Kŕče, nadúvanie a plynatosť: Možné príčiny a riešenia

Mierne tráviace ťažkosti ako nadúvanie a plynatosť sú zvyčajne nezávažný a pomerne frekventovaný problém. Postihujú nielen deti, ale aj dospelých a starších ľudí. Príčiny bývajú rôzne. U malých detí sa s nafukovaním stretávame v podobe dojčenských kolík, u dospelých môže ísť o prejedenie alebo nevhodnú kombináciu jedál, u starších ľudí bývajú tráviace ťažkosti spôsobené liekmi, ktoré užívajú, prípadne nedostatočnou funkčnosťou niektorých enzýmov. Keďže ide o stav, ktorý nám nie je príjemný, čítajte ďalej. Povieme vám, ako sa zbaviť kŕčov, plynatosti a nadúvania.

Keď nás trápi trávenie

K tvorbe plynov dochádza aj pri správne fungujúcom trávení. Intenzita bežného odchodu plynov je rôzna, priemerne 5 – 15-krát denne.

Za normálnych okolností dochádza k pravidelnému vylučovaniu plynov, čím sa množstvo plynu v čreve zmenšuje a nedochádza k nadúvaniu a plynatosti. K odchodu plynov dochádza niekedy aj bez nášho vedomia a to v malých množstvách, keď plyny neobsahujú žiadne zapáchajúce zložky, najmä sírové zlúčeniny.

V niektorých prípadoch sa odchod plynov krátkodobo zastaví, čo sa prejaví ako nafúknutie, kŕče a bolesť brucha. Aké sú ich príznaky?

Medzi symptómy zhoršeného trávenia u dospelých radíme:

 • nafukovanie, nadúvanie, plynatosť,

 • bolesť brucha, kŕče,

 • nadmerné grganie,

 • pocit ťažoby, diskomfortu na žalúdku,

 • nafúknutie brucha, ktoré je viditeľné voľným okom.

Čo môže vyvolať nadúvanie a kŕče v bruchu?

Nadúvanie, plynatosť a kŕče v bruchu sa objavujú u niektorých ľudí aj ako vedľajší účinok liekov, medzi najčastejšie radíme najmä nesteroidné antiflogistiká (ibuprofen, kyselina acetylsalicylová, diklofenak), ktoré sa používajú na liečbu bolesti a zápalu, niektoré druhy laxatív, antimykotické liečivá na liečbu mykóz a statíny, ktoré znižujú hladiny cholesterolu.

Pozor na antibiotiká

Nafukovanie a zhoršené trávenie sa môžu objaviť aj pri užívaní antibiotík, a to najmä v prípade, že súbežne neužívate probiotiká. Antibiotiká pomáhajú nášmu organizmu zbaviť sa škodlivého patogénu, avšak v čreve likvidujú aj prospešné črevné baktérie, ktoré uľahčujú trávenie.

Niektoré potraviny vedú k vyššej tvorbe plynov v tráviacom trakte. Medzi také radíme najmä strukoviny, niektoré druhy surovej zeleniny a ovoci, u niektorých ľudí aj fruktóza alebo laktóza. Prechodné nadúvanie sa objavuje aj po pití šumivých nápojov a nápojov s umelými sladidlami.

Plynatosť v tehotenstve

Nadmerné nadúvanie a plynatosť sa objavuje u niektorých žien už v ranných štádiách tehotenstva. Dôvodom je zmena hladín hormónov, najmä progesterónu. Jeho funkcia v organizme počas tehotenstva je relaxácia hladkej svaloviny, ktorá je nevyhnutná pre správny vývoj tehotenstva. Vedľajším účinkom je spomalenie trávenia a vyššie riziko hromadenia črevných plynov. Ku koncu tehotenstva plod svojou váhou tlačí na okolité orgány, vrátane žalúdka a čriev, čo sa taktiež môže prejaviť nadúvaním.

Zmierniť tieto ťažkosti v tehotenstve môžeme najmä režimovými opatreniami, ako napríklad:

 • vyhýbajte sa potravinám a nápojom, ktoré u vás vedú k nadúvaniu,

 • v závislosti od stupňa tehotenstva vyberte vhodnú pohybovú aktivitu, počas aktívneho trávenia času ľahšie dochádza k odchodu plynov a zrýchľuje sa trávenie,

 • jedlo konzumujte pomaly, nenáhlite sa, snažte sa pri jedle neprehĺtať veľké objemy vzduchu,

 • tehotné ženy sú náchylnejšie na zápchu, preto pite veľa vody a dbajte na dostatočný príjem vlákniny,

 • príliš tesné oblečenie počas tehotenstva nie je prospešné ani pre plod, ani pre matku a môže viesť okrem iného aj k bolesti brucha a spomalenému tráveniu, preto vždy noste pohodlné a elastické veci.

