Čo pomáha na kruhy pod očami?

Po prebdenej noci sa vyskytujú kruhy a opuchy pod očami skoro u každého. Permanentne sa objavujúce tmavé kruhy pod očami však môžu byť pre niekoho estetickým problémom. Existuje viacero metód, ktorými sa dá kruhom pod očami predchádzať. V článku si prečítate, čo pomáha na kruhy pod očami a tiež to, ako im efektívne predchádzať.

Kruhy pod očami – najčastejšie príčiny

Najbežnejším, avšak nie jediným dôvodom, tmavých kruhov pod očami, ktoré sú často spojené s opuchom, je nedostatok spánku. Pri vyčerpaní a strese sa spomaluje mikrocirkulácia v oblasti pod očami, čo vedie k opuchu a zvýrazneniu tmavého zafarbenia pod očami.

Na rozvoj kruhov pod očami má vplyv aj genetika, častejšie sa s nimi stretávajú ľudia, ktorých príbuzní mali tento estetický problém.

Náchylnejší sú aj ľudia s veľmi tenkým očným okolím. Viditeľnejšie sa stávajú so zvyšujúcim sa vekom, pretože v pokožke klesá množstvo elastínu a kolagénu, ktoré prispievajú udržaniu pevnosti pokožky. Výraznejšie sa kruhy pod očami stávajú pri svetlej pokožke.

Diagnózy, ktoré sa môžu prejaviť kruhmi pod očami a opuchom sú napríklad:

 • alergie – oči a očné okolie sú jedným z najčastejších miest, kde môžeme spozorovať príznaky alergií rôzneho pôvodu,
 • atopická dermatitída – okolie pod očami je extrémne citlivé, koťa je v týchto miestach tenká, preto sa tu ľahko objaví podráždenie,
 • ochorenia obličiek – v zriedkavých prípadoch môžu byť tmavé kruhy jedným z príznakov zlyhávajúcich obličiek,
 • nedostatok vitamínov B12, K, E, a D.

Čo pomáha na tmavé kruhy pod očami?

Ak sa u vás vyskytujú kruhy pod očami po dlhšiu dobu, siahnite po kvalitnej kozmetike, ktorú môžete kombinovať aj s niektorými režimovými opatrenia. 

 • Remescar VAČKY A KRUHY POD OČAMI – najlepší krém na kruhy pod očami, zmierňuje vačky, opuch, obsahuje ílové minerály a bi-peptidové komplexy, bez obsahu parfumov, vhodný aj na citlivé očné okolie;

 • BIODERMA Sensibio očný gél – ľahká textúra, rýchla vstrebateľnosť, vhodný aj pre atopikov a na upokojenie podráždenia v očnom okolí;

 • OCUTEIN SENSIGEL očný gél – osviežujúci a spevňujúci účinok, s obsahom kyseliny hyalurónovej, elastínu, Očianky rostkovovej a kofeínom, ktorý zmierňuje tmavé kruhy pod očami a opuchy;

 • Esthederm Lift & Repair Cellular Care – prevencia kruhov pod očami ale aj na okamžité vypnutie pleti, vhodné pre pleť od veku 35 rokov;

 • CeraVe OČNÝ KRÉM – proti opuchom a tmavým kruhom, bez parfumov, nekomedogénny, s obsahom ceramidov.

Na zakrytie kruhov pod očami môžete  zvoliť make up s rôznymi zložkami, vhodná je napríklad kyselina hyalurónová, vitamín E alebo termálne vody. V našej ponuke napríklad VICHY DERMABLEND 35  alebo VICHY DERMABLEND 25.

Ak takáto starostlivosť nie je dostatočná, vačky a kruhy pod očami môže riešiť aj dermatolog. Používa sa napríklad laserová terapia, chemický peeling alebo aplikácia kyseliny hyalurónovej do postihnutých miest. Na chronicky opuchnuté viečka môže byť vhodná aj blefaroplastika – korekcia horných alebo dolných viečok, pri ktorej je odstránená nadbytočná koža.

Prevencia kruhov pod očami

 • Dodržujte spánkovú hygienu, spite minimálne pod dobu 7-8 hodín denne. 

 • Po prebudení aplikujte na miesto pod očami chladivé obklady. Chlad vedie ku vazokonstrikcii (stiahnutiu ciev), čo sa prejaví zmiernením opuchu a zafarbenia. Poslúžiť môže lyžička, ktorá bola predtým v mrazničke, prípadne špeciálne chladivé vankúšiky určené špeciálne na očné okolie.

 • K redukcii opuchu vedie aj spanie vo vyvýšenej polohe, využiť môžete napríklad na sebe uložené vankúše alebo polohovateľnú posteľ. 

Kruhy pod očami zvyčajne nepredstavujú medicínsky, ale len estetický problém. Na zmiernenie kruhov pod očami a opuchov často postačia režimové opatrenia, najmä dostatok spánku, zdravá životospráva, dostatočný pitný režim a iné. Na zmiernenie kruhov pod očami používame krémy s kofeínom, kyselinou hyalurónovou, chladivé obklady a náplaste. Ak by sa problém zhoršoval, vyhľadajte lekára.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nielen kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.