Ako sa lieči a čo je najlepšie na chrípku?

Chrípka zvyčajne prichádza náhle. Ide o vírusové ochorenie, ktoré postihuje nos, hrdlo a pľúca. Typická sezóna chrípky je u nás od októbra do apríla a vrcholí na prelome januára a februára. Aj napriek tomu, že ju množstvo ľudí podceňuje, dokáže s organizmom zamávať. Poradíme vám, ako ju liečiť rýchlo, efektívne a účinne.

Čo je chrípka? Ľudia, ktorí majú chrípku, často pociťujú niektoré alebo všetky prejavy:

  • horúčka alebo pocit horúčky/zimnice (existuje však aj chrípka bez horúčky),

  • kašeľ (existuje však aj chrípka bez kašľa),

  • bolesť hrdla,

  • nádcha alebo upchatý nos,

  • bolesti svalov alebo tela,

  • bolesti hlavy,

  • únava,

  • niektorí ľudia môžu mať pocit na vracanie a hnačku, aj keď je to bežnejšie u detí ako u dospelých.

Chrípka: Nákazlivosť

Chrípka je vírusové ochorenie. Ľudia s vírusom sú nákazliví približne deň pred objavením sa symptómov, až do približne piatich dní po ich nástupe. Deti a ľudia s oslabeným imunitným systémom môžu byť nákazliví o niečo dlhšie.

Pomôžu vám protilátky

Vírusy chrípky sa neustále menia, pravidelne sa objavujú nové kmene. Ak ste v minulosti mali chrípku, vaše telo si už vytvorilo protilátky na boj proti tomuto špecifickému kmeňu vírusu.

Ak sú budúce chrípkové vírusy podobné tým, s ktorými ste sa už stretli, či už tým, že máte ochorenie, alebo ste boli očkovaní, tieto protilátky môžu zabrániť infekcii alebo znížiť jej závažnosť. Hladiny protilátok však môžu časom klesať.

Protilátky proti chrípkovým vírusom, s ktorými ste sa stretli v minulosti, vás tiež nemusia chrániť pred novými kmeňmi chrípky, ktoré môžu byť veľmi odlišné od vírusov, ktoré ste mali predtým.

Komplikácie chrípky

Infekcie dutín a uší sú príkladmi stredne závažných komplikácií chrípky, zatiaľ čo zápal pľúc je vážnou komplikáciou chrípky, ktorá môže byť výsledkom buď samotnej infekcie vírusom chrípky, alebo koinfekcie vírusom chrípky a baktériami.

Ďalšie možné závažné komplikácie vyvolané chrípkou môžu zahŕňať zápal srdca (myokarditída), mozgu (encefalitída) alebo svalového tkaniva (myozitída, rabdomyolýza) a multiorgánové zlyhanie (napríklad zlyhanie dýchania a obličiek).

Infekcia dýchacieho traktu vírusom chrípky môže spustiť extrémnu zápalovú reakciu v tele a môže viesť k  sepse, život ohrozujúcej reakcii tela na infekciu. Chrípka môže tiež zhoršiť chronické zdravotné problémy.

Napríklad ľudia s astmou môžu zažiť astmatické záchvaty, keď majú chrípku a ľudia s chronickými ochoreniami srdca môžu zaznamenať zhoršenie tohto stavu vyvolaného chrípkou.

Chrípka vs prechladnutie

Postihla vás chrípka alebo prechladnutie? Zistite, aké sú medzi nimi najväčšie rozdiely; aké má chrípka príznaky a liečbu:

Príznaky a symptómy

Prechladnutie

Chrípka

Nástup symptómu

postupne

náhle

Horúčka

zriedkavá

častá (trvá 3-4 dni)

Bolesti svalov

mierne

stredné až silné

Zimnica

zriedkavá

častá

Únava, slabosť

mierna

stredná až silná

Kýchanie

časté

mierne

Upchatý nos

častý

menej častý

Bolesť hrdla

častá

menej častá

Kašeľ

suchý kašeľ, ktorý prechádza do vlhkého

suchý dráždivý kašeľ

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Väčšina ľudí, ktorí dostali chrípku, sa dokáže liečiť sama doma a často nepotrebuje návštevu lekára. So samoliečbou chrípky si však nevystačíte, pokiaľ teploty nad 38,5 °C alebo všeobecne zdravotné problémy trvajú dlhšie ako tri dni.

