Čo je dobré na citlivé zuby?

Ohromí vás často nepríjemná bolesť pri konzumácii akéhokoľvek studeného alebo teplejšieho jedla? Problém býva zväčša jasný – bojujete s citlivými zubami. Spúšťačom však nemusí byť výhradne rekacia na studené alebo teplé pokrmy. Čítajte ďalej a zistite, čo je dobré na citlivé zuby.

Citlivosť zubov na chlad či teplo je pomerne často sa vyskytujúcim problémom. Potýka sa s ním takmer každý ôsmy človek. Či už ide o dlhotrvajúci alebo dočasný problém, pomôže vám najmä správna starostlivosť o zuby.

Čo je to citlivosť zubu?

Citlivosť zubu je obranná reakcia zubu, ktorý má obnažený dentín a otvorené dentínové kanáliky, v ktorých končia nervové zakončenia zo zubnej drene. Bolesť je ostrá a bodavá hlavne po teplých alebo studených nápojoch či vzduchu, sýtených nápojoch, po jedení sladkostí alebo ovocia.

Mnoho ľudí pozoruje problémy aj pri čistení zubnou kefkou – problémom je hlavne zlá technika alebo tvrdosť zubnej kefky.

Príčiny citlivých zubov

Príčiny, ktoré spôsobujú citlivé zuby, môžu byť viaceré. Ide najmä o:

 • zubný kaz: v tomto prípade sú problematické iba tie zuby, ktoré sú vystavené zápalovému procesu;

 • narušovanie minerálneho zloženia zubnej skloviny v dôsledku nedostatku vitamínov v tele, najmä vápnika, fluoridu alebo vitamínu D a v dôsledku častého fajčenia;

 • mechanické poškodzovanie skloviny, napríklad v prípade nesprávnej techniky čistenia zubov (častejšie ako 2-krát denne), alebo v prípade použitia zubnej kefky s veľmi tvrdými štetinami, či čistenia s príliš veľkým tlakom na zuby;

 • postupné opotrebovanie zubnej skloviny a obnaženie zubných krčkov;

 • bielenie alebo odstránenie zubného povlaku;

 • ustupovanie ďasien v dôsledku parodontitídy alebo paradentózy, čím sa odhalí zubný koreň, a práve v dôsledku tohto obnaženia sú zuby citlivé v tejto oblasti;

 • závažné infekčné choroby;

 • neuropsychiatrické poruchy, ako aj poruchy endokrinného systému;

 • tehotenstvo a menopauza u žien.

Zvýšená citlivosť sama o sebe nezmizne – je nevyhnutné jej predchádzať, inak sa situácia zhorší, a bolesť nebude krátka, ale trvalá. Najčastejšie tento stav vedie k úplnej strate zubov, čo vyžaduje aplikáciu zubných protéz.

Čo na citlivé zuby?

Či už máte citlivé zuby na studené alebo bojujete s citlivými zubami v tehotenstve, problém sa dá vždy riešiť.

Zubná pasta na citlivé zuby

Najjednoduchšou a zároveň veľmi účinnou pomocou je zubná pasta. Dôležité je vybrať si pastu určenú na citlivé zuby. Obsahuje látky, ktoré ošetria obnaženú zubovinu, zodpovednú za citlivosť. Medzi najlepšie zubné pasty na citlivé zuby, ktoré majú aj výborné recenzie, patria:

 • Sensodyne na citlivé zuby Repair & Protect Whitening, ktorý navracia zubom aj ich prirodzenú belosť;

 • Sensodyne Rapid pre každodennú rýchlu úľavu od bolesti;

 • veľmi dobrou voľbou na ochranu zubov a posilnenie zubnej skloviny je gél na citlivé zuby ELMEX GELEE, ktorý zvyšuje odolnosť zubov voči kyselinám, tlmí štiepenie cukrov v ústnej dutine a tiež lieči citlivé krčky – k pravidelnej hygiene je tiež vhodné skombinovať zubnú pastu a ústnu vodu ELMEX SENSITIVE, ktorá vytvára dlhodobú ochrannú bariéru zuba a ihneď uľavuje od bolesti;

 • zubné pasty Curaprox Be You majú rôzne príchute a vytvárajú ochranný film na zube, čím zmierňujú citlivosť zubu.

Bylinky ako liek

Z prírodnej lekárne sú vhodné bylinky ako šalvia, eukalyptus, mäta, či klinček. Antibakteriálne a regeneračné účinky na oslabené ďasná majú bylinky ako klinček (nájdete ho vo všetkých zubných pastách biela perla®️), šalvia či bisabolol.

Eukalyptus a mäta sú zase zodpovedné za dlhodobo svieži dych.

Citlivé zuby v tehotenstve

V tehotenstve trápi veľa žien citlivosť zubov a ďasien. Ale čím to je spôsobené? Veľa žien trpí nevoľnosťou v tehotenstve, čo môže spôsobiť aj zvracanie. Vtedy sa v ústnej dutine zvýši kyslosť a tým dochádza k porušeniu zubnej skloviny – zub je citlivejší na podnety.

