Povedzte stop fajčeniu: Ako prestať raz a navždy?

Fajčenie je v súčasnosti zodpovedné až za 7 milión predčasných úmrtí ročne. Vzdať sa fajčenia pritom so sebou prináša množstvo benefitov. K úprave niektorých telových funkcií dochádza takmer okamžite, niektorým orgánom treba na zotavenie viac času. Fajčiarske pľúca sa v priemere zotavia už o 1 mesiac po poslednej cigarete. Dobrá motivácia, prečo povedať stop fajčeniu, však?

Prinášame vám jednoduchý prehľad a návod, ktorý vám pomôže sa zbaviť nezdravého návyku. Zabudnite na fajčenie, povieme vám, ktoré spreje, žuvačky a náplaste sú proti fajčeniu najlepšie.

Tipy a triky: Ako skončiť s fajčením rýchlo a efektívne?

Metóda, ktorou sa rozhodnete prestať fajčiť, je výlučne na vás. Do úvahy by ste mali zobrať viacero aspektov – ako dlho fajčíte, koľko cigariet denne vyfajčíte, aké sú u vás spúšťače chuti na cigaretu, ale aj to, akú povahu a výdrž máte.

Štatisticky sa ukazuje, ako efektívnejšie riešenie skončenie s cigaretami hneď a zaraz. Avšak ani postupné odvykanie nemusí mať zlý výsledok. Invidiuálne zvážte, ktorá cesta je pre vás najschodnejšia, prípadne ju po čase zmeňte.

Vyhýbajte sa spúšťačom

Vyhýbajte sa spúšťačom, ktoré vo vás evokujú chuť na cigaretu. Či už ide o rannú cigaretu na balkóne hneď po prebudení, o kávu s kolegami spojenú s fajčiarskou prestávkou alebo o večerné popíjanie kombinované s fajčením, snažte sa týmto situáciám vyhýbať; a zároveň si vybudujte nové návyky.

Je jasné, že spolu s fajčením sa nezačnete vyhýbať všetkým spoločenským situáciám, pri ktorých sa môže fajčiť. Dopredu sa však na ne mentálne pripravte a vymyslite si náhradu, ktorou uspokojíjte chuť na cigaretu.

Oddiaľte moment zapálenia cigarety

Snažte sa oddialiť moment samotného zapálenia cigarety. Ak máte chuť si zapáliť, vytýčte si minimálny čas, o ktorý to oddialite, napríklad 10 minút. Týmto spôsobom si trénujete pevnú vôľu a oddolnosť.

Fyzická aktivita

Viac fyzickej aktivity pomáha stabilizovať náladu. Cvičením sa zvyšuje tvorba vnútorných endorfínov, dostávate sa do formy a zároveň nemáte toľko priestoru na myslenie na cigarety. Vyberte si taký šport, ktorý budete robiť s radosťou, nie ako formu trestu.

Zverte sa blízkemu

Nájdite si človeka, ktorému sa budete môcť zveriť so svojimi pocitmi počas odvykania. Či ide o blízkeho priateľa, rodinného príslušníka alebo o odbornú pomoc vo forme psychoterapeuta, opora a podpora vo vašom rozhodnutí sa vám zíde vždy, keď budete strácať motiváciu.

Motivácia

Zapíšte si, čo všetko vás motivuje k tomu, aby ste prestali fajčiť. U každého je najsilnejšou motiváciou niečo iné, medzi najhlavnejšie patrí ochrana nielen vášho zdravia, ale aj blízkej rodiny, ktorá je vystavená rizikám sekundárneho fajčenia cez vydychovaný dym a oblečenie či kožu fajčiara.

Čo sa deje v organizme, keď prestanete fajčiť?

