Tabletky a vitamíny na podporu plodnosti mužov

Ak sa dlhodobo neúspešne snažíte o bábätko, dostávate sa do situácie, ktorá stresuje mnoho párov. Partnerka podstupuje celý rad vyšetrení, no často sa vyšetrenie partnera necháva ako posledná možnosť. Čítajte ďalej a zistite, ktoré tabletky a vitamíny pomáhajú najviac na podporu plodnosti mužov.

V uponáhľanej dobe sa dostávame do situácie, kedy mužská plodnosť rapídne klesá. Je to dôsledok stresu, nezdravej životosprávy či rozvíjajúcich sa technológií.

Príčiny neplodnosti mužov

Príčinou oslabenej plodnosti mužov je zlý spermiogram. Hodnotí sa množstvo, pohyblivosť a morfológia (tvar) spermií.

Spermií je málo, sú pomalé alebo deformované, čo zabraňuje spermii sa buď dostať k vajíčku alebo doň preniknúť.

Čo spôsobuje zlý spermiogram?

 • Zápal ako dôsledok urologickej infekcie najčastejšie zo sexuálne prenosného ochorenia, ako sú chlamýdie či mykoplazmy. Dobrou správou je, že niekedy stačí ochorenie preliečiť a všetko sa vráti do normálu. No často, hlavne u mužov, sa na ochorenie príde až po dlhšom čase a tu už môžu nastať vážnejšie problémy.

 • Imunita – telo muža môže vytvárať protilátky proti vlastným spermiám ako dôsledok poúrazového charakteru, kde dochádza k porušeniu ochrannej bariéry v semenníkoch. Ďalšou možnosťou je aj autoimunitné ochorenie. Preto je určite dobré navštíviť ambulanciu reprodukčnej imunológie.

 • Prehrievanie – tesné oblečenie, notebook na kolenách, dlhé sedenie, či časté teplé kúpele spôsobujú nadmerné prehrievanie semenníkov. Tvorbe spermií však zvýšená teplota neprospieva a spermií sa tak tvorí málo alebo sú poškodené. Ideálna teplota semenníkov je o 2°C nižšia ako teplota tela.

 • Lieky – niektoré lieky môžu negatívne ovplyvniť tvorbu spermií. Patria tu niektoré antibiotiká, cytostatiká či imunosupresíva. Ich vplyv na spermiogenézu závisí od dĺžky liečby.

 • Hormonálna porucha je jednou z častých príčin neplodnosti. Najčastejšie v dôsledku zníženého testosterónu, ale na vine môžu byť aj ďalšie hormóny ako luteniziačný či hormóny štítnej žľazy. V tomto prípade terapiu stanovuje endokrinológ alebo andrológ, no ak ide o vážnu poruchu, viete si pomôcť aj výživovými doplnkami - tabletkami a vitamínmi na podporu plodnosti mužov.

 • Životný štýl – stres, nadváha, málo pohybu, alkohol, fajčenie, strava s nízkym obsahom ovocia a zeleniny, toto všetko ide ruka v ruke s mužskou neplodnosťou. Častokrát stačí prestať fajčiť alebo viac športovať a pozitívne výsledky sa dostavia samé. Pre mužov sú vhodnejšie silové športy, pri ktorých sa hladina testosterónu zvyšuje viac. Nezabúdajte na dostatočný spánok, ktorý okrem iného vplýva aj na hormonálnu rovnováhu.

Ako zlepšiť spermiogram?

Vitamíny a minerály na plodnosť mužov

Vitamín C chráni bunky pred oxidačným stresom, zvyšuje hladinu oxidu dusnatého a tým zlepšuje prekrvenie, a zároveň znižuje hladinu kortizolu. Kortizol je hormón, ktorý sa vylučuje hlavne v období stresu, negatívne ovplyvňuje metabolizmus a okrem iného znižuje hladinu testosterónu. Odporúčaná dávka v stresovom období je 1000 mg denne.

Zinok je jedným z najčastejších stopových prvkov v ľudskom tele a má nezastupiteľnú úlohu v reprodukcii. Má významné antioxidačné vlastnosti a kvalita spermií úzko súvisí s množstvom zinku v tele. Taktiež bol preukázaný jeho vplyv na hladinu testosterónu. Odporúčaná dávka je 15-50 mg na deň. Jednou z najviac vstrebateľných foriem je orotát zinku, ktorý si viete zakúpiť v prípravku Zinkorot.

