Čo pomáha a ako liečiť suchý a dráždivý kašeľ?

Jednou z reakcií nášho organizmu na podnet z prostredia je kašeľ. Touto prirodzenou reakciou sa naše pľúca čistia od dráždivých látok alebo hlienu. Avšak, existujú dva typy kašľa a je potrebné ich vedieť rozlíšiť. Pri produktívnom kašli vykašliavame hlien a naopak, ak máme neproduktívny, suchý kašeľ, vtedy žiaden hlien nevykašliavame. Takýto suchý, dráždivý kašeľ nás vie potrápiť hlavne v noci a je sprevádzaný aj dusením, škriabaním alebo bolesťou hrdla. Čo pomáha na suchý kašeľ?

Pociťujete škriabanie v hrdle – suchý kašeľ môže mať viacero príčin (od alergie až po reflux). Závisí od nich následná liečba. Ak však kašeľ pretrváva dlhšie ako 3 týždne, navštívte lekára. 

Najčastejšie príčiny suchého kašľa

 1. Astma – pri astme dochádza k zúženiu dýchacích ciest a môže dôjsť k záchvatu kašľa  
 2. Gastroezofageálna refluxná choroba – ide o stav, kedy sa žalúdočná kyselina vracia do pažeráka, podráždi pažerák, čím môže spustiť kašeľ
 3. Infekcia horných dýchacích ciest (akútna infekcia horných dýchacích ciest, zápal prínosových dutín, faryngitída, tracheobronchitída)
 4. Alergie – okrem kašľa môžu príznaky zahŕňať svrbenie alebo slzenie očí a nádchu
 5. Lieky – ACE inhibítory (enalapril, lisinopril, perindopril), liečivá určené na liečbu viacerých srdcovocievnych ochorení vrátane vysokého krvného tlaku

Aký je suchý kašeľ?

To, že ide o suchý dráždivý kašeľ spoznáme jednoducho, a to jeho typickými prejavmi, medzi ktoré patrí v prvom rade kašeľ bez hlienu, škrabanie a bolesť v hrdle.

Navyše, môžete pociťovať aj bolesť na hrudi, problémy s nadychovaním alebo môže dôjsť až k pocitu duseniu sa.

Ako na suchý, dráždivý kašeľ?

Suchý dráždivý kašeľ vie potrápiť človeka, preto je potrebné ho tlmiť. Čo je ale najlepšie na suchý kašeľ?

Spoľahlivé lieky na suchý kašeľ

Na potlačenie dráždivého kašľa sa používajú antitusiká. Medzi zákazníkmi najobľúbenejšie a najúčinnejšie lieky patrí: Robitussin ANTITUSSICUM/JUNIOR, Mugotussol alebo Tussin – najlepšie sirupy na suchý kašeľ, vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti. 

Bromhexin na suchý kašeľ? Obľúbeným prípravkom je aj Bromhexin, ktorý však neodporúčame užívať so spomínanými antitusikami. Lieky majú protichodné účinky. Brombhexin však podporuje vykašliavanie.

MEDIKAMENT TIP: Produktívny kašeľ nikdy nesmie byť tlmený antitusikami, pretože dôjde k hromadeniu hlienov a zhoršeniu stavu pacienta! 

Pastilky – tabletky na suchý kašeľ

Pri škriabaní v hrdle a dráždení na kašeľ sa odporúča cmúľať pastilky, ktoré nám zvlhčujú podráždenú sliznicu hrdla. Vhodnými sú pastilky s obsahom kyseliny hyalurónovej spolu s pantotenátom vápenatým – GENERICA hydro pastilky,  alebo v kombinácii s lišajníkom islandským – ISLA MEDIC hydro + pastilky.

Pri škriabaní v hrdle, bolesti a prípadnom zápale hrdla je vhodné užívať cmúľacie tablety s obsahom antibiotika tyrotricínu (Dorithricin) ako aj užívať kalciový sirup, ktorý predstavuje podpornú liečbu zápalových ochorení.

Čo na suchý kašeľ v tehotenstve a počas dojčenia?

O užívaní spomínaných liečiv v období tehotenstva a dojčenia je potrebné zváženie prínosu a rizika lekárom. Bezpečné je užívanie produktov na rastlinnej báze – STOPKASEL Medical sirup Dr. Weiss, Mucoplant Skorocelový sirup, alebo užívanie homeopatických produktov – Boiron STODAL sirup.

Čo na suchý kašeľ u detí a bábätka?

Suchý kašeľ vie potrápiť aj deti, a to hlavne v noci, kedy nemôžu spať, z čoho sú potom často podráždené a unavené.

Sirup na suchý kašeľ pre deti

U detí tlmíme suchý kašeľ taktiež antitusikami. Niektoré mamičky však uprednostňujú prírodné produkty. Vhodný je extrakt z lišajníka islandského, ktorý obsahuje slizovité látky, ktoré vytvárajú ochrannú vrstvu na sliznici, čím sa znižuje dráždenie na kašeľ – Aspecton Junior sirup alebo sirup Junior-angin.

Účinné sú aj sirupy s obsahom bylinných extraktov z viacerých rastlín – STOPKAŠEĽ Medical sirup Dr. Weiss či Tussikol.

Ako u dospelých, tak aj u detí, sa odporúča podávať pri suchom kašli alebo zachrípnutí kalciový sirup. Predchádzať suchému kašľu nám môžu pomôcť overené domáce rady, a to ako u detí, tak aj u dospelých.

Tipy, ako doma zatočiť so suchým dráždivým kašľom

 1. Predchádzať suchému kašľu vieme zvlhčovaním vzduchu, a to pravidelným vetraním miestnosti alebo použitím zvlhčovača vzduchu. Dokonca niekedy postačí prevesený vlhký uterák na radiátore.

 2. Pri kašli pomáha inhalovanie vodnej pary s pridaným esenciálnym olejom, napr. eukalyptový, škoricový, levanduľový olej.

 3. Esenciálne oleje alebo inak rastlinné silice (eukalyptová, tymianová, levanduľová, rozmarínová silica) vieme využiť aj vo forme prsných balzamov. Potrením na hrudník a chrbát sa nám bude ľahšie dýchať, čím nás bude menej dráždiť na kašeľ.

 4. Zabudnúť by sme nemali ani na bylinkové čaje zo šalvie lekárskej, lipy, lišajníka islandského alebo z bazy čiernej. Vhodné sú aj prieduškové zmesi.

 5. Určite väčšina z nás z detstva pozná zázračný cibuľový sirup, ktorý sa pripraví jednoducho, a to pocukrením (môžeme nahradiť medom) surovej cibule, ktorá po pár hodinách pustí šťavu. Šťava sa užíva niekoľkokrát denne.

 6. Proti suchému dráždivému kašľu si vieme doma pripraviť aj domáci citrónový sirup. K citrónom v sklenenej nádobe pridáme zázvor a zalejeme medom, necháme odstáť v chladničke, pokiaľ sa z toho nevytvorí akoby želatína (užívať niekoľkokrát denne).

 7. S pridaním citrónu a medu viete na suchý dráždivý kašeľ užívať (3-krát denne) aj odvar z ľanových semienok (3 PL ľanových semienok povariť 5 minút vo vode).

 8. Možno ste počuli aj o účinkoch majoránky proti kašľu, z ktorej sa užíva odvar (1 čajová lyžička majoránky a 3 dcl vody, 3-krát denne).

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.