Najchutnejšie a najlepšie vitamíny pre deti

Všetci chceme chrániť naše deti pred chorobou, preto je dôležité podporovať dobré návyky a posilňovať ich imunitný systém už od útleho veku. Vitamíny deti prijímajú z rôznych zdrojov a činností. Aby bola ich imunita čo najlepšia, poradíme vám, ktoré vitamíny sú pre deti najlepšie.

Imunitný systém predstavujú rôzne orgány, bunky a tkanivá, ktoré chránia telo dieťaťa pred vonkajšími nepriateľmi, ako sú baktérie, vírusy či huby. Imunita sa začína tvoriť už počas pôrodu – pri prechode dieťaťa pôrodnými cestami. Ako ju však udržiavať a budovať?

Dojčenie

Materské mlieko je zdrojom vitamínov, minerálnych látok a protilátok, ktoré zvyšujú obranyschopnosť dieťaťa. Dokonca dojčenie môže u dieťaťa znížiť výskyt alergie. Preto sa odporúča dojčenie aspoň prvých šesť mesiacov, ak je to možné.

Pravidelné umývanie rúk

Až 80 % infekcií sa šíri dotykom. Naučte svoje dieťa, aby si či už po kýchnutí alebo kašľaní našlo čas na umytie rúk.

Nepodceňte pritom ani kvalitnú dezinfekciu na ruky – antibakteriálne gély a mydlá.

Spánok vs pohyb

Jedným z benefitov spánku je podpora imunity. Nedostatok spánku znižuje tvorbu malých proteínov – cytokínov, ktoré pomáhajú organizmu bojovať proti infekciám a zápalom.

Požiadavky na spánok sa líšia podľa veku:

 1. Deti vo veku do troch rokov potrebujú 14 – 17 hodín.

 2. Deti vo veku 6 až 12 rokov by mali spať 9 až 12 hodín.

A naopak, potrebný je aj dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu.

Zdravá výživa: Kvalitné vitamíny pre deti

Zdravá strava je dôležitá pre imunitný systém dieťaťa, môže poskytnúť potrebné vitamíny a minerály, ale prostredníctvom samotnej stravy ich nemusia získať dostatok. Ak sa obávate, že vaše dieťa nemá dostatok potravy, je správne, ak siahnete po výživových doplnkoch s obsahom vitamínov a minerálov, ktoré podporujú organizmus dieťaťa v boji proti chorobám.

Pokiaľ ide o posilnenie obranyschopnosti vášho dieťaťa, doplnenie vitamínu C, vitamínu D a zinku je dôležité. Medzi najlepšie vitamíny pre deti patrí:

Základom je prevencia

Vitamín C je silný antioxidant, môže pomôcť posilniť prirodzenú obranyschopnosť vášho dieťaťa. Tento vitamín pomáha chrániť bunky pred škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály.

TIP: Ak hľadáte vitamíny na imunitu pre deti s vitamínom C, siahnite po Rakytníček – pre deti predstavuje nielen chutný, ale aj zdravý doplnok výživy. Je vhodný od 3 rokov.

Okrem toho, že vitamín D pomáha predchádzať infekciám u detí a dospelých, je taktiež dôležitý pre udržanie zdravých kostí a zubov. V letných mesiacoch deti môžu získať vitamín D zo slnka. Je však pre nich ťažšie získať vitamín D, najmä počas chladnejších mesiacov a keď sedia v triedach.

TIP: Najlepší vitamín D3 pre deti, ktorý je zároveň vhodný aj na zuby, je Jamieson vitamín D.

Zinok je významným minerálom pri posilňovaní imunitného systému spolu so selénom. Selén navyše podporuje správne fungovanie štítnej žľazy. Niektoré štúdie dokonca ukázali, že ich užívanie počas choroby môže skrátiť dobu infekcie.

 • BIOMIN Imuno Protect Junior kapsuly 60 ks
  11,04 € Skladom
  BIOMIN Imuno Protect Junior kapsuly 60 ks

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Vitamíny/Vitamín C

  Výživový doplnok s obsahom vitamínov C a D3 a zinku, ktoré prispievajú k správnej funkcii imunitného systému.

  11,04 €
 • VIBOVIT ABECEDA želé s ovocnou príchuťou 50 ks
  6,45 € Skladom
  VIBOVIT ABECEDA želé s ovocnou príchuťou...

  Teva Czech Industries s.r.o.

  Matka a dieťa/Mlieko a výživa/Vitamíny a výživové doplnky

  Výživový doplnok vo forme želé - multivitamíny pre deti, obsahujú komplex 11 vitamínov a minerálov pre lepšiu imunitu. Vitamíny A,C ,D, B12, selén a zinok prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému. Vitamín B6, niacín a biotín prispievajú k správnemu fungovaniu nervového systému . Vitamín D a zinok prispievajú k udržaniu zdravých...

  6,45 €
 • Marťankovia Gummy Imunity s Echinaceou jahoda a čerešňa 50 ks
  7,62 € Skladom
  Marťankovia Gummy Imunity s Echinaceou...

  WALMARK STADA GROUP

  Matka a dieťa/Mlieko a výživa/Vitamíny a výživové doplnky

  Výživový doplnok, želatínové (gummi) tablety s ovocnou príchuťou - dve príchute: jahoda a čerešňa. Len prírodné farbivá. Obsahujú extrakt z tradične používanej byliny Echinacey (Echinacea purpurea sušená rastlina -extrakt z rastliny min. 6:1 - 40 mg) .  Vitamín C a zinok na podporu imunity,  vápnik, vitamín D pre správny rast...

  7,62 €

Podobne aj vitamín A sa podieľa na boji proti infekciám a navyše spolu so zinkom prispievajú k udržaniu dobrého zraku. U detí je dôležité dbať na správny vývoj nervového systému, kde sú významné vitamíny zo skupiny B: B6 (pyridoxín), niacín a biotín.

Liečivé rastliny a huby

Vhodným doplnkom na prevenciu či podporu liečby ochorení sú liečivé rastliny a huby. Bolo preukázané, že baza čierna môže skrátiť trvanie a závažnosť príznakov bežného prechladnutia. Nachádza sa v GENERICA Immune Akut sirup a obsahuje aj vitamín C – pre deti do 3 rokov sa odporúča dávkovať 5 ml sirupu jedenkrát denne.

Ďalšou liečivou rastlinou je echinacea, ktorá podporuje imunitu a je prospešná v prípadoch infekcií horných dýchacích ciest. Nachádza sa v detských kvapkách HANUS Echinacea. Sú vhodné pre deti už od 6 mesiacov.

V podpore imunitného systému má významné postavenie aj kombinácia betaglukánu prítomného v hlive ustricovej spolu s rakytníkom, ktorý v sebe skrýva vysoký obsah vitamínu C.

Pamätajte, že...

 1. Najlepšie, čo môže rodič urobiť pre zdravie svojho dieťaťa, je dbať na správny prísun vitamínov a minerálov ešte predtým, ako dieťa ochorie;
 2. niektoré vitamíny a minerálne látky sa podieľajú na podpore imunitného systému viac, iné zase menej, čiže je potrebné zabezpečiť, aby ich deti dostávali v primeranom množstve;
 3. 70-80 % imunitných buniek nájdeme v črevách, preto v boji proti opakovaným infekciám je dôležitý aj prísun probiotík.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.