Ochorenia pečene: Spôsoby, ako liečiť a udržať si zdravú pečeň

Pečeň je najťažšie pracujúcim orgánom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v metabolizme sacharidov, tukov aj bielkovín. Je to životne dôležitý orgán. Poškodenie býva nezvratné, no je možné ho spomaliť. Problémom je aj steatóza pečene – stukovatená pečeň. Poradíme vám, ako spoznať problémy s pečeňou, a ktoré lieky sú na pečeň vhodné.

Pečeň, grécky hepar, je najväčším vnútorným orgánom nášho tela a zároveň centrálnym orgánom látkovej výmeny. Jej ochorenia nikto nesmie podceňovať. Ľudia však často začínajú reagovať, až keď je neskoro. Za poškodenú pečeň môže najmä alkohol a infekčné ochorenia. Čo je však na ochranu pečene najlepšie? Detoxikácia, pečeňová diéta či vitamíny na regeneráciu pečene?

Úloha a dôležitosť pečene

Pečeň produkuje žlč, ktorá sa podieľa na trávení, tvoria sa v nej aj niektoré hormóny, je zásobníkom, ktorá nám ukladá glykogén, železo a niektoré vitamíny. V pečeni sa tvoria bielkoviny krvnej plazmy a má nenahraditeľnú úlohu pri detoxikácii organizmu. Je pod vplyvom množstva toxínov, ktoré musí spracovať a vylúčiť z tela von.

Kde sa nachádza pečeň?

Pečeň je umiestnená v pravej hornej časti brucha, pod pravou klenbou bránice. Čiastočne presahuje až pod ľavú bránicovú klenbu. Jej tvar je špecifický, pri pohľade spredu sa javí ako pravouhlý trojuholník.

500 funkcií a každodenné výzvy

Denne vykonáva viac ako päťsto funkcií, slúžiace na zaistenie stálosti vnútorného prostredia.

Pečeň je nárazovo zaťažovaná objavujúcimi sa situáciami, ktoré ju poškodzujú. Škodí jej prejedanie, hladovanie, branie rôznych liekov, prípadné infekcie, každodenný stres a v neposlednom rade aj požívanie alkoholu.

Bolesť pečene: Príznaky

 1. Bolesť pečene po alkohole
 2. Svrbenie kože a tela: Náhle zmeny na koži sú jedným z pomerne dobre viditeľných príznakov ochorenie pečene. Chorá pečeň neuvoľňuje z tela všetky toxické látky, napríklad farbivo bilirubín sa začne hromadiť v pokožke – na pohľad koža jemne zmení svoju farbu, zožltne. Ďalším z príznakov ochorenia pečene môže byť aj svrbenie kože, ktoré sa začne postupne rozširovať po pokožke, alebo sa stupňuje a nepríjemne svrbí. Následne sa na pokožke tieto miesta ľahko prenesú do zapálu.
 3. Bolesti v bruchu: Kŕče v oblasti brucha a podbruška, spojené s tlakom a pocitmi nafúknutia môžu byť spôsobené ochorením pečene. Ale taktiež aj nahromadením tekutiny v brušnej stene, ktorá tlačí na orgány. V každom prípade je dobré navštíviť vášho doktora.
 4. Zmeny vo vylučovaní: Ochorenie pečene sa môže prejavovať aj zmenou vo vylučovaní. Stolica býva bledá až sivá a moč je tmavý aj pri dostatočnej hydratácii počas celého dňa.
 5. Pretrvávajúca únava: Únava, malátnosť, slabosť ktorá vás trápi už dlhšiu dobu a nepodarilo sa vám ju vyriešiť ani dvojtýždňovou dovolenkou môže mať za následok preťažená pečeň.

Zvýšené pečeňové testy v tehotenstve: Dôvod na obavy?

Tehotenskú hepatopatia: zvýšené pečeňové testy sú často spôsobené mechanickým tlakom plodu na pečeň a žlčové cesty. Tento tlak má ďalej za následok zníženú cirkuláciu žlče pečeňou a k reakcii pečene, čím sa zvýšia pečeňové ukazovatele.

