Všetko o hnačke a zápche: Čo pomáha?

Snáď každý sa už stretol aspoň raz za život s tým, že bol nútený “presedieť” takmer celý deň na záchode. Bolesť brucha, nepríjemné pocity v črevách a celková malátnosť sú typickými príznakmi hnačky a zápchy. Postihuje nielen bábätká, ale aj deti, dospelých a seniorov. Poradíme vám, čo pomôže na zápchu, aké sú jej príčiny, a ako na hnačku.

Čo spôsobuje hnačku?

Hnačka je definovaná ako tvorba stolice abnormálne riedkej konzistencie, zvyčajne spojená s nadmerným vylučovaním stolice. Normálna stolica je približne 100 až 200 g/deň.

Hnačka z antibiotík a iných liekov

Akútna hnačka je definovaná ako hnačka, ktorá bola prítomná < 4 týždne. Ide o nešpecifickú odpoveď čreva na niekoľko rôznych stavov, vrátane infekcií, nežiaducich reakcií na lieky, pri antibiotikách, zápalového ochorenia čriev, ischémie, po užití špecifických liekov a zle absorbovaných cukrov.

Bolesť žalúdka po jedle a hnačka

Hoci väčšina prípadov hnačky je výsledkom infekcií, môžu ju spôsobovať baktérie, vírusy alebo protozoa. Akútna infekčná hnačka sa získava predovšetkým fekálno-orálnou cestou a požitím vody a potravín kontaminovaných patogénnymi mikroorganizmami. Po požití musia tieto mikroorganizmy prekonať obranné mechanizmy hostiteľa. Typická je bolesť brucha a následná hnačka.

Alkohol a hnačka

Alkohol vytvára veľký kalorický výťažok bez toho, aby dodal organizmu akékoľvek základné živiny. Chronickí alkoholici si tak dokážu udržať telesnú hmotnosť, zatiaľ čo trpia podvýživou.

Rizikovým faktorom je aj stres

Pocity tepla a chladu, búšenie srdca, tachykardia, nevoľnosť, bolesť brucha, hnačka a zápcha, to všetko môže byť dôsledkom autonómnych stresových reakcií.

Hnačka pri menštruácii

Mechanizmus ešte nie je celkom známy, predpokladá sa však, že príčinou výskytu hnačky pri menštruácii môžu byť prebiehajúce hormonálne zmeny.

Hormón prostaglandín sa vylučuje počas menštruácie. Prostaglandin vyvoláva sťahy svalstva v črevách, čo môže vyvolať hnačku a bolesť brucha.

Hnačka u dojčiat a detí

Akútna hnačka je najčastejšou gastroenterologickou poruchou a hlavnou príčinou dehydratácie v detskom veku. Prejavuje sa náhlym výskytom troch a viacerých vodnatých alebo riedkych stolíc denne v trvaní 7 až 10 dní, maximálne 14 dní.

Vyskytuje sa najmä u detí do piatich rokov a najmä u novorodencov v druhom polroku a detí do troch rokov. Jeho primárnymi príčinami sú gastrointestinálne infekcie, vírusové a bakteriálne, zriedkavejšie alimentárne intoxikácie a iné faktory. Keďže dehydratácia a negatívna nutričná bilancia sú hlavnými komplikáciami, je zrejmé, že kompenzácia stratených telesných tekutín a primeraná strava tvoria základ liečby dieťaťa.

Hnačky u dojčiat sú častejšie a závažnosť ochorenia je väčšia ako u starších detí a dospelých.

Príčinou zelenej hnačky u detí je najčastejšie nevhodné stravovanie, konzumácia stravy bohatej na tuk a sacharidy, v niektorých prípadoch strava obohatená o proteíny. Nielen nepravidelnosť v čase a trvaní kŕmenia a niekedy aj nečisté návyky matky pôsobia ako faktory vzniku zelenej hnačky. Medzi ďalšie príčiny patrí aj začatie dokrmovania dieťaťa náhradným dojčenským mliekom, alebo novorodenecká žltačka.

Ako na hnačku?

Pri veľkoobjemovej dehydratačnej hnačke by sa však mali požiť nápoje, ktoré hydratujú náš organizmus. Sú presne prispôsobené stimulácii absorpcii sodíka a vody.

