volíme výživové doplnky s obsahom železa, pri závažnejších formách nedostatočnosti môže lekár predpísať železo na predpis.
Formy železa a jeho vstrebateľnosť
Poznáme dve formy železa: hémové a nehémové železo, ktoré sa líšia vo vstrebateľnosti a tým pádom aj využiteľnosti v organizme.
Hémové železo nájdeme najmä v živočíšnych produktoch, má lepšiu vstrebateľnosť a využiteľnosť. Nehémové železo sa nachádza v rastlinných produktoch, má horšiu vstrebateľnosť a využiteľnosť.
Železo sa absorbuje do organizmu cez špecifickú bielkovinu v prvých častiach čreva. Absorpciu železa podporuje vitamín C. Naopak znížené vstrebávanie železa môžeme pozorovať pri súčasnom užití vápnika, horčíka a zinku, tiež pri kofeíne a oxalátoch (mrkva, zeler, špenát, čokoláda a iné).
Výživové doplnky s obsahom železa
TEREZIA HEMOPLUS + KYSELINA LISTOVÁ – komplexný výživový doplnok so železom, kyselinou listovou vitamínom C, vínnou révou, hlivou ustricovou, ostružinou krovitou a vitamínmi B.