Piata, šiesta a siedma detská choroba: Ako sa proti nim brániť?

Sedem detských chorôb určite pozná takmer každý rodič. V poslednom období sa však do popredia dostáva piata, šiesta a siedma choroba, ktorá trápi nielen deti, ale aj samotných rodičov. Ide o infekčné ochorenia týkajúce sa detí predškolského, prípadne mladšieho školského veku. Zistite, o ktoré choroby ide, a ako ich v prípade výskytu zvládnuť.

Zoznam: Detské choroby v číselnom rade

Číselné označenie siedmich detských chorôb vzniklo v dôsledku ich zložitých názvov.

  1. Prvá choroba: Osýpky

  2. Druhá choroba: Šarlach

  3. Tretia choroba: Rubeola

  4. Štvrtá choroba: Nepravý šarlach

  5. Piata choroba: Infekčný erythem

  6. Šiesta choroba: Trojdňová horúčka

  7. Siedma choroba: Syndróm ruka-noha-ústa

Piata, šiesta a siedma choroba je v posledných mesiacoch tak rozšírená, že je potrebné jej venovať vyššiu pozornosť. O aké choroby ide?

5. detská choroba: Infekčný erythem

Piata detská choroba je vírusové infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje parvovírus B19. Postihuje malé deti – batoľatá, predškolské a školské deti. Imunita dieťaťa je po jej prekonaní trvalá.

Diagnóza sa väčšinou stanovuje podľa klinického priebehu. Ide skôr o ochorenie nezávažné, na uzdravenie je väčšinou potrebný jediné – čas. Ako choroba prišla, tak sama odíde.

Inkubačná doba piatej detskej choroby je zhruba 1-2 týždne, vírus sa šíri kvapôčkami a tiež krvnými derivátmi (alebo v tehotenstve z matky na plod).

Prvé prejavy choroby sú často nešpecifické (bolesť hlavy, únava, zvýšená teplota, nechutenstvo či mierna nádcha...), no potom dochádza k výsevu charakteristickej makulopapulóznej vyrážky (začervenané fliačky v úrovni kože alebo ľahko nad).

Kožné prejavy choroby sa objavia na tvári, dieťa vyzerá akoby bolo prehriate zo slnka. Vyrážka sa šíri ďalej po tele na hrudník a končatiny. V priebehu ochorenia môže opakovane zmiznúť a znova sa objaviť – ako reakcia na námahu alebo teplo.

Akonáhle sa objaví kožná vyrážka, choré dieťa už nie je naďalej infekčné.

Liečba piatej detskej choroby

Myslite na kľudový režim dieťaťa a dostatok tekutín – v prípade dehydratácie mu podávajte rehydratačné roztoky BioGaia a lieky na zníženie horúčky podľa potreby Nurofen pre deti.

Vyrážky ničím nepotierajte. Pri ochorení nezabudnite ani na podporu krvotvorby. Dieťatku doprajte dostatočné množstvo vitamínov, odporúčame najmä:

Očkovanie proti piatej chorobe neexistuje a najjednoduchšou prevenciou tejto kožnej choroby je dodržiavať dostatočnú hygienu.

Pokiaľ ste tehotná alebo máte vážne oslabenú imunitu a vaše staršie dieťatko dostalo piatu detskú chorobu, majte sa na pozore. Táto choroba môže byť pre vás nebezpečná – vždy kontaktujte lekára.

6. detská choroba: Exanthema subitum (Trojdňová horúčka)

Pôvodcom šiestej detskej choroby sú Herpesvírusy (HHV- 6 odtiaľ 6.choroba, menej HHV-7). Šiesta choroba sa prenáša kvapôčkovou infekciou, inkubačná doba je cca 5 – 12 dní. Diagnóza sa určuje podľa typického klinického priebehu, prípadne kontaktom s nakazeným v anamnéze.

Pre ochorenie je typickým znakom horúčka, ktorá v úvode ochorenia dosahuje až 39-40°C počas prvých troch dní a častokrát zle reaguje na bežné lieky. Následne ustupuje a súčasne s ústupom teplôt sa na tele začne objavovať výsev – vyrážka (ružové fliačky alebo ľahko vyvýšené pupienky).

Môžu sa tiež vyskytnúť symptómy mierneho nachladnutia, únavy a nechutenstva. Výsev začína na krku a trupe, šíri sa na končatiny a rýchlo mizne.

Veľmi pravdepodobne sa prekonaním získava imunita, nakoľko druhotnú nákazu literatúra a štúdie udávajú ako raritné.

Liečba šiestej detskej choroby

Kľudový režim a dostatok tekutín. Cieľom je uľaviť dieťaťu od teploty a predchádzať možným komplikáciám – napríklad dehydratácií. Odporúča sa podávanie Paracetamolu (Paralen sirup, Panadol sirup) prípadne Ibuprofen (Nurofen sirup).

Najideálnejšia forma podania je buď sirup alebo čapíky. Častokrát je však nutná kombinácia liečiv, pretože teplota sa ťažko zráža.

7. detská choroba: Syndróm ruka-noha-ústa

Siedma choroba u detí je momentálne asi najaktuálnejšou detskou chorobou. Ide o infekčné vírusové ochorenie sprevádzané charakteristickou vyrážkou. Väčšinou prebieha v batoľacom alebo predškolskom veku dieťaťa. Pôvodcom ochorenia sú najčastejšie coxsackievirusy.

V prípade tohto ochorenia je možné nakaziť sa opakovanie v priebehu života. Inkubačná doba 3-6 dní, prenáša sa kvapôčkami alebo fekálne – orálnou cestou – nedostatočnou hygienou rúk.

Prvé príznaky ochorenia sú nešpecifické – zvýšenie teploty, bolesť hlavy, únava, zdurenie uzlín v krku. Následne sa môžu objaviť typické fliačky na dlaniach, prstoch, prípadne celých rukách. Objavujú sa aj na končatinách alebo trieslach. Pri tejto chorobe môže byť okrem kože postihnutá aj sliznica v ústach v oblasti ďasien a krčných mandlí. Dieťa kvôli tomu často odmieta jedlo a pitie. Hrozí dehydratácia, čo môže byť pôvodcom hospitalizácie a zavodnenia pomocou infúzií.

Veľmi vzácne môže dôjsť až k poškodeniu nervového systému – v podobe nebakteriálnej meningitídy. Tento stav už vyžaduje hospitalizáciu.

Liečba siedmej detskej choroby

Špecifická liečba na syndróm ruka-noha-ústa neexistuje. Príznaky ochorenia miernime podpornou liečbou.

Teplotu sa snažíme zraziť antipyretikami s paracetamolom (Panadol, Paralen) a ibuprofenom (Nurofen).

Svrbenie miernime antihistaminikami (Fenistil v kvapkách), prípadne chladnými obkladmi.

Bolesť v ústach zmiernime vyplachovaním úst a kloktaním – Tantum Verde (ak dieťa už vie vypľúvať). Uľaviť od bolesti v ústach môžete aj podaním Nurofenu/Panadolu.

Postihuje deti, no pozor si musia dať aj tehotné ženy

95 % zo všetkých nákaz sú deti do 5 rokov. Ochorenie prebieha horšie u detí s atopickým ekzémom. Aktuálne je výskyt 7. choroby vysoký a občas sa nakazia aj staršie deti i dospelí.

Určité riziko je počas nákazy v tehotenstve. Vždy záleží na veku tehotenstva – nákaza samotná neznamená nutne problém pre bábätko. Pokiaľ však máte podozrenie na túto chorobu, okamžite sa obráťte na svojho gynekológa.