Veľký prehľad: Najlepšie probiotiká pre deti i dospelých

Probiotiká majú pozitívny vplyv na organizmus nielen pri braní antibiotík. Aj keď si množstvo ľudí myslí, že ide o doplnky, ktoré sa berú práve s ATB, probiotiká sú prospešné aj preventívne. Na trhu ich však je nespočetne veľké množstvo. Čítajte ďalej, povieme vám, kedy by ste po nich mali siahnuť, a ktoré probiotiká sú najlepšie pre ženy, chlapov a deti.

Čo sú probiotiká a prebiotiká?

Probiotiká, prebiotiká a iné výživové doplnky slúžia na optimalizáciu črevného prostredia – upravujú črevnú mikroflóru. Ide o doplnky alebo potraviny, ktoré obsahujú životaschopné mikroorganizmy, a spôsobujú zmeny v mikroflóre človeka.

Úloha probiotík

Probiotiká sú dôležité v prípade, že:

 • ste užívali alebo užívate antibiotiká;

 • trpíte hnačkou;

 • máte infekčné ochorenie;

 • trpíte črevnými zápalmi;

 • máte laktózovú intoleranciu alebo alergie.

Probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré sa nachádzajú v slizniciach – ústach, nose a črevách.

Úloha prebiotík

Prebiotiká sú doplnky stravy alebo potraviny, ktoré obsahujú nestráviteľnú potravinovú zložku, ktorá selektívne stimuluje priaznivý rast a/alebo aktivitu pôvodných probiotických baktérií.

Ľudské mlieko obsahuje značné množstvo probiotík. Prebiotiká môžu mať určitý dlhodobý prínos na prevenciu atopického ekzému a bežných infekcií u zdravých dojčiat.

Prebiotiká sú zvyčajne vo forme oligosacharidov, ktoré sa môžu vyskytovať prirodzene, ale môžu sa pridávať aj ako doplnky stravy do potravín, nápojov a dojčenskej výživy. Hoci sú pre človeka nestráviteľné, ich prítomnosť v tráviacom systéme zvyšuje množenie určitých probiotických baktérií v hrubom čreve, najmä druhy Bifidobacteria.

Niektorí výrobcovia dojčenskej výživy do svojich produktov pridávajú prebiotické oligosacharidy. Nápoje a výživové doplnky predávané pre staršie dojčatá, deti a dospelých obsahujú oligosacharidy a nukleotidové prísady v rôznych množstvách.

Probiotiká a prebiotiká v jednom

Medzi najobľúbenejšie a najdostupnejšie probiotiká a prebiotiká v jednom patrí Advance Probio24. Nachádza sa v ňom až 11 odolných probiotických kmeňov, prebiotikum a 33 miliárd živých kultúr v dennej dávke.

Podľa čoho si vybrať probiotikum

Probiotické mikroorganizmy sú typicky členmi rodov Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus.

Na trhu existuje viacero druhov probiotických kmeňov určené na rôzne ťažkosti. Kmeň Lactobacillus podporuje vstrebávanie živín, je vhodný pri hnačkách, cestovateľských hnačkách,  trávení mliečnych produktov, zástave rastu a množeniu baktérií. Kmeň Bifidobacterium má význam pri zachytávaní toxínov, využití živín a pomoc pri lepšom tráveni mliečnych produktov.

Dávkovanie a užívanie probiotík

Ak sa pýtate, ako a kedy užívať probiotiká, medzi najlepšie probiotiká patria tie, ktoré majú rozmedzie medzi 0,5 – 20 miliárd CFU. Rozmedzie 1 mld CFU je vhodné pri bežných problémoch (občasné ťažkosti s trávením či nafukovaním).

Niektoré probiotiká pre deti obsahujú menší počet živých kultúr (ktorý im vystačí).

Probiotikum s obsahom viac ako 1 miliarda CFU je vhodné, ak vás trápi hnačka, alergia alebo užívate antibiotiká.

Medzi najznámejšie kmene probiotík patria Lactobacillus, Bifidobacterie, Streptococcus, ojedinele Enterococcus a kvasinky (Saccharomyces boulardi).

