Kyselina listová – je hlavným a nepostrádateľným vitamínom pre plánovanie ale aj tehotenstvo ako také. Odporúčaná dávka je 400µg denne, minimálne 4 týždne pred plánovaným otehotnením a užíva sa aj počas tehotenstva.
Podporuje správne delenie buniek a tým zabezpečuje správny vývoj dieťatka, pomáha predchádzať vývojovým vadám. Prírodné zdroje sú zelená listová zelenina, orechy (mandle, arašidy) a ovocie (pomaranče, banány).
Existujú však ľudia, ktorý trpia mutáciou MTHFR (cca 57% populácie). U týchto ľudí nedochádza k správnemu spracovaniu kys. listovej a teda ju nie sú schopný využiť. Našťastie existuje výživový doplnok Active Folic, ktorý obsahuje aktívnu formu kys.listovej, ktorú už telo nemusí spracovávať a vie ju rovno využiť.
Vitamín E – dôležitý antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Podporuje obranyschopnosť organizmu, vstrebávanie živín a je nepostrádateľný pre nervový systém. Ochraňuje telo pred pôsobením stresu. Veľmi dôležitú úlohu zohráva v podpore plodnosti, znižuje riziko potratov a podporuje tvorbu pohlavných hormónov. Ovplyvňuje aj kvalitu a pohyblivosť spermií.
Odporúčaná denná dávka v tehotenstve je 15mg. V prírodnej forme ho nájdete v rastlinných olejoch, orechoch, či avokáde. V lekárni ho zoženiete vo forme kapsúl od rôznych výrobcov (Znetiva, Generika, Jamieson,...), alebo je súčasťou viaczložkových vitamínov pre podporu plodnosti, ktoré sme spomínali vyššie.
Vitamín D – alebo aj tzv. „slnečný vitamín“, zvyšuje imunitu, pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu a povzbudzuje činnosť štítnej žľazy. Je taktiež dôležitý počas tehotenstva, kde zabezpečuje správny metabolizmus kostí a pomáha zabezpečiť správnu pôrodnú hmotnosť novorodenca.
Pribúda čoraz viac štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny účinok vitamínu D v prenatálnom období, kde znižuje pravdepodobnosť vzniku chronických chorôb ako sú diabetes, schizofrénia, skleróza multiplex či srdcové ochorenia. Z prírodných zdrojov ho nájdete najmä v rybách, vajciach a mliečnych výrobkoch. Najviac vitamínu D však absorbujeme pokožkou zo slnečného žiarenia.
V prípade, že nemáte možnosť tráviť dostatočný čas na slniečku, môžete si dopomôcť výživovými doplnkami z lekárne vo forme kvapiek či kapsúl. Sú to napr. Terezia vitamín D, Devit 2000, Jamieson vitamín D a iné.
U výživových doplnkov je však dôležité dbať na správnu dávku. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie je odporúčaná dávka pre deti do 200 IU a pre dospelých do 600 IU. Najnovšie štúdie považujú bezpečnú dávku až do 4 000 IU. V tehotenstve by som sa skôr pridržiavala dávky do 600 IU a zvyšok nahradila slniečkom :) Je to pre bábätko určite bezpečnejšie.
Magnézium = Horčík – Znižuje stres, pôsobí preventívne proti osteoporóze, reguluje krvný tlak, zabraňuje svalovým kŕčom, podieľa sa na mnohých enzýmových reakciách a reguluje nadmerné ukladanie vápnika, napríklad vo forme obličkových kameňov. Okrem toho reguluje činnosť štítnej žľazy, zmierňuje menštruačné kŕče a podporuje zlepšenie hormonálnej rovnováhy.
Čo sa tehotenstva týka, je to nepostrádateľný minerál, ktorý zabezpečuje správny vývoj bábätka a zabraňuje predčasnému pôrodu. Odporúčaná denná dávka je 400 mg denne. No nemusíte sa báť ak Vám váš gynekológ odporučí vyššie dávkovanie, v mnohých prípadoch sa táto dávka niekoľkonásobne prekračuje :) V potrave ho nájdete v kakae, orechoch, vajciach a rybách.
V lekárni sa môže zakúpiť v rôznych prípravkoch. Tu však buďte opatrný, je treba sledovať ci sa jedná o magnézium oxid/ citrát/ laktát alebo orotát. Každá soľ má totiž inú vstrebateľnosť. Ja svojím pacientom najčastejšie odporúčam magnézium citrát alebo orotát, pretože sa najlepšie vstrebávajú a mám s nimi najlepšie skúsenosti. Tieto nájdete v prípravkoch Magnerot či Slovakiapharm Magnesium komplex.
Zinok – podporuje imunitný systém, zlepšuje hojenie, je dôležitý antioxidant a zlepšuje hormonálnu rovnováhu. V ranných štádiách tehotenstva znižuje prejavy rannej nevoľnosti, zabezpečuje správnu pôrodnú hmotnosť novorodenca a zabraňuje predčasnému pôrodu.
Odporúčaná denná dávka je 25mg denne, u tehotných 15 mg denne. V potravinách ich nájdete v tekvicových semiačkach, maku, pečeni či strukovinách. Z lekárne by som odporúčala hlavne prípravok Zinkorot, ktorý má vysokú vstrebateľnosť vďaka kyseline orotovej.