Je bežné, že v tehotenstve sa zvýši aj cholesterol. Je vhodné urobiť zvyšné vyšetrenia, prípadne nasadiť hepatoprotektívnu liečbu, doplnkovo užívať, či už silimarín v kombinácii s cholínom (HepaAKUT forte od SlovakiaPharm) alebo esenciálne fosfolipidy (Essentiale od Sanofi). Pečeňové testy a všetky možné vplyvy na graviditu musí sledovať váš gynekológ.

Regenerácia a čistenie pečene

Aj keď pečeňové bunky majú vysokú schopnosť regenerácie a neustále sa obnovujú, priveľká záťaž na hepatocity a narušenie architektoniky pečene majú za následok jej poškodenie.

To môže viesť k trvalému zjazveniu pečene, ktoré sa nazýva cirhóza. Pečeň potom nie je schopná správne fungovať.

Ako rýchlo sa regeneruje pečeň?

Pečeň sa môže regenerovať iba vtedy, keď je veľmi preťažená (unavená). Ak je už poškodená, pečeň sa neregeneruje, spomaľuje sa len rýchlosť progresu poškodenia. Ale na to, aby si plnila svoju úlohu, nepotrebujete celú fungujúcu pečeň, aj keď je chirurgicky odstránených 75 % pečeňovej hmoty, pečeň stále vykonáva svoje funkcie a zabezpečuje metabolickú rovnováhu tela.

Po jednorazovom požití alkoholu sa pečeň regeneruje 1-2 dni, po dlhodobom pití alkoholu sa pečeň regeneruje sama niekoľko týždňov či mesiacov.

To, bohužiaľ, neznamená, že je pečeň nezničiteľná. Existujú choroby a patológie, ktoré úplne poškodzujú štruktúru pečene a spôsobujú jej nezvratné zmeny, ktoré môžu brániť regenerácii pečene. V takejto situácii je jediným riešením transplantácia.

Priebeh cirhózy pečene a jej príznaky

Cirhóza pečene je šiestou najčastejšou príčinou úmrtia v našej krajine a pacienti umierajú skôr, ako by mohli.

Negatívne to ovplyvňuje najmä pitie alkoholu, ďalšie príčiny môžu byť aj poruchy metabolizmu tukov, bielkovín, ale i chronické vírusové hepatitídy typu B a C, autoimunitné hepatitídy, či kardiálna cirhóza, ktorá vzniká pri srdcovom zlyhávaní v dôsledku výrazného prekrvenia pečene.

Aké sú príznaky cirhózy pečene v jednotlivých štádiách?

Asymptomatická cirhóza

Asymptomatická cirhóza je stav, kedy až 20 % pacientov nevie, akou chorobou trpí. Cirhóza sa zvyčajne zistí až pri inom vyšetrení alebo veľmi neskoro – po smrti pacienta.

Kompenzovaná cirhóza

Pacient v štádiu kompenzovanej cirhózy môže pripisovať príznaky inej chorobe. Zistí sa pri preventívnych prehliadkach alebo pri operáciách brušnej dutiny, pričom v pečeni už nastali zmeny, ale ochorenie ešte nie je plne rozvinuté.

Organizmus dokáže dané zmeny kompenzovať. Poškodenie sa prejavuje nešpecifickými príznakmi. Pocit zlého trávenia, bolesť v pravom podrebrí, neznášanlivosť niektorých jedál, pocit plnosti, zápcha, hnačka, vracanie. Prípadne poruchy menštruácie, zmeny stolice, kožné prejavy, pocit slabosti a únavy.

Dekompenzovaná cirhóza

Počas dekompenzovanej cirhózy sa objavujú prvé varovné signály ako krvácanie z pažerákových varixov (vakovito rozšírených žíl), ascites (hromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine), vychudnutosť, zraniteľnosť kože, pery a jazyk sú červené, vyhladené paličkovité prsty či pľuzgieriky najmä na rukách.