Probiotiká je lepšie užiť 2 až 3 hodiny po užití antibiotík. Probiotiká je vhodné užívať počas jedenia alebo krátko po jedle, pre ich rozmnoženie vzniká v tele priaznivejšie prostredie. Ak sa berú probiotiká za účelom posilnenia imunity, ideálny čas je večer. Ako dlho užívať probiotiká závisí od konkrétneho dôvodu užívania.

Pri užívaním antibiotík, doba je relatívne krátka (ešte aspoň 1 a 2 týždne po vysadení antibiotík).

Probiotické prípravky obsahujúce laktobacily (najmä L. acidophillus, L. rhamnosus, L. casei) a kvasinky Saccharomyces boulardii zohrávajú úlohu pri udržiavaní zdravej črevnej mikroflóry a v posilňovaní imunitného systému významného pre zneškodňovanie patogénov, ktoré sú často pôvodcami cestovateľských hnačiek.

Najčastejšie využitie probiotík

 1. Pri prevencii hnačky spojenej s užívaním antibiotík,

 2. pri zápche,

 3. pri infekcii Clostridium difficile,

 4. pri infekciách spôsobených Helicobacter pylori,

 5. pri hnačkách cestovateľov,

 6. pri syndróme dráždivého čreva,

 7. pri ulceróznej kolitíde,

 8. pri Crohnovej chorobe,

 9. pri histamínovej intolerancii,

 10. pri alergiách (atopický ekzém),

 11. pri vulvovaginálnej kandidóze.

Synbiotikum vs postbiotikum

Synbiotikum je produkt, ktorý obsahuje probiotiká aj prebiotiká. Dôkaz o synergii špecifického prebiotika s probiotikom v produkte nie je podstatný. Synbiotiká môžu byť samostatné doplnky alebo môžu existovať vo funkčných potravinách ako potravinové prísady.

Postbiotikum je vedľajší produkt probiotika, ktorý ovplyvňuje biologické funkcie organizmu.

Účinky probiotík

Jeden z najlepších spôsobov, ako podporiť trávenie a zdravé črevá, je snažiť sa zaradiť do stravy množstvo probiotických potravín. Medzi najznámejšie probiotiká v strave patrí – kefír (obsahuje približne 20 probiotických kmeňov a znižuje laktózovu intoleranciu), acidofilné mlieko, kyslá kapusta, bryndza či zrejúce syry.

Avšak, v prípade akútnych prípadov, je možné využiť probiotiká v tabletkovej forme.

Probiotiká pre novorodencov: Liečba koliky pomocou probiotík

Kolika je bežný stav, ktorý zvyčajne postihuje dojčatá v prvých 4 mesiacoch života. Vzniká kvôli precitlivenosti bábätka na bielkoviny v potrave.

Mnoho mamičiek nevie, že práve probiotiká pre dojčatá Lactobacillus reuteri – BioGaia ProTectis – zlepšujú symptómy koliky už do 1 týždňa od začatia liečby v porovnaní s liečbou klasickým simetikónom.

Medzi ďalšie obľúbené probiotiká pre bábätká patrí:

 • Slovakiapharm PRO-BIO BABY KVAPKY: Výživový doplnok vo forme perorálnej suspenzie pre dojčatá od 1. mesiaca života a detí. 5 kvapiek obsahuje miliardu životaschopných baktérií Lactobacillus rhamnosus GG.

 • Hylak forte kvapky: Liek podporuje rast vhodných črevných baktérií prirodzenou cestou, pomáha pri úprave pH prostredia, a tým prispieva k normálnej činnosti tráviacej sústavy. Vhodné od 2 rokov.

Probiotiká na imunitu

Pokiaľ vás trápi slabá imunita, probiotiká môžu pomôcť. Majú dôležitú úlohu pri zlepšovaní reakcií imunitného systému, konzistencie stolice, pohybe čriev a koncentrácii vaginálnych laktobacilov.

Konzumácia probiotík môže zlepšiť imunitný, gastrointestinálny a ženský reprodukčný systém u zdravých dospelých.

Pomoc pri atopických ochoreniach

Typy zápalových reakcií generovaných v živote jedinca sú pravdepodobne ovplyvnené stravou dojčaťa a získaním typickej črevnej bakteriálnej populácie s genetickou predispozíciou.

