Každý z nás už zažil prechodné pocity smútku, stavy frustrácie, plačlivosti či psychickej nepohody, ktoré boli primeranou reakciou na životnú udalosť, stres či stratu blízkeho človeka. Išlo o fyziologické stavy našej psychiky, od ktorých však musíme odlíšiť stavy chorobné, pri ktorých ide buď o dlhodobú alebo často sa opakujúcu patologickú zmenu nálady. Ako spoznať, kedy ide o úzkosť a kedy o depresiu?
Ako spoznať depresiu a úzkosť? Pomôžu prírodné lieky?

Ako sa odlišujú úzkosť a depresia?
Depresia je viac než len pocit skľúčenosti alebo zlý deň. Keď smutná nálada trvá dlho a zasahuje do bežného, každodenného fungovania, môžete byť v depresii. Ide o medicínsky problém, kde dochádza k nerovnováhe chemicky dôležitých látok v mozgu – neurotransmiterov.
Príznaky depresie sa od prirodzených negatívnych reakcií na nepriaznivé životné udalosti či straty líšia tým, že pretrvávajú dlhšie ako dva týždne a znemožňujú človeku fungovať v bežnom živote
Príznaky depresie
-
Jete menej alebo viac ako zvyčajne, nemáte chuť do jedla
-
Problémy so zaspávaním alebo príliš veľa spánku
-
Pocit podráždenosti, človek je nepokojný
-
Žalúdočné problémy alebo bolesti hlavy, ktoré sa liečbou nezlepšujú
-
Problémy so sústredením
-
Pocit únavy po spánku
-
Pocit prázdnoty a beznádeje
-
Strata motivácie, strata k obľúbeným činnostiam
Príčiny vzniku depresie
-
Zažívanie traumatických alebo stresujúcich udalostí, ako je fyzické alebo sexuálne zneužívanie, smrť milovanej osoby alebo finančné problémy
-
Prechádzanie veľkou životnou zmenou, aj keď bola plánovaná
-
Máte zdravotný problém, ako je rakovina, alebo chronická bolesť
-
Užívanie určitých liekov – porozprávajte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, ak máte otázky o tom, či vaše lieky môžu spôsobiť, že sa budete cítiť depresívne
-
Užívanie alkoholu alebo drog
-
Genetické faktory
Čím skôr však začnete svoj psychický stav riešiť, tým skôr sa z neho dostanete. Ľahká depresia je liečiteľná pomocou psychoterapie a nevyžaduje si hneď liečbu psychofarmakami. Ak sa však dlhodobo nerieši a človek stále dúfa, že tak ako tento stav prišiel, tak aj sám odíde, môže sa táto ľahká depresia postupne stať vážnym problémom.

Liečba depresie
Existuje mnoho užitočných spôsobov liečby depresie. Liečba depresie môže pomôcť znížiť príznaky a skrátiť, ako dlho depresia trvá. Liečba môže zahŕňať terapiu alebo užívanie liekov. Váš lekár alebo odborník na duševné zdravie vám pomôže určiť, ktorá liečba je pre vás najlepšia.
Terapia
Mnoho ľudí profituje z psychoterapie — nazývanej aj terapia alebo poradenstvo. Väčšinou terapia trvá krátky čas a zameriava sa na myšlienky, pocity a problémy, ktoré sa práve dejú vo vašom živote. V niektorých prípadoch vám pochopenie minulosti môže pomôcť alebo nájsť spôsoby, ako riešiť to, čo sa deje vo vašom živote teraz, pomôže vám vyrovnať sa a pripraviť vás na výzvy v budúcnosti. Nehanbite sa hovoriť otvorene a úprimne o svojich pocitoch a obavách. Toto je dôležitá súčasť zlepšovania.
Niektoré spoločné ciele terapie zahŕňajú:
-
Stať sa zdravším
-
Prestať fajčiť a prestať užívať drogy a alkohol
-
Prekonanie strachu alebo neistoty
-
Vyrovnanie sa so stresom
-
Dávať zmysel minulým bolestivým udalostiam
-
Identifikujte veci, ktoré zhoršujú vašu depresiu
-
Mať lepšie vzťahy s rodinou a priateľmi
-
Pochopte, prečo vás niečo trápi a vytvorte si plán, ako sa s tým vysporiadať
Tabletky na depresiu
Ak u vás dlhšie pretrvávajú vyššie uvedené príznaky a vylúčili sa iné možné diagnózy, treba vyhľadať pomoc lekára. Je veľmi pravdepodobné, že vám lekár naordinuje vhodnú liečbu. Medzi lieky používané na liečbu depresie patria antidepresíva. K dispozícii je niekoľko antidepresív, takže váš lekár má na výber. Niekedy to trvá nájsť najlepší liek a správnu dávku, takže buďte trpezliví.