Dá sa vyliečiť cirhóza pečene? Prognóza

Poškodenie pečene sa nedá vyliečiť, dá sa len spomaliť jeho progres. Liečbou sa teda spomaľuje poškodenie, zjazvovanie pečene a znižuje sa riziko komplikácií. Pri závažnom poškodení pečene je pacient hospitalizovaný a zvažuje sa transplantácia pečene.

Veľmi prospešné kombinácie hepatoprotektív, sú najmä kombinácie silimarínu s cholínom (HepaAKUT forte od SlovakiaPharm) a cholínu s metionínom (Silibin Active Complex od Generica), alebo esenciálne fosfolipidy (Essentiale od Sanofi).

Podľa príčiny cirhózy bude určený spôsob liečby, ktorý je potrebné dodržiavať, aby sa spomalil progres ochorenia. Prognóza cirhózy závisí od celkového zdravotného stavu pacienta. Rozhodujúce je aj to, v ktorom štádiu sa cirhóza nachádza, a či sa už vyvinuli aj nejaké komplikácie.

Pri alkoholickej cirhóze je nevyhnutná abstinencia. Pri všetkých formách cirhózy sa odporúča diéta, obmedzenie solenia, rastlinná strava a pri obezite aj redukcia hmotnosti. Vhodné sú aj voľnopredajné prípravky a čaje na pečeň (Pestrec mariánsky – sypaný), ktoré prispievajú k jej správnemu fungovaniu.

Látky, ktoré sa používajú pri hepatitídach, toxických a iných poškodeniach pečene sa nazývajú hepatoprotektíva. Ochranný až regeneračný účinok na hepatocity sa pripisuje cholínu, inozitolu (vitamín B8), metionínu či arginínu.

Stabilizačný účinok na hepatocity majú látky ako silimarín, kyselina tioktová (inak aj kyselina alfa-lipoová), esenciálne fosfolipidy či nenasýtené mastné kyseliny – HepaAKUT forte od SlovakiaPharm či Essentiale od Sanofi.

Veľmi prospešné sú hlavne kombinácie hepatoprotektív, a to najmä silimarínu s cholínom a cholínu s metionínom.

Iné, vážnejšie ochorenia pečene už lieči doktor individuálne, nastavením liečby na konkrétneho pacienta.

 • Slovakiapharm HepaAKUT forte kapsuly 60 ks
  4,25 € 5,00 € -15% Skladom
  Slovakiapharm HepaAKUT forte kapsuly 60 ks

  Šport/Vitamíny a minerály/Ochrana pečene

  Výživový doplnok vo forme kapsúl, ktorého hlavnou zložkou je extrakt z ostropestreca mariánskeho. Ďalšie zložky prípravku sú cholín, vitamín C, ktorý prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom, vitamín E a extrakt z púpavy lekárskej. Viac na adcc.sk

  -15% 5,00 € 4,25 €
  Znížená cena!
 • Essentiale 300 mg kapsuly 100 ks
  17,27 € Skladom
  Essentiale 300 mg kapsuly 100 ks

  Sanofi

  Šport/Vitamíny a minerály/Ochrana pečene

  Liek je rastlinný liek na ochorenie pečene. Liek obsahuje tzv. esenciálne (základné) fosfolipidy, ktoré sú súčasťou bunkových membrán.  Používa sa na zlepšenie subjektívnych zdravotných ťažkostí, ako je nedostatok chuti do jedla, pocit tlaku...

  17,27 €
 • GENERICA Silybin Active complex kapsuly 60 ks
  11,04 € Skladom
  GENERICA Silybin Active complex kapsuly 60 ks

  GENERICA spol. s r.o.

