Lieky a výživové doplnky na bolestivú prostatu

Ochorenia prostaty sa týkajú až 60 % mužov v strednom a vyššom veku. Vo väčšine prípadov však nejde o závažné ochorenie. Ak vás v poslednej dobe trápi bolesť prostaty, čítajte ďalej a zistite, ktoré výživové doplnky a lieky vám ju pomôžu odstrániť.

Ako sa prejavuje ochorenie prostaty?

Najčastejším problém s prostatou je jej zväčšenie, odborne označované ako benígna (nezhubná) hyperplázia prostaty. Riziko výskytu sa zvyšuje s vekom. Podstatou ochorenia je zväčšovanie tkaniva, čo sa prejaví zväčšením prostaty.

Symptómy ochorenia prostaty sú:

 • veľmi časté močenie – 8 a viackrát denne,

 • bolesť prostaty a jej okolia,

 • neschopnosť predĺžiť potrebu na močenie,

 • problém so začatím močenia,

 • slabý prúd moču,

 • prerušované močenie,

 • spontánny únik moču,

 • bolesť pri močení,

 • bolesť po ejakulácii,

 • iné ako bežné zafarbenie moču, moč má atypický zápach.

Ako sa zbaviť bolesti prostaty?

Terapia benígnej hyperplázie prostaty sa vyberá s dôrazom na viacero faktorov – vek, stupeň ochorenia, intenzita príznakov alebo prípadné pridružené komorbidity.

Lieky na ochorenie prostaty

 • Alfa blokátory – liečivá z tejto skupiny uvoľňujú hladké svaly prostaty a močového mechúra, čím sa uľahčuje samotné močenie. Výhodou týchto liekov je ich vysoká účinnosť, k zlepšeniu prejavov dochádza až u 70 % pacientov. Medzi alfa blokátory patrí napríklad liečivo alfozusin alebo urapidil.

 • Inhibítory 5 alfa reduktázy – liečivá, ktoré bránia zväčšovaniu prostaty a v niektorých prípadoch môžu tiež napomôcť k jej zmenšeniu. Majú dlhší nástup účinku, používajú sa pri závažnejších formách hyperplázie prostaty. Medzi inhibítory 5 alfa reduktázy patrí finasterid a dutasterid.

Pri niektorých formách zväčšenia prostaty môže lekár zvoliť aj kombinovanú liečbu liečivami z obidvoch skupín.

Výživové doplnky na prostatu: Prírodná prevencia a liečba

Na zmiernenie prvých prejavov ochorení prostaty sa používajú aj fytofarmaká – bylinné preparáty s overenou účinnosťou. Ich užívanie je žiaduce aj v prípade, že už pacient užíva vyššie spomenuté lieky na predpis.

Byliny používané pri ochoreniach prostaty sú napríklad: serenoa plazivá (Saw palmetto), pŕhĺava dvojdomá, kotvičník zemný, vŕbovka malokvetá, zlatobyľ obyčajná a vres obyčajný.

Obsiahnuté sú napríklad v nasledujúcich výživových doplnkoch:

 • Prostamol Uno – rastlinný liek s obsahom Serenoy plazivej. Vhodný ako liečba pri nezhubnom zväčšení prostaty 1.a 2. stupňa. Používa sa aj ako prevencia ďalšieho zväčšovania prostaty, čím dochádza k spomaleniu rozvoja ochorenia. Liečba je dlhodobá, plný nástup účinku sa dostavuje po 3 mesiacoch užívania. Prostamol Uno sa užíva v dávke 1 kapsula denne.

 • Prosta-Mix – výživový doplnok vo forme kapsúl. Obsahuje zmes bylín: Serenoa plazivá, Vrbovka malokvetá, Medvedica lekárska, Žihľava dvojdomá, Zlatobyľ obyčajná. Užíva sa 1 kapsula denne.

 • Red 3 – výživový doplnok na podporu a posilnenie mužského zdravia. Prizanivo vplýva na zdravie prostaty, zlepšuje potenciu a výdrž. Účinnými zložkami sú byliny Slivka africká, Sója fazuľová, Maca, Sibírsky ženšeň, Gumojil brestový, Kustovnica čínska, Ľan siaty.

 • Na podporu pitného režimu, zvýšenie a zlepšenie vylučovania ale aj ochranu tkaniva prostaty sú efektívne čaje na prostatu. Dajú sa piť dlhodobo, sú dostupné v dvoch  formách – sypané alebo porcované.

 • GENERICA ProstanolGen kapsuly 60 ks
  8,11 € Skladom
  GENERICA ProstanolGen kapsuly 60 ks

  GENERICA spol. s r.o.