 1. 20 minút po poslednej cigarete dochádza k stabilizácii tlaku krvi a srdcovej frekvencie, začína sa upravovať cirkulácia krvi.
 2. 12 hodín po poslednej cigarete sa organizmus zbavuje vysoko škodlivého oxidu uhoľnatého – látky, ktorá je zodpovedná za zníženie prekysličovania pľúc.
 3. 1 deň po poslednej cigarete dôjde k zníženiu rizika infarktu myokardu a zlepšuje sa prekrvenie tkanív a orgánov.
 4. 2 dni: Zlepšujú sa čuchové a chuťové schopnosti fajčiara, pretože sa regenerujú nervové zakončenia.
 5. 3 dni: Nikotín je z organizmu úplne odbúraný a môžu sa objaviť prvé abstinenčné príznaky.
 6. 1 mesiac: Funkcia pľúc sa výrazne zlepšuje, zmierňuje sa takzvaný fajčiarsky kašeľ a dýchavičnosť.
 7. 9 mesiacov: Schopnosť regenerácie pľúc stále pokračuje, znižuje sa výskyt ochorení dolného respiračného traktu.
 8. 1 rok: Riziko rozvoja srdcovocievnych ochorení sa zníži po roku bez cigarety na polovicu.
 9. 5 rokov: Cievy, ktoré boli vplyvom fajčenia dlhodobo zúžené, sa dostávajú do pôvodného stavu, čím sa znižuje riziko život ohrozujúcich stavov – ako cievna mozgová príhoda a infarkt myokardu.
 10. 10 rokov: Riziko rozvoja rakoviny pľúc sa znížilo na polovicu, výrazne sa zmenšilo aj riziko iných foriem rakoviny, ktoré sú časté u fajčiarov, napríklad úst alebo hltana.
 11. 15 rokov: Po tejto dobe je riziko rozvoja ochorení srdca a ciev na rovnakej úrovni ako u nefajčiara.
 12. 20 rokov: Šance na rozvoj rakoviny pľúc a iných ochorení pľúc sú na rovnakej úrovni ako pri nefajčiaroch.

Pomocníci pri odvykaní: Žuvačky a náplaste proti fajčeniu

Najmodernejším a najefektívnejším pomocníkom pri odvykaní od fajčenia sú rôzne suplementy s obsahom nikotínu. Nakoľko je nikotín obsiahnutý v cigaretách návyková látka, organizmus môže mať pri jeho vysadení rôzne fyzické prejavy.

Medzi najbežnejšie patrí: intenzívna chuť na cigaretu, nervozita, agresia, podráždenosť, nespavosť, pocit nepokoja, zhoršená nálada až depresia a intenzívny pocit hladu.

Nikotínové žuvačky a náplaste proti fajčeniu pomáhajú pri počiatočnom prekonávaní týchto prejavov a zároveň pomáhajú odvyknúť si od cigariet. Prípravky s obsahom nikotínu, ktoré sa používajú na odvykanie od fajčenia, neobsahujú decht a oxid uhoľnatý, ktoré sú pre telo škodlivejšie ako nikotín.

Nikotínové produkty sú dostupné vo viacerých praktických formách:

 • Nicorette Sprej: Dostupný v balení s obsahom jedného spreja, na dlhodobejšie odvykanie je cenovo výhodnejšie dvojbalenie Nicorette sprej. Jednoducho sa aplikuje, na začiatku je možné použiť až štyri vstreky za hodinu, postupne by sa malo dávkovanie spreja znižovať.

 • Nicorette žuvačky: Žuvačky s obsahom nikotínu sú dostupné v dvoch rôznych koncentráciách, Nicorette žuvačky 2 mg alebo 4 mg. Silu si vyberte podľa intenzity vašej závislosti a množstvo mg sa snažte postupne obmedzovať na čo najnižšiu hodnotu. Žuvačky Nicorette sú dostupné v 2 príchutiach – mentol alebo ovocie.

 • Nicorette náplaste proti fajčeniu: Praktická forma odvykania od fajčenia, ak sa snažíte zbaviť aj fixácie na okolie úst a zároveň chcete s fajčením prestať diskrétne, je transparentná Nicorette náplasť, dostupná v dvoch koncentráciách (15 mg/16 hodín alebo 25 mg/16 hodín).

 • Nicorette invisipatch 15 mg/16 h náplasť 7 ks
  19,65 € Skladom
  Nicorette invisipatch 15 mg/16 h náplasť 7 ks

  Johnson & Johnson s.r.o.

