Zoznam liekov, ktoré sa nesmú kombinovať

Niektoré kombinácie liekov môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie. Ak začínate užívať nový liek, neváhajte sa v lekárni opýtať, či je kombinovateľný s liekmi, ktoré už beriete. Nejde vždy len o kombináciu liekov, ale aj vitamínové doplnky či čaje. Vyhnite sa týmto kombináciám liekov a predíďte nepríjemným alergickým reakciám.

Lieky proti bolesti a lieky na uvoľnenie svalstva

Myorelaxanciá sú lieky na uvoľnenie svalstva, ktoré najčastejšie predpisuje lekár, ak človeka „sekne“. Má problém pohnúť krčnou chrbticou alebo inou časťou tela v dôsledku zablokovania svalu.

Tento problém je často sprevádzaný nepríjemnou bolesťou a preto je možné, že človek siahne aj po liekoch proti bolesti.

Niektoré liečivá na bolesť obsahujú silnejšie látky (napríklad tramadol), ktoré v kombinácii s myorelaxanciami môžu mať veľmi silný utlmujúci účinok. Preto sa pri vyzdvihnutí lieku určite informujte, či s ním môžete kombinovať lieky proti bolesti, ktoré už máte doma.

Lieky proti bolesti a lieky na riedenie krvi

Medzi lieky, ktoré sa nesmú kombinovať, patria aj niektoré lieky proti bolesti. Zrieďujú krv a pri užívaní s liekmi na riedenie krvi môžu spôsobiť krvácanie.

Ak ste po úraze, operácii alebo len trpíte ochorením, kde sú lieky na riedenie krvi nutné, buďte opatrní pri užívaní liekov na bolesť. Väčšinou problém nenastane po užití jednej tablety, ale je na mieste si overiť a vždy sa v lekárni informovať, či daný liek užívať môžete.

V takýchto prípadoch sa najčastejšie doporučujú lieky s obsahom paracetamolu.

Lieky na upokojenie a na alergiu

Ak ste alergik a máte problém so spaním, či nervozitou, určite konzultujte výber lieku na upokojenie v kombinácii s liekom na alergiu, ktorý užívate. Je to dôležité, aj keď ide o rastlinný prípravok.

Mnohé lieky na alergiu majú tlmivý účinok, a preto by mohli až nepriaznivo zvyšovať účinok lieku na upokojenie.

Methotrexát a kyselina acetylsalicylová

Ak váš zdravotný stav vyžaduje užívanie methotrexátu, určite sa vyhnite užívaniu kyseliny acetylsalicylovej (acylpyrin, anopyrin,...). Znižuje odbúravanie methotrexátu z tela a zvyšuje jeho nežiaduce účinky.

Kvapky na liečbu kašľa a antidepresíva

Užívanie antidepresív a alkoholu je vyslovene zakázané. Preto si treba uvedomiť, že mnohé kvapky proti kašľu obsahujú alkohol a často aj zmes bylín, ktoré taktiež môžu ovplyvňovať účinok antidepresív.

Pre pacientov je preto vhodnejšie siahnuť po sirupoch, ideálne s účinnou látkou (Flavamed či Mucosolvan) a nie po bylinných extraktoch.

Lieky na štítnu žľazu a železo/vápnik

Užívanie železa či vápnika znižuje vstrebávanie levotyroxínu. Preto je dobré dodržať aspoň dvojhodinový rozostup, kým siahnete po multivitamínoch.

Čierne uhlie a lieky

Účinok čierneho uhlia je charakterizovaný jeho výbornou absorpčnou schopnosťou. Preto je vhodný nielen pri brušných virózach, ale aj pri otravách.

Na jeho super schopnosť si treba dávať pozor, ak pravidelne užívate niektoré druhy liekov. Ak je to možné, vždy najprv užite svoje lieky a až po nejakom časovom rozostupe (dve hodiny) užite čierne uhlie.

V opačnom prípade by totiž mohol absorbovať aj váš liek, napríklad na tlak, ktorý by potom vôbec neúčinkoval.

Lieky na pálenie záhy a iné lieky

Lieky na pálenie záhy znižujú kyslosť v žalúdku a preto treba byť opatrný pri súčasnom užívaní s inými liekmi.

