Pastilky na bolesť hrdla
Cmúľacie pastilky pôsobia nielen antisepticky, ale zabíjajú aj vírusy, baktérie a kvasinky. Buď obsahujú liečivo (Strepsils, Strepfen, Septolete, Tantum Verde) alebo rastlinné extrakty zo šalvie, skorocelu, proplisu alebo islandského lišajníku (Mullerove pastilky, Anginal, Vincentka bylinné pastilky, Stopkašeľ Medical Pastilky).
Voľnopredajné antibiotiká na hrdlo
Jediné voľnopredajné lokálne antibiotikum na liečbu zápalu hrdla je Dorithricin. Obsahuje 3 účinné látky: tyrotricín (antibiotikum), benzalkóniumchlorid (antiseptikum) a benzokaín (lokálne anestetikum). Dorithricin je vhodný na liečbu zápalu hrdla, hltana a ďasien, ktoré sú vyvolané baktériami. Liek môže byť použitý aj pre deti od 2 rokov.
Spreje na bolesť hrdla
Sprej do hrdle sú opäť na báze antiseptických liečiv (Jox, Strepsils PLUS, Tantum Verde) alebo s obsahom prírodných zložiek (Sorex, Fyto Folsalvin).
Roztoky na bolesť hrdla
Koncentráty na vyplachovanie hrdla majú rovnaký účinok ako spreje, sú vhodné pre ľudí, ktorým aplikácia rozprašovača nevyhovuje. Zakúpiť si môžete napríklad roztok Tantum Verde, Glimbax alebo Jox.
Bolesť hrdla u detí
Nie všetky z vyššie spomenutých prípravkov sú vhodné pre deti. Pri malých deťoch sa neodporúčajú pastilky na hrdlo, pretože môže dôjsť k ich vdýchnutiu. Lepšou liekovou formou sú pastilky vo forme lízatiek s obsahom liečivých zložiek – napríklad Junior Angin lízanky alebo Dr. Theiss lízanky.
Sirup na bolesť hrdla pre deti je efektívny pri bolesti hrdla, na tlmenie kašľa a liečbu zápalu hrdla. Používa sa napríklad Junior angin sirup s čerešňovou príchuťou, prípadne kalciový sirup s vanilkovou, alebo čokoládovou príchuťou.
Pastilky na hrdlo pre deti sú jemnejšie a menej štiplavejšie ako tie pre dospelých. Ochutené sú obľúbenými detskými príchuťami, napríklad Junior angin detské pastilky s jahodovou príchuťou, alebo Isla junior pastilky, vhodné pri bolesti a škriabaní hrdla.