Účinné tipy, ako sa pripraviť na tehotenstvo

Ak plánujete bábätko je dobré Vaše telo pripraviť na zmeny, ktoré sa príchodom očakávaného potomka v tele udejú. Prvým krokom je nastaviť sa psychicky a nepodliehať zúfalstvu pri prvom nepodarenom pokuse. Naozaj málokedy sa to podarí na prvý alebo druhý pokus :)

Pozitívne myslenie je veľmi dôležité, nakoľko stres ma na plodnosť negatívny vplyv. Správna životospráva a pravidelný pohyb, je to, čo Vám môže dopomôcť k úspechu. Taktiež ak užívate antikoncepciu, je treba dať telu čas, aby sa po vysadení ustálilo.

V niektorých prípadoch to môže trvať aj niekoľko mesiacov, je určite dobré poradiť sa o tom s Vašim gynekológom, ktorý dobre pozná Váš zdravotný stav a taktiež Vám môže urobiť základné vyšetrenie, či je všetko pripravené ako má byť :).

Čo teda Vaše telo potrebuje?

Kyselina listová – je hlavným a nepostrádateľným vitamínom pre plánovanie ale aj tehotenstvo ako také. Odporúčaná dávka je 400µg denne, minimálne 4 týždne pred plánovaným otehotnením a užíva sa aj počas tehotenstva.

Podporuje správne delenie buniek a tým zabezpečuje správny vývoj dieťatka, pomáha predchádzať vývojovým vadám. Prírodné zdroje sú zelená listová zelenina, orechy (mandle, arašidy) a ovocie (pomaranče, banány).

Existujú však ľudia, ktorý trpia mutáciou MTHFR (cca 57% populácie). U týchto ľudí nedochádza k správnemu spracovaniu kys. listovej a teda ju nie sú schopný využiť. Našťastie existuje výživový doplnok Active Folic, ktorý obsahuje aktívnu formu kys.listovej, ktorú už telo nemusí spracovávať a vie ju rovno využiť.

Vitamín E – dôležitý antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Podporuje obranyschopnosť organizmu, vstrebávanie živín a je nepostrádateľný pre nervový systém. Ochraňuje telo pred pôsobením stresu. Veľmi dôležitú úlohu zohráva v podpore plodnosti, znižuje riziko potratov a podporuje tvorbu pohlavných hormónov. Ovplyvňuje aj kvalitu a pohyblivosť spermií.

Odporúčaná denná dávka v tehotenstve je 15mg. V prírodnej forme ho nájdete v rastlinných olejoch, orechoch, či avokáde. V lekárni ho zoženiete vo forme kapsúl od rôznych výrobcov (Znetiva, Generika, Jamieson,...), alebo je súčasťou viaczložkových vitamínov pre podporu plodnosti, ktoré sme spomínali vyššie.

Vitamín D – alebo aj tzv. „slnečný vitamín“, zvyšuje imunitu, pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu a povzbudzuje činnosť štítnej žľazy. Je taktiež dôležitý počas tehotenstva, kde zabezpečuje správny metabolizmus kostí a pomáha zabezpečiť správnu pôrodnú hmotnosť novorodenca.

Pribúda čoraz viac štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny účinok vitamínu D v prenatálnom období, kde znižuje pravdepodobnosť vzniku chronických chorôb ako sú diabetes, schizofrénia, skleróza multiplex či srdcové ochorenia. Z prírodných zdrojov ho nájdete najmä v rybách, vajciach a mliečnych výrobkoch. Najviac vitamínu D však absorbujeme pokožkou zo slnečného žiarenia.

V prípade, že nemáte možnosť tráviť dostatočný čas na slniečku, môžete si dopomôcť výživovými doplnkami z lekárne vo forme kvapiek či kapsúl. Sú to napr. Terezia vitamín DDevit 2000Jamieson vitamín D a iné.

U výživových doplnkov je však dôležité dbať na správnu dávku. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie je odporúčaná dávka pre deti do 200 IU a pre dospelých do 600 IU. Najnovšie štúdie považujú bezpečnú dávku až do 4 000 IU. V tehotenstve by som sa skôr pridržiavala dávky do 600 IU a zvyšok nahradila slniečkom :) Je to pre bábätko určite bezpečnejšie.