  Doplnky stravy/Močové cesty, prostata/Prostata

  Prípravok ProstanolGEN má komplexné zloženie účinných látok, ako sú extrakt z plodov palmy plazivej (Saw palmetto) štandardizovaný na 45 % mastných kyselín, zmes extraktu peľu a borovicovej kôry štandardizovaná na 50 % ß-sitosterolu, zinok a extrakt z vňate pŕhľavy dvojdomej, ktoré majú priaznivý účinok na zdravie mužov.

  8,11 €
 • Prostamol uno 320 mg 60 kapsúl
  19,01 € Skladom
  Prostamol uno 320 mg 60 kapsúl

  BERLIN-CHEMIE AG

  Doplnky stravy/Močové cesty, prostata/Prostata

  Liek sa používa na liečbu ťažkostí s močením (sťažené vyprázdňovanie močového mechúra) u dospelých mužov pri nezhubnom zväčšení prostaty (benígna hyperplázia prostaty, nie rakovinového pôvodu) v I. a II. štádiu. Liek pôsobí preventívne proti ďalšiemu zväčšovaniu tkaniva prostaty. Viac na adcc.sk

  19,01 €
 • Slovakiapharm PROSTA-MIX kapsuly 60 ks
  8,67 € 10,20 € -15% Skladom
  Slovakiapharm PROSTA-MIX kapsuly 60 ks

  Doplnky stravy/Močové cesty, prostata/Prostata

  Výživový doplnokvo forme kapsúl obsahuje extrakty z rastlín serenoa plazivá, vrbovka malokvetá, medvedica lekárska, žihľava dvojdomá a zlatobyľ obyčajná. Viac na adcc.sk

  -15% 10,20 € 8,67 €
  Znížená cena!

Vitamíny pri ochorení prostaty

 • Vitamín Dvedecky potvrdený je účinok vitamínu D na zmenšovanie prostaty. Užívaný však musí byť v zvýšenej dávke až 6000 IU. Vitamín D interaguje s látkami, ktoré vedú k zväčšeniu prostaty, najmä IL-8, IGF-1, testosterón a dihyrostosterón. Dlhodobé užívanie zvýšených dávok vitamínu konzultuje vždy s lekárom. Vitamín D je rozpustný v tuku a pri nadbytku nie je vylučovaný, preto sa v tele môže hromadiť.

 • Zinok – esenciálny minerál, ktorý je okrem iného efektívny aj na podporu reprodukčného zdravia, vrátane zdravia prostaty. Ide o vitamín na prostatu, ktorý udržuje funkciu prostaty cez apoptózu a Krebsov cyklus. 16 vedeckých štúdií potvrdilo, že hladiny zinku sú pri diagnostikovanej rakovine prostaty znížené až o 60  – 80 %. Dopĺňanie zinku je teda vhodnou formou prevencie ochorení prostaty u mužov vo vyššom veku.

 • Vitamín C – pravidelné užívanie vitamínu C môže mať preventívne účinky na zväčšenie prostaty ale aj onkologické ochorenia prostaty. Má silné antioxidačné vlastnosti, funguje ako vychytávač voľných radikálov, posilňuje imunitu.

Režimové opatrenia pri zväčšenej prostate

Okrem vyššie spomenutej liečby sa pacientom so zväčšenou prostatou odporúča dodržiavať niektoré zmeny životosprávy. V kombinácii s liečbou liekmi a výživovými doplnkami majú najlepší účinok.

 1. Znížte príjem alkoholu a kofeínu.

 2. Posledný nápoj pite najneskôr 2 hodiny pred spaním. Vyhýbajte sa väčším množstvám nápojov pred dlhšou cestou alebo v situáciách, kedy ste si nie istý blízkosťou toalety.

 3. Pri úniku moču používajte príslušné zdravotnícke pomôcky – mužské plienkové vložky alebo nohavičky.

 4. Pri močení sa snažte vyprázdniť močový mechúr čo najefektívnejšie.

 5. Posilujte svaly panvového dna. Pomôcť môžu cviky z internetu, prípadne sa obráťte na školeného fyzioterapeuta, ktorý vás pod jeho odborným dohľadom naučí cvičiť cviky aj v domácom prostredí.

 6. Symptómy zväčšenej prostaty môžu zhoršovať aj niektoré lieky, napríklad antihistaminiká alebo dekongestíva, používa pri alergiách. Ak užívate tieto lieky, nevysaďte ich bez toho, aby ste sa poradili s vašim lekárom.

 7. Dbajte na zdravú životosprávu, udržujte si adekvátnu hmotnosť, športujte.

Súčasťou stravovania by pri pacientoch s ochoreniami prostaty mal byť dostatok vlákniny. Vláknina zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie, čo je v tomto prípade žiaduce. Akútna ale najmä chronická zápcha môže zhoršiť príznaky zväčšenej prostaty.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nielen kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.