V čom spočíva sila vitamínu D a čo obsahuje?

Užívanie „déčka“ v boji proti vírusom je v súčasnosti aktuálnou témou. Ako doplnkový vitamín má na telo množstvo priaznivých účinkov. Čítajte ďalej a zistite, čo spôsobuje nedostatok vitamínu D a na čo je dobrý. Ktoré vyživové doplnky obsahujú kvalitný vitamín D.

Aj keď je vitamín D prirodzene prítomný v niektorých potravinách, predáva sa aj ako doplnok výživy. Viete, ktorý vitamín D je najlepší pre vaše telo?

Význam vitamínu D – kde sa nachádza?

Vitamín D je rozpustný v tukoch a prirodzene sa nachádza v niektorých potravinách. S výsokým obsahom vitamínu D sa stretnete v potravine bohatej na tuky: losos, olej z treščej pečene, tuniak, žltká z vajíčok, huby. Vitamín D ovocie veľmi neobsahuje. Môžete ho nájsť napríklad v pomarančovom džúse kde je extra pridaný.

Telo si ho vyrába samo, keď ultrafialové (UV) lúče zo slnečného žiarenia zasiahnu pokožku a spustia syntézu vitamínu D.

vedeli ste, že..

Podľa ministerstva zdravotníctva môže mať nedostatok vitamínu D až 25 % populácie.

Vitamín D je rozpustný v tukoch a prirodzene sa nachádza v niektorých potravinách. S vysokým obsahom vitamínu D sa stretnete v potravine bohatej na tuky: losos, olej z treščej pečene, tuniak, žltká z vajíčok, huby. Vitamín D ovocie veľmi neobsahuje. Môžete ho nájsť napríklad v pomarančovom džúse, kde je extra pridaný.

Účinky vitamínu D

 • podporuje vstrebávanie vápnika v čreve a udržuje primeranú koncentráciu vápnika a fosfátu v sére, aby umožnil normálnu mineralizáciu kostí a zabránil hypokalcemickej tetánii (nedobrovoľná kontrakcia svalov, ktorá vedie ku kŕčom).
 • je potrebný na rast kostí a ich remodeláciu pomocou osteoblastov a osteoklastov. Bez dostatku vitamínu D môžu byť kosti tenké, krehké alebo deformované. Dostatok vitamínu D zabraňuje krivici u detí a osteomalácii u dospelých.
 • spolu s vápnikom pomáha vitamín D chrániť aj starších dospelých pred osteoporózou.
 • svaly ho potrebujú na pohyb,
 • nervy na prenos správ medzi mozgom a každou časťou tela
 • imunitný systém potrebuje vitamín D na potlačenie napadnutia baktériami a vírusmi

Vitamín D znižuje zápaly a reguluje procesy, ako je bunkový rast, nervovosvalové a imunitné funkcie či metabolizmus glukózy.

Chráni vitamín D pred vírusom COVID-19?

Odpoveď je jednoznačná. Áno, vitamín D vo veľkej miere pomáha v boji, podporuje telo a imunitný systém.

Nie je prekvapením, prečo sa vedci zaujímajú o štúdium vitamínu D ako liečebného nástroja pre COVID-19 alebo o jeho nedostatok ako potenciálneho rizikového faktora pre vážne ochorenie dýchacích ciest, ktoré je spôsobené novým koronavírusom.

Nedostatok vitamínu D je bežný u mnohých skupín s vysokým rizikom COVID-19, vrátane starších ľudí a ľudí s obezitou, cukrovkou a vysokým krvným tlakom.

Starnutie a obezita znižujú schopnosť pokožky vyrábať vitamín D vystavením slnečným ultrafialovým lúčom. Choroby súvisia so starnutím a nadmernou hmotnosťou.

Vitamín D tlmí potenciálne škodlivé zápalové reakcie v tele, ktoré môžu byť aktívnejšie u ľudí so zdravotnými stavmi, ako je obezita a cukrovka, ktoré sú tiež rizikovými faktormi pre COVID-19.

Formy vitamínu D

V potravinách a doplnkoch výživy má vitamín D dve hlavné formy, D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol), ktoré sa chemicky líšia iba štruktúrami bočných reťazcov. Obe formy sa dobre vstrebávajú v tenkom čreve.

K absorpcii dochádza jednoduchou pasívnou difúziou (proste jednoducho prejde sliznicou čreva). Súčasná prítomnosť tuku v čreve zvyšuje absorpciu vitamínu D, ale časť vitamínu D sa vstrebáva aj bez tuku v strave. Starnutie ani obezita nemenia absorpciu vitamínu D z čreva.

Príznaky nedostatku vitamínu D

Príznaky ako bolesti kostí a svalová slabosť môžu znamenať, že máte nedostatok vitamínu D. Pre mnohých ľudí sú však príznaky nevýrazné. Napriek tomu môže príliš málo vitamínu D aj bez príznakov predstavovať zdravotné riziká. 

Nízka hladina vitamínu v krvi bola spojená s nasledovnými:

 • Zvýšené riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby
 • Kognitívne poruchy u starších dospelých
 • Ťažká astma u detí
 • Rakovina
 • Výskum naznačuje, že vitamín D by mohol hrať úlohu pri prevencii a liečbe mnohých rôznych stavov vrátane cukrovky typu 1typu 2 , hypertenzie , intolerancie glukózy a sklerózy multiplex.

