Čo pomáha na bolestivú menštruáciu?

Aj keď je menštruácia prirodzenou súčasťou života, mnoho žien prežíva toto obdobie s nepríjemným bolestivým pocitom. Bolesť sa prejavuje kŕčmi v podbrušku, ktoré môžu vystreľovať do oblasti chrbtice, bedier a nôh. Čo pomáha na bolesť brucha pri menštruácii a ako zmierniť všetky menštruačné bolesti?

Menštruácia je často sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami hlavy, svrbením prsníka pred menštruáciou a tráviacimi ťažkosťami. Sprievodným javom menštruácie býva aj hnačka. Nadmerne bolestivá menštruácia sa odborne nazýva dysmenorea. Častejšie sa vyskytuje u mladších žien a pri silnom menštruačnom krvácaní.

Menštruačné bolesti: Čo sa pri nich deje s telom?

Menštruačné krvácanie je jednou z častí menštruačného cyklu. Počas menštruačného cyklu dochádza k zmene endometria (sliznice maternice). Dochádza v nej k zmene hladiny hormónov progesterónu a estrogénu; a v prípade, že maternica neprijme oplodnené vajíčko, nastane oddeľovanie endometria s menštruačnou krvou z pootvorených maternicových cievok.

Krvácanie slúži na pravidelnú obnovu endometria, aby bolo pripravené na prijatie oplodneného vajíčka. A aby mohla krv von, dochádza k sťahom maternice, kde hrajú rolu tzv. prostaglandíny. Okrem vplyvu na maternicu, aktivujú pri vyššej koncentrácii aj receptory bolesti. Práve u žien s veľmi bolestivou menštruáciou sú podstatne zvýšené.

Okrem prostaglandínov hrá pri bolesti rolu aj hormonálna nerovnováha a nedokrvenie maternice spôsobené sťahmi.

Čo pomáha na bolesť brucha pri menštruácii?

Teplo a pokoj

Na zmiernenie bolesti priaznivo vplýva teplo a pokoj. Pomôže prikladanie teplých obkladov na podbruško alebo bedrovú oblasť, prípadne teplá sprcha a ľahká masáž brucha a chrbta, kľudne nielen počas, ale aj týždeň pred menštruáciou.

Zdravá životospráva

Taktiež netreba zabúdať na vplyv životosprávy. Platia samozrejme všeobecné zásady zdravej výživy – piť veľa tekutín, jesť ovocie, zeleninu, celozrnné potraviny, doporučuje sa vyhýbať sladkostiam, cukrom, bielemu pečivu, živočíšnym tukom, alkoholu, fajčeniu a kofeínu, taktiež je dobré menej soliť.

„Extra“ vhodné sú potraviny bohaté na magnézium, vápnik, vitamín B6, C a E, čo sú orechy (skúsiť pri chuti na sladkosti), fazuľa a zelená listová zelenina (špenát, kel, kapusta).

Relaxačné športy

Vhodné sú aj športy, ktoré pôsobia relaxačne, zlepšujú krvný obeh. Doporučuje sa jóga a pilates. Výhodou športovania je tiež uvoľňovanie endorfínov, hormónov šťastia, ktoré navodzujú pohodu a zlepšujú náladu.

Pri starostlivosti o seba netreba určite zabúdať ani na pravidelné prehliadky u gynekológa.

Tabletky proti menštruačnej bolesti

K dispozícii máme z voľného predaja viaceré možnosti. Tabletky na menštruáciu na potlačenie bolesti a kŕčov, ktoré môžeme tiež doplniť horčíkom. Od bolesti pomôžu aj náplasti a nemalo by sa zabúdať ani na silu prírody.

Z receptových liekov sa pri vážnych ťažkostiach používa hlavne hormonálna antikoncepcia, mastodynon kvapky, prípadne silnejšie analgetiká.

Menštruačné kŕče: Čo pomáha?

Analgetiká – lieky na zmiernenie bolesti a spazmolytiká – lieky na uvoľnenie kŕčov, pôsobia symptomaticky, teda potláčajú príznaky, ale neliečia príčinu. Na trhu existuje veľké množstvo týchto prípravkov. Obsahujú jednu účinnú látku alebo sa vyrábajú kombinované. Zo zásady by sa malo začínať monokombináciami v prípade, že nezaberajú, skúsiť viaczložkové prípravky.

