Čo pomáha na bolesť hrdla? Výber TOP sprejov a pastiliek

Z času na čas každý z nás bojuje s nepríjemným pálením a svrbením hrdla. Bolesť hrdla môže mať viacero príčin – tou najčastejšou je zápal. Zápal hrdla spolu s ochoreniami priedušiek či kašľom, patria k ochoreniam dýchacích ciest, ktoré sa vyskytujú predovšetkým v období jesene a zimy. Čo je dobré na bolesť hrdla? Zistite, čo pomáha.

Pri zápale hrdla sa u pacienta objavujú viaceré príznaky. Okrem bolesti hrdla pociťuje aj ťažkosti s prehĺtaním či škriabanie v hrdle. V niektorých prípadoch môžu byť dokonca postihnuté aj hlasivky, čo vedie až k strate hlasu. Súčasne s bolesťou hrdla sa môže objaviť horúčka, upchatý nos a kašeľ.

Bakteriálny vs vírusový pôvod bolesti hrdla

Bolesť a svrbenie v hrdle môže mať bakteriálny alebo vírusový pôvod. Ak ide o vírusovú infekciu, liečba antibiotikami nie je potrebná, v takomto prípade liečime len príznaky (symptomatická liečba).

Avšak, ak sa objavia biele povlaky v okolí mandlí, vtedy ide o bakteriálnu infekciu a odporúčame vám navštíviť lekára. Ten vám predpíše vhodné antibiotiká na zápal hrdla.

Zapálené hrdlo sa môže objaviť aj bez teploty. Ak je tomu tak, vystačia vám vitamíny, spreje a dezinfekcia hrdla.

Ako na bolesť hrdla?

Na liečbu zapáleného hrdla sa lokálne používajú látky zo skupín antiseptík (zneškodňujú choroboplodné mikroorganizmy), protizápalových látok a lokálnych anestetík – vo forme cmúľacích tabliet, ústnych sprejov alebo roztokov na kloktanie.

Liečba bolesti hrdla: Najlepší sprej a pastilky

Častým liečivom, ktoré sa používa na liečbu zapáleného hrdla, je benzydamín v Tantum verde a Septolete. Má protizápalové a dezinfekčné účinky, čoho výsledkom je zníženie bolesti hrdla. Môže sa používať aj pri zápalových ochoreniach ústnej dutiny, ktoré sú sprevádzané opuchom, bolesťou a začervenaním.

Dezinfekcia hrdla

Na dezinfekciu ústnej dutiny a hrdla sa pri zápalových a infekčných ochoreniach, ako je napríklad angína, odporúča aplikovať protizápalový alantoín, a tiež jódovaný povidón – kloktadlo na hrdlo (Jox). Jódovaný povidón pri kontakte so sliznicou uvoľňuje jód, čím ničí baktérie a vírusy. Pri streptokokových angínach sa popri užívaní antibiotík ako podporná liečba môže použiť látka hexetidín (Stopangin).

Niektoré doplnky na bolesť hrdla obsahujú aj lokálne anestetikum, lidokaín (Strepsils, Orofar). Ten zmierňuje bolesť lokálnym (miestnym) tlmivým pôsobením na nervové zakončenia v tkanivách.

MEDIKAMENT TIP: Trápi vás suchý kašeľ? Zatočte s ním! Poradíme vám, čo je najlepšie na dráždivý a suchý kašeľ.

Čo so silnou bolesťou hrdla pri prehĺtaní?

V lekárňach nájdeme aj produkty s obsahom nesteroidných antiflogistík (protizápalové látky), ako je Strepfen. Prinášajú úľavu od bolesti v hrdle spojenú zvyčajne s bolestivým prehĺtaním a zmierňuje zápalový opuch hrdla.

Sila byliniek pri zápaloch

Bylinky majú svoje opodstatnenie aj pri bolesti a pálení v hrdle, dráždení na kašeľ, prípadne pri problémoch s hlasivkami.

Je mnoho produktov v podobe cmúľacích tabliet alebo sprejov s obsahom zmesí rastlinných výťažkov z rumančeka, slezu, skorocelu, materinej dúšky, bazalky alebo eukalyptu.

Preferovaná je aj samotná šalvia, či už v spreji alebo ako cmúľacie pastilky. Pri stavoch zachrípnutia, škriabania v hrdle, dráždenia na kašeľ alebo suchosti v ústach/v hrdle pomáha lišajník islandský, pantenol (provitamín B5) alebo kyselina hyalurónová (Hydropastilky a Vincentka).

Kalciový sirup na hrdlo

Už oddávna sa ako podporná liečba pri zápalových ochoreniach podával deťom i dospelým kalciový sirup. Deti (od 1 roka), ktoré ešte nedokážu cmúľať tablety môžu pri bolestiach v hrdle užívať aj sirup s obsahom lišajníka alebo iných rastlinných extraktov (Junior-angin, Stopbacil).

Voľnopredajné antibiotiká na hrdlo

Na liečbu zapáleného hrdla pomáha aj lokálne antibiotikum vo forme cmúľacích tabliet (tabletky na hrdlo s antibiotikami – Dorithricin). Výhodou je, že nemusia byť na lekársky predpis ako iné antibiotiká.