Nezabudnite tiež na nasledujúce dôležité informácie:
-
Pri užívaní týchto liekov je dôležité dodržiavať pokyny o tom, ako ich užívať. Niektorí ľudia sa začnú cítiť lepšie niekoľko dní po začatí liečby, ale môže trvať až 4 týždne, kým pocítia najväčší prínos. Antidepresíva fungujú dobre a sú pre väčšinu ľudí bezpečné, ale stále je dôležité porozprávať sa so svojím lekárom, ak máte vedľajšie účinky. Vedľajšie účinky zvyčajne neprekážajú v každodennom živote a často vymiznú, keď sa vaše telo prispôsobí liečbe.
-
Neprestaňte užívať antidepresívum bez toho, aby ste sa najprv porozprávali so svojím lekárom. Náhle vysadenie lieku môže spôsobiť príznaky alebo zhoršiť depresiu. Spolupracujte so svojím lekárom, aby ste bezpečne upravili množstvo, ktoré užívate.
-
Niektoré antidepresíva môžu spôsobiť riziko počas tehotenstva. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak ste tehotná alebo môžete byť tehotná, alebo ak plánujete otehotnieť.
-
Antidepresíva nemôžu vyriešiť všetky vaše problémy. Ak spozorujete, že sa vám zhoršuje nálada alebo ak máte myšlienky na to, že si ublížite, je dôležité, aby ste ihneď zavolali svojmu lekárovi.

Ako spoznať úzkosť?
Úzkosť je charakterizovaná ako nepríjemný pocit obáv a strachu. Je to však bežná a prirodzená reakcia na nebezpečné situácie. V tomto zmysle je prospešná, lebo nás upozorňuje na čosi, čo nám uškodí. Fyzické príznaky úzkosti vyplývajú z odpovede nervového systému na aktuálny stav.
Intenzita príznakov je rôzna, od mierneho nepokoja až po stav paniky. Človeka ovládnu obavy z budúcich záchvatov paniky a každá nová epizóda strach ešte zosilní. Strach z ďalšieho záchvatu spôsobí presne toľko úzkosti ako záchvat sám (úzkosť z očakávania).
Príznaky úzkosti
-
Závraty, mdloby, triaška
-
Zášklby svalov, pocit hrče v hrdle, búšenie srdca, zrýchlený pulz, tlak alebo zvieranie na hrudi, chvenie alebo nepríjemné pocity v žalúdku, nevoľnosť, pocit na vracanie, hnačka
-
Potenie, sucho v ústach, studené alebo spotené ruky
-
Neschopnosť uvoľniť sa, pocit ohrozenia, nespavosť, nervozita
Hlavný rozdiel medzi „normálnou“ úzkosťou a problémovou úzkosťou je v pôvode obáv a v intenzite zážitku. Prirodzená úzkosť trvá krátko, je daná len momentom alebo okolnosťami, z ktorých máme dočasné obavy. Taktiež príznaky: ako prišli, tak aj odídu.
Problémová úzkosť je však chronická a iracionálna (obávate sa aj vtedy, keď sa reálne nemáte čoho báť). Alebo vaša reakcia na reálny prichádzajúci podnet je výrazne prehnaná. Zasahuje do mnohých životných funkcií. Výsledkom úzkostnej poruchy je často vyhýbavé správanie, k neustálym obavám a strachom sa pridávajú problémy s koncentráciou a pamäťou.
Prečo sa úzkosť a depresia často vyskytujú súčasne?
-
Šanca na získanie depresie je oveľa vyššia, keď už existuje úzkostná porucha. Takmer polovica ľudí s depresiou tiež trpí ťažkou a pretrvávajúcou úzkosťou.
-
Ľudia, ktorí sú v depresii, často pociťujú úzkosť a obavy. Jedno môže ľahko spustiť druhé, pričom depresii často predchádza úzkosť.
-
Ľudia s posttraumatickou stresovou poruchou sú obzvlášť náchylní na rozvoj depresie.
Prírodné lieky na úzkosť
-
Pohyb aspoň 30 minút denne
-
Dostatočný spánok
-
Obmedzenie kofeínu a alkoholu

Farmakologická liečba úzkosti
Najbežnejšie triedy liekov používaných na boj proti úzkostným poruchám sú antidepresíva, lieky proti úzkosti (ako sú benzodiazepíny) a beta-blokátory.
Lieky proti úzkosti môžu pomôcť znížiť príznaky úzkosti, záchvaty paniky alebo extrémny strach a obavy. Najbežnejšie lieky proti úzkosti sa nazývajú benzodiazepíny. Hoci sa benzodiazepíny niekedy používajú ako liečba prvej línie pri generalizovanej úzkostnej poruche, majú výhody aj nevýhody.
Benzodiazepíny sú účinné pri zmierňovaní úzkosti a účinkujú rýchlejšie ako antidepresíva. Niektorí ľudia si však na tieto lieky vybudujú toleranciu a na dosiahnutie rovnakého účinku potrebujú stále vyššie dávky. Niektorí ľudia sa na nich dokonca stanú závislými.
