7 spôsobov, ako liečiť a udržať si zdravú pečeň

Pečeň, grécky hepar, je najväčším vnútorným orgánom nášho tela a zároveň centrálnym orgánom látkovej výmeny. Je najťažšie pracujúcim orgánom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v metabolizme sacharidov, tukov aj bielkovín.

Dôležitosť pečene

Pečeň produkuje žlč, ktorá sa podieľa na trávení, v pečeni sa tvoria niektoré hormóny, tiež pečeň je zásobníkom, ktorá nám ukladá glykogén, železo a niektoré vitamíny. V pečeni sa tvoria bielkoviny krvnej plazmy a má nenahraditeľnú úlohu pri detoxikácii organizmu. Je pod vplyvom množstva toxínov, ktoré musí spracovať a vylúčiť z tela von.

Denne vykonáva viac ako päťsto funkcií slúžiace na zaistenie stálosti vnútorného prostredia. Pečeň je nárazovo zaťažovaná objavujúcimi sa situáciami, ktoré ju poškodzujú. Napríklad: prejedanie, hladovanie, branie rôznych liekov, prípadné infekcie, ale aj každodenný stres a v neposlednom rade aj požívanie alkoholu.

Aj keď pečeňové bunky majú vysokú schopnosť regenerácie a neustále sa obnovujú, priveľká záťaž na hepatocity a narušenie architektoniky pečene majú za následok jej poškodenie. To môže viesť k trvalému zjazveniu pečene, ktoré sa nazýva cirhóza. Pečeň potom nie je schopná správne fungovať. Cirhóza pečene je šiestou najčastejšou príčinou úmrtia v našej krajine a pacienti umierajú skôr ako by mohli. Negatívne to ovplyvňuje najmä pitie alkoholu, ďalšie príčiny môžu byť aj poruchy metabolizmu tukov, bielkovín, ale i chronické vírusové hepatitídy typu B a C, autoimunitné hepatitídy, či kardiálna cirhóza, ktorá vzniká pri srdečnom zlyhávaní v dôsledku výrazného prekrvenia pečene.

Priebeh cirhózy pečene a jej príznaky

Asymptomatická cirhóza:

až 20 % prípadov, kedy pacient nevie akou chorobou trpí, zistí sa pri inom vyšetrení alebo po smrti pacienta.

Kompenzovaná cirhóza:

pacient môže pripisovať príznaky inej chorobe. Zistí sa pri preventívnych prehliadkach alebo pri operáciách brušnej dutiny, pričom  v pečeni už nastali zmeny, ale ochorenie ešte nie je plne rozvinuté. Organizmus dokáže dané zmeny kompenzovať. Poškodenie sa prejavuje nešpecifickými príznakmi. Pocit zlého trávenia, bolesť v pravom podrebrí, neznášanlivosť niektorých jedál, pocit plnosti, zápcha, hnačka, vracanie. Prípadne poruchy menštruácie, zmeny stolice, kožné prejavy, pocit slabosti a únavy.

Dekompenzovaná cirhóza:

- objavujú sa prvé varovné signály ako krvácanie z pažerákových varixov (vakovito rozšírených žíl), ascites (nahromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine), vychudnutosť, zraniteľnosť kože, pery a jazyk sú červené, vyhladené paličkovité prsty, pľuzgieriky najmä na rukách.

 

Poškodenie pečene sa nedá vyliečiť, dá sa len spomaliť jeho progres. Liečbou sa teda spomaľuje poškodenie, zjazvovanie pečene a znižuje sa riziko komplikácií. Pri závažnom poškodení pečene je pacient hospitalizovaný a zvažuje sa transplantácia pečene.

"Veľmi prospešné kombinácie hepatoprotektív, sú najmä kombinácie silimarínu s cholínom a cholínu s metionínom"

Podľa príčiny cirhózy bude určený spôsob liečby, ktorý je potrebné dodržiavať, aby sa spomalil progres ochorenia. Prognóza cirhózy závisí od celkového zdravotného stavu pacienta. Rozhodujúce je aj to, v ktorom štádiu sa cirhóza nachádza a či sa už vyvinuli aj nejaké komplikácie.
Pri alkoholickej cirhóze je nevyhnutná abstinencia. Pri všetkých formách cirhózy sa odporúča diéta, obmedzenie solenia, rastlinná strava a pri obezite aj redukcia hmotnosti. Vhodné sú aj voľnopredajné prípravky a čaje na pečeň, ktoré prispievajú k jej správnemu fungovaniu.

Látky, ktoré sa používajú pri hepatitídach, toxických a iných poškodeniach pečene sa nazývajú hepatoprotektíva. Ochranný až regeneračný účinok na hepatocity sa pripisuje cholínu, inozitolu (vitamín B8), metionínu, arginínu ai. Stabilizačný účinok na hepatocity majú látky ako silimarín, kyselina tioktová (inak aj kyselina alfa-lipoová), esenciálne fosfolipidy, nenasýtené mastné kyseliny ai.

Veľmi prospešné sú hlavne kombinácie hepatoprotektív, a to najmä silimarínu s cholínom a cholínu s metionínom. Iné, vážnejšie ochorenia pečene už lieči doktor individuálne, nastavením liečby na konkrétneho pacienta.

