Čo spôsobuje nadmerné potenie? Buďte obozretní najmä v noci

Bojujete celé dni s nepríjemným pocitom nadmerného potenia? Aj keď je potenie prirodzené, pokiaľ sa vaše telo “prehrieva” v poslednej dobe viac, ako ste boli zvyknutí, možno máte dočinenia s nechceným problémom. Čítajte ďalej, poradíme vám, čo spôsobuje nadmerné potenie.

Nadmerné potenie

Nevyhnutnou súčasťou samoregulácie nášho organizmu je udržiavanie konštantnej vnútornej teploty tela. Na to, aby bola v tele teplota stála a udržala sa vo fyziologických hodnotách, nám slúži viacero mechanizmov. Medzi najdôležitejšie patrí aj potenie. Pri potení sa z pokokožky vyparuje voda (ale aj minerály a vlastné látky), čím dochádza k prirodzenému ochladzovaniu.

Ak by sme sa prestali potiť úplne, organizmus by bol omnoho náchylnejší na prehriatie a s ním spojené riziká. Avšak, nadmerné potenie, najmä v noci, môže signalizovať niektoré druhy ochorení – napríklad obezitu, ochorenia týkajúce sa šítnej žľazy alebo cukrovku (diabetes).

Bežnému poteniu sa nedá úplne zabrániť

Pot je jedna z telových tekutín a je produkovaný potnými žľazami. Tie sa nachádzajú v rôznom množstve po celom tele. Medzi oblasti s najvyššou koncentráciou potných žliaz patrí čelo, dlane, chodidlá, chrbát a podpazušie.

Dospelý človek denne vypotí približne 250 – 500 ml potu. Aktivitu potných žliaz nevieme kontrolovať, pretože spadajú pod autonómny nervový systém. Na mieru potenia má vplyv viacero faktorov, napríklad vek, genetika, pohlavie, hormonálny stav, psychika či vonkajšia teplota.

Čo spôsobuje nadmerné potenie?

Nadmerné potenie (hyperhydróza) je stav, kedy je množstvo potu výrazne vyššie, ako je bežné, a daného človeka obmedzuje v bežných činnostiach, zhoršuje mu kvalitu života alebo sťažuje spánok.

Hyperhydrózu rozdeľujeme na dve formy:

 1. Primárnu hyperhydrózu, keď potenie nie je vyvolané nejakým iným, závažnejším ochorením a má nejasnú, prípadne zmiešanú príčinu.

 2. Sekundárna hyperhydróza je stav, keď je potenie symptómom iného, zvyčajne závažnejšieho ochorenia.

Čo spôsobuje nadmerné potenie

Menej závažné príčiny nadmerného potenia

Pri nadmernom potení, ktoré nie je vyvolané iným ochorením, hovoríme o takzvanej idiopatickej hyperhydróze. Štatisticky k nej dochádza častejšie, zvyčajne začína v detskom veku alebo v puberte a ide o chronický stav. Príčina nie je známa, vplyv môže mať:

 • Genetika – ľudia so zvýšenou potivosťou v rodine majú vyššiu šancu, že sa budú nadmerne potiť.

 • Nadmerná aktivácia sympatiku – časť nervového systému, ktorá je aktivovaná pri stresovej, prípadne fyzicky náročnej aktivite.

 • Hormonálne zmeny – zvýšené potenie je typické napríklad pre obdobie puberty, tehotenstva, menopauzy a u mužov vo vyššom veku.

Závažnejšie príčiny nadmerného potenia

Nadmerné potenie je často jedným zo sprievodných ochorení, ako napríklad:

 • Obezita – obézni ľudia musia vykonať vyššiu aktivitu na zvládnutie nielen bežných, ale aj tých náročnejších aktivít, preto sa ich organizmus musí výraznejšie ochladzovať práve cez potenie. Ďalším dôvodom je väčší povrch kože a tým pádom aj vyššie množstvo potných žliaz.

 • Hypertyreóza (porucha štítnej žľazy, pri ktorej je jej aktivita zvýšená) –  pri ochorení štítna žľaza produkuje nadbytok hormónu thyroxín. Medzi ostatné prejavy tohto ochorenia okrem hyperhydrózy patrí zrýchlená tepová frekvencia, chudnutie, zrýchlený metabolizmus, tras, poruchy trávenia a menštruačného cyklu.