Nafukovanie a plynatosť v tehotenstve nie sú závažným stavom a vo väčšine prípadov spontánne odznejú po pôrode. Ak máte pocit, že nadúvanie a plynatosť sú veľmi intenzívne, poraďte sa so svojím gynekológom o možnostiach liečby.

Plynatosť u bábätiek

Hromadenie plynov u bábätiek je veľmi častým problémom, najmä pri deťoch do ukončenia 4. mesiaca. Je zapríčinené viacerými faktormi, napríklad nadmerným prehĺtaním vzduchu pri plači, nezrelosťou tráviaceho traktu, ešte nevyvinutými svalmi v oblasti brušnej dutiny, oslabenou črevnou mikrobiotou, ťažkosťou stráviť niektoré zložky mlieka. Nadúvanie pri kojených deťoch môže byť spôsobené aj zložením materského mlieka, napríklad v prípade, že matka konzumovala niektoré druhy potravín.

V niektorých prípadoch môže byť prítomná aj diagnóza ako intolerancia alebo alergia, veľmi zriedkavo aj ochorenia ako syndróm dráždivého čreva alebo iné.

Novorodenecké koliky sa môžu prejaviť:

 • silným, dlhodobým a neutíchajúcim plačom (dlhšie ako 3 hodiny denne, častejšie ako 3 dni v týždni, po dobu aspoň 3 týždňov),

 • bábätko má kŕče, napína sa, priťahuje nožičky k oblasti brucha,

 • môže sa objaviť zápcha, odmietanie stravy.

Na miernejšie formy plynatosti a nadúvania u bábätiek stačia voľnopredajné prípravky. Ak by ste u dieťaťa pozorovali že neprospieva, nepriberá alebo je bolesť brucha náhla, vyhľadajte lekára, pretože by sa mohlo jednať o závažnejšiu diagnózu.

Najlepšie lieky a výživové doplnky proti nadmernej plynatosti

 • Espumisan – liek s obsahom liečiva simetikón, ktorý zmierňuje príznaky nafukovania, plynatosti, v tabletovej forme vhodný aj pre deti od 6. rokov, vo forme kvapiek aj pre deti. Simetikón sa nevstrebáva do organizmu, pôsobí len lokálne v črevách, kde znižuje povrchové napätie plynov.

 • Degasin – zdravotnícka pomôcka s obsahom 280 mg simetikonu,  vhodná od 18. roku života.

 • Sab Simplex – kvapky znižujúce povrchové napätie s obsahom simetikonu, vhodné pri nadúvaní a kolikách novorodencov ale aj pri nafukovaní u dospelých. Nahromadené črevné plyny odchádzajú prirodzenou cestou alebo sa vstrebávajú črevnou stenou. Môžu sa používať od ukončeného 3. týždňa po narodení.

 • CARBO MEDICINALIS – výživový doplnok s obsahom aktívneho uhlia, ktoré ma adsorpčné schopnosti a dokáže na seba naviazať škodlivé látky a nadmerné plyny. Pri užívaní aktívneho uhlia a iných liekov je nevyhnutné dodržať rozostup 1 – 2 hodiny.

 • GASTROCYNESINE – homeopatický liek, ktorý je vhodný pri tráviacich ťažkostiach ako napríklad bolesť brucha, nafukovanie, pálenie záhy a reflux.

K zlepšeniu trávenia a zmierneniu dochádza aj pri pravidelnom užívaní probiotík, ich prehľad je zhrnutý v našom článku Najlepšie probiotiká pre deti i dospelých.

Čaje proti nadúvaniu

Pri nafukovaní a plynatosti sa používajú byliny ako napríklad rasca, fenikel, aníz, bazalka, mäta a zázvor. Pri nafukovaní ich nájdete v jednozložkových alebo zmesových čajoch, dostupné sú v sypanej forme alebo v nálevových vreckách.

V našej ponuke sú napríklad:

Kedy navštíviť lekára?

Varovné symptómy, pri ktorých by ste mali spozornieť, pretože si vyžadujú diagnostiku môžu zahŕňať napríklad:

 • intenzívne a dlhodobé nadúvanie, nafukovanie, kŕče v bruchu,

 • nadúvanie spojené s vracaním, hnačkou alebo zápchou,

 • chudnutie bez zjavnej príčiny,

 • pálenie záhy,

 • krv v stolici.

Nadmerná plynatosť a bolesti brucha môžu byť symptómom niektorých ochorení, napríklad syndrómu dráždivého čreva, celiakie, laktózovej intolerancie, gastroenteritídy alebo malabsorpcie.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.