Ukázalo sa, že črevná bakteriálna flóra atopických detí sa líši od flóry neatopických detí. Atopické deti majú viac organizmov Clostridium a menej organizmov Bifidobacterium ako neatopické, čo slúži ako dôvod na podávanie probiotík dojčatám s rizikom atopických ochorení. Najmä tým, ktoré sú kŕmené umelým mliekom.

Rakovina: Prevencia a liečba

Výsledky publikovaných štúdií preukázali pozitívne prínosy funkčných potravín, ako je jogurt, a podávanie probiotík, na prevenciu karcinogénnych procesov na zvieracích modeloch.

Zistilo sa, že Lactobacillus plus prebiotikum, Bifidobacterium plus prebiotikum a Bifidobacterium plus Lactobacillus boli spojené s nižším rizikom úmrtnosti.

V tele už žijú bilióny živých mikroorganizmov nazývaných mikrobiota. Sú mikrobiómom, termínom, ktorý sa vzťahuje na celú ekológiu tráviaceho traktu, vrátane mikroorganizmov. Rôzne druhy a kmene v mikrobiote pozitívne ovplyvňujú viaceré zdravotné stavy.

Probiotiká môžu pomôcť posilniť a vyvážiť mikroorganizmy, ktoré už žijú v tráviacom trakte.

Každý jedinec má jedinečnú zmes v mikrobiote vlastného čreva.

Rastlinné probiotiká

Najlepšie prírodné probiotiká sú probiotiká s obsahom Lactobacillus bulgaricus, ktorý má najväčšiu priľnavosť k stene hrubého čreva, v črevách sa rýchlo množí, prežije prechod kyslým prostredím žalúdka.

Probiotiká bez laktózy

Ľudia s intoleranciou na laktózu môžu siahnuť po probiotikách bez laktózy Slovakiapharm PRO-BIO 10, Floraliv kapsule či Probiofix INUM.

Ich zloženie neobsahuje laktózu, ktorá vyvoláva intoleranciu.

Probiotiká na hnačku a žalúdok

Enterol 250 mg obsahuje živé probiotické kultúry kvasinky Saccharomyces boulardii a používa sa na liečbu a/alebo prevenciu hnačky rôznej príčiny. Je vhodný pre deti od narodenia.

MEDIKAMENT TIP: Pokiaľ vás hnačka prekvapila a neviete, čo ju spôsobilo, prečítajte si náš článok, kde sme sa venovali jej prejavom, príčinám a možnostiam, ako sa jej zbaviť.

Probiotiká na akné

Probio24 je unikátny probiotický výživový doplnok. Obsahuje komplex 11 odolných probiotických kmeňov, prebiotikum a 33 miliárd živých kultúr v dennej dávke. Ide o vysokokvalitný komplex probiotických kmeňov, ktorý je odolný voči kyslému prostrediu v žalúdku. Vďaka tomu sa živé kultúry probiotík dostanú v maximálnej miere do tráviaceho traktu, kde je cieľové miesto ich pôsobenia.

Produkt PRO-DERMA ® PROBIOTIKÁ NA PLEŤ 60CPS  s tromi vybranými probiotickými kmeňmi (15 miliárd v 1 kapsule denne) Lactobacillus Plantarum, Lactobacillus Reuteri a Lactobacillus Rhamnosus obsahuje aj ďalšie látky ako cholín, vitamín A, zinok, meď a chróm. Účinky probiotík sú významné – meď vyrovnáva pigmentáciu a chróm vybalancuje hladinu krvného cukru, ktorý má najvýznamnejší vplyv na momentálny stav pleti s príznakmi akné.

Probiotiká na helikobaktera

Na helikobaktera zaberá ExHelico. Výživový doplnok vo forme gastrorezistentných kapsúl určený pre dospelých a deti od 3 rokov. Jedna kapsula obsahuje 125 mg (2,5 x 109 CFU) Saccharomyces boulardii a 100 mg inulínu.

Probiotiká pre ženy

Probiotiká na ženské problémy sa vyznačujú vysokou účinnosťou na presné miesto pôsobenia. Rýchle občerstvenie, stres a pôsobenie toxínov v každodennom živote môže narušiť pH v tráviacom trakte. Tým sa naruší rovnováha a môže dôjsť k premnoženiu kvasiniek a plesní.

