Užitočné vianočné darčeky pre seniorov: Najlepšie vitamíny a doplnky

Ak sa každoročne trápite, čo kúpiť vášmu staršiemu príbuznému, ktorý tvrdí že nič nepotrebuje, v tomto blogovom článku vám prinesieme pár overených tipov na kvalitné produkty. Vitamínmi, výživovými doplnkami a rôznym pomôckami viete podporiť zdravie seniora a priaznivo ovplyvniť kvalitu jeho života.

Vitamíny pre seniorov

Starší ľudia často užívajú viacero liekov na recept. Preto je pre nich praktickejšie užívať multivitamínové doplnky, ktoré v jednej tablete obsahujú viacero zložiek. Multivitamíny pre seniorov by mali obsahovať najmä:

 • Vápnik – spolu s vitamínom D je vápnik nevyhnutný pre pevnosť kostí. Pravidelným doplňaním vápnika sa znižuje riziko osteopénie, osteoporózy a zlomenín kostí spôsobených mäknutím kostí.

 • Vitamín D – jeho suplementácia je dôležitá najmä na jeseň a v zime, pri senioroch je však dobré užívať ho počas celého roka. Podobne ako pri vápniku, aj vitamín D pomáha predchádzať osteoporóze ale aj kardiovaskulárnym ochoreniam a niektorým druhom rakoviny.

 • Vitamín B6 – seniori častokrát neprijímajú dostatok vitamínov B v strave. Dopĺňanie vitamínu B6 pri starších ľuďoch je dôležité pre viacero dôvodov. Ľudia vo vyššom veku majú zhoršenú absorpciu týchto vitamínov, tiež zvýšený katabolizmus (premenu zložitejších molekúl na jednoduchšie).

 • Vitamín B12 – je nevyhnutnou súčasťou krvotvorby, prospieva aj nervovej sústave. Suplementovať vitamín B12 je dôležité najmä pri ochoreniach nielen ako diabetes, ale aj pri niektorých neurologických ochoreniach.

Pre seniorov sú vhodné nasledujúce vitamíny a multivitamíny:

 • JAMIESON MULTI COMPLETE PRE MUŽOV, JAMIESON MULTI COMPLETE PRE ŽENY – zloženie je prispôsobené špecifickým potrebám mužského alebo ženského organizmu. V jednej tablete nájdete bohaté zastúpenie vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

 • Pharmaton GERIAVIT – multivitamínový výživový doplnok s pridaným extraktom zo ženšenového výťažku. Vhodný na doplnenie energie, na udržanie duševnej a fyzickej pohody.

 • Centrum Silver 50+ – výživový doplnok s vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami od A po Z. Obohatený o luteín, ktorý sa stará o ochranu a podporu očí.

Posilnenie imunity seniorov

Existuje viacero možností, ako posilniť imunitu starších ľudí. Vybrať si môžete napríklad z nasledujúcich produktov na imunitu:

 • Imunoglukan 60 ks – výživový doplnok s obsahom betaglukánov. Vhodný na dlhodobé užívanie na podporu imunity, pri vyššom dávkovaní je vhodný aj ako podporná liečba pri akútnom infekte. Jeho výhodou je vstrebávanie priamo z čreva, takže nezaťažuje pečeň, ktorá môže byť pri starších ľuďoch oslabená.

 • Colostrum Pharma Activ – výživový doplnok s obsahom mledziva (kravského kolostra). V mledzive sa prirodzene nachádzajú proteíny, naopak neobsahuje veľa tukov a sacharidov. Pomáha pri budovaní imunity cez rôzne mechanizmy, napríklad tým, že telu dodáva biele krvinky, ktoré produkujú protilátky (najmä IgA a IgG).

 • TEREZIA HLIVA USTRICOVITÁ S RAKYTNÍKOVÝM OLEJOM – je ďalším kvalitným produktom, ktorý sa používa na podporu imunity. Obsahuje dve zložky: betaglukány s vysokým obsahom vlákniny a tiež rakytníkový olej, ktorý je prirodzeným zdrojom vitamínu C.

 • Dr. Theiss ECHINACEA forte kvapky – rastlinný liek, ktorý sa používa na podporu imunity. Echinacea purpurová má prospešné účinky na imunitu. Slúži najmä ako prevencia proti vírusovým ochoreniam, ktoré vyvolávajú väčšinu ochorení dýchacieho traktu.

Kĺbová výživa pre seniorov

Kĺbová výživa, suplementy, ktoré sa používajú na pohybový aparát, môžu pomôcť pri bolestiach, zápalových ochoreniach, pri osteoporóze a pri zotavovaní po úrazoch. Pri senioroch by sme sa mali sústrediť na kĺbovú výživu s obsahom glukosamínu a chondroitín sulfátu.