Najobľúbenejší ibuprofen

Najčastejšie využívaným voľnopredajným liečivom je ibuprofen. Jeho výhodou je, že zabraňuje tvorbe prostaglandínov, teda v prípadne pravidelného cyklu, je možné ho užiť pred menštruáciou, a tak zabrániť bolestiam počas menštruácie.

Paracetamol na menštruačné bolesti

Z ďalších účinných látok sa môže používať paracetamol, kyselina acetylsaliclová, naproxen či dexibuprofen.

Veľmi účinnými tabletkami na menštruáciu je aj Panadol Femina. Obsahuje ako zložku od bolesti (paracetamol), tak aj od kŕčov.

Paracetamol na menštruačné bolesti je dobré užiť v dávke 500 mg. Maximalna jednorazová dávka, ktorú vaše telo zvládne bez vedľajších účinkov, je 1000 mg. Každý miligram navyše už ničí pečeň. Ak chcete dosiahnuť vyšší účinok lieku, nezvyšujte dávku, ale zapite ho kávou (kofeín zvyšuje účinok). Tuto čarovnú kombináciu nájdete napríklad v Panadol Extra.

Paralen tiež pomáha na menštruačné bolesti.

Množstvo žien pociťuje pri menštruácii také bolesti, že voľne dostupné lieky nezaberajú. V takomto prípade je vhodné siahnuť po Novalgine, avšak, ide o liek, ktorý je viazaný na lekársky predpis.

 • Panadol FEMINA tablety 10 ks
  3,56 € Skladom
  Panadol FEMINA tablety 10 ks

  GSK Consumer Healthcare

  Zdravie a lieky/Chrípka a nádcha/Liečivá

  Liek obsahuje dve liečivá, paracetamol – analgetikum (liek proti bolesti) a butylskopolamíniumbromid – spazmolytikum (liek proti kŕčom). Použitie: liečba príznakov dysmeno

  3,56 €
 • PARALEN EXTRA 500 mg/65 mg tablety 24 ks
  3,37 € Skladom
  PARALEN EXTRA 500 mg/65 mg tablety 24 ks

  Sanofi

  Zdravie a lieky/Bolesť/Liečivá

  Liek obsahuje kombináciu dvoch liečiv, ktorá je účinná proti bolesti. Paracetamol zabezpečuje úľavu od bolesti a znižuje telesnú teplotu. Kofeín zosilňuje účinok paracetamolu, a tak pomáha zmierniť bolesť, pôsobí proti únave, mierne podporuje dýchanie a krvný...

  3,37 €
 • Slovakiapharm MAGNESIUM Komplex tablety 60 ks
  4,24 € 4,99 € -15% Skladom
  Slovakiapharm MAGNESIUM Komplex tablety 60 ks

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Vitamíny/Vitamín B

  Výživový doplnok s komplexom horčíka, vitamínov B1, B6, B12 a draslíka. Jedna tableta obsahuje vitamín B1 0,170 mg; vitamín B6 0,23 mg; vitamín B12 0,42 mcg; horčík 82 mg; draslík 70 mg. Horčík prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania, k normálnej činnosti svalov a nervovej sústavy, k normálnemu stavu kostí. Vitamín B1 prispieva k...

  -15% 4,99 € 4,24 €
  Znížená cena!

Hrejivé náplaste

Využitie tepla je výborným prostriedkom na zmiernenie bolesti. Práve preto pomôžu hrejivé náplaste – Voltatherm.

FIT Therapy LADY obsahujú biominerály, ktoré sú schopné odrážať časť infračervených lúčov vyžarovaných z ľudského tela, čo spôsobuje zlepšenie prekrvenie na povrchu pokožky a tým zmiernenie bolesti.

Magnézium

Magnézium má na organizmus viaceré pozitívne vplyvy. Viaceré štúdie poukazujú, že užívanie magnézia znížilo, prípadne vylúčilo, potrebu iných tlmičov bolesti počas menštruácie. Menštruačné bolesti zjemňuje tým, že zmierňuje kŕče.

