Ťažkosti s trávením po konzumácii mlieka môžu mať rôzne príčiny a nie vždy musí ísť o alergiu na mlieko. Existuje viacero rôznych faktorov, ktoré rozlišujú intoleranciu od alergie. Ako sa teda prejavuje alergia na mlieko?
Ako sa prejavuje alergia na mlieko a čo pri nej jesť?

Alergia na mlieko nie je laktózová intolerancia
Pri alergii na mlieko reaguje imunitný systém na antigén, ktorý sa nachádza v mlieku. Dochádza k tvorbe protilátok typu IgE a reakcia je veľmi rýchla. Alergia na mliečnu bielkovinu je častá u malých detí. Štatisticky sa vyskytuje až u 2 – 5 % dojčiat, rizikovejšie su deti, ktorých rodičia sami mali alergiu na mlieko. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov alergia na bielkovinu kravského mlieka spontánne vymizne do 6. roku života.
Naopak pri laktózovej intolerancii (niekedy nesprávne nazývaná aj alergia na laktózu) nie je zapojený imunitný systém tak ako pri alergii, avšak aj tu interagujú protilátky typu IgG. Problém súvisí s mliečnym cukrom laktózou, discharidom, ktorý tvorí 2 – 8 % zloženia mlieka. Symptómy sa na rozdiel od alergie objavujú oneskorene, preto si ich málokto spája s konzumáciou mlieka. Sú menej špecifické ako pri alergii a môžu zahŕňať aj ťažkosti s inými časťami tela, napríklad bolesť hlavy, nepokoj, únava až depresie. Laktózová intolerancia je ochorenie typickejšie pre dospelých ľudí, enzým štiepiaci laktázu s vekom klesá.
Príznaky a prejavy alergie na mlieko
Do kontaktu s alergénom prichádzajú dojčené deti ihneď. Mliečna bielkovina sa nachádza aj v materskom mlieku, aj vo väčšine mliek, ktoré nie sú označené ako mlieka vhodné pri alergii. K objaveniu príznakov nemusí dôjsť hneď, ale až po opakovanom vystavení sa alergénu.
K objaveniu prvých prejavov alergie dochádza do niekoľkých minút, najneskôr hodín.
Medzi najrýchlejšie príznaky alergie na mlieko po kontakte s alergénom patrí:
-
žihľavka, ekzém, zhoršenie už existujúceho akné,
-
kýchanie,
-
svrbenie alebo tŕpnutie v oblasti úst a pier,
-
kýchanie a dýchavičnosť,
-
zvracanie.
Oneskorené prejavy alergie na mlieko zahŕňajú:
-
riedka, frekventovaná stolica, môže obsahovať prímesi krvi,
-
kŕče brucha,
-
výtok z nosa,
-
zaslzenné, svrbivé oči,
-
u detí koliky, bolesti brucha.
Prejavy alergie na bielkovinu kravského mlieka u dojčiat a detí
Symptómy alergie na bielkovinu kravského mlieka u malých detí sú rovnaké ako pri väčších deťoch a dospelých. Medzi typickejšie príznaky v tomto veku radíme aj vypľúvanie, odmietanie mlieka, zvracanie a častejšie výskyt novorodeneckých kolík, ktoré nemajú inú zjavnú príčinu.

