Výpadok liekov v roku 2022: Najúčinnejšie náhrady najznámejších liekov

Prechádzate postupne od jednej lekárne do druhej a všade vám oznamujú, že liek, ktorý zháňate, je nedostupný, nedá sa objednať, prípadne sa už nevyrába. Aj keď ide o liek, ktorý ste doteraz zohnali všade, je dôležité neprepadnúť panike. Ako si poradiť pri výpadku liekov? Čítajte ďalej, poradíme vám, aké náhrady najznámejších liekov existujú.

Pokiaľ má váš liek výpadok, existuje niekoľko možností, vďaka ktorým dokážete situáciu vyriešiť.

Dôležitá je spolupráca pacientov, lekární a lekárov

Ak ide o liek, ktorý je pre vašu liečbu dôležitý, v otázke náhrady vám dokážu pomôcť farmaceuti v lekárňach tým, že vám podajú informáciu, či je možné daný liek zohnať na základe emergentnej objednávky, prípadne presunom lieku z inej lekárne.

V prípade, že má daný liek výpadok a nedá sa zohnať v žiadnej lekárni, lekárnici vás nasmerujú k lekárovi.

Dôvody výpadku liekov

Nedostupnosť lieku môže byť dočasná alebo trvalá. Medzi dôvody, pre ktoré sú lieky najčastejšie vo výpadku, patrí:

  • Výpadok na strane výrobcu: ak chýbajú zložky daného lieku alebo došlo k prerušeniu výroby. Pri niektorých liekoch (ako napríklad vakcínach na Covid-19) je proces výroby technologicky náročný a nedá sa urýchliť. Avšak, ak si je držiteľ registrácie vedomý nejakého výpadku lieku, je povinný oznámiť túto skutočnosť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv s tým, že uvedie dátum, od ktorého bude liek nedostupný, a dátum, kedy plánuje obnovenie dodania lieku. Takéto hlásenia je ŠÚKL povinný zverejňovať.

  • Chybná šarža lieku: nedostatok v kvalite lieku či mechanické poškodenie obalu.

  • Zrušenie registrácie lieku: rozhodnutie držiteľa registrácie. Medzi lieky, ktoré boli zrušené od 1.1.2022 patria:

    • očné kvapky VISINE Classic 0,05 %, na trhu sú dostupné VISINE Rapid 0,5 mg/ml;

    • Immunoprin 50 mg;

    • Stieprox šampón na vlasy…

Čo robiť pri výpadku liekov?

Nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európskej únie bol zaznamenaný nedostatok niektorých liekov. Väčšina krajín uvádza, že tento problém spôsobuje pacientom ťažkosti a nepohodlie.

Ak ste aj napriek akejkoľvek snahe zohnať liek nedospeli k žiadnemu riešeniu, NIKDY:

  • neznižujte dávku lieku svojvoľne, aby ste si ušetrili pár tabliet na isté obdobie;

  • nevysádzajte liek bez upovedomenia lekára, vždy sa najprv poraďťe s lekárom alebo lekárnikom;

  • svojvoľne si nenasadzujte iné lieky bez poradenia sa s lekárom alebo lekárnikom.

Snažte sa vždy spolu s lekárom alebo lekárnikom prísť na efektívne riešenie vášho problému. Ak užívate liek, za ktorý existuje na trhu adekvátna náhrada – generikum, to vám hneď ponúkne farmaceut, a pri výdaji takéhoto lieku nemusíte ísť za lekárom “upraviť” lekársky predpis.

Čo je to generikum?

Generický liek obsahuje rovnaké liečivo v rovnakom množstve ako príslušný originálny prípravok, má aj rovnakú liekovú formu, napríklad tablety a kapsuly, a rovnakú biologickú účinnosť. Typ a pomer použitých pomocných látok môže byť od originálu odlišný.

Pri generických liekoch musí výrobca generika preukázať, že generický liek je "bioekvivalentný" k lieku originálnemu. To znamená, že sa do krvného obehu dostane rovnaké množstvo liečiva ako v prípade originálneho lieku a aj jeho vylučovanie z organizmu je rovnaké, teda dané liečivo sa chová v organizme rovnako ako originálny liek.

Pri výbere generického lieku treba byť zvlášť opatrný pri liekoch s úzkym terapeutickým účinkom (kde je rozdiel medzi pod- a predávkovaním veľmi malý). Medzi ne patria lieky:

  • antiepileptiká,

  • antiarytmiká,

  • antikoagulanciá,

  • lieky s riadeným uvoľňovaním (napr. s koncovkami SR, ZOK, RETARD, XL...).

Najznámejšie príklady generík:

  • originál Ebrantil 50 x 30 mg, 60 mg = generikum Urapidil Stragen 50 x 30 mg, 60 mg;

  • originál Tritace tbl (30 x 1,25 mg, 30 x 2,5 mg, 30 x 5 mg, 30 x 10 mg) = generikum Ramipril Actavis;

  • originál Sortis tbl = generikum Atoris, Atorvastatin Actavis alebo Torvacard Novum.

Náhrada najznámejších liekov, ktoré majú výpadok

Farmaceuti najčastejšie využívajú generickú substitúciu – zámenu predpísaného lieku za iný liek s rovnakou účinnou látkou. Avšak, nie je možné túto generickú substitúciu využiť vo všetkých prípadoch. (Napríklad liek Enelbin, ktorý sa používa pri ochoreniach prekrvenia končatín a mozgu, neexistuje za neho žiadna náhrada, no mal by byť znovu dostupný začiatkom roka 2023. Takisto liek Dorsiflex – na uvoľnenie svalstva, ktorý je viazaný na lekársky predpis, ma dlhodobý výpadok.)

Momentálne sú v lekárňach nedostupné niektoré druhy antibiotík, najmä detských sirupov. Ak existuje náhrada, vieme vám ju v lekárni ponúknuť.

Na trhu existujú adekvátne náhrady za aktuálne nedostupné voľnopredajné lieky:

Nedostupný liek

Adekvátna náhrada 

Paralen sirup, Panadol sirup

Paralen 125 mg, Panadol supp.

Nurofen sirup

Brufen sirup

Wobenzym 

Profizym, Wobecare, Phlogenzym

Hylak forte gtt

Yomogi, Enterol cps, plv,...

Strepsils pastilky 

Neo-Angin, Septolete, Septolete extra, Dorithricin, Septofort, Drill,...

Strepfen pastilky

Tantum verde, Septolete extra

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach a momentálne sa venujem špecializácii v odbore lekárenstvo. Pracujem vo verejnej lekárni, kde prichádzam do kontaktu prevažne so staršími ľudmi, ktorí vyžadujú zvýšenú pozornosť, keďže trpia viacerými ochoreniami. Navštevujú nás aj mladší zákazníci, s ktorými konzultujeme moje obľúbené témy z oblasti lekárenstva a to je kozmetika a pomoc s akné, resp vypadávanie vlasov.