 • Cukrovka – menej známy prejav diabetu je aj nadmerné potenie, vrátane nočného potenia. Potenie je pri cukrovke bežné v stave hypoglykémie (stav, keď sú hladiny cukru v krvi nižšie ako fyziologické). Pri diabetikoch, ktorých liečba je dobre nastavená, by sa malo nadmerné potenie upraviť. Ak sa liečite na cukrovku a všímate si, že sa potíte viac ako zvyčajne, informujte o tom svojho lekára.

 • Niektoré druhy liekov – hyperhydróza môže byť vedľajším účinkom niektorých druhov liekov, najmä antihypertenzív (lieky používajúce sa na znižovanie tlaku krvi) niektorých psychiatrických liekov. Lieky však v žiadnom prípade nevysadzujte svojvoľne. Namiesto toho vášho lekára informujte o nežiadúcich účinkoch liečby. Následne môžete zvoliť iné skupiny liečiv.

Nočné potenie a nespavosť

Nadmerné potenie v noci je zvyčajne spojené so sekundárnou hyperhydrózou. Organizmus je v noci v pokoji, nevykonáva žiadnu namáhavú aktivitu, prirodzene sa ochladzuje. Potenie v tomto stave je preto neprirodzené a nežiaduce. Pre nočné potenie je typické, že sa neobjavuje len na miestach ako dlane, chodidlá a podpazušie, človek sa spotí po celom tele.

Nočné potenie je často spájané aj s problémami s pečeňou. Najčastejšie je však spojené s cukrovkou, poruchou štítnej žľazy, akútnymi infekčnými ochoreniami, obezitou, vysokým krvným tlakom, spánkovým apnoe či iným chronickým ochorením (zápal kostí či dokonca rakovina).

Pokiaľ nočné potenie pretrváva, nepodceňte ho a vyhľadajte lekársku pomoc.

Nočné potenie a nespavosť

Stop poteniu! Čo najlepšie funguje proti poteniu?

Zmierniť potenie sa dá viacerými spôsobmi. Pri miernejších formách nadmerného potenia si môžete pomôcť voľnopredajným lekárenským sortimentom. Využiť môžete rôzne deodoranty a antiperspiranty, vhodné sú aj čaje proti poteniu, prípadne voľnopredajné tabletky proti poteniu, najmä s obsahom šalvie Najlepšie proti poteniu fungujú tieto produkty:

Proti poteniu pod pazuchami

Vichy Deo Anti Traces – deodorant proti poteniu pod pazuchami, určený na citlivú pokožku, ktorá má sklon k nadmernému poteniu. Učinkuje až 48 hodín, neobsahuje alkohol, pokožku nevysušuje. Vhodný aj na podráždenú pokožku po depilácii.

Proti poteniu nôh a rúk

Vichy Deo Anti Transpirant – vysoko efektívna 7-dňová kúra od Vichy vo forme nemstného, rýchlo vstrebateľného krému. Aplikuje sa na suchú pokožku podpazušia, prípadne rúk alebo nôh vždy večer po dobu jedného týždňa, následne stačia len udržiavacie dávky.

Eucerin Deo Antiperspirant – sprej s účinnosťou proti poteniu až po dobu 72 hodín, redukcia potenia je klinicky preukázaná až o 91 %. Produkt je možné použiť na podpazušie, potenie nôh a rúk. Aplikuje sa večer, po dobu minimálne troch po sebe nasledujúcich dňoch.

Top Gold Deodorant – deodorant a antiperspirant v jednom, vhodný pri nadmernom potení nôh, s obsahom arniky a tea tree oleju. Vhodný na bežné denné používanie.

Naturland zásyp – produkt vhodný nielen na nadmerné potenie nôh, rúk ale aj do topánok. Zásyp svojou konzistenciou vysušuje dané miesto, čím dochádza k zmierneniu vlhkosti a redukcii potenia.

Proti nadmernému poteniu na hlave

Perspi Guard – účinný antiperspirant bez alumínia (hliníka) a alkoholu, vhodný najmä na citlivú pokožku. Vďaka svojmu jemnému zloženiu je vhodný aj na použitie na netypické miesta, napríklad na potenie hlavy a tváre.

 • VICHY DEO ANTI-TRANSPIRANT krémová 7-dňová kúra proti poteniu 30 ml
  14,47 € Skladom
  VICHY DEO ANTI-TRANSPIRANT krémová 7-dňová...

  L’Oréal

  Kozmetika/Telo/Deodoranty

  7 denná kúra proti poteniu obsahuje jemné antiperspiračné mikrozložky novej generácie. Nemastný krém, rýchlo sa vstrebáva a na pokožke nezanecháva biele stopy. Šetrný k pokožke podpazušia. Testované pod dermatologickou kontrolou. Bez alkoholu.