7 krokov k zdravej pečeni

Ako sme už napísali, poškodenie pečene je trvalé, nedá sa odstrániť, iba spomaliť alebo zmierniť. Ideálna je preto prevencia. Ako si teda zachovať zdravú pečeň?

 1. Udržiavajte si zdravú hmotnosť. Nadváha môže spôsobiť obalenie pečene tukom.
 2. Vyvážená strava. Vyvarujte sa vysokokalorickým jedlám, nasýteným tukom, spracovaným uhľohydrátom, ktoré obsahujú biele pečivo, biela ryža a cestoviny a hlavne cukrom. Konzumujte vlákninu, mäso – červené len v obmedzenom množstve, nízkotučné mliečne výrobky a tzv. „dobré“ tuky – rastlinné oleje, orechy a semená a ryby. Nezabúdajte ani na dostatočné množstvo vody.
 3. Pravidelné cvičenie napomáha spaľovaniu triglyceridov a redukuje tuky okolo pečene.
 4. Vyhýbajte sa toxínom, napríklad z čistiacich prostriedkov, aerosólov, insekticídov a chemikálií. Priamemu kontaktu môžete zabrániť vetraním, alebo nosením rúška na tvári. Nefajčite.
 5. Zodpovedné požívanie alkoholu. Nemusí to byť iba nadmerné množstvo alkoholu, ktoré môže spôsobiť poškodenie a zjazvenie pečene. Váš lekár Vám poradí, aké množstvo je pre Vás bezpečné, všeobecne však platí: čím menej, tým lepšie.
 6. Dodržiavajte hygienu. Pravidelne si umývajte ruky mydlom, najmä po príchode z vonku, použití wc alebo pred spracovaním jedla. Nepožičiavajte si prostriedky osobnej hygieny ako žiletky, zubné kefky a podobne.
 7. Pri užívaní liekov sa riaďte informáciami v príbalovom letáku, prípadne sa poraďte s lekárom či lekárnikom. Nevhodné kombinácie liekov, výživových doplnkov, či dokonca niektorých čajov môžu poškodiť Vaše zdravie. O nesprávnych kombináciách sme písali aj tu.

 

Správne fungovanie pečene môžete podporiť aj rôznymi prípravkami. V našom obchode nájdete napríklad oleje z Pestreca mariánskeho, ktoré sú výborným doplnkom do šalátov , dresingov, nátierok, majonéz, na dochutenie studených, ale aj varených jedál. V ponuke máme aj výživový doplnok Silymax s vysokým obsahom silymarínu. Po akútnych zápaloch pečene aj pri chronickom ochorení pečene odporúčame Isochol.

Súvisiace produkty

 • Slovakiapharm HepaAKUT forte kapsuly 60 ks
  5,78 € 6,80 € -15% Skladom
  Slovakiapharm HepaAKUT forte kapsuly 60 ks

  Šport/Vitamíny a minerály/Ochrana pečene

  Výživový doplnok vo forme kapsúl, ktorého hlavnou zložkou je extrakt z ostropestreca mariánskeho. Ďalšie zložky prípravku sú cholín, vitamín C, ktorý prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom, vitamín E a extrakt z púpavy lekárskej. Viac na adcc.sk

  -15% 6,80 € 5,78 €
  Znížená cena!
 • Essentiale 300 mg kapsuly 100 ks
  12,18 € Skladom
  Essentiale 300 mg kapsuly 100 ks

  Sanofi

  Šport/Vitamíny a minerály/Ochrana pečene

  Liek je rastlinný liek na ochorenie pečene. Liek obsahuje tzv. esenciálne (základné) fosfolipidy, ktoré sú súčasťou bunkových membrán.  Používa sa na zlepšenie subjektívnych zdravotných ťažkostí, ako je nedostatok chuti do jedla, pocit tlaku...

  12,18 €
 • LIPOVITAN tablety 210 ks
  12,94 € Skladom
  LIPOVITAN tablety 210 ks

  Herbacos Recordati s.r.o.

  Šport/Vitamíny a minerály/Ochrana pečene

  Výživový doplnok s obsahom vitamínov a im podobných látok (cholín, inositol, metionín). Cholín prispieva k správnej látkovej premene lipidov a k udržaniu normálnej funkcie pečene. Viac na adcc.sk

  12,94 €

Zdroje

JAVORKA J. et al.: Lekárska fyziológia. Martin: Osveta. (2014) s. 770. ISBN 978-80-8063-407-0

 

MAČÁK J., MAČÁKOVÁ J., DVORÁČKOVÁ J.: Patologie. Praha: Grada. (2012) s. 347. ISBN 978-80-2473-530-6

 

LINCOVÁ, D., FARGHALI, H. et al.: Základní a aplikovaná farmakologie. 2. vydání. Praha: Galén. (2007) s. 672. ISBN 978-80-7262-373-0

Autor

Som absolvent Farmaceutickej fakulty na Univerzite Komenského v Bratislave. Pacienti sú stredobodom všetkej mojej práce.