Kyselina hyaluronová a jej účinky pre telo

Kyselina hyalurónová (HA) je lineárny polysacharid, ktorý funguje ako špongia a je schopný naviazať 1000 násobok svojej hmotnosti vodou.

Nachádza a tvorí sa bežne v ľudskom tele, avšak vekom sa jej množstvo znižuje až úplne stráca.
Pôsobí protizápalovo, hygroskopicky (viaže na seba vodu), antioxidačne, bakteriostaticky, vysoko - elasticky a podporuje delenie buniek. Vďaka týmto úžasným vlastnostiam má neoceniteľné využitie v reumatológii, urológii, chirurgii či dermatológii. Jej účinok a vlastnosti závisia od jej molekulovej hmotnosti:

 • Vysko-molekulárna HA sa používa hlavne na liečbu kĺbov, šliach a liečbu popálenín.
 • Nízko-molekulárna HA (LMW-HA) slúži pri liečbe poranenia oka, pri liečbe zápalov spôsobených bakteriálnou infekciou (aj akné) a tiež pomáha proti ochabnutí pokožky spôsobnej starnutím.

Najčastejšie sa ma v lekárni pýtajú na HA v dermatologických prípravkoch a pri reumatologických ťažkostiach. Preto som sa rozhodla tento článok venovať týmto dvom oblastiam.

Ktorý krém s obsahom kyseliny hyaluronovej je pre mňa ten pravý?

Jednou z hlavných a často zdôrazňovaných vlastností HA je jej schopnosť viazať vodu. Preto ju určite nájdete v každom kvalitnom hydratačnom sére alebo kréme.
Čo je ale dôležité pri hydratačných prípravkoch sledovať, či sa jedná o vysoko alebo nízko molekulárnu HA. Ak totiž chcete mať svoju pokožku dobre hydratovanú, je potrebné, aby ste si kúpili krém, ktorý obsahuje nízkomolekulárnu HA, ktorá ľahšie prejde do hlbších častí pokožky.
Medzi takéto krémy patrí napr:

 • Vichy mineral 89
 • Avene Hydrance
 • Bioderma Hydrabio
 • Laroche hyalu B5
 • Esthederm Intensive Hyaluronic.

Moja kolegyňa mala dlho problém so suchou a nevyváženou pleťou, po skúšaní naozaj veľkého množstva prípravkou sa pre ňu značka Esthederm stala tou pravou. Cena je možno vyššia, zato efekt sa objaví naozaj skoro.

HA sa vďaka svojím vysoko-elastickým a bunky obnovujúcim účinkom často nachádza aj protivráskových prípravkoch. Tým, že podporuje vznik nových buniek a vypína pleť, prirodzeným spôsobom vypĺňa vrásky, či hlbšie ryhy. Je to prirodzený spôsob, ktorý nevedie k spätnému ochabnutiu pleti po vysadení krému alebo séra.
Vďaka tomu ju nájdete v kvalitných francúzskych prípravkoch ako:

 • Avene Physiolift
 • Avene Dermabsolu
 • Vichy Liftactive hyalu mask.

Ak máte citlivú pleť a bojíte sa reakcie vašej pokožky, určite vyskúšajte značku Avene. Ja s ňou mám veľmi dobré skúsenosti a osvedčila sa mi aj u pacientov s rôznymi alergiami.

V niektorých prípadoch dermatológovia používajú aj HA, ktorú priamo pichajú pod kožu na vyplnenie vrások. Tu je však potrebné rátať aj s mnohými nežiadúcimi účinkami ako sú v lepšom prípade opuchy a modriny, no v horšom tvorba podkožných teliesok, ktoré sa nemusia vstrebať. Preto ja osobne odporúčam pravidelnú starostlivosť vo forme krémov, kde v mladšom veku podporujete hydratáciu pokožky a časom pridávate aj prípravky na podporu hustoty pleti.

Na účinky HA netreba zabúdať ani pri liečbe akné. Má prirodzený antibakteriálny účinok a tým nie len že zabraňuje ďalším zápalovým procesom, ale zároveň podporuje aj obnovu pokožky a tým znižuje tvorbu jaziev.
Medzi kozmetiku proti akné s obsahom HA patrí:

 • Vichy Normaderm Hyaluspot

Prípadne k bežným krémom na akné môžete použiť čistú HA, napríklad Laroche hyalu B5 a tým sa vyhnete nežiaducemu vysušovaniu pokožky.

