Podráždený žlčník: Pomôže diéta alebo lieky?

Vystreľovanie bolesti na pravej strane brucha môže byť spôsobené viacerými príčinami. Jednou z najčastejších je však podráždenie žlčníka, orgánu, ktorý dokáže nepríjemne skomplikovať život. Ak ste spozorovali novú formu bolesti, ktorú ste doteraz nepoznali, čítajte ďalej. Povieme vám, ktoré príznaky sú pre podráždený žlčník typické, a ako sa tejto bolesti zbaviť.

Jedným z orgánov tráviaceho traktu je žlčník. Je uložený v blízkosti pečene, pretože s ňou úzko spolupracuje. Žlč sa tvorí v pečeni a následne je transportovaná žlčovodmi a uskladnená v žlčníku. Podľa potreby organizmu v závislosti od trávenia dochádza k jej uvoľňovaniu do tenkého čreva cez žlčový vývod v pravidelných intervaloch.

Bolesť žlčníka – príznaky a príčiny

Žlčník sa nachádza v pravej hornej strane brušnej dutiny, pod pečeňovým lalokom. Je tvorený hladkou svalovinou, ktorej kontrakcia (stiahnutie) sa nedá ovládať vôľou.

Bolesť žlčníka sa prejavuje nasledujúcimi symptómami:

 • bolesť v pravej hornej strane brucha,

 • bolesť môže vystreľovať do pravej strany tela, napríklad ramena,

 • citlivosť brucha na dotyk,

 • objaviť sa môže aj nevoľnosť, zvracanie alebo horúčka.

Žlčové kamene (cholecystolitiáza)

Ochorenie, ktoré sa vyskytuje až u 25 – 30 % populácie, najmä pri ženách. Poznáme dve formy žlčníkových kameňov: cholesterolové alebo pigmentové. Tvoren=e sú buď samotným cholesterolom alebo zmesami cholesterolu a vápnika, prípadne bilirubínu.

Ich veľkosť je rôzna, od malých žlčových kameňov až po masívne s veľkosťou golfovej loptičky. Rizikom veľkých žlčových kameňov je úplne upchatie žlčovodu, ktoré môže viesť až k život ohrozujúcim stavom.

Menšie žlčové kamene sú zvyčajne asymptomatické, to znamená, že človek ani netuší, že sa u neho nachádzajú.

K prejaveniu žlčových kameňov dochádza zvyčajne náhle, po konzumácii mastných jedál. Dôvodom je kontrakcia (sťahovanie) žlčníka spôsobená uvoľňovaním žlče. Vo všeobecnosti patrí bolesť žlčníka medzi intenzívnejšie, silnejšie druhy bolesti. Pacientmi je často popisovaná ako bodavá, ostrá bolesť, má tendenciu nezmierňovať sa po vyprázdnení alebo uvoľnení plynov. Radí sa medzi akútne formy bolesti, ak pretrváva dlhšie, pravdepodobne ide o závažnejšie ochorenie, ktoré je nevyhnutné správne diagnostikovať.

Iné príčiny bolesti žlčníka

Medzi závažnejšie, avšak zriedkavejšie príčiny bolesti žlčníka patrí karcinóm v oblasti žlčníka, perforácia zlčovodov, zápal žlčníka až absces žlčníka, AIDS alebo ochorenia znižujúce prekrvenie žlčníka.

Diagnózy s podobným prejavmi

Bolesť orgánov tráviacej sústavy je často nešpecifická, ťažko lokalizovaná, prípadne vystreľuje do iných častí tela. Problémy so žlčníkom môžu mať podobné príznaky ako napríklad zápal slepého čreva, obličkové kamene, pankreatitída, vredy na žalúdku, zápalové ochorenie traktu (IBD), kŕče či bolesť žalúdka. Pri podozrení na iné diagnózy vyhľadajte lekára.

Žlčníková diéta – vhodné potraviny

Pri problémoch a bolestiach žlčníka sa zamerajte na nemastnú stravu, základ by malo tvoriť dostatok zeleniny a ovocia, strukovín, celozrné pečivo, ryža. Tuky nie sú zakázané, avšak mali by byť konzumované v obmedzenom množstve a s dôrazom na kvalitu. Vhodné sú tuky vo forme orechov, semienok, avokáda, rybieho a olivového oleja.

Ťažkosti so žlčníkom sa často zhoršujú po konzumácii polotovarov, vyprážaných jedál, po sladkostiach a koláčoch, údenom mäse či prejedení sa.

Čo na boľavý žlčník?

Pri ochoreniach žlčníka rozlišujeme akútnu a chronickú formu, na základe toho sa volí aj liečba. Pri miernejších, krátkodobých bolestiach žlčníka zvyčajne stačia voľnopredajné lieky na žlčník, pri závažnejších stavoch lekár môže predpísať lieky na recept na žlčník.

Voľnopredajné lieky na žlčník

 • PANCREOLAN FORTE – voľnopredajný liek obsahujúci tráviace enzýmy, vhodný pri bolesti žlčníka, ktorá sa objaví po jedle. Pomáha aj pri tráviacich problémoch ako nafukovanie, nevoľnosť, plynatosť a tuk v stolici. Pre deti od 3 do 18 rokov je liek vhodný len na odporučenie lekára.

 • Kreon 10 000 – voľnopredajný liek s obsahom pankreatických enzýmov, používa sa nielen pri nedostatočnosti pankreatických funkcií, ale aj pri chronickom a akútnom zápale pankreasu, tiež ako podporná liečba pri niektorých závažných ochoreniach podžalúdkovej žľazy, pri rakovine pankreasu a iných.