Väčšina liekov je nastavená na prirodzené pH žalúdočnej kyseliny jej narušenie by mohlo znížiť ich vstrebávanie a účinok.

Ak užívate lieky na pálenie záhy, nikdy ich súčasne neužívajte s inými liekmi, ale ak je to možné, zachovajte aspoň dvojhodinový rozostup.

Ľubovník bodkovaný a iné lieky

Ľubovník bodkovaný je špecifická rastlina, ktorá u niektorých liekov ovplyvňuje vstrebávanie a u iných zvyšuje nežiadúce účinky.

Nemal by sa užívať s veľkým počtom liekov a dokonca ani s niektorými výživovými doplnkami. Dajte si pozor nielen na čaj, ale aj na rastlinné preparáty s jeho obsahom (najčastejšie prípravky proti stresu).

Produkty s obsahom ľubovníka bodkovaného

 • GS Anxiolan tablety 60 ks
  8,87 € Skladom
  GS Anxiolan tablety 60 ks

  Doplnky stravy/Hlava, pamäť, duševná pohoda/Nespavosť

  Výživový doplnok obsahuje kombináciu extraktu valeriány lekárskej (Valeriana officinalis) a ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum), navyše horčík a vitamín B6.

  8,87 €
 • DEPRESS kapsuly 60 ks
  12,04 € Skladom
  DEPRESS kapsuly 60 ks

  Simply You Pharmaceuticals a.s.

  Doplnky stravy/Hlava, pamäť, duševná pohoda/Depresia

  Výživový doplnok, kombinácia L-tryptofánu, horčíka, vitamínu B6 a s PozitivIN komplexom™ s extraktmi 4 bylín - extrakt valeriány lekárskej (Valeriana officinalis); extrakt medovky lekárskej (Melissa officinalis); extrakt ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum); extrakt šafránu siateho (Crocus sativus). Vitamín B6...

  12,04 €

Čím nie je vhodné lieky zapíjať?

 1. Grepová šťava: Takisto ako ľubovník, aj šťava z grepu môže zvyšovať alebo znižovať účinok liekov. Preto ich ňou nikdy nezapíjajte.

 2. Zelený a čierny čaj alebo káva znižujú vstrebávanie niektorých látok, ide hlavne o minerály ako železo či magnézium. Ak máte chuť na kávičku, doprajte si ju aspoň s dvojhodinovým rozostupom od liekov a vitamínov.

 3. Mlieko a mliečne výrobky obsahujú vápnik, ktorý s niektorými látkami vytvára nevstrebateľné zlúčeniny. Najviac znižujú vstrebávanie u antibiotík, preto treba byť opatrný najmä pri malých deťoch a udržovať vhodný časový rozostup. Neplatí to však u všetkých liekov. Pri podávaní vitamínu D jeho vstrebávanie zvyšujú.

TIP: Prečítajte si, na ktoré lieky by ste si mali dávať pozor, ak trpíte histamínovou intoleranciou.

Najlepšia ponuka

 • DETRALEX tablety 60 ks
  14,64 € Skladom
  DETRALEX tablety 60 ks

  Les Laboratoires Servier

  Zdravie a lieky/Trávenie/Hemeroidy

  Bioflavonoidy sú liečivá lieku stabilizujúce kapiláry. Liek sa používa u dospelých na liečbu žilovo-lymfatickej nedostatočnosti s príznakmi (pocit ťažkých nôh, ranný výskyt pocitu unavených nôh, bolesť), liečbu funkčných príznakov akútneho stavu hemoroidálneho ochorenia.

  14,64 €
 • ROCHESTER GINGER 725ML
  6,00 € Skladom
  ROCHESTER GINGER 725ML

  Rochester The Original Drinks Co.

  Potraviny a čaje/Pre vegánov a vegatariánov

  ROCHESTER GINGER 725MLJedinečný nealkoholický zázvorový nápoj vhodný pri nachladnutí, prehrieva organizmus, znižuje cholesterol, tlmí nevoľnosť, upravuje črevnú flóru, pomáha pri chudnutí, pôsobí protirakovinotvorne a pôsobí  priaznivo na ľudský organizmus.

  6,00 €

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.