Dojčenská voda – je vhodná aj pre dospelých?

Voda je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Tvorí približne 60-70% ľudského tela a hrá dôležitú úlohu pri každom procese, ktorý sa v ľudskom tele odohráva. Zároveň organizmu dodáva potrebné minerálne látky. Pitný režim je veľmi dôležitý, viete však koľko a najmä akej vody by sme mali piť?

Množstvo vody, ktoré by sme mali denné prijať závisí od mnohých faktorov. Keď je vonku teplo alebo vykonávame fyzickú aktivitu, potrebujeme jej viac. Významnu rolu tu odohráva aj vek alebo zdravotný stav, najdôležitejšia je však hmotnosť. Na každých 10 kg váhy by sme mali denne vypiť 250 ml tekutín. Piť by sme mali hlavne ráno a počas dňa, večer už o niečo menej.

Akú vodu piť?

Ideálnými tekutinami sú čistá voda, neperlivá pramenitá a prírodná minerálka, zriedené ovocné a zeleninové šťavy a čaj v menšom množstve.

Pravidelný a dostatočný príjem tekutín má pozitívny vplyv na metabolizmus, obmedzuje chuť do jedla, podporuje detoxikáciu obličiek a zabraňuje zadržiavaniu vody v tele. Ženy určite ocenia, že pri dostatku tekutín v tele je pokožka pevnejšia a sviežejšia. Pri nedostatočom príjme tekutín a minerálnych látok naopak hrozia poruchy trávenia, tŕpnutie končatín, búšenie srdca či závraty. Preto je veľmi dôležité dbať na to, koľko a akých tekutín denne vypijeme.

Dojčenská voda

Dojčenská voda je pramenitá voda s nízkym obsahom minerálov, je mikrobiologicky nezávadná a spĺňa osobitné požiadavky na kvalitu. Obsahuje nízke množstvo dusičnanov, sodíka a iných látok, ktoré by mohli byť pre dojčatá škodlivé. Preto je bez nutnosti prevarenia vhodná na pitný režim aj prípravu stravy.

Dospelý a dojčenská voda

Môžu piť dojčenskú vodu aj dospelí? Krátkodobé pitie nemá výrazný vplyv na zdravie ľudí, problém nastáva pri dlhodobej konzumácii. Ochudobňovanie o dôležité minerály ako sú vápnik, horčík, draslík, sodík, chlór či síra nie je prospešné pre ľudský organizmus. Ich nedostatočný príjem spôsobí nerovnováhu, ktorá môže viesť k poruchám srdca, kŕčom, poruchám látkovej výmeny a odplavovaniu ďalších minerálnych látok. Voda s nízkym obsahom minerálov sa neodporúča používať ani na varenie, z potravín totiž odoberá živiny.

Čo piť v pôrodnici?

Keď sa mamičky – čakateľky chystajú do pôrodnice, často siahnu práve po dojčenskej vode. Pôrodníci však pitie dojčenskej vody počas pôrodu a šestonedelia neodporúčajú z dôvodu dehydratácie organizmu. Aká voda je teda vhodná? Dobrou voľbou je klasická stolová voda (napr. Jana) a pre dojčiace matky sa počas šestonedelia odporúča čaj, ideálne s obsahom jastrabiny lekárskej.

Rehydratácia

V prípade, že v organizme dochádza k nadmernému úbytku vody, je potrebnú ju čo najskôr doplniť. K dehydratácii dochádza pri hnačkách, zvýšenej teplote ale aj pri úpale, ktorý vzniká vplyvom straty vody po dlhšom pobyte na slnku. Sprievodným javom je aj úbytok soli v organizme. Rehydratáciu je však potrebné uskutočňovať roztokmi, ktoré sú na to určené. Rozhodne sa neodporúčajú sladené nápoje, ovocné šťavy ani čaj. Výbornými sú prípravky rozpustiteľné vo vode ako napríklad Enhydrol alebo Generica Fluidex s vysokým obsahom minerálov.