Okrem toho znižuje pocit únavy a zlepšuje náladu. Aby sa dosiahol čo najlepší účinok, magnézium sa má užívať každodenne, nielen počas menštruácie. Na začiatku sa odporúčajú vyššie dávky (200-300 mg po dobu 2 mesiacov, rozdeliť do 2-3 dávok), po zlepšení je možné dávku znížiť na polovicu.

V lekárni máme viaceré liekové formy – tablety, šumivé tablety, vrecká či tekuté formy. Na dlhodobé užívanie je vhodnejšie zvoliť tablety, prípadne lipozomálne formy Mg (molekuly účinných látok sú uzavreté v transportných vačkoch – lipozómoch, ktoré ich prepravia priamo k bunkám bez toho, aby boli narušené procesmi trávenia), ktoré sú väčšinou vo forme roztokov.

Šumivé tablety môžu pri dlhodobom užívaní poškodiť obličky a aj vstrebateľnosť je väčšinou nižšia v porovnaní s tabletovou formou. Účinok magnézia zlepšuje aj vitamín B6 a D.

Obľúbeným magnéziom, ktorý má vstrebateľnosť na úrovni 80-90 %, je Slovakiapharm Magnezium Komplex alebo Magne B6 Forte. Výborným magnéziom je aj Magnerot.

Prírodná liečba

Z rastlinných prípravkov sa používajú čaje a bylinné lieky. V tabletovej forme je na trhu Vitex Agnus castus (Vitex jahňací). Jeho účinok spočíva v úprave hormónov. Okrem bolestivej menštruácie pomáha aj pri príznakoch menopauzy a tiež má vplyv na udržanie tehotenstva.

Liek s Vitexom jahňacím je na Slovensku dostupný pod názvom Agnucaston.

Ďalšie rastliny, vhodné na zmiernenie menštruačných ťažkostí, sú alchemilka, rebríček, nechtík, žihľava, praslička, pastierska kapsička, mäta, hluchavka. Dostupné sú buď samostatne alebo v čajových zmesiach, napr. Leros Natur Čaj pre ženy, GYNASTAN bylinný ženský čaj alebo Afrodita bylinný čaj pre ženy.

Menštruačné bolesti bez krvácania

Pokiaľ pociťujete menštruačné bolesti bez menštruácie, zvýšte pozornosť a navštívte gynekológa.

Amenorea (chýbanie alebo vynechanie menštruačného krvácania) môže mať viacero príčin, súvisieť môže s extrémnymi zmenami hmotnosti, nadmerným cvičením, stresom, hormonálnou nerovnováhou (nemusí ísť len o poruchu pohlavných hormónov, ale aj o problémy napr. so štítnou žľazou), cystickými ochoreniami vaječníkov, prípadne sa môže objaviť aj u žien po pôrode, prípadne ako negatívny účinok niektorých liekov.

Menštruačné bolesti mimo menštruácie môžu signalizovať ovulačnú bolesť, prípadne taktiež môžu súvisieť s cystickými ochoreniami vaječníkov. S bolesťou si môžete skúsiť poradiť aj samé, ako je spomínané vyššie, ale naozaj overenie si u lekára, či netrpíte nejakým závažnejším ochorením, je v týchto prípadoch dôležité.

Kedy vyhľadať lekára?

 • Pri silnom a nepravidelnom krvácaní

 • Pri silnej bolesti obmedzujúcej bežné denné aktivity

 • Ak sa bolesti náhle objavia po rokoch bezbolestnej menštruácie

 • Ak žena začne mať problémy po štyridsiatke

 • Ak sa zvažuje na bolestivú menštruáciu užívanie antikoncepcie – na výbere a užívaní je nutné sa dohodnúť s gynekológom

 • Keď pociťujete bolesť vaječníkov po menštruácii

Autor

Som čerstvá doktorka farmácie, vyštudovala som farmaceutickú fakultu Karlovej Univerzity v Hradci Králové. Zaujímam sa o výskum v oblasti liekových interakcií, zdravého životného štýlu a podpory zdravia.