Ak pocítite potiaže, siahnite po:

Pearls YB — unikátny 3-vrstvový obal ich chráni a vďaka nemu sa dostanú až do čreva, kde pôsobia na miesto určenia. Podporuje rovnováhu kvasiniek a plesní.

 • GYNIMUN DUAL PROTECT 30 kapsúl – výživový doplnok pre ženy s obsahom živých baktérií v kapsulách s riadeným uvoľňovaním. Obsahuje vaginálne a črevné kmene.

 • GYNIMUN INTIM CARE vaginálne kapsuly 10 ks – podporujú zdravú vaginálnu mikroflóru. Pomáhajú pri bakteriálnej vaginóze a navodzujú prirodzené pH. Rýchla pomoc a úľava od nepríjemného zápachu, svrbenia a neobvyklého výtoku.

 • ADVANCE CANDIX – Candix obsahuje vysoké množstvo živých kultúr Lactobacillus acidophilus. Komplexné zloženie doplňuje vitamín C.

 • GYNOPHILUS CONTROL vaginálne tablety 6 ks – zdravotnícka pomôcka – prvé vaginálne probiotikum s riadeným uvoľňovaním. Obsahuje Lcr Regenerans® s jedinečným zložením probiotík (Lactobacillus casei rhamnosus Döderlein), ktoré sa prirodzene vyskytuje v pošve a prebiotík.

 • MULTI-GYN FLORAPLUS gél vaginálny – pošvové prebiotikum určené na zabezpečenie optimálnych podmienok v pošve, podpora telu vlastných pošvových laktobacilov, optimalizácia pošvového pH.

 • ADANCE URIXIN – výživový doplnok, ženské probiotiká, ktoré obsahuje kombináciu 6 aktívnych látok, ktoré sú vhodné pre močové cesty.

Kvalitné probiotiká pre tehotné ženy

Počas tehotenstva a aj počas dojčenia môžu probiotiká pomôcť vďaka tomu, že prospešné baktérie sa z matky na dieťa prenášajú priamym kontaktom s materskou mikroflórou počas pôrodu a taktiež materským mliekom počas dojčenia. Probiotiká chránia pred vaginálnymi infekciami a zápalmi (udržujú v pošve kyslé pH, ktoré je nežiaduce pre baktérie), taktiež zabezpečujú zdravú črevnú mikroflóru matky, čo je veľmi dôležitý faktor tvorby črevnej flóry dieťaťa.

Medzi najvýznamnejšie probiotiká pre tehotné ženy patrí:

 • BIOPRON Forte kapsuly 60 ks: Výživový doplnok obsahuje kombináciu baktérií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a kvasiniek (Saccharomyces boulardii) a fruktooligosacharidy. Obsahuje 10 miliárd CFU (živých mikroorganizmov) v dennej dávke (v 2 kapsulách).

 • LactoFlor BioPlus cps 1x90 ks: Výživový doplnok, ktorý obsahuje životaschopné baktérie mliečneho kvasenia 2x109 CFU a rastlinnú vlákninu.

 • PROBIO-FIX INUM TRIM 3: Neobsahuje proteíny kravského mlieka, laktózu, lepok a ani chuťové aditíva. Je vhodný najmä pre tehotné a dojčiace ženy.

Probiotiká pre seniorov

Pokiaľ hľadáte probiotiká pre seniorov, siahnite po:

 • Biopron 9, ktorý predstavuje jedinečnú a vyváženú kombináciu bakteriálnych kultúr a fruktooligosacharidov, ktoré majú významnú úlohu ako zdroj energie pre prospešné črevné baktérie;

Medzi najčastejšie zdravotné problémy seniorov patria hnačka, zápcha, zlé trávenie a podvýživa. Všetky zdravotné ťažkosti, ktoré súvisia so zmenenou mikroflórou, je dôležité riešiť aj za pomoci živých prospešných biokultúr.

