Ako sa starať o aknóznu mastnú pleť s Bioderma Sébium

Dáva vám mastná pleť zabrať a často sa „odvďačuje” začervenanými pupienkami? Akné je najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie kože a môže prerásť až do zápalových pupienkov, hnisavých vyrážok, nodúl a cýst. Kozmetika Bioderma bojuje s nepoddajnou aknóznou mastnou pleťou. Poradíme vám, ako sa starať o mastnú pleť s Bioderma Sébium.

Predpoklad na tvorbu akné majú ľudia so zmiešanou a mastnou pokožkou. Pri mastnej pleti sa tvorí nadmerné množstvo mazu na celej tvári. Pokiaľ sa zmení kvalita mazu a abnormálne sa znásobí množstvo určitých baktérií, postupne vzniká akné.

Akné ako novodobý postrach mladých

V dnešnej dobe trpí akné čím ďalej tým väčšia skupina ľudí. Najčastejšie však adolescenti a mladí ľudia. Príčiny sú rôzne, od genetických predispozícií cez životný štýl, životosprávu či používanie nevhodnej kozmetiky. Akné postihuje najmenej 80 % dospievajúcich a 40 % dospelých.

Aké tri zásadne body menia mastnú pleť na pleť s akné?

Množstvo kožného mazu

Hyperseborea – koža produkuje príliš veľa kožného mazu a práve jeho množstvo má vplyv na jeho kvalitu.
Dochádza k oxidácii a k nepomeru mastných kyselín v kožnom maze, čo má za následok, že maz je hustejší, dráždivější a podporuje vznik nedokonalostí.

TIP: Ak hľadáte produkt, ktorý je schopný čistiť pleť od mejkapu a regulovať tvorbu kožného mazu, vyskúšajte Bioderma Sébium micelárnu vodu na mastnú pleť, ktorá zároveň pokožku nevysušuje.

Upchávanie pórov

Hyperkeratóza – pleť začína hrubnúť a hutnejší kožný maz upcháva póry. Vzniká predpoklad pre vznik čiernych a bielych bodiek.

Množenie baktérií

Rast baktérií je spojený s prebytkom kožného mazu v upchatých póroch v sprievode malého množstva kyslíka.
Na množenie baktérií, najmä Cutibacterium acnes, predstavujú upchaté mazové žľazy ideálne podmienky. Živia sa kožným mazom a štiepia ich na voľné mastné kyseliny, ktoré majú dráždivý efekt a spôsobujú zápalovú imunitnú odpoveď.

Ako správne bojovať s aknóznou mastnou pleťou?

Na začiatku boja najčastejšie mylne siahame po krémoch na mastnú pleť a ďalších ošetrujúcich produktoch v boji s akné.

Každodenné čistenie pleti je kľúčom k úspechu

Zabúdame však pri tom na každodenné čistenie, ktoré je úplne zásadné, pokiaľ chceme akné predísť. Často zdôrazňované čistenie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou každodennej rutiny proti akné.

Dnes, v čase covidu, bojujeme aj s tzv. „maskné” (spojenie slov “mask” a “akné”), teda so situáciou, v ktorej sa akné zhoršuje kvôli každodennému noseniu rúšok a respirátorov.

Kompletná rutina určená na akné by mala zahŕňať všetko od čistiacich produktov, pleťovú vodu na akné až po najlepší krém na mastnú pleť.

Vyňaté by mali byť agresívne formy hygieny v podobe mydla, ktoré je príliš drsné k pokožke. Výber správneho čistiaceho prostriedku je úplne zásadný.

TIP: Dôležitá je tiež aj zvolená frekvencia čistenia. Zameraním sa na čo najrýchlejšie odstránenie všetkých stôp nedokonalosti použitím intenzívnej starostlivosti môžeme poškodiť ochrannú bariéru pokožky, a tým ju učiniť ešte viac citlivejšou.

Postup pri starostlivosti o mastnú pleť

Čistite pleť dvakrát denne, ráno a večer. Bioderma Sébium penivý gél jemne čistí a predchádza vzniku nedokonalostí. Reguluje tvorbu kožného mazu a je vhodný aj na holenie.

Pri čistení musíte byť k pokožke šetrní, čo znamená, že čistiace látky by nemali zaťažovať pleť, ale účinne zbavovať pleť prebytku mazu a odstraňovať ďalšie nečistoty (pot).

Na občasnú starostlivosť pridajte produkt Bioderma Sébium Gel Moussant Actif s aktívnym čistením, ktorý obsahuje keratolytické účinné látky (AHA, BHA), a to najmä vtedy, ak máte upchaté póry alebo sa objavia čierne bodky a pupienky. Ideálne je používať ho dvakrát týždenne. Ochranná funkcia pokožky zostane neporušená a pokožku veľmi nepresušíte. Pri tomto prípravku platí menej je viac a pri dodržaní správnej frekvencie použitia sa vám pleť odmení viditeľným rozžiarením a zjednotením.

Peelingový gél je často spájaný s vysušovaním a podráždením pokožky. Pri správne zvolenej koncentrácii chemický peeling Bioderma Sébium Night Peel nedráždi pokožku viac ako mechanický peeling. Na účinok chemických peelingov (kombinácia AHA a BHA kyselín) je vhodné kyslejšie prostredie.Chemické peelingy fungujú nielen na povrchu, ale aj pod povrchom.

U akné bolo preukázané, že používanie čistiaceho produktu a zároveň hydratačného krému na mastnú pleť, nedokonalosti časom skutočne zmiznú.

Správna hygiena mastnej pleti je prvým a zásadným krokom, ako sa nepríjemných vyrážok zbaviť. To je pre liečbu akné najdôležitejšie, keďže až polovica pacientov s akné svoju liečbu riadne nedodržuje. Vyskúšajte obľúbenú kozmetiku Bioderma Sébium a zbavte sa nedokonalostí raz a navždy.

Súvisiace produtky