Takýmto jediným antibiotikom je tyrotricín, ktoré sa sliznicou nevstrebáva. V lekárňach ho nájdeme v kombinácii s antiseptikom benzalkóniom, čo prispieva k ničeniu baktérií a kvasiniek v hrdle a s benzokaínom, vďaka ktorému rýchlo utlmuje bolesť (lokálne znecitlivenie).

Dlhodobá bolesť hrdla

Vyskúšali ste ústne spreje, cmúľacie tablety, ba dokonca ste užívali antibiotiká a bolesť hrdla pretrváva? Pôvod bolesti hrdla môže byť úplne inde. Môže ísť o gastroezofageálny reflux, keď sa žalúdočné kyseliny dostávajú späť do pažeráka, čo následne dráždi hrdlo (pálenie záhy).

Pôvodom môžu byť dokonca problémy s krčnou chrbticou. Pacient súčasne cíti bolesť vyžarujúcu do hlavy, ramien a máva závraty. Ťažkosti pri prehĺtaní môžete cítiť pri ochorení štítnej žľazy alebo môže ísť o alergiu. V týchto prípadoch je potrebná konzultácia s lekárom.

Samozrejme, boľavé hrdlo môže byť dôsledkom dlhého či príliš hlasného rozprávania.

Čo na bolesť hrdla u detí?

Zápal hrdla a kašeľ u detí môžeme riešiť rôznymi formami.

Pre tie najmenšie sa odporúčajú lízanky, prípadne spreje do hrdla. Tie pôsobia lokálne antisepticky, protizápalovo a zároveň tíšia bolesť hrdla (Garganta, Orofar sprej).

Z rastlinných výťažkov ide hlavne o islandský lišajník (Junior-angin sirup, lízanky, Dr. Theiss Herbalsept lízanky).

U väčších detí sa môžu užívať cmúľacie pastilky na hrdlo pre deti (Herbalmed pastilky, Aspecton pastilky), kde je malé riziko zadusenia sa pastilkou.

Deti od 6 rokov môžu užívať už väčšinu pastiliek a sprejov, ktoré nájdeme v lekárňach (Strepsils, Neo-angin, Septolete pastilky, Jox, Tantum verde sprej).

Kloktať (Tantum verde roztok) by mali len tie deti, u ktorých nehrozí prehltnutie roztoku. Je vhodné súčasne podávať aj kalciový sirup na hrdlo pre deti (Calcium-chloratum TEVA), ktorý sa odporúča pri zápalových ochoreniach, a navyše sa môže podávať deťom od narodenia.

Čo na bolesť hrdla v tehotenstve?

Zápal hrdla v tehotenstve nie je ničím neobvyklým. Počas tehotenstva môžete užívať pastilky (Vincentka, Stopkašeľ pastilky), sirupy (Stopbacil), ústne spreje (Stopkašeľ Angin-ex), avšak s opatrnosťou. Nie všetky produkty sú vhodné pre tehotné.

Hneď pri prvých príznakoch však môžete siahnuť po doplnkoch na prírodnej báze, pričom je nutné sa úplne vyhnúť akýmkoľvek produktom s obsahom šalvie lekárskej.

V nevyhnutných prípadoch môžete siahnuť po liečive chlorhexidín s dezinfekčnými účinkami, ktorý nájdeme vo forme pastiliek (Septofort). Pomáha nielen pri zápale hrdla, ale aj v prípade áft, zápalov ďasien alebo jazyka.

Tehotné môžu taktiež užívať kalciový sirup, avšak pod dohľadom lekára.

MEDIKAMENT TIP: Po aplikácii lokálnych prípravkov proti bolesti hrdla je potrebné 20-30 minút nejesť a nepiť, aby zaúčinkovali.

Nezabudnite na posilnenie imunity!

Zaiste už viete, že na posilnenie imunity sa v prvom rade odporúča trio: vitamín C – zinok – vitamín D.

Iné možnosti, ako zvýšiť obranyschopnosť organizmu a znížiť riziko infekcií, sú napríklad produkty s obsahom betaglukánov (hliva ustricová).

V kombinácii s rakytníkovým olejom chránia organizmus pred nepriaznivými vplyvmi prostredia. Za zmienku stojí aj echinacea purpurová. Nielenže znižuje riziko nakazenia, ale aj skracuje dobu liečenia. Pôsobí protizápalovo a môže zmierňovať bolesť hrdla.

Vyskúšajte aj domácu lekáreň

  1. Kloktadlo na hrdlo – kloktanie slanou vodou alebo výluhom z byliniek, napríklad z materinej dúšky, repíka lekárskeho, rumančeka pravého alebo zo šalvie lekárskej.

  2. Olejový zábal hrdla.

  3. Nezabudnite na pitný režim! Pite veľa bylinkových čajov (rumanček, šalvia, eukalyptus, tymián, repík).

  4. Med má tiež blahodarné účinky, stačí ho pridať do pohára s teplým mliekom.

  5. Priessnitzov obklad – namočte šál v studenej vode a oviňte si ním krk, navrch ako druhú vrstvu priložte igelit a ešte navrch suchý šál, obklad nechajte pôsobiť približne 2 hodiny, po 3-4 hodinách pauzy to zopakujte.

Alkohol na bolesť hrdla?

Pozor! Alkohol na bolesť hrdla nepomáha, iba ak by bol dostatočne koncentrovaný a tiež by musel pôsobiť na mieste zápalu nejakú dobