Vitamíny na posilnenie imunity: Podpora prírodnou formou

Imunita, imunitný systém alebo inak obranyschopnosť tvorí ochranu a obranu pred baktériami, vírusmi či inými patogénmi z okolitého prostredia. Avšak, aby nás dostatočne chránila, nemôže byť naša imunita oslabená, pretože vtedy sme citlivejší a náchylnejší na chorobu. Aj keď existujú rôzne doplnky na podporu imunity, na jej posilnenie vám pomôže aj prírodná cesta. Zistite, ktoré vitamíny by ste mali zahrnúť do svojho jedálnička.

Našu imunitu vie oslabiť nemálo faktorov. Patrí sem stres, únava, vyčerpanie, opakujúce sa infekcie alebo užívanie antibiotík. Na druhej strane, jednoducho ju dokážeme aj posilniť:

 • Doprajte si dostatok spánku

 • Jedzte viac ovocia a zeleniny

 • Jedzte viac zdravých tukov

 • Jedzte viac fermentovaných potravín alebo užívajte probiotické výživové doplnky

 • Obmedzte pridané cukry

 • Dbajte na pitný režim

 • Snažte sa minimalizovať stres

 • Dôležitý je aj pravidelný pohyb

 • Snažte sa vyhýbať fajčeniu a pitiu alkoholu

 • Posilniť imunitu vieme otužovaním či naopak saunovaním

 • Dopĺňajte si potrebné vitamíny a minerály

Posilnenie imunity prírodnou formou

Ako posilniť imunitu inak ako liekmi? Prírodné zdroje sú nielen chutné, ale aj zdravé pre náš organizmus a imunitu.

Vitamín C a zinok na imunitu

Aké vitamíny sú vhodné na posilnenie imunity? Céčko, okrem toho, že zvyšuje odolnosť voči infekciám (zvlášť vírusovým), dokáže vychytávať voľné radikály, čím sa predchádza rozvoju rôznych chorôb (pôsobí ako antioxidant).

Navyše napomáha zmierňovať únavu a vyčerpanie. Maximálna dávka céčka je 2000 mg na deň. Pre efektívne vstrebávanie jeho vyšších dávok, je potrebné rozdeliť dennú dávku na viacero menších dávok alebo užívať tablety s postupným uvoľňovaním. Vitamín C sa bezprostredne spája s ovocím a zeleninou. Najvyšší prísun céčka získame konzumáciou čiernych ríbezlí, kivi, šípok a rakytníka. Zo zeleniny je bohatým zdrojom vitamínu C paprika, kapusta, petržlen a brokolica. Zo živočíšnych zdrojov je najväčším zdrojom obličky a pečeň.

Dokonca zdrojom vitamínu C je aj materské mlieko. Príjem vitamínu C spolu s vitamínom D a so zinkom a selénom prispievajú k liečbe infekčného ochorenia a znižujú riziko vzniku ochorení. Navyše včasné dopĺňanie zinku pri prechladnutí môže skrátiť trvanie ochorenia o 1 – 3 dni. Účinok céčka podporujú šípky, ktoré sú okrem obsahu vitamínu C aj zdrojom bioflavonoidov. Tie pomáhajú vstrebávať vitamín a navyše podporujú jeho antioxidačný účinok.

Betaglukány: Rakytník a hliva ustricová na imunitu

Pri probléme oslabenej imunity by sme mali našu pozornosť zamerať na betaglukány, ktoré sa označujú aj ako prírodné stimulanty imunity. Vieme ich prijať zo stravy alebo ich užívame vo forme výživových doplnkov.

Čo sa týka stravy, tak sú prítomné v pivovarských a pekárenských kvasniciach, v hlive ustricovej alebo v obilných zrnách (jačmeň, ovos, raž, pšenica). V lekárňach nájdeme celý rad produktov s obsahom betaglukánov či už ako kapsuly alebo ako sirupy, vhodné pre dospelých a deti. Ich účinok vieme zosilniť vitamínom C. Najväčším zdrojom céčka je rakytník, preto ho často vidíme v kombinácii napríklad s hlivou ustricovou.

Echinacea na imunitu

Ďalším významným imunostimulantom, ako naštartovať imunitu, je známa rastlinka echinacea purpurová. V lekárňach ju nájdeme vo forme čajov, tabliet alebo kvapiek a sirupov. Užívanie výťažkov z echinacey znižuje riziko vzniku vírusových respiračných infekcií ako aj ich komplikácií. Dokonca bol preukázaný lepší efekt voči vírusu chrípky, ak sa užívala v kombinácii s výťažkom z bazy čiernej. Vplyv na imunitu človeka má viacero iných prírodných látok napríklad Pelargonium sidoides alebo acerola.

Kolostrum

Kolostrum poznajú predovšetkým mamičky, pretože ide o prvé mlieko, ktoré sa produkuje hneď po pôrode. Táto prvá formu mlieka má za úlohu dodať dieťaťu potrebné živiny, zabezpečiť dostatočnú obranyschopnosť a zdravý vývoj. Poznáme kravské alebo kozie kolostrum. Obsahuje rôzne enzýmy a imunoglobulíny dôležité pre dostatočnú obranyschopnosť. Dokonca kravské kolostrum obsahuje viac imunoglobulínu IgG ako ľudské.

Dôležitý je aj imunoglobulín IgA a enzým lyzozým, ktoré sú taktiež obsiahnuté v kolostre a aj v slinách. Kolostrum sa užíva za účelom posilnenia imunity ako aj pri infekciách horných dýchacích ciest. Pri kúpe kolostra si treba dávať pozor zvlášť u alergikov na mlieko. V takom prípade je potrebné vybrať taký výživový doplnok s obsahom kolostra, ktoré je odtučnené a zbavené kazeínu.

Propolis

Posilniť imunitu vieme aj pomocou produktu včiel, ktorý vzniká zmiešaním slín včiel a vosku. Určite už tušíte, o ktorý včelí produkt ide. Je to propolis. Propolis skrýva v sebe viaceré vitamíny (C, E, B-vitamíny) a minerály (horčík, vápnik). Dôležitou zložkou sú flavonoidy, ktoré určujú ich blahodarný účinok na zdravie človeka. Propolisovú tinktúru si vieme pripraviť aj sami doma. Postačí, ak rozdrvený propolis necháme pár týždňov lúhovať v liehu (min. 60 %). Ináč ho nájdeme vo forme tabliet alebo tinktúr v lekárňach.

Kapucinka na imunitu

V období zvýšeného výskytu infekcií alebo pri prípadných zápalových ochoreniach v našom organizme je žiadanou aj rastlinka s výraznými žltočervenými kvetmi – kapucínka väčšia. Označujeme ju ako prírodné antibiotikum, vďaka jej pozitívnym účinkom.

Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, viaceré minerály, niacín či riboflavín, čo posilňuje našu obranyschopnosť voči infekciám. Vhodné je jej užívanie počas a po prekonaní choroby. Najlepšou formou je tinktúra, avšak nájdeme ju vo forme tabliet alebo ako súčasť čajových zmesí.

Aloe vera na imunitu

Našu imunitu vie stimulovať oddávna známa rastlina aloe vera, konkrétne šťava z aloe vera. Tá, má navyše schopnosť zbaviť tela škodlivých látok. Skrýva v sebe 75 biologicky aktívnych zložiek, z ktorých sú najaktívnejšie polysacharidy. Okrem nich sú významné aj prítomné vitamíny, enzýmy či aminokyseliny. Blahodárne pôsobí aj na tráviaci trakt a črevá, čím prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

Probiotiká na imunitu

Slabá imunita? Málokto z nás si spája zdravú črevnú mikroflóru s imunitou. Avšak bolo dokázané, že užívanie vhodných probiotických doplnkov výživy posilňuje obranyschopnosť človeka. Preto sa odporúča, predovšetkým v období zvýšeného výskytu rôznych vírusových infekcií, dostatočný príjem probiotík.

Je dôležité venovať pozornosť výberu probiotických mikroorganizmov, pretože tie sa vyberajú na základe ťažkostí, ktorými trpíte. Ak chceme podporiť našu obranyschopnosť, čím znížime výskyt infekčných ochorení, mali by sme užívať predovšetkým tieto druhy probiotických mikroorganizmov: Bifidobacterium animalis, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium lactis.

Čo je najlepšie na posilnenie imunity u detí?

Podobne ako u dospelých aj u detí je dôležité na posilnenie imunity doplnenie vitamínu C, vitamínu D a zinku. Mamičky veľmi často siahajú po produktoch s obsahom betaglukánov v kombinácii s céčkom, resp. rakytníkom (Imunoglukan P4H, TEREZIA Babyimun, TEREZIA Hliviačik sirup, TEREZIA Rakytníček). Podobne si vyberajú produkty s obsahom kolostra či už vo forme sirupov alebo tabliet.

Imunita v tehotenstve

Budúce mamičky by sa nemali báť siahnuť po výživových doplnkoch na podporu imunity s obsahom betaglukánov alebo rakytníka. Podobne ako rakytník aj ruža šípová je bohatá na céčko, a taktiež sa môže v období tehotenstva. Z rastliniek je ešte vhodná echinacea purpurová, kde by tehotná žena mala zvoliť skôr čaj, tinktúry sa v období tehotenstva neodporúčajú. S užívaním kolostra by mali tehotné ženy počkať do druhého trimestra, pričom by sa mali poradiť so svojím lekárom.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.