  Šport/Vitamíny a minerály/Ochrana pečene

  Výživový doplnok vo forme kapsúl obsahuje: silybín-fosfatidylcholín komplex, ďalej cholín, S-adenozyl-L-metionín a vitamíny B6, B12 a E. Silybín je hlavnou účinnou zložkou silymarínu, ktorý sa získava zo semien pestreca mariánskeho. Kombinácia silybínu s fosfatidylcholínom, ktorý je ľahko priepustný pre bunkové membrány, zabezpečí zvýšenú...

  11,04 €

Steatóza pečene: Stukovatená pečeň a jej liečba

Pečeň je jedným zo základných orgánov, ktorý sa podieľa na metabolizácii tukov. V istej miere sa preto tuky v pečeni nachádzajú bežne. Iným stavom je však steatóza. Stukovatenie alebo odborne – steatóza pečene – je stav, pri ktorom dochádza k nadmernému ukladaniu tuku do tkaniva pečene. Ak nie je správne liečená, ľahko prechádza do zápalu, prípadne chronických ochorení.

Existujú dve formy steatózy pečene: primárna a sekundárna steatóza.

O primárnej steatóze hovoríme v prípade, keď je vyvolaná niečím iným, ako je nadmerná konzumácia alkoholu. Objaviť sa môže pri obezite, cukrovke či pri poruchách metabolizmu tukov.

Sekundárna steatóza (alkoholová tuková choroba pečene) je stav úzko spojený s chronickým nadužívaním alkoholu.

Príznaky steatózy pečene

Príznaky steatózy pečene závisia od toho, v ktorej fáze sa ochorenie nachádza. Bežne ochorenie prebieha v štyroch štádiách, od menej závažného až po cirhózu pečene, ktorá je už nezvratným posledným štádiom steatózy. V počiatočných štádiách steatóza prebieha bezpríznakovo, preto je často diagnostikovaná až v neskorších fázach.

Symptómy pokročilej steatózy môžu zahŕňať:

 • bolesť brucha,

 • stratu chuti do jedla,

 • chudnutie,

 • pocit slabosti, únava,

 • pocit na vracanie,

 • svrbenie kože,

 • zažltnutie pokožky, očných bielkov,

 • tvorbu modrín,

 • zvýšenú krvácavosť,

 • tmavé sfarbenie moču,

 • svetlú stolicu,

 • hromadenie tekutín v brušnej dutine,

 • opuch nôh,

 • tvorbu metličkových žíl,

 • zmätenosť,

 • zväčšenie prsníkov u mužov.

Diéta a strava pri steatóze pečene

Spôsob stravovania vie výrazne pomôcť pri liečbe steatózy pečene. Diéta pri stukovatenej pečeni by mala pozostávať zo zvýšeného príjmu ovocia a zeleniny, taktiež celozrnných produktov, kvalitných bielkovín vo forme chudého mäsa a strukovín.

Potraviny a zložky, ktorým sa treba pri steatóze vyhýbať, sú najmä soľ v nadmerných množstvách, tiež vysoký príjem nasýtených tukov a jednoduchých cukrov. Samozrejmosťou by mala byť úplná abstinencia od alkoholu.

Stukovatená pečeň: Lieky a výživové doplnky

V súčasnosti neexistuje žiadna priama liečba steatózy pečene. V terapii sa používajú len výživové doplnky (napríkald New Nordic Active Liver) a lieky, ktoré podporujú regeneráciu pečeňového tkaniva, a tým prispievajú k zmierneniu príznakov steatózy pečene.

Z liekov na recept sa pri steatóze pečene používa najmä Lagosa. Obsahovou zložkou tohto lieku na recept je silymarín, ktorý sa získava z rastliny ostropestrec mariánsky. Liek funguje na viacerých úrovniach. Silymarin napríklad dokáže meniť priepustnosť hepatocytov (buniek pečene), čím sa zníži prenikanie škodlivých látok do ich vnútra. Tiež sa zvyšuje tvorba proteínov, ktoré pečeň aktívne regenerujú.

Všeobecných 7 krokov k zdravej pečeni: Ako liečiť pečeň?