Odporúčaná denná dávka vitamínu D3

Množstvo vitamínu D, ktoré každý deň potrebujete, závisí od vášho veku. Priemerné denné odporúčané množstvá sú uvedené nižšie v mikrogramoch (mcg) a medzinárodných jednotkách (IU). Čas, kedy užívať vitamín D, nie je presne stanovený. Je vhodné ho užiť kedykoľvek v priebehu dňa.

Spôsob, ako užívať vitamín D, je jednoduchý. Užíva sa pomocou kapsúl - Slovakiapahrm vitamín D3, Biomin Vitamín D3 Premium, cmúľacích tablietJamieson vitamín C+D3, Jamieson Vitamín d3 Kids alebo v spreji, či už pre dospelých - Devit Direct vitamín D sprej alebo pre deti - Vibovit Déčko.

Veľmi obľúbenou formou sú kvapky, ktoré prestne nadávkujete pomocou dávkovača do úst. Poznáme kvapky pre dospelých napr. Devit Forte alebo pre deti napr. Devit, Generica vitamín D kvapky, Jamieson Baby-D, Terezia Vitamín D3.

Vitamín D3 by ste spávne mali užívať so stravou, ideálne bohatou na tuk. Napr. pokvapkať na chlieb s maslom. Keďže je vitamín D3 rozpustný v tukoch, takto si zabezpečíte dobré vstrebanie vitamínu do tela.

Najlepší vitamín D na trhu je lipozomálny vitamínu D, napr. Avita Vitamin D3 lipozomalny roztok alebo tekutý lipozomálny vitamín D Adelle Davis s vitamínom K2, ktorý stačí dávkovať jedenkrát denne pomocou 1 čajovej lyžičky. Jedná sa o kvalitný vitamín D.

Firma Ibsa priviedla na trh veľmi zaujímavú formu vitamínu D v podobe orodisperovateľného filmu, ktorý predstavuje veľmi jednoduchý a praktický spôsob ako užívať doplnok výživy:

 • nemusí sa zapíjať s vodou
 • rozpustí sa na jazyku za pár sekúnd
 • je pripravený tak, aby ho mohli kedykoľvek a za akýchkoľvek podmienok užiť aj ľudia, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním, alebo sú pripútaní na lôžko, alebo sú v mimoriadne krehkom stave
 • nie je potrebné ho užívať so stravou bohatou na tuky

Pre zvýšenie imunity je vhodné užívať "imunitné kombo", ktoré obsahuje zinok a vitamín D. Na trhu je veľa prípravkov, ktoré majú tieto vitamíny v jednej tablete, avšak obsah zložiek je nižší (CETEBE imunity forte).

Ak Vám nevadí užiť viac tabliet naraz, je lepším riešením užiť vitamín D v kapsule, ktorá obsahuje len vitamín D a zinok v prípravku s obsahom zinku. Takto dostanete do tela vyššie množstvo vitamínu D a zinku.

Nežiaduce účinky vitamínu D

Doplnky vitamínu D môžu interagovať s niekoľkými typmi liekov. Niekoľko príkladov je uvedených nižšie. Osoby, ktoré pravidelne užívajú tieto a ďalšie lieky, by mali prediskutovať príjem a stav vitamínu D so svojimi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Orlistat
- liečivo na zníženie hmotnosti orlistat spolu s diétou s nízkym obsahom tukov môže znížiť absorpciu vitamínu D z potravy a doplnkov, čo vedie k zníženiu hladín 25 (OH) D.

Statíny (Lipanthyl supra)
- lieky s obsahom statínov znižujú syntézu cholesterolu. Pretože endogénny vitamín D je odvodený z cholesterolu, statíny môžu tiež znižovať syntézu vitamínu D. Vysoký príjem vitamínu D, najmä z doplnkov, môže navyše znížiť účinnosť atorvastatínu, lovastatínu a simvastatínu, pretože tieto statíny a vitamín D súťažia o rovnaký metabolizujúci enzým.

Steroidy (Prednison)
- na zníženie zápalu sa často predpisujú kortikosteroidy, ako je prednizón. Tieto lieky môžu znížiť absorpciu vápnika a narušiť metabolizmus vitamínu D.

Tiazidové diuretiká (Hydrochlorothiazid)
- Tiazidové diuretiká znižujú vylučovanie vápnika v moči. Kombinácia týchto diuretík s doplnkami vitamínu D (ktoré zvyšujú absorpciu vápnika v čreve) môže viesť k hyperkalcémii, najmä u starších dospelých a jedincov so zníženou funkciou obličiek alebo hyperparatyreoidizmom.

Nežiaduce účinky vitamínu D až toxicita sa prejavujú predovšetkým pri predávkovaní a sú dôsledkom hyperkalciémie a hypofosfatémie. Vaše telo bude mať príliž veľa vápnika v krvi a málo fosfátov. Hlavnými príznakmi sú tráviace ťažkosti (nechutenstvo, vracanie, zápcha, spastické bolesti brucha)

Súvisiace produkty

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nielen kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.