Kyselina hyalurónová a bolesť kĺbov

Mnoho pacientov, hlavne športovci alebo starší ľudia sa na mňa v lekárni obracajú s otázkou, čo by som im doporučila na bolesť kĺbov. Prípravkou je naozaj veľa a vyznať sa v nich je pre bežného človeka skutočne náročná úloha. Na obaloch sa najčastejšie stretávate s názvami ako chondroitín, glukozamín, kolagén či kyselina hyalurónová. Každá z týchto látok je špecifická a každá ma svoje výhody. Tentoraz sa bližšie zameriam na kyselinu hyalurónovú.

Vďaka protizápalovému a regeneračnému účinku, sa HA často používa v reumatológii či ortopédii. Môže sa využívať buď v poúrazových alebo pooperačných stavoch na urýchlenie hojenia a zároveň na zabránenie vzniku zápalu. Ten by totiž mohol viesť k poškodeniu kĺbovej chrupavky alebo aj šliach. HA sa jednoducho naviaže na kĺbovú chrupavku, či šľachu a podobne ako pri pokožke, vyplní ryhy a podporí regeneráciu vo forme tvorby nových buniek.

V lekárňach HA nájdete vo forme roztoku, práškov, tabliet alebo Vám ju lekár môže aplikovať vo forme injekcií priamo do postihnutého kĺbu.

Na trhu sa najčastejšie stretnete s prípravkami ako Hyalurmed čo je roztok čistej HA. Tablety Versan, ktorý okrem HA obsahuje aj vitamín C, chondroitín a kolagén, či prášok od firmy Barnys Triple blend s obsahom MSN, chodndroitínu a HA. Tieto prípravky sú vhodné nielen na liečbu už vzniknutého problému, ale aj pri prevencii ak svoje kĺby namáhate napríklad častou športovou aktivitou.

Aplikácia vo forme injekcií je väčšinou jednou z posledných možností a pomáha aj našim seniorom, ktorý často majú chrupavku tak zničenú, že bežné preparáty by nepostačovali. Typ injekcie Vám určí lekár, nakoľko existuje viac druhov a s rôznym obsahom HA. Podľa toho sa aplikujú buď raz ročne, raz za pol roka alebo každý rok 3 mesiace za sebou. Tak isto aj dĺžka liečby je individuálna.

Pri výbere vhodného produktu či lieku sa určite poraďte so svojím lekárnikom alebo lekárom. Je totiž dôležité zohľadniť všetky aspekty Vášho zdravotného stavu a zároveň aj vaše ťažkosti. Základom je zájsť za odborníkom čím skôr, aby boli škody čo najmenšie :)

Súvisiace produkty

 • Institut Esthederm Intensive Hyaluronic pleťové sérum s hydratačným účinkom 30 ml
  75,00 € Skladom
  Institut Esthederm Intensive Hyaluronic...

  INSTITUT ESTHEDERM PARIS

  Kozmetika/Pleť/Vrásky a starnúca pleť

  Vysoko koncentrované sérum obsahujúce 50% kyseliny hyalurónovej Vysoko-koncentrované sérum, ktoré v pleti pôsobí ako zásobáreň vody. Obsahuje patentovaný komplex troch typov molekuly kyseliny hyalurónovej, ktoré prenikajú do jednotlivých vrstiev pleti a tak pleť hydratujú a zároveň obnovujú jej kožnú hustotu. Akútne dehydratovaná, smädná pleť je tak...

  75,00 €
 • LA ROCHE-POSAY HYALU B5 SERUM sérum proti vráskam 30 ml
  33,46 € Skladom
  LA ROCHE-POSAY HYALU B5 SERUM sérum proti...

  L’Oréal

  Značky/La Roche Possay/HYALU B5

  Sérum proti vráskam pre citlivú pleť. S vekom sa spomaľuje schopnosť regenerácie pleti, čo spôsobuje hlboké vrásky, stratu pevnosti a mdlý odtieň pleti. Viac na adcc.sk

  33,46 €
 • VICHY MINERAL 89 sérum 50 ml
  21,53 € Skladom
  VICHY MINERAL 89 sérum 50 ml
  1 Recenzia(e)

  L’Oréal

  Akcia/Kozmetika/MediDays

  Posilňujúci a vypĺňajúci hyaluron booster. Kombinácia mineralizujúcej termálnej vody Vichy s obsahom 89% a kyseliny hyalurónovej. posilňuje kožnú bariéru udržiava hydratáciu v pokožke Viac na adcc.sk

  21,53 €

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.