Magnézium = Horčík – Znižuje stres, pôsobí preventívne proti osteoporóze, reguluje krvný tlak, zabraňuje svalovým kŕčom, podieľa sa na mnohých enzýmových reakciách a reguluje nadmerné ukladanie vápnika, napríklad vo forme obličkových kameňov. Okrem toho reguluje činnosť štítnej žľazy, zmierňuje menštruačné kŕče a podporuje zlepšenie hormonálnej rovnováhy.

Čo sa tehotenstva týka, je to nepostrádateľný minerál, ktorý zabezpečuje správny vývoj bábätka a zabraňuje predčasnému pôrodu. Odporúčaná denná dávka je 400 mg denne. No nemusíte sa báť ak Vám váš gynekológ odporučí vyššie dávkovanie, v mnohých prípadoch sa táto dávka niekoľkonásobne prekračuje :) V potrave ho nájdete v kakae, orechoch, vajciach a rybách.

V lekárni sa môže zakúpiť v rôznych prípravkoch. Tu však buďte opatrný, je treba sledovať ci sa jedná o magnézium oxid/ citrát/ laktát alebo orotát. Každá soľ má totiž inú vstrebateľnosť. Ja svojím pacientom najčastejšie odporúčam magnézium citrát alebo orotát, pretože sa najlepšie vstrebávajú a mám s nimi najlepšie skúsenosti. Tieto nájdete v prípravkoch Magnerot či Slovakiapharm Magnesium komplex.

Zinok – podporuje imunitný systém, zlepšuje hojenie, je dôležitý antioxidant a zlepšuje hormonálnu rovnováhu. V ranných štádiách tehotenstva znižuje prejavy rannej nevoľnosti, zabezpečuje správnu pôrodnú hmotnosť novorodenca a zabraňuje predčasnému pôrodu.

Odporúčaná denná dávka je 25mg denne, u tehotných 15 mg denne. V potravinách ich nájdete v tekvicových semiačkach, maku, pečeni či strukovinách. Z lekárne by som odporúčala hlavne prípravok Zinkorot, ktorý má vysokú vstrebateľnosť vďaka kyseline orotovej.

Toto sú základné vitamíny, ktoré by určite nemali chýbať ak začínate snažilkovať. Netreba pri nich zabúdať aj na svojho partnera. Tak ako majú pozitívny vplyv na Vaše telo, pomáhajú podporiť aj mužskú plodnosť, či už zlepšiť kvalitu alebo kvantitu spermií. :-) Veľa štastia pri snažilkovaní.

Súvisiace produkty

 • MYOovunelle vaginálne čapíky 3 ks
  5,99 € Skladom
  MYOovunelle vaginálne čapíky 3 ks

  Exeltis Slovakia s. r. o.

  Doplnky stravy/On a Ona/Plodnosť a tehotenstvo

  Zdravotnícka pomôcka zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia a tehotenstva v spontánnych alebo indukovaných cykloch vytváraním priaznivých podmienok pre funkčnosť spermií. Používanie produktu sprevádzané starostlivým plánovaním pohlavného styku, pomáha páru pri jeho snahe o oplodnenie. Viac na adcc.sk

  5,99 €
 • LadeeVita kapsuly 30 ks
  9,25 € Skladom
  LadeeVita kapsuly 30 ks

  Exeltis Slovakia s. r. o.

  Matka a dieťa/Tehotenstvo/Vitamíny pre tehotné

  Výživový doplnok LadeeVita určený pre tehotné a dojčiace ženy, obsahuje vitamíny, minerály a omega - 3 mastné kyseliny. dodávajú organizmu potrebné vitamíny a minerály. Viac na adcc.sk

  9,25 €
 • Slovakiapharm MAGNESIUM Komplex tablety 60 ks
  4,24 € 4,99 € -15% Skladom
  Slovakiapharm MAGNESIUM Komplex tablety 60 ks

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Vitamíny/Vitamín B

  Výživový doplnok s komplexom horčíka, vitamínov B1, B6, B12 a draslíka. Jedna tableta obsahuje vitamín B1 0,170 mg; vitamín B6 0,23 mg; vitamín B12 0,42 mcg; horčík 82 mg; draslík 70 mg. Horčík prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania, k normálnej činnosti svalov a nervovej sústavy, k normálnemu stavu kostí. Vitamín B1 prispieva k...

  -15% 4,99 € 4,24 €
  Znížená cena!

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.