Poškodenia a ochorenia pečene sú trvalé, nedajú sa odstrániť, iba spomaliť alebo zmierniť. Ideálna je preto prevencia. Ako si zachovať zdravú pečeň, a ako prebieha jej liečba?

Myslite na stravu: Diéta na pečeň 

Udržiavajte si zdravú hmotnosť. Nadváha môže spôsobiť obalenie pečene tukom.

Vyvážená strava. Vyvarujte sa vysokokalorickým jedlám, nasýteným tukom, spracovaným uhľohydrátom, ktoré obsahujú biele pečivo, biela ryža, cestoviny a hlavne cukrom. Konzumujte vlákninu, mäso – červené len v obmedzenom množstve, nízkotučné mliečne výrobky a tzv. „dobré“ tuky – rastlinné oleje, orechy a semená a ryby. Nezabúdajte ani na dostatočné množstvo vody.

Vhodné potraviny pre pečeň

Pri pečeňovej diéte sú vhodné potraviny, ako: 

 • kvalitné maslo (nie margarín), rastlinné oleje, 

 • chudé mäso (teľacie, morčacie, kuracie, králičie),

 • ryby, 

 • neúdené mäsové výrobky z mäsa s vysokým podielom mäsa,

 • nízkotučné mliečne výrobky (jogurt, tvaroh, mlieko, syr),

 • Zelenina – najmä tá, ktorá nenafukuje (paradajky, hlávkový šalát, šalát z čínskej kapusty),

 • zrelé ovocie (jablká, hrušky, hrozno, broskyne, marhuľe),

 • ryža, cestoviny, celozrnné pečivo. 

Nakoľko sú pečen a žlčník úzko prepojenými orgánmi, diéta pri ochoreniach týchto orgánov je rovnaká

Očista pečene od alkoholu

Náš organizmus vyhodnocuje alkohol ako toxickú látku, ktorej sa musí zbaviť. Pečeň je naším najväčším detoxikačným orgánom a práve v nej dochádza k odbúravaniu alkoholu. Na procese sa podieľa enzým alkoholdehydrogenáza. Množstvo a aktivita tohto enzýmu je individuálna, vo všeobecnosti však klesá s vekom. Preto sú stavy po konzumácii alkoholu vo vyššom veku zvyčajne horšie ako v mladosti. 

Nadmerná konzumácia alkoholu ničí látky, ktoré sa podieľajú na oprave pečeňového tkaniva. Pri alkoholikoch sa pečeň nedokáže regenerovať tak ako pri ľuďoch, ktorí nepijú. 

Zodpovedné požívanie alkoholu. Nemusí to byť iba nadmerné množstvo alkoholu, ktoré môže spôsobiť poškodenie a zjazvenie pečene. Váš lekár vám poradí, aké množstvo je pre vás bezpečné, všeobecne však platí: čím menej, tým lepšie.

Detox pečene bylinkami

Nielen pri miernejších formách ochorení pečene, ale aj ako doplnková liečba (v kombinácii s liekmi a režimovými opatreniami) môžeme na posilnenie pečene použiť aj silu liečivých bylín. Používajú sa byliny ako pestrec mariánsky, zázvor, extrakty zo zeleného čaju, koreň sladkého drievka, púpava lekárska, kurkuma, cesnak, kozinec blanitý, ginkgo biloba či šalvia červenokoreňná (Dan shen).

Vitamíny na pečeň

Správne hladiny vitamínov a minerálov sú nevyhnutné pre fungovanie všetkých orgánov. Pre udržanie zdravia pečene je dobré doplniť najmä:

 • Vitamíny skupiny B – ochorenia pečene často vedú k nedostatku týchto vitamínov, preto je vhodné pravidelne ich suplementovať. 

 • Vitamín C – slúži ako silný antioxidant, funguje ako neutralizátor voľných radikálov. Okrem toho dokáže zabrańovať ukladaniu tukov do pečene, môže sa používať aj ako prevencia steatózy. 

 • Vitamín D – pomáha predchádzať nielen stukovateniu pečene, ale aj zápalovým procesom. Podobne ako pri vitamíne B, aj množstvo vitamínu D býva preukázateľne znížené pri ochoreniach pečene. 