Preto sa odporúča po každom zvracaní opláchnuť ústa a umyť si zuby, ale až po pol hodine po zvracaní a ideálne s pastou s obsahom fluoridov.

Tiež vplyvom hormónov, ktoré zvyšujú prekrvenie ďasien, môžu byť okrem zubov citlivejšie aj ďasná a náchylnejšie na krvácanie. Zmeny v stravovaní tiež vyvolávajú podráždenie v ústnej dutine.

Viacero žien v tehotenstve býva citlivejších na pachy, a to hlavne mentol, ktorý sa nachádza aj v zubných pastách, čo môže viesť k menej častému umývaniu zubov a tým zhoršenej dentálnej hygiene. Všetky zmeny v ústnej dutine alebo zvýšenú citlivosť treba konzultovať so svojím stomatológom.

Starostlivosť o citlivé zuby

Dôležitým krokom v starostlivosti o citlivé zuby je okrem výberu zubnej pasty aj zubná kefka. Mali by ste klásť dôraz na starostlivé a jemné čistenie zubov dvakrát denne.

Používajte pastu s nízkou abrazitivtou – mierou obrusovania (hodnota RDA) – a s minerálom Hydroxylapatit, ktorý posilňuje zubnú sklovinu a vyhladzuje mikroskopické trhlinky na zube.

Vedeli ste, že…

Ultra čisté mikrokryštály Hydroxylapatitu, ktoré sa nachádzajú v zubnej paste, remineralizujú a rekalcifikujú poškodenú zubnú sklovinu, liečia drobné poškodenia na povrchu zubov, znižujú citlivosť odhalených zubných krčkov, zaceľujú miesta, kde je odhalený dentín, prenikajú hlboko do vrstiev zuba a tak bojujú proti zubnému kazu?

Ako si umývať zuby so zubnou kefkou?

Odporúča sa zubná kefka s veľmi jemným vlasom. Kefky s menšou hlavičkou sa ľahšie dostanú ku všetkým zubom. Je dôležité klásť dôraz na vonkajšie aj vnútorné plôšky zubov.

Pri čistení by ste nemali vyvíjať silný tlak, ale robiť jemné krúživé pohyby. Tlak by mohol citlivé zuby aj ďasná ešte viac podráždiť a viesť k obrusovaniu skloviny.

Správne čistenie citlivých zubov rozhodne netreba podceňovať, aby sa bolesť ešte nezhoršila.

Vhodné kefky na citlivé zuby

Na citlivé zuby a ďasná sú vhodné jemné zubné kefky, ktoré nedráždia a nenarušujú zubnú sklovinu, ktorá je už poškodená. Medzi vhodné patria aj zubné kefky Curaprox soft alebo Ultra soft.

Pravidelné čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou Curaprox alebo medzizubnými kefkami Curaprox podľa vhodne zvolenej veľkosti je veľmi dôležité.

Kefky pre tehotné ženy

Pre tehotné ženy sú najvhodnejšie najjemnejšie zubné kefky, ako napríklad Curaprox CS 5460, ktorej kompaktná hlavička dosiahne na všetky ťažko dostupné miesta v ústach, uľahčuje správne čistenie pod správnym uhlom, je šetrná k zubom a ďasnám. K tejto kefke pre tehotné sa tiež hodí zubná pasta CURAPROX ENZYCAL, ktorá má jemnú chuť a obsahuje aj fluorid potrebný na spevnenie zubnej skloviny.

Prevencia je dôležitá

Pri prevencii platia podobné zásady ako pri starostlivosti o citlivé zuby. Jemné a opatrné čistenie zubov bez vyvíjania tlaku je základom. Prílišným tlakom by ste si mohli poškodiť zubnú sklovinu a podráždiť ďasná.

Veľmi podstatný je aj výber zubnej pasty, ktorá udrží vašu sklovinu zdravú.

Zubnú sklovinu poškodzujú aj príliš kyslé jedlá. Mali by ste sa vyhýbať nadmernej konzumácii kyslých potravín, ako sú citrusy či čierna káva. Vyhnete sa tak erózii kyselinami.

Dentálni hygienici či stomatológovia tiež odporúčajú si neumývať zuby hneď po konzumácii kyslých jedál (alebo jedál s vyšším obsahom kyselín), pretože vtedy je najviac oslabená zubná sklovina.

Za jedlom je dobré vypiť aspoň pohár vody a počkať aspoň pol hodinu – až potom si ísť zuby umyť.

Ideálnym riešením je predchádzať citlivosti správnou starostlivosťou o zuby. Podstatná je najmä pravidelná dentálna hygiena a návšteva stomatológa.

Autor

Som absolventkou Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. Mojou prioritou sú pacienti, ktorým sa snažím počas mojej práce venovať na 100%, pretože zdravý pacient = šťastný pacient. Aby som bola pacientom čo najviac nápomocná, tak pokračujem vo svojom vzdelávaní na Univerzite Komenského a to vlastným výskumom a písaním rigoróznej práce.