Do ordinácie vyrazte aj v prípade, že vás bolí v krku a vy netušíte, že môže ísť o angínu, ktorá je bakteriálneho pôvodu, a vyžaduje liečbu antibiotikami. Podobné je to, keď sa pridá kašeľ, ktorý sa niekoľko dní nezlepšuje, alebo je dokonca horší.

Horúčku by mal mať lekár pod dohľadom aj u ľudí s chorobami srdca a ciev, pľúc a tiež u tehotných žien. Liečiť doma by ste teplotu nemali ani v prípade, že musíte často chodiť na toaletu, bolí vás brucho, vraciate alebo ak ste opuchnutí a máte vyrážku.

Dôvodom na kontaktovanie lekára je tiež to, keď sa teplota týka malého dieťaťa, ktoré nemôže spať, má bolesti alebo trpí vyrážkou.

Príznaky a prejavy chrípky u dospelých

  • Ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosť

  • Bolesť v hrudi

  • Pretrvávajúce závraty

  • Záchvaty

  • Zhoršenie existujúcich zdravotných stavov

  • Silná slabosť alebo bolesť svalov

Núdzové príznaky a symptómy chrípky u detí

  • Ťažké dýchanie

  • Modré pery

  • Bolesť v hrudi

  • Dehydratácia

  • Silná bolesť svalov

  • Záchvaty

  • Zhoršenie existujúcich zdravotných stavov

Čo je najlepšie na chrípku v domácom prostredí?

Odpočinok a tekutiny

Najlepší liek na chrípku je dopriať si si dostatok odpočinok a piť veľa tekutín. Ak však musíte obmedzovať príjem tekutín kvôli zdravotným problémom, porozprávajte sa so svojím lekárom skôr, ako zvýšite množstvo tekutín, ktoré pijete.

Zásadné je ale vedieť, že každé zvýšenie telesnej teploty so sebou nesie nutne vyššie nároky organizmu na príjem tekutín. Bez dostatočnej hydratácie budeme s horúčkou bojovať márne.

Paracetamol: Liek na chrípku

Ak máte zvýšenú teplotu (viac ako 37ºC) môžete užiť liek proti zvýšenej teplote, akým je paracetamol: Paralen alebo Panadol.

Ibuprofén na bolesť svalov

Ak vás okrem zvýšenej teploty trápi aj bolesť svalov a celková únava, môžete užiť voľnopredajné liečivá s protizápalovým účinkom, ako je ibuprofén – Ibalgin, Nurofen, Mig-400; alebo naproxen – Nalgesin S – na zmiernenie horúčky, bolesti hlavy a svalov. Prečítajte si a dodržiavajte všetky pokyny na letáku.

Zabudnite na fajčenie

Fajčenie môže chrípku zhoršiť. Ak potrebujete pomoc pri odvykaní, porozprávajte sa so svojím lekárom o programoch a liekoch na odvykanie od fajčenia. Tie môžu zvýšiť vaše šance, že prestanete nadobro. Ak chcete prestať s fajčením svojpomocne, poradíme vám, ako na to.

Zvlhčenie sliznice

Ak máte pocit suchej kože okolo nosa a pier, naneste na túto oblasť vazelínu, prípadne v lekárňach sú dostupné nosové masti na zvlhčenie sliznice (Rinopanteina ung., Nisita ung.).