 • Vitamín E – ďalší silný antioxidant, ktorý aj v klinických štúdiách dokázal svoje protizápalové vlastnosti a tiež znížil množstvo tukov v pečeňovom tkanive. 

Čaje na prečistenie pečene

Na denné pitie pri ochoreniach pečene sa používajú čajové zmesi alebo čaje s obsahom jednej zložky, napríklad Herbex čaj na pečeň a žlčník, Fyto Ungolen čaj na pečeň a žlčník, Teekanne pečeň a žlčník, z jednozložkových napríklad Apotheke pestrec mariánsky, Agrokarpaty palina pravá.

Najlepší liek a výživový doplnok na pečeň 

Správne fungovanie pečene môžete okrem vyššie spomenutých možností podporiť aj rôznymi prípravkami vo forme tabliet. 

Essentiale 300 je registrovaným liekom na pečeň s obsahom esenciálnych fosfolipidov (zmes sójového a ricínového oleja). Liek sa používa nielen pri ťažkostiach a ochoreniach pečene, ale aj pri symptómoch ako strata chuti do jedla a bolesť pečene. 

Liekom na pečeň bez receptu je aj Isochol. Učinnou zložkou je hymekromón. Liek stimuluje tvorbu na vylučovanie žlče. Môže sa používať pri akútnych a chronických ochoreniach pečene, vrátane stukovatenia.  

Obľúbeným produktom je Lipovitan Duo, ktorý má komplexné zloženie. Nájdete v ňom cholín, tiež silymarín, inozitol, aminokyselinu metionín a vitamíny (vitamín E, vitamíny skupiny B). Je vhodný aj na dlhodobé použitie.

V našom obchode nájdete napríklad oleje z Pestreca mariánskeho, ktoré sú výborným doplnkom do šalátov , dresingov, nátierok, majonéz, na dochutenie studených, ale aj varených jedál. 

V ponuke máme aj výživový doplnok Silymax s vysokým obsahom silymarínu. 

Pri užívaní liekov sa riaďte informáciami v príbalovom letáku, prípadne sa poraďte s lekárom či lekárnikom. Nevhodné kombinácie liekov, výživových doplnkov, či dokonca niektorých čajov môžu poškodiť vaše zdravie. O nesprávnych kombináciách liekov sme písali aj tu.

Iné možnosti

 1. Pravidelné cvičenie napomáha spaľovaniu triglyceridov a redukuje tuky okolo pečene.
 2. Vyhýbajte sa toxínom, napríklad z čistiacich prostriedkov, aerosólov, insekticídov a chemikálií. Priamemu kontaktu môžete zabrániť vetraním, alebo nosením rúška na tvári. Nefajčite.
 3. Dodržiavajte hygienu. Pravidelne si umývajte ruky mydlom, najmä po príchode z vonku, použití WC alebo pred spracovaním jedla. Nepožičiavajte si prostriedky osobnej hygieny ako žiletky, zubné kefky a podobne.
 4. Súčasťou starostlivosti o pečeň je dodržiavanie termínov preventívnych prehliadok. Ich súčasťou je aj monitorovanie funkcie pečene prostredníctvom krvného obrazu. Skoro zistené prípadné ochorenia sa liečia lepšie a efektívnejšie ako rozvinutý stav.

Autor

Som absolvent Farmaceutickej fakulty na Univerzite Komenského v Bratislave. Pacienti sú stredobodom všetkej mojej práce. Počúvam a poskytujem rady, či už ide o lieky bez lekárskeho predpisu (tzv. OTC) alebo manažujem terapiu liekmi na predpis a pomáham s efektívnym priebehom terapie. Kombinujem moje nadšenie pre zdravie, zdravý životný štýl a šport s ohľadom na užívané lieky a o čo ich najlepšiu symbiózu. Spoločne sa môžeme postarať o dobrý pocit z každého dňa.