Liečivá proti hnačke môžu byť užitočné pri znižovaní peristaltiky čriev a pri znižovaní veľkosti straty tekutín. U väčšiny pacientov s akútnymi hnačkovými ochoreniami nie je potrebná antibiotická liečba.

Pacienti vyhľadajú lekársku pomoc v prípade hnačky, ak je závažná, dlhotrvajúca, alebo ak sa u nich objavia znepokojujúce príznaky, ako je horúčka, vyčerpanie alebo krvácanie z konečníka.

Akútna hnačka je dôležitou príčinou morbidity a mortality u pediatrických a geriatrických pacientov. V zaostalých krajinách je výskyt a úmrtnosť akútnej hnačky najväčšia u detí.

Potraviny pri hnačke

V minulosti sa hnačka liečila odpočinkom a čistými tekutinami, po ktorých nasledovala diéta s banánmi, ryžou, jablkovým džúsom a hriankami alebo čajom. Medzi potraviny pri hnačke patria aj čučoriedky a ryžový odvar na hnačku, kokosová šťava, iné ovocné šťavy, mrkvová polievka, cukrovo-soľný roztok, rehydratačné soli.

Pri veľkoobjemovej dehydratačnej hnačke by sa však mali požiť nápoje, ktoré hydratujú náš organizmus. Sú presne prispôsobené stimulácii absorpcii sodíka a vody.

Prevencia dehydratácie

Terapia by mala byť zameraná hlavne na prevenciu dehydratácie. Rôzne domáce overené prostriedky alebo voľnopredajné lieky často postačujú pri miernej hnačke s obmedzeným priebehom.

Väčšina prípadov akútnej hnačky sa sama vylieči a špecifická liečba nie je potrebná. Terapia by mala byť zameraná na prevenciu dehydratácie a obnovenie strát tekutín. Aj keď sa to často robí intravenózne, dá sa to dosiahnuť aj perorálnou terapiou tekutinou a elektrolytom. Dôležité je piť dostatok vody a čajov.

Deti s miernou až stredne ťažkou dehydratáciou majú byť rehydratované do 4 až 6 hodín. Ihneď po rehydratácii treba deťom ponúknuť potraviny primerané veku, materské mlieko pre dojčatá, tuhú stravu najlepšie s vlákninou pre staršie deti.

Vyhnite sa mlieku a kofeínu

Orálny príjem by sa mal podporovať, aby sa minimalizovalo riziko dehydratácie. Je potrebné opustiť mylnú predstavu, že črevo musí byť v pokoji, alebo že príjem zhorší hnačkové ochorenie.

Je však dôležité vyhýbať sa mlieku a iným produktom obsahujúcim laktózu či kofeín. Kofeín podporuje sekréciu tekutín a zhoršuje hnačku.

Prijímajte dostatok glukózy

Glukóza v črevách uľahčuje vstrebávanie sodíka a vody. Bolo vyvinutých niekoľko perorálnych rehydratačných roztokov. Tieto lieky sú vhodné na hnačku pre deti aj u dospelých.

Ide najmä o:

 • Fluidex tbl eff: výživový doplnok s obsahom minerálov a glukózy na prípravu perorálneho nápoja;

 • Kulíšek: prípravok určený na zníženie hydratácie pri hnačkových problémoch alebo vracaní.

Lieky a doplnky upokojujú črevá, znižujú veľkosť straty tekutín a sú bezpečné. Navyše majú antibakteriálny účinok.

Čierne uhlie proti hnačke

Carbosorb je liek, ktorý obsahuje aktívne uhlie, ktoré má ochranné vlastnosti. V črevách sa nevstrebáva, ale viaže na seba škodlivé látky, plyny, hnilobné produkty či toxíny – a ničí ich.

Zároveň má dezinfekčný a sťahujúci účinok.

Probiotiká pri hnačke

Pri prevencii a liečbe hnačky a zápchy je dôležité používanie prebiotík a probiotík.

Antibiotiká dokážu zaťažovať žalúdok. Preto je vhodné pacientom užívajúcim antibiotiká ordinovať aj probiotiká, ktoré zamedzia vzniku hnačky.