Pre starších ľudí na ochranu kĺbov odporúčame:

 • GELACTIV 3-Collagen Forte – kapsuly s obsahom 3 typov kolagénov (typ I, II a IX typu), ktoré vyživujú spojivové tkanivá, vrátane často namáhaných chrupaviek. Produkt je obohatený o vitamín C a kremík, ktoré podporujú ďalšiu tvorbu kolagénu.

 • BARNYS Inovo 5 forte – jedinčená kombinácia až 6 aktívnych zložiek: glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, MSM, kolagén, kyselinu hyaluronovú a vitamín C. Tableta sa jednoducho prehĺta, z čoho profitujú najmä starší ľudia so zhoršeným prehĺtaním alebo suchosťou v ústach.

 • Proenzi Intensive PROMO – výživový doplnok s obsahom 3 zložiek, ktoré prispievajú k udržiavaniu a regenerácii chrupaviek. V zložení sa nachádza kolagén II. typu, glukozamínsulfát a chondroitinsulfát. Toto vynovené zloženie má lepšiu vstrebateľnosť a vylepšený účinok.

 • Cemio KAMZÍK – kapsuly bez cukru, laktózy a bez lepku. Kamzík obsahuje dva druhy kolagénov (I a II typu) vo vysokých dávkach.

Probiotiká pre seniorov

Pri senioroch sa môžeme stretávať so zhoršeným trávením z viacerých dôvodov, napríklad nedostatok enzýmov, málo vlákniny, málo pestré stravovanie, užívanie liekov, ktoré môžu viesť k spomalenému tráveniu a ďalšie.

Pomôcť môžu probiotiká, ktoré sa užívajú nielen krátkodobo pri akútnejších stavoch ako bolesť brucha a hnačka, ale aj dlhodobo na skvalitnenie trávenia a posilnenie imunity. V posledných rokoch sa skúma aj vplyv probiotík na psychiku cez os črevo – mozog. Aj tento benefit je pri starších ľuďoch žiaduci.

Pri výbere probiotík si všímame množstvo probiotických kmeňov a ich druhy. Niekedy je nevyhnutné vyskúšať viacero probiotík, pretože črevná mikrobiota je vysoko individuálna a má svoje špecifické zloženie.

Pre seniorov môžete vybrať napríklad:

 • BIOPRON 9 Premium kapsuly 60 ks – obsahujú 9 živých probiotických kmeňov v koncentrácii 20 miliárd CFU,

 • PROBIO-FIX kapsuly 60 ks – 2 probiotické kmene (Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium animalis subsp. lactis) v koncentrácii 12 miliárd životaschopných baktérií,

 • JAMIESON PROBIOTIC 60 Billion 9 kmeňov – sú vhodné na intenzívne posilnenie mikrobioty, napríklad pri užívaní antibiotík alebo pri závažnejších formách črevnej dysbiózy (narušenia mikrobiálnej rovnováhy).

Zdravotné pomôcky pre seniorov

Zdravotné pomôcky vždy vyberáme citlivo, v niektorých prípadoch by mohli seniora uraziť. Produkty ako podbradník pre seniorov, pomôcky do vane (sedačky, úchytky, prípadne podložky), plienkové nohavičky alebo vložky nie sú veľmi vhodnými darčekmi. Kupujte ich len v prípade, že si ich váš starší príbuzný priamo vypýta.

Aké zdravotné pomôcky však môžete vybrať? Tieto sú praktické a zároveň staršieho človeka potešia:

 • Veroval COMPACT – ramenný tlakomer, súčasťou balenia je univerzálna manžeta vhodná na obvod ramena od 22 – 42 cm. Spoľahlivý produkt za nižšiu cenu.

 • Veroval tlakomer s EKG – kombinovaná zdravotná pomôcka, poskytuje 2 produkty v 1 a to tlakomer a zároveň zaznamenáva srdcový rytmus (EKG). Vhodný tlakomer pri arytmiách a iných závažnejších srdcových poruchách.

 • CURAPROX hydrosonická kefka je nielen luxusným, ale aj praktickým darčekom. Vhodná pre seniorov, ktorý v rukách nemajú dostatočnú silu na dôkladné čistenie zubov. Hlavica má uhlíkové vlákna, takže postupne a šetrne bieli zuby aj na ťažko dostupných miestach.

 • Oral-B AQUACARE 6 PRO EXPERT ústna sprcha – na dôkladné dočistenie medzizubných priestorov a starostlivosť o ďasná. Ponúka fungovanie v 3 intenzitách, čím sa dá prispôsobiť na všetky formy chrupu.

Výber vianočného darčeka pre seniora už nemusí byť nočnou morou. Ak siahnete po sortimente našej lekárne, zaručene vyberiete kvalitný produkt za dobrú cenu. Vybrať si môžete rôzne vitamíny pre seniorov, preparáty na podporu imunity, kĺbovú výživu, probiotiká, elektronické pomôcky a mnohé ďalšie.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.