  Značky/Nicorette

  Náplasť obsahuje nikotín a pomáha s ukončením fajčenia. Používa sa na liečbu závislosti od tabaku, na zmiernenie túžby po fajčení (nikotíne) a na zmiernenie abstinenčných príznakov nikotínu, čím pomáha odhodlaným fajčiarom prestať fajčiť. Náplasť nie je určená pre nefajčiarov. Viac na adcc.sk

  19,65 €
 • Nicorette Spray 1mg/dávka sprej 150 dávok 2 x 13,2 ml
  25,85 € Skladom
  Nicorette Spray 1mg/dávka sprej 150 dávok...

  Johnson & Johnson s.r.o.

  Doplnky stravy/Stop fajčeniu

  Prípravok patrí do skupiny liekov používaných pri odvykaní od fajčenia a je určená na liečbu závislosti od nikotínu. Znižuje chuť na cigaretu a zmierňuje niektoré nepríjemné abstinenčné príznaky, ktoré fajčiari pociťujú, keď sa snažia prestať fajčiť (napríklad podráždenosť, priberanie, závraty, bolesti hlavy, nespavosť). Používa sa: na uľahčuje odvykanie...

  25,85 €
 • Nicorette Spray 1 mg/dávka sprej s prích. lesného ovocia 150 dávok 13,2 ml
  17,85 € Skladom
  Nicorette Spray 1 mg/dávka sprej s prích....

  Johnson & Johnson s.r.o.

  Doplnky stravy/Stop fajčeniu

  Prípravok patrí do skupiny liekov používaných pri odvykaní od fajčenia a je určená na liečbu závislosti od nikotínu. Znižuje chuť na cigaretu a zmierňuje niektoré nepríjemné abstinenčné príznaky, ktoré fajčiari pociťujú, keď sa snažia prestať fajčiť (napríklad podráždenosť, priberanie, závraty, bolesti hlavy, nespavosť). Používa sa:     na uľahčuje...

  17,85 €

Fajčenie v tehotenstve a počas dojčenia

S fajčením je ideálne skoncovať ešte v čase plánovaného tehotenstva, kedy sa ženám odporúča prejsť na kvalitnejšiu a výživnejšiu životosprávu. Takéto zmeny sú priaznivé nielen pre zdravie ženy, ale aj samotného plodu. Nie vždy sa to však podarí.

Prestať s fajčením by ženy mali v momente, ako sa dozvedia o svojom tehotenstve. Prípravky Nicorette by v období tehotenstva mali byť používané iba po konzultácii s lekárom a rozhodne predstavujú bezpečnejšiu voľbu ako samotné fajčenie.

Fajčenie tehotenstve niekoľkonásobne zvyšuje riziko viacerých komplikácií súvisiacich s tehotenstvom, vývojom bábätka a pôrodom. Je preukázané, že ženy ktoré fajčili v období tehotenstva, boli náchylnejšie na vyššie riziko krvácania, predčasný pôrod, rôzne vývojové poruchy plodu a poškodenia orgánov. U detí fajčiarok sa častejšie stretávame so syndrómom náhleho úmrtia novorodenca (SIDS).

Fajčenie počas dojčenia nie je ideálne, no materské mlieko aj napriek tomu zvyšuje obranyschopnosť dieťatka. Rozhodne by si však matka nemala zapáliť cigaretu v prostredí bábätka. Pokiaľ žena nedokáže s fajčením prestať, poslednú cigaretu by mala mať aspoň hodinu pred samotným dojčením.

Čo hrozí bábätku, ak matka fajčí pri dojčení?

 1. Fajčenie znižuje tvorbu materského mlieka.

 2. Bábätká trpia nevoľnosťou, vracaním a hnačkami.

 3. Bábätku sa naruší spánok.

 4. Niektoré vitamíny a minerály v tele bábätka sa môžu vstrebávať zložitejšie.

Ideálne riešenie? Stop fajčeniu

Aj keď býva začiatok veľmi ťažký, najvhodnejším riešením je fajčenie utnúť raz a navždy. Vaše telo sa vám v budúcnosti poďakuje. Ak si však uvedomujete, že to nedokážete zo dňa na deň, vyberte si z produktov, ktoré vám v tom pomôžu.

Autor

Som čerstvá doktorka farmácie, vyštudovala som farmaceutickú fakultu Karlovej Univerzity v Hradci Králové. Zaujímam sa o výskum v oblasti liekových interakcií, zdravého životného štýlu a podpory zdravia.