Aby sa predišlo týmto problémom, lekári zvyčajne predpisujú benzodiazepíny na krátke časové obdobia – maximálne na 1 mesiac, ideálne na 2 týždne, buď v kombinácií s antidepresívami, kým práve počas 2 týždňov stabilizujú pacienta a pokryjú obdobie, kým začnú antidepresíva zaberať. Potom je vhodné tieto lieky vysadiť.
Ak ľudia náhle prestanú užívať benzodiazepíny, môžu mať abstinenčné príznaky alebo sa im môže vrátiť úzkosť. Preto by sa benzodiazepíny mali znižovať pomaly. Váš lekár alebo lekárnik vám môže pomôcť pomaly a bezpečne znižovať dávku.
Prírodné lieky na depresiu a úzkosť: Vitamíny a minerály
Niektoré výskumy ukazujú, že špecifické vitamíny, minerály, bylinky a ďalšie zlúčeniny môžu poskytnúť výhody pri zlepšovaní symptómov depresie. Pred vyskúšaním akéhokoľvek nového doplnku je však nevyhnutné poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, aby ste sa uistili, že doplnok je bezpečný a vhodný pre vaše potreby.
-
Rhodiola rosea je bylina, ktorá, keď sa užíva vo forme doplnkov, je spojená s rôznymi potenciálnymi zdravotnými výhodami, vrátane zníženia symptómov depresie a zlepšenej reakcie na stres. Štúdie zamerané na dospelých s depresiou zistili, že užívanie rhodioly denne počas 6 alebo 12 týždňov viedlo ku klinicky významnému zníženiu symptómov depresie.
-
Omega 3 sú esenciálne tuky, čo znamená, že ich musíte prijímať zo stravy. Niektoré štúdie ukazujú, že doplnky omega-3 môžu pomôcť znížiť príznaky depresie u niektorých ľudí. Výskum naznačuje, že doplnky s väčším množstvom EPA sú najúčinnejšie pre ľudí s depresiou. Preto najlepší výber doplnku omega-3, je taký, ktorý dodáva aspoň 1 000 mg EPA.
-
Vitamín D môže znížiť riziko depresie niekoľkými mechanizmami, vrátane zníženia zápalu, regulácie nálady a ochrany pred neurokognitívnou dysfunkciou
-
Vitamíny skupiny B hrajú dôležitú úlohu pri fungovaní mozgu a regulácii nálady. Vitamíny skupiny B, vrátane kyseliny listovej, B12 a B6, sú potrebné na tvorbu a reguláciu neurotransmiterov, ako je serotonín, kyselina gama-aminomaslová (GABA) a dopamín. Vitamín B6 zlepšuje symptómy depresie, keď sa používa v kombinácii s inými živinami, vrátane tryptofánu a formy vitamínu B3 nazývanej nikotínamid.
-
Valeriána lekárska má sedatívne účinky, preto sa najčastejšie používa na zmiernenie zlého spánku, pocitov úzkosti ale aj zmiernenie symptómov menopauzy.
-
GS Omega 3 CITRUS s vitamínom D3 kapsuly...
Doplnky stravy/Srdce, žily a cievy/Srdce
Rybí olej s vysokou vstrebateľnosťou a citrónovou príchuťou. Prípravok GS Omega 3 CITRUS obsahuje vyvážené množstvo najdôležitejších nenasýtených mastných kyselín – EPA a DHA – v kapsule.
7,55 €Skladom -
Slovakiapharm VITAMÍN D3 2000 IU 60 kapsúl
Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Vitamíny/Vitamín D
Vyživový doplnok obsahujúci vitamín D3.
-15% 6,00 € 5,10 €Znížená cena!Skladom -
Slovakiapharm NEOSOMNIC FORTE kapsuly 50 ks
Doplnky stravy/Hlava, pamäť, duševná pohoda/Nespavosť
Výživový doplnok vo forme kapsúl obsahuje komplex 5 rastlinných extraktov: extrakt z valeriány lekárskej (200 mg) extrakt z chmeľu otáčavého (40 mg) extrakt z medovky lekárskej (30 mg) extrakt z mučenky pleťovej (30 mg) extrakt z eleuterokoku ostnatého (30 mg) Viac na adcc.sk
-15% 7,30 € 6,21 €Znížená cena!Skladom
Kombinácie iných látok s antidepresívami, čo by ste mali vedieť?
-
IBUPROFEN – súčasné užívanie tohto lieku proti bolesti a zápalu spolu s antidepresívami môže znížiť ich účinok približne o 14 %
-
Údené potraviny, zrelé syry – kvôli vysokému množstvu tyramínu môžu spolu s týmito liekmi zvyšovať krvný tlak
-
Grapefruitová šťava – môže dôjsť k ovplyvňovaniu účinku – zvýšeniu aj zníženiu
-
Alkohol znižuje účinnosť všetkých liekov, nielen antidepresív
Autor