 • ROWACHOL kvapky – používajú sa pri ochoreniach pečene a žlčníka, fungujú aj pri rozpúšťaní menších žlčníkových kameňov, majú bylinné zloženie (borneol, cineol, kamfén, mentol, mentón, alfa a beta pinén).

 • FEBICHOL – liek s obsahom liečiva fenipentol, vhodný pri ochoreniach tráviaceho traktu, vrátane problémov so žlčníkom, žlčovými cestami a pečeňou. Vhodný od 15. roku života. Vhodný na dlhodobé používanie.

 • FEBICHOL cps mol 100 mg (blis.PVC/Al) 1x50 ks
  4,44 € Skladom
  FEBICHOL cps mol 100 mg (blis.PVC/Al) 1x50 ks

  Noventis s.r.o.

  Zdravie a lieky/Trávenie/Liečivá

  Liek sa užíva pri tráviacich ťažkostiach (bolesti v nadbrušku, nadúvanie), pri dlhodobých ochoreniach žlčníka a žlčových ciest, pečene a zápaloch podžalúdkovej žľazy. Liek môžu užívať dospelí a mladiství od 15 rokov. Viac na adcc.sk

  4,44 €
 • ROWACHOL kapsule 50 ks
  9,29 € Skladom
  ROWACHOL kapsule 50 ks

  Doplnky stravy/Pečeň a žlčník

  ROWACHOL zvyšuje sekréciu žlče, uvoľňuje kŕče žlčových ciest a znížením hromadenia žlče zvyšuje metabolickú funkciu pečene. Pomocou inhibujúcej HMGCoA - reduktázy sa obmedzuje endogénna tvorba cholesterolu, znižuje sa saturačný index žlče a to vedie k rozpúšťaniu cholesterolových kameňov a pôsobí preventívne na ich tvorbu. Choleretický účinok Rowacholu...

  9,29 €
 • PANCREOLAN FORTE tablety 220 mg 60 ks
  9,44 € Skladom
  PANCREOLAN FORTE tablety 220 mg 60 ks

  Doplnky stravy/Trávenie

  Liek obsahuje tráviace enzýmy, neodstraňuje príčiny ochorenia, ale obnovuje trávenie (odstraňuje nútenie na dávenie, pocit plnosti, nadúvanie, plynatosť, hnačky a tuk v stolici).  Liek sa užíva pri poruchách trávenia v dôsledku nedostatočnej alebo chýbajúcej...

  9,44 €

Lieky na recept na žlčník

Pri konzervatívnej liečbe žlčníkových kameňov lekár môže predpísať rôzne liečivá, najčastejšie ide o kyselinu ursodeoxycholovú, ktorá sa v nízkej koncentrácii nachádza aj v ľudskej žlči. Toto liečivo sa používa aj pri ochoreniach pečene ako napríklad cirhóza alebo niektoré formy žltačky. Kyselina ursodeochylová je liečivom v liekoch s názvom Ursosan, Ursofalk, Ursomed.

Pri intenzívnejšej bolesti žlčníka sa používajú silnejšie analgetika, prípadne analgetiká s kombináciou spazmolytiká, napríklad metamizol a pitofenón, ktoré sa nachádzajú napríklad v kvapkách Algifen.

Pri zápalových bakteriálnych ochoreniach žlčníka sa používajú antibiotiká, ktoré sú citlivé na daný patogén.

Ak nestačí konzervatívna liečba, žlčové kamene sa musia odstrániť chirurgicky, väčšinou neinvazívnou laparoskopickou operáciou.

Čaje na pečeň a žlčník

Bolesť žlčníka – čo ešte pomáha?

Ak sa u vás vyskytujú bolesti žlčníka pravidlenejšie, na mieste bude pravdepodobne aj zmena životosprávy. Okrem liekov a čajov sa ako prevencia bolesti žlčníka používajú režimové opatrenia, ktoré sú v súlade so zdravou životosprávou.

Ako prevencia ochorení žlčníka ale tiež ochorení všetkých ostatných orgánov a telových systémov sa odporúča aj fyzická aktivita. Ak namáhavejšie športy nie sú možné, adekvátnou náhradou môže byť aspoň 30 minút chôdze denne.

Obéznejším pacientom sa odporúča schudnúť na optimálnu váhu, vyššie hodnoty cholesterolu môžu prispieť k zvýšenému riziku tvorbe žlčníkových kameňov. Pri chudnutí je však vhodné redukovať hmotnosť postupne, pri náhlej strate hmotnosti sa výrazne zvyšuje riziko vzniku žlčových kameňov.

Pri ľuďoch s náchylnejším žlčníkom sa odporúča spánok v polohe na ľavom boku. Žlčník sa nachádza na pravej strane a v tejto polohe dochádza k uvoľneniu tlaku a zmierneniu bolesti, pretože je zabezpečené správne sťahovanie orgánu a následný odchod žlče.

Kedy vyhľadať lekára?

Medzi varovné symptómy súvisiace so žlčníkom, pri ktorých treba spozornieť patrí:

 • silná bolesť brucha, ktorá pretrváva dlhšie, prípadne sa zhoršuje,

 • zvracanie,

 • silné potenie,

 • horúčka alebo zimnica,

 • žlté sfarbenie pokožky, očných bielkov,

 • tmavé zafarbenie moču a naopak svetlo sfarbená stolica.

Autor

Som čerstvá doktorka farmácie, vyštudovala som farmaceutickú fakultu Karlovej Univerzity v Hradci Králové. Zaujímam sa o výskum v oblasti liekových interakcií, zdravého životného štýlu a podpory zdravia.