Svalové kŕče
Pri svalovom kŕči dochádza k náhlej a mimovoľnej kontrakcii svalu. Intenzita bolesti môže byť rôzna, od mierneho napätia až po intenzívnu bolesť. Svalové kŕče sú častejšie u starších ľudí, pretože majú znížený objem svalovej hmoty, tým pádom sa ľahšie unaví. Bežné sú aj u aktívnych športovcov, pri fyzicky pracujúcich ľuďoch. Stretávame sa s nimi najmä v letnom období, pretože zvýšené potenie zapríčiňuje pokles niektorých minerálov.
Prevencia svalových kŕčov spočíva v dostatočnom pitnom režime, pomáha aj strečing pred fyzickou záťažou.
Pri pretrvávajúcich kŕčoch môžete siahnuť po výživových doplnkoch a liekoch s obsahom magnézia draslíka, napríklad Stop kŕčom tablety, Stop kŕčom Rapid prášok (magnézum, draslík, vitamín B6 a vitamínom E), alebo čisté magnézium – Magnerot, Šumivé magnézium.
Kŕče v lýtkach, kŕčové žily
Oslabenie žilovej steny, ktoré sa prejavuje aj ako kŕčové žily môže byť príčinou kŕčov v lýtkach. Liečba by mala byť dlhodobá. Vhodné je komplexné posilňovanie stability žíl a kapilár, používajú sa obsahové látky ako disomín, hesperidín. Nájdete ich v lieku Detralex a tiež vo výživových doplnkoch ako Venalex, Mobivenal micro.
Kŕče v bruchu
Bolesť brucha a kŕče sú častými tráviacimi ťažkosťami. Sprevádzané môžu byť zápchou, plynatosťou, spomaleným trávením. Miernejšie kŕče v bruchu je možné liečiť voľnopredajnými spazmolytikami – liečivá uvoľnujúce kŕče hladkej svaloviny, ktorá sa nachádza v celom tráviacom trakte. Používa sa napríklad Buscopan (liečivo butylskopolamínium bromid) alebo NO-SPA.