Hylak forte je vodný substrát prirodzených fyziologických črevných baktérií vhodný pri hnačke.

Enterol 250 mg prášok na perorálnu suspenziu obsahuje živé probiotické kultúry kvasinky Saccharomyces boulardii a používa sa na liečbu a/alebo prevenciu hnačky rôznej príčiny. Je vhodný pre deti od narodenia.

Zinok na hnačku u detí

Doplnky zinku majú preukázateľne priaznivý vplyv na akútnu hnačku u detí.

 1. Generica Zinok 15 mg je doplnok vhodný od troch rokov

 2. Edenpharma Zinok 15 mg sa odporúča užívať v dávke 1 tableta denne. Je vhodný pre deti od troch rokov.

Najúčinnejšie lieky proti hnačke

 1. Imodium: Pri hnačke zvyšuje hustotu stolice a znižuje jej frekvenciu. Po porade s lekárom sa môže užívať aj v prípade, ak bola bola odstránená časť čreva, čo často spôsobuje hnačku. Liek je vhodný pre dospelých, dospievajúcich a deti staršie ako 6 rokov.

 2. Tasectan 500 mg cps 1x15 ks: Obsahuje komplex želatíny a tanínu, ktorý chráni zapálenú sliznicu čreva pri akútnej hnačke.

 3. Tasectan KIDS DUO 250 mg vrecká pre deti 1x12 ks: Ide o lieky na hnačku pre deti. Používa sa na obnovenie fyziologickej funkcie črevnej steny a zmiernenie príznakov hnačky. Lieči sprievodné symptómy hnačky, ako sú nafukovanie a napätie brušnej dutiny (aj z dôvodu chemoterapie). Účinkuje do 12 hodín.

 4. ENDITRIL 100 mg cps: Je liek pre dospelých od 18 rokov v prípade, keď nie je možné liečiť príčinu hnačky. Zároveň zadržiava tekutiny v tele.

Liečba zápchy a nadúvania

Chronická zápcha je bežný stav, ktorý je nielen vyčerpávajúci, ale aj ťažko liečiteľný.

Je jednou z najčastejších porúch v západných krajinách a napriek početným štúdiám je jej príčina stále nejasná. Je možné, že príjem vlákniny hrá pri jej vzniku svoju úlohu.

Len približne jedna tretina ľudí so zápchou však vyhľadá zdravotnú starostlivosť.

Vláknina na zápchu

Niektoré potraviny rastlinného pôvodu (ovocie, zelenina, otruby) viedli k mäkkej stolici. Vláknina je vhodná pri hnačkových ochoreniach aj zápche, podobne ako probiotiká, pri zápche má väčší potenciál (konzumácia vo väčšom množstve má významný vplyv pri zápche). Vláknina sa odporúča pri funkčnom ochorení čriev, dostupné dôkazy najlepšie podporujú použitie rozpustného doplnku, napr. Psyllium.

Nebezpečné následky

Zápcha môže mať ďalšie vážne následky; bolo hlásené zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva.

Hoci sa v minulosti aj hemoroidy pripisovali zápche, táto súvislosť bola spochybnená.

Najčastejšie “alarmové” príznaky a príčiny zápchy

Medzi „alarmové“ znaky, pri ktorých treba problém okamžite riešiť, patrí:

 • neúmyselná strata hmotnosti,

 • krvácanie z konečníka, ktoré môžu naznačovať organické ochorenia (ako sú polypy alebo nádory).

Prvým, najdôležitejším, riešením sú zmeny v stravovaní, úprava životného štýlu a voľnopredajné laxatíva.

Ako uvoľniť zápchu?

Ak hľadáte, čo je dobré na zápchu, základom liečby sú diétne a životosprávne zásahy, zriedkavo aj chirurgický zákrok.

Laxatíva a výplachové roztoky zadržiavajú vodu v čreve, stimulujú ho a uľahčujú vylučovanie.

Ako na zápchu a hnačku v tehotenstve?

Zápcha je bežným príznakom počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov ide o jednoduchú zápchu, ku ktorej dochádza v dôsledku kombinácie hormonálnych a mechanických faktorov ovplyvňujúcich normálnu funkciu trávenia.