Selén je základný prvok pre tvorbu a zdravie spermií, zvyšuje množstvo, kvalitu a ich pohyblivosť.

Vitamín D je ďalším nezastupiteľným vitamínom v reprodukcii. Ovplyvňuje vitalitu spermií a tiež zvyšuje hladinu testosterónu. Pravidelné užívanie vitamínu D počas jedného roka môže zvýšiť testosterón aj o 25 %. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie je odporúčaná dávka pre dospelých do 600 IU. Treba mať na pamäti, že väčšina vitamínu D v našom tele sa vstrebáva pokožkou, preto nepodceňujte pobyt na slniečku. Ak to spojíte s vhodným športom, podporíte tvorbu testosterónu dvojnásobne.

Kyselina listová je nepostrádateľnou látkou pre rast, správne delenie buniek a má silné antioxidačné vlastnosti.

Folandrol

Folandrol obsahuje vyváženú kombináciu inozitolu, kyseliny listovej, vitamín E, L-karnitín, L-arginín a selén. Prispieva k správnej spermatogenéze a chráni bunky pred oxidačným stresom. Užívanie tohto granulátu sa odporúča mužom rôznej vekovej kategórie, nakoľko okrem spermatogenézy, priaznivo pôsobí na hormonálnu rovnováhu.

Rastlinné preparáty na úpravu spermiogramu

Tribulus terrestris (kotvičník zemný) má afrodiziačné účinky, pozitívne účinky na močové cesty a upravuje hormonálnu nerovnováhu. Je často doporučovaný mužom s nízkou hladinou testosterónu. V lekárni sa dá zohnať vo forme čaju alebo tabliet.

Pitný režim

Pitný režim sa môže zdať ako drobnosť, ale vplýva na všetky procesy v ľudskom tele. Okrem toho, že zvyšuje metabolizmus, pomáha aj vyplavovať nečistoty z tela. Nedostatok tekutín tak negatívne vplýva na tvorbu a kvalitu spermií

Aj keď sa nachádzame v dobe, keď naším dennodenným spoločníkom je stres a vysoké pracovné nasadenie, netreba zabúdať na seba. Hlavne páni, ktorí sa s partnerkou snažia o potomka, by mali viac času venovať sebe. Dbať na dostatočný príjem vitamínov, minerálov a pravidelný pohyb. Mnoho párom sa úspešne podarilo splodiť dieťatko, keď vo svojom bežnom živote urobili pár zmien. Veľa šťastia želáme na ceste za vytúženým potomkom.

Súvisiace produkty

 • Zinkorot 25 mg tablety 50 ks
  7,00 € Skladom
  Zinkorot 25 mg tablety 50 ks

  Wörwag Pharma

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Minerály/Zinok

  Liek sa používa ako alternatívny zdroj na doplnenie zinku pri liečbe nedostatku zinku v prípadoch, ak bežnou diétou nie je možné zabezpečiť dostatočný príjem zinku. Zinok zohráva dôležitú úlohu pri: funkcii imunitného systému celistvosti kože...

  7,00 €
 • WALMARK Selén 100 µg tablety 90 ks
  6,67 € Skladom
  WALMARK Selén 100 µg tablety 90 ks

  WALMARK STADA GROUP

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Minerály

  Výživový doplnok s obsahom selénu. Selén prispieva k: normálnej funkcii imunitného systému udržaniu normálneho stavu vlasov a nechtov ochrane pred oxidačným stresom zapríčineným voľnými radikálmi.   Viac na adcc.sk

  6,67 €
 • Folandrol prášok vo vrecúškach 30 ks
  23,55 € Skladom
  Folandrol prášok vo vrecúškach 30 ks

  Exeltis Slovakia s. r. o.

  Doplnky stravy/On a Ona/Plodnosť a tehotenstvo

  Výživový doplnok FOLANDROL sa odporúča užívať ako doplnok v prípade zvýšenej potreby alebo v prípade nedostatku látok, z ktorých je zložený v organizme. FOLANDROL obsahuje kombináciu inozitolu, folátu (kyseliny listovej), L-karnitínu, L-arginínu a antioxidantov (selén a vitamín E). Je určený najmä mužom v období plánovaného tehotenstva páru (selén)....

  23,55 €

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.