Top probiotiká pre deti

Medzi kvalitné probiotiká špeciálne pre deti patrí:

 • Biopron Laktobacily Baby BIFI + (obsahuje úrobiotické mikroorganizmy: Bifidobacterium infantis,Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei);

 • Slovakiapharm PRO-BIO BABY kvapky 1x10 ml (výživový doplnok vo forme perorálnej suspenzie pre dojčatá od 1. mesiaca života a deti. 5 kvapiek obsahuje miliardu životaschopných baktérií Lactobacillus rhamnosus GG);

 • BIOPRON Baby + kvapky (zloženie: Bifidobacterium animalis, cholekalciferol (vitamín D3), Lactobacillus rhamnosus);

 • Nekadex kvapky (zloženie: vitamín E, vitamín C a pivné kvasinky).

Probiotiká pre dospelých

 • GS Superky probiotiká obsahujú 21 miliárd probiotických mikroorganizmov a 9 odolných kmeňov probiotík z rodov Lactobacillus, Streptococcus a Bifidobacterium.
 • GS Superky Antibio obsahujú dokonca 40 miliárd probiotických mikroorganizmov a 9 odolných kmeňov probiotík z rodov Lactobacillus, Streptococcus a Bifidobacterium, 9 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií.
 • Topnatur Candistop je vhodný na mykózy nielen ženských pohlavných orgánov, ale aj pre iné vnútorné orgány s mykózami.
 • BioGaia ProTectis sú probiotiká na cmúľanie, pričom jedna tableta denne zaisťuje odporúčanú dávku 100 miliónov živých baktérií Lactobacillus reuteri Protectis.
 • GS Superky PROBIOTIKÁ kapsuly 80 ks
  13,03 € Skladom
  GS Superky PROBIOTIKÁ kapsuly 80 ks

  Zdravie a lieky/Trávenie/Probiotiká

  Výživový doplnok s obsahom komplexu 9 kmeňov baktérií mliečneho kvasenia, inulínom a selénom. Gastrorezistentné enterosolventné kapsule pre bezpečnú prepravu laktobacilov a bifidobaktérií žalúdkom do tenkého čreva. Selén pre podporu imunity. Viac na adcc.sk

  13,03 €
 • BioGaia ProTectis kvapky 10 ml
  16,85 € Skladom
  BioGaia ProTectis kvapky 10 ml

  EwoPharma

  Zdravie a lieky/Trávenie/Probiotiká

  Dietetetická potravina na osobitné medicínske účely. Popis Kvapky BioGaia: Prirodzené – pochádzajú z materského mlieka bez toxínov Sú rezistentné voči najbežnejším antibiotikám (účinné aj pri liečbe antibiotikami) Rezistentné voči kyslému prostrediu žalúdka (nie je potrebná žiadna kapsula na ochranu proti kyselinám v žalúdku a soliam...

  16,85 €
 • topnatur CANDISTOP cps 1x60 ks
  11,24 € Skladom
  topnatur CANDISTOP cps 1x60 ks

  TOPNATUR s.r.o.

  Doplnky stravy/On a Ona/Intímny komfort

  Výživový doplnok Topnatur Candistop je zmes 7 špecifických kmeňov živých kultúr, ďalšími doplňujúcimi zložkami sú cesnakový extrakt a extrakt grapefruitových jadierok. Zloženie živých kultúr: Lactobacillus casei Lactobacillus rhamnosus Streptococcus thermophilus Bifidobakterium breve Lactobacillus acidophilus...

  11,24 €

Probiotiká, ktoré sa skladujú v chladničke

Niektoré probiotiká je potrebné držať v špecifických podmienkach – v chladnom prostredí – ideálne v chladničke. Patrí sem:

 • Super dophilus (vhodné pre ženy)

 • Adults Dophilus (komplex pre dospelých a mladistvých)

 • Colon Dophilus (komplex so zvýšenou koncentráciou pre dospelých)

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach a momentálne sa venujem špecializácii v odbore lekárenstvo. Pracujem vo verejnej lekárni, kde prichádzam do kontaktu prevažne so staršími ľudmi, ktorí vyžadujú zvýšenú pozornosť, keďže trpia viacerými ochoreniami. Navštevujú nás aj mladší zákazníci, s ktorými konzultujeme moje obľúbené témy z oblasti lekárenstva a to je kozmetika a pomoc s akné, resp vypadávanie vlasov.