Prečo je potrebná ochrana detskej pokožky pred slnečným žiarením?

Denné svetlo má pre ľudské telo veľa fyzických psychických ale aj sociálnych prínosov. Zo slnka prijímame vitamín D, ktorý pomáha v boji proti vírusovým ochorenia. Okrem viacerých pozitív ma slnečné žiarenie aj negatívne dopady, najmä v letných mesiacoch a preto je dôležite chrániť nielen seba ale aj našich najmenších.

Prečo je dôležitejšie chrániť detskú pokožku viac ako pokožku dospelých?

Detská pokožka je veľmi citlivá a musí byť maximálne chránená hneď z niekoľkých dôvodov.

  • Prvým je nevyvinutosť pokožky na úrovni epidermis a dermis. Melanocyty (bunky vytvárajúce melanín ), ktoré sa nachádzajú v epidermis (najvrchnejšia časť kože) produkujú menej melanínu ako melanocyty u dospelých (okrem detí tmavej pleti).
  • Súdržnosť kožných buniek je u detí nižšia a UV žiarenie preniká omnoho ľahšie a hlbšie do pokožky ako u dospelých. Dermis (stredná časť pokožky) u detičiek je do veku cca 3 rokov ešte nevyvinutá a je 3x až 4x slabšia ako u dospelých.
  • Nadmerné vystavovanie pokožky UV žiareniu na ešte nevyvinuté kolagénové a elastínové vlákana u dieťaťa môže zvyšovať riziko narušenia a prirodzeného vývoja dermis.
  • Ďalším z dôvodov je nevyzretosť mazových žliaz až do 7 rokov. Kožný hydrolipický film nieje dostatočný. Obdobne to platí aj o potných žlazách, ktoré sú nevyvinuté do 3 rokov. Telo u detí preto nevie ešte dostatočne regulovať teplo zo slniečka. Behom detstva absorbujeme viac ako 60 – 80% celoživotného UV žiarenia.

Netreba zabúdať na fakt, že koža si pamätá, všetky popáleniny zo slniečka sa môžu v neskoršom veku prejaviť vo zvýšenej pravdepodobnosti vzniku rakoviny kože.

Je ochrana pokožky použitím prípravku s SPF dostatočná?

Kojenci a deti do 3 rokov by sa priamemu slnku nemali vystavovať vôbec a najmä kojencov je potrebné chraniť oblečením a ochranými pomôckami. Ak už je vystavenie slnku nutné,

"deti do 3 rokov by sa mali natierať výhradne minerálnymi filtrami."

Platí, že opaľovacie produkty s fyzikálnymi ( minerálnymi) filtrami pre deti do 3 rokov slúžia ako doplnková fotoprotekcia do tieňa, kde aj vďaka odrazu žiarenia môže dopadať až 50% UV žiarenia. To znamená, že aj pod slnečníkom alebo v tieni stále môže dieťa opáliť, čo rovnako platí aj pre dospelých.

Deti staršie ako 3 roky môžu používať aj opaľovacie produkty s chemickými filtrami

Nesmieme zabudnúť na deti s atopiou! Prehrievanie pokožky pri opaľovaní zhoršuje prejavy atopie. Slnečné lúče podporujú tvorbu vitamínu D ktorý je dôležitý aj pre funkciu imunitného systému a to najmä pre alergikov a atopikov. Pri nevhodnej starostlivosti pri slnení sa môže atopický ekzém zhoršiť. Opäť tu platí, že opaľovacie produkty nemajú obsahovať chemické filtre a mali by obsahovať 100% minerálnych filtrov s minimálnym SPF 30.

Aký prípravok pre svoje dieťa vybrať?

  • Pre deti do 3 rokov odporúčame produkt Bioderma Photoderm Mineral. Je to prvý 100% minerálny sprej, ktorý na rozdiel od iných minerálnych opaľovacích produktov je dobre roztierateľný a to vďaka „double – coating“ technológií. Poskytuje širokospektrálnu ochranu SPF 50+ proti UVA/UVB. Zloženie je obohatené o deriváty vitamínu E, ktoré doplňujú činnosť filtrov a prispievajú k ochrane pokožkových buniek. Je testovaný na citlivej pokožke a preto je vhodný aj pre ľudí s atopickým ekzémom ako aj pre ľudí s alergiami na chemické filtre. Je vhodný aj pre kojencov od 6 mesiacov.

  • Pre deti od 3 rokov je určený produkt Bioderma Photoderm KID, ktorý je dostupný v troch verziách – sprej, pena a mlieko. Unikátnosť tohto produktu spočíva v tom, že je prispôsobený citlivej detskej pokožke. Obsahuje Patent Bunkovej Bioochrany™ a Peptid C, kombináciu troch aminokyselín – Methionin, Arginin, Glycin – ktoré zosilňujú reparačný proces DNA a zabráňujú tvorbe spálených pokožkových buniek. Produkty Photoderm KID nezanechávajú mastný film a ľahko sa aplikujú. Nevyvolávajú alergické reakcie. Majú vysokú ochranu UVA 39, čo zabraňuje prieniku UVA žiarenia na úroveň dermis. Prispievajú tak k ochrane kolagénových a elastínových vlakien a tým aj k správnemu vývoju detskej pokožky aj počas letných mesiacov.

Čo dodať na záver? Azda, netreba sa báť tráviť voľné chvíle na slniečku. So správnou ochranou si celá rodina môže užívať všetky jeho výhody bez toho aby poškodili pokožku. Užívajme leto so všetkým čo k tomu patrí, len nezabúdajme na ochranu :-)

Súvisiace produkty