  14,47 €
 • Eucerin DEO antiperspirant sprej 30 ml
  10,32 € Skladom
  Eucerin DEO antiperspirant sprej 30 ml

  BEIERSDORF AG

  Kozmetika/Telo/Deodoranty

  Intenzívny antiperspirant v spreji je určený pre osoby trpiace nadmerným potením. 72-hodinový účinok. Obsahuje vysokú koncentráciu dvoch vysoko účinných antiperspiračných zložiek: Aluminium→ chlorohydrate→ (ACH) a Aluminium chloride→ (AC). AC preniká hlbšie do potných kanálikov, a tak poskytuje dlhotrvajúcu ochranu medzi...

  10,32 €
 • Perspi-Guard SENSITIVE antiperspirant 1x50 ml
  25,64 € Skladom
  Perspi-Guard SENSITIVE antiperspirant 1x50 ml

  Avanor Healthcare Ltd.

  Kozmetika/Telo/Deodoranty

  Antiperspirant bez alumínia Perspi-Guard Sensitive neobsahuje alkohol a hliník. Nedráždi pokožku, je maximálne citlivý a preto ho je možné použiť aj na miesta, kde sa obyčajné antiperspiranty neodporúčajú aplikovať ako napríklad tvár či slabiny. Najlepšiu účinnosť dosiahnete dennou aplikáciou po dobu jedného mesiaca, ďalší mesiac postačí aplikovať každý...

  25,64 €

Nadmerné potenie: Čo na to prírodná liečba?

Najodpočúranejším prostriedkom proti nadmernému poteniu je šalvia lekárska. Má množstvo prospešných účinkov. Ak ju budete pravidelne popíjať – JUVAMED šalvia lekárska, prípadne pridávať do kúpeľa, spoločne s morskou soľou vám dokáže pomôcť.

Odporúča sa však pravidelná hygiena, nosenie oblečenia z prírodných materiálov, používanie prípravkov proti poteniu či úprava stravy.

Kedy vyhľadať lekára

Preventívnu prehliadku by ste mali absolvovať v prípade, že sa u vás vyskytnú náhle zmeny v množstve potu, prípadne intenzívne nočné potenie.

Varovné signály sú pri ženách aj zmeny menštruačného cyklu, chudnutie, poruchu spánku, nervozita.

Na zmeny potenia by mali byť vnímaví aj diabetici, pretože nadmerné potenie môže znamenať hypoglykémiu, ktorá môže prejsť až do straty vedomia.

Bezodkladná lekárska starostlivosť je nevyhnutná v prípade nadmerného potenia, ktoré je spojené s bolesťou na ľavej strane, ktorá môže vystreľovať do ramena, je prítomná úzkosť, strach zo smrti, dýchavičnosť, tlak na hrudi prípadne strata vedomia. Tieto príznaky sú charakteristické pre akútnu angínu pectoris alebo infarkt myokardu.

O nadmernom potení hovoríme v prípade, že k nemu dochádza aj počas aktivít, ktoré nie sú fyzicky alebo psychicky zaťažujúce, namáhavé. U väčšiny ľudí je nadmerné potenie bez zjavnej príčiny a ochorenia, tým pádom nepredstavuje zdravotné riziko. Avšak aj takáto forma potenia je nepríjemná, dokáže ovplyvniť spoločenský život.

Potenie sa dá korigovať bežnými voľnopredajnými prípravkami, deodorantmi a antiperspirantmi, prípadne bylinnými výživovými doplnkami a čajmi.Intenzívne nočné potenie, potenie ktoré je sprevádzané aj inými prejavmi alebo náhla zmena v množstve vyprodukovaného potu, môže signalizovať zdravotný problém, Takýto stav by mal byť vždy konzultovaný s lekárom.

Autor

Som absolvent Farmaceutickej fakulty na Univerzite Komenského v Bratislave. Pacienti sú stredobodom všetkej mojej práce. Počúvam a poskytujem rady, či už ide o lieky bez lekárskeho predpisu (tzv. OTC) alebo manažujem terapiu liekmi na predpis a pomáham s efektívnym priebehom terapie. Kombinujem moje nadšenie pre zdravie, zdravý životný štýl a šport s ohľadom na užívané lieky a o čo ich najlepšiu symbiózu. Spoločne sa môžeme postarať o dobrý pocit z každého dňa.