Nadbytok vody v tele

V ľudskom organizme môže nastať aj opačný jav, kedy je vody v tele prebytok. Aj tu platí, že všetkého veľa škodí a pri nadmernom príjmaní vody sa môže stať, že obličky tento veľký nápor nezvládnu. Dôsledkom je ukladanie vody v tele, čo sa odzrkadlí na hmotnosti či vzniku opuchov. Vtedy je potrebné zahájiť proces odvodňovania. Ten je typický u profesionálnych športovcov s tým rozdielom, že sa jedná o kontrolovaný proces pre rýchly úbytok hmotnosti.

Ako sa zbaviť nadbytočnej vody

Ak máte problém s nadbytkom vody vo vašom tele v prvom rade je potrebné zmeniť vaše stravovacie návyky. Obmedziť by ste mali príjem soli, cukrov a stravu obohatiť o zeleninu. Rovnako tak je potrebné doplňovať minerálne látky a predovšetkým draslík, ktorý sa nachádza napríklad v banánoch, kuracom mäse alebo zemiakoch.

Nezabudnite, že aj v procese odvodňovania je dôležité dodržiavanie pitného režimu. Piť treba však pravidelne v menších množstvách. Pri nedostatku vody má totiž telo tendenciu vodu opätovne zadržiavať.

Zbavte sa nadbytočnej vody pomocou prírody

Pre proces odvodňovania sa tiež odporúča zaradenie prírodných výživových doplnkov. Takými sú napríklad Forfemina alebo Forfemina Slim, ktoré výrazne pomáhajú pri odstraňovaní nadbytočnej vody z tela.

Forfemina je bylinný prípravok s mineráliou, ktorý obsahuje výťažok zo žihľavy, brusnicový prášok, prášok z jablčného octu a taktiež zinok. Prispieva ku kontrole telesnej hmotnosti a bráni vzniku opuchov dolných končatín. Prispieva tiež k normálnemu fungovaniu vylučovacieho systému.

Súvisiace produkty

 • FORFEMINA 30 kapsúl
  7,45 € Skladom
  FORFEMINA 30 kapsúl

  NATURPRODUKT CZ spol. s r.o.

  Šport/Chudnutie/Detox

  Výživový doplnok bylinný prípravok s mineráliou. Obsahuje extrakt z pŕhľavy, brusnicový prášok, prášok z jablčného octu a zinok.  Zinok prispieva k správnej látkovej premene mastných kyselín, sacharidov a makronutrientov. Zinok prispieva k správnej syntéze bielkovín. Viac na adcc.sk

  7,45 €
 • Enhydrol prášok vo vrecúškach 1x10 ks
  6,20 € Skladom
  Enhydrol prášok vo vrecúškach 1x10 ks

  Akacia Group s.r.o.

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Kombinované prípravky

  Enhydrol® je dietetická potravina na osobitné medicínske účely určená k rehydratácii pri hnačkových ochoreniach, horúčke a zvracaní pre dojčatá a deti od ukončeného 1. tyždňa života. Viac na adcc.sk

  6,20 €
 • FORFEMINA Slim 60 kapsúl
  7,85 € Skladom
  FORFEMINA Slim 60 kapsúl

  NATURPRODUKT CZ spol. s r.o.

  Šport/Chudnutie/Detox

  Výživový doplnok, bylinný prípravok s mineráliami.  Obsahuje: extrakt z horkého pomaranča (Citrus aurantium); prášok z brusníc (Vaccinium myrtillus); extrakt z pŕhľavy (Urtica dioica); prášok z jablčného octu; extrakt z čierneho korenia (Piper nigrum) (95 % piperín); minerál: zinok (citrónan zinočnatý trihydrát); chróm (chlorid chromitý). Viac na adcc.sk

  7,85 €

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.