Kloktanie slanej vody

Na bolesti v hrdle si doma ľahko poradíte kloktaním slanej vody, bylinkovými čajmi, prípadne pri silnejších bolestiach hrdla môžete použiť pastilky na cmúľanie (Strepsils, Strepfen, Neo-angin, Septolete extra, Tantum verde) alebo spreje (Glimbax, Strepsils plus, Tantum verde forte spray)

Liek na chrípku – prechladnutie

Na upchatý nos, ktorý je typický pre prechladnutie aj chrípku, sa môžu krátkodobo – 7 dní použiť spreje do nosa s uvoľňujúcim účinkom, akými sú Olynth, Otrivin, Mar rhino alebo Muconasal plus.

Ak je sliznica vysušená a pretrváva výtok z nosa, na zvlhčenie a uvoľnenie sa môžu použiť hypertonické spreje s morskou soľou – Physiomer, Otrivin breathe, Sterimar, resp. na dlhodobé používanie sú vhodné izotonické roztoky morských solí. 

Čo na nevoľnosť a zvracanie?

Medzi lieky na chrípku pri nevoľnosti a vracaní patria zázvorové čaje, suché krekry a iné nevýrazné jedlá, príp na rehydratáciu roztoky Enhydro a Fluidex.

Ako sa lieči chrípka s kašľom?

Samotný kašeľ pri chrípke nie je choroba, ale príznak. Ak je suchý, potom okrem dostatočnej hydratácie, si môžeme pomôcť liekmi z radov antitusík – Tussin, Robitussin alebo Sinecod.

Pri vlhkom kašli siahnite po mukolytikách – Solmucol, Bromhexin, Flavamed alebo Erdomed granulát a Mucosolvan.

Všetko sú to účinné lieky na chrípku bez predpisu.

Vitamín C

Ďalšou účinnou látkou v liekoch na chrípku, znižovanie teploty alebo potlačenie problémov z prechladnutia, býva kyselina askorbová alebo vitamín C. Prispieva k zlepšeniu obranyschopnosti tela. Chorý, ktorý užíva lieky s touto látkou, nič nepokazí, aj keď pravidelne konzumuje ovocie. Platí totiž, že nadbytočný vitamín C telo vylúči, pretože je rozpustný vo vode.

Kofeín zrýchľuje pôsobenie látok

Kofeín zrýchľuje a zosilňuje pôsobenie liečivých látok, ku ktorým je pridaný, čo znamená, že liek na teplotu či bolesť potom účinkuje lepšie a rýchlejšie. Neplatí však, že rovnakú službu ako kofeín obsiahnutý v tablete pacientovi preukáže káva. Kofeín z kávy sa totiž môže vstrebať inak ako účinná látka z tablety.

Liek na chrípku pre deti

Pri chrípke deti, tak ako aj dospelí, trpia podobnými príznakmi, akými sú – bolesť hlavy, únava, bolesť svalov, kašeľ či zvýšená teplota. Väčšina detí je chorých na chrípku menej ako týždeň.

Pozor na febrilné kŕče

U detí mladších ako tri roky je dôležité meranie telesnej teploty, nakoľko sa u nich môžu objaviť febrilné kŕče. Sú to kŕče tela spôsobené vysokou horúčkou. Okrem rizika febrilných kŕčov, tak aj pre celkové vysilenie organizmu a riziko dehydratácie je dôležité odsledovanie telesnej teploty.

Ako znížiť teplotu u detí?

Jedna možnosť je pokúsiť sa znížiť teplotu zvonka tela, a to zábalmi, kúpeľom či sprchovaním vlažnou vodou. Druhou možnosťou je vyskúšať lieky na chrípku. U detí sa podávajú podľa hmotnosti sirupy, tablety, čapíky s účinnou látkou paracetamol – Paralen alebo Panadol – či ibuprofen – Nurofen alebo Ibalgin.

U detí sa neodporúča podávať lieky na horúčku a tlmenie bolesti zo skupiny liekov, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (Acylpyrin, Anopirín či Aspirin).