Alergia na materské mlieko
Materské mlieko je unikátna, vysoko výživná tekutina. Predstavuje najefektívnejší spôsob kŕmenia novorodencov a dojčiat. Materské mlieko obsahuje vodu, tuky a nutrienty, ktoré všetky pochádzajú z organizmu matky.
Priama alergia na materské mlieko neexistuje, avšak niektoré deti môžu mať alergiu na nespracované bielkovinové zložky, ktoré sa v mlieku môžu nachádzať v malých množstvách.
Prejavy alergie na zvyšky bielkovín v materskom mlieku môžu zahŕňať napríklad hlienovitú stolicu, prímes krvi v stolici, bolesť brucha až koliku, vyrážku a iné.
Strava pri alergii na mlieko
Základom liečby alergie na mlieko je striktné vysadenie potravín s mliečnou bielkovinou. Nachádza sa vo všetkých druhoch živočíšneho mlieka (kravské, kozie, ovčie). Alergik na mlieko by nemal konzumovať nič s obsahom mlieka, vrátane masla, syrov, smotany, jogurtov, pudingov, zmrzliny, koláčov s obsahom mliečnej zložky. Prítomnosť mlieka a mliečnej bielkoviny je nevyhnutné skontrolovať aj vo výživových doplnkoch alebo liekoch, pretože už malé množstvo môže viesť k objaveniu alergických príznakov.
Mlieko a mliečne výrobky sú dobrým zdrojom vitamínu D, vápnika, vitamínu B12, omega-3 mastných kyselín a bielkovín. Ak ich dieťa nekonzumuje, v jedálničku by malo mať zaradené iné potraviny obsahujúce tieto zložky vo vyšších množstvách. Zamerajte sa napríklad na rastlinné mlieka (ryžové, sójové, makové, mandľové, kokosové), zo zeleniny je vhodná brokolica, špenát.
Alergia na mlieko u bábätka a detí
Malé deti s diagnostikovanou alergiou na mlieko môžu kombinovať len mlieka bez obsahu mliečnej bielkoviny. Najvhodnejšie sú Nutrilon ALLERGY DIGESTIVE CARE mliečna výživa v prášku, Nutrilon 1 ALLERGY CARE SYNEO, SUNAR EXPERT ALLERGY CARE 1 alebo kaša Nestlé SINLAC allergy nemliečna kaša bezlepková.
Nutridrinky bez mlieka sú napríklad Nutridrink Juice – vysokoenergetická výživa vo forme nápojov, pre pacientov s potrebou vyššieho energetického príjmu. Nepoužíva sa ako náhrada stravy.
Pozor!
Nevyhnutné je čítať obaly daných produktov. Výrobcovia často obmieňajú zloženie a preto sa môže stať, že produkt, ktorý v minulosti neobsahoval mliečne zložky už bude jeho súčasťou.
Probiotiká bez mlieka
Ľudia s alergiou na mlieko by mali kontrolovať obsah výživových doplnkov, či sa v nich nenachádzajú bielkoviny kravského mlieka.

Medzi probiotiká bez bielkoviny kravského mlieka a teda vhodné aj pre alergikov radíme napríklad:
-
PROBIO-FIX INUM – s obsahom kmeňov Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium animalis subsp. Lactis,
-
Vitabalans LACTOSEVEN – Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum a Streptococcus thermophillus.
Mlieko v tehotenstve
Rastlinné, ale aj živočíšne mlieko je výborným zdrojom minerálov a stopových látok, ktoré sú potrebné v tehotenstve. Jednou z najdôležitejších zložiek je vápnik (kalcium), ktorý je nevyhnutný pre udržanie zdravých kostí plodu a matky. Okrem toho sa v mlieku a mliečnych výrobkoch nachádza množstvo bielkovín, ktorých príjem v tehotenstve by mal byť zvýšený. Už tri poháre nízkotučného mlieka denne vám v tehotenstve zabezpečia jednu tretinu potrebnej dennej dávky.
Ženy, ktoré majú alergiu na mlieko, sa mu musia vyhýbať aj počas tehotenstva. Alergia na mlieko je čiastočne založená na genetickom podklade. Deti alergických rodičov majú o niečo vyššie šance na rozvoj alergie.
Čo robiť pri podozrení na alergiu na mlieko? Pomôže test
Ak máte podozrenie, že vaše dieťa môže mať alergiu na mlieko, mali by ste kontaktovať pediatra. Diagnostika alergie na mlieko zahŕňa anamnézu, počas ktorej sa lekár bude informovať o frekvencii a charaktere príznakov, laboratórne vyšetrenie stolice a krvi a iné. Následne vás môže pediater odporučiť k alergológovi.
Alergia na mlieko je jedna z najčastejších alergií detského veku. Symptómy sú typické pre alergické reakcie, objavujú sa rýchlo po kontakte s alergénom – mliečnou bielkovinou. Liečba spočíva v dôkladom vyhýbaní sa mlieku a mliečnych produktov. Alergia na mlieko nie je to isté ako intolerancia laktózy, ktorá je typickejšia pre dospelé osoby.
Autor