Mnoho žien však trpí zápchou už pred počatím a ich príznaky sa počas tehotenstva zhoršujú. Liekom je najlepšie sa vyhnúť, ale ak je to potrebné, mali by sa užívať pod dohľadom.

Poruchy trávenia sú počas tehotenstva bežné a môžu viesť k rôznym symptómom, vrátane pálenia záhy, nevoľnosti a vracania, nepohodlia v pravom hornom kvadrante, zápche či hnačke.

Menšia zápcha a hnačka počas tehotenstva je typický príznak, ktorý často lieči sama pacientka, jej pôrodník alebo lekár prvého kontaktu. Len príležitostne (pri väčších komplikáciách) je pacientka posielaná za odborníkom.

Zápcha u detí z mlieka

Funkčná zápcha je jednou z najčastejších porúch v detskom veku a má negatívny vplyv na kvalitu života detí. Je užitočné navrhnúť bezmliečnu diétu ako prvú líniu liečby aspoň u pred- školákov a u detí s osobnou alebo rodinnou anamnézou atopie alebo s predchádzajúcou diagnózou alergie na bielkovinu kravského mlieka.

Neznášanlivosť kravského mlieka môže u detí viesť k chronickej zápche. Štúdie uvádzajú, že deti s funkčnou zápchou bez odpovede na laxatíva by mohli mať prospech z diéty bez kravského mlieka.

Čo je dobré na zápchu u detí:

 • ColiPrev kvapky 15 ml je výživový doplnok s enzýmom laktáza, určený deťom aj dospelým pre pohodlné trávenie. Odporúča sa pri nedostatku laktázy.

 • Easylax je preháňadlo pre deti – zdravotnícka pomôcka. Každá jednodávková nádobka obsahuje glycerín, rumančekový extrak, slezový extrakt a destilovanú vodu.

 • SUPPOSITORIA GLYCERINI SANOVA pre deti 1 g je liek vo forme čapíkov, ktorý obsahuje glycerol, používa sa ako laxatívum (preháňadlo).

Voľnopredajné lieky pri zápche

 1. Suppositoria Glycerini Galvex čapíky 10ks: Liek vo forme čapíkov, ktorý obsahuje glycerol, používa sa ako laxatívum (preháňadlo) – čo je dobré na zápchu. Liek sa podáva na liečbu zápchy rôzneho pôvodu, napríklad pri zmene prostredia, životosprávy, pri dlhodobom pripútaní na lôžko, po operácii, pri zahustenej a zatvrdnutej stolici, v tehotenstve, šestonedelí a počas dojčenia, pri dlhodobej zápche na nácvik pravidelného odchodu stolice.

 2. Dulcolax čapíky, Dulcolax tbl, Guttalax gtt: Liek je lokálne pôsobiace preháňadlo, ktoré vyvoláva stimuláciu peristaltiky hrubého čreva a zmäkčuje stolicu.

 3. Čaj na zápchu: Senna list spc 40 g, Senna list spc 20x1,5 g, Krušinový čaj či Figuran Fytofpharma.

 4. Laxygal kvapky na zápchu: Liek obsahuje pikosíran sodný. Liek je laxatívum, pôsobí priamo na črevnú stenu

 5. Guttalax kvapky na zápchu: Liek je lokálne pôsobiace preháňadlo, ktoré spôsobuje stimuláciu črevných pohybov a zmäkčenie stolice.

 6. Slovakiapharm PRO-BIO BABY kvapky: Probiotiká vhodné pre dojčatá od 1 mesiaca, 5 kvapiek obsahuje miliardu životaschopných baktérií Lactobacillus rhamnosus GG.

 7. BioGaia ProTectis kvapky 10 ml: Probiotiká vhodné pre dojčatá.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach a momentálne sa venujem špecializácii v odbore lekárenstvo. Pracujem vo verejnej lekárni, kde prichádzam do kontaktu prevažne so staršími ľudmi, ktorí vyžadujú zvýšenú pozornosť, keďže trpia viacerými ochoreniami. Navštevujú nás aj mladší zákazníci, s ktorými konzultujeme moje obľúbené témy z oblasti lekárenstva a to je kozmetika a pomoc s akné, resp vypadávanie vlasov.