Ak to zdravotný stav vyžaduje, lekár alebo lekárnik vám vie odporučiť aj iné lieky na sprievodné prejavy chrípky. Lieky na nádchu, bolesť hrdla, vitamíny, zinok, probiotiká alebo doplnky výživy na prevenciu a liečbu dehydratácie a doplnky výživy pri nechutenstve.

  • NUROFEN pre deti 4% jahoda sirup 100 ml
    8,87 € Skladom
    NUROFEN pre deti 4% jahoda sirup 100 ml

    RECKITT BENCKISER

    Zdravie a lieky/Chrípka a nádcha/Liečivá

    Ibuprofen patrí do skupiny liekov nazývanej nesteroidné antiflogistiká (non-steroidal anti-inflammatory drugs, NSAIDs). Tieto lieky pôsobia tak, že menia odpoveď tela na bolesť, zápal a vysokú teplotu tela. Liek je určený na krátkodobú symptomatickú liečbu: horúčky (vrátane horúčky po očkovaní) miernej až stredne silnej bolesti (bolesť hlavy,...

    8,87 €

Pozor na nevhodné kombinácie liekov

Niektoré kombinácie liekov majú pridané ďalšie látky, ako napríklad Modafen grip alebo Nurofen grip, ktoré znižujú pocit upchatého nosa, pretože potláčajú opuch slizníc. Pri chrípke väčšina ľudí upchatý nos nemá, preto stačí siahnuť po preparátoch, ktoré obsahujú iba ibuprofén – jednu zložku. Výhodou bude aj to, že sú lacnejšie.

Viaczložkové lieky

Pri viaczložkových liekoch je treba dávať pozor na kontraindikácie a interakcie s inými liekmi. Väčšina nie je vhodná pre pacientov s vysokým krvným tlakom, kardiovaskulárnym ochorením, s poškodenou pečeňou alebo obličkami, diabetom, zeleným zákalom či pri užívaní niektorých antidepresív.

Málokto vie, že pokiaľ je v lieku obsiahnutá účinná látka fenylefrín, nemal by pacient súčasne používať nosné kvapky alebo spreje na uvoľnenie upchatého nosa.

Rovnako ako existujú kombinované lieky s ibuprofenom, existujú aj s paralenom, to je napríklad Coldrex. Liek, s ktorým asi prechádzate bežnú virózu, pretože dokáže vďaka obsahu kofeínu nakopnúť, a tiež má v sebe látky znižujúce opuchy slizníc podobne ako už spomínaný Modafen grip.

Dodržujte dávkovanie

U paracetamolu a prípravkov, ktoré ho kombinujú s inými látkami, si dajte pozor na dávkovanie, inak hrozí poškodenie pečene.

Najpresnejšie dávkovanie paracetamolu je podľa hmotnosti pacienta. Pokiaľ sa paracetamol užíva v odporúčaných dávkach a intervaloch – u dospelých pacientov minimálne štvorhodinových – ide o pomerne bezpečné liečivo.

Pozor ale na kombináciu s liekmi, ktoré môžu tiež obsahovať paracetamol, čím môže dôjsť k prekročeniu odporúčanej dávky a poškodeniu pečene. Dobré je vedieť, že alkohol násobí škodlivý účinok na pečeň, a tak je úplne nevhodné potiť sa pomocou paracetamolu a čaju s rumom či vareného vína.

Na chrípku antibiotiká nezaberajú

U chrípky sa vždy liečia iba príznaky. Antibiotiká nepomáhajú, pretože sú účinné proti ochoreniam, vyvolanými baktériami, avšak chrípka je vírusového pôvodu. Existujú aj takzvané antivirotiká, ktoré v niektorých prípadoch pomôcť môžu, ale musia byť nasadené včas, ideálne prvý deň choroby a vždy o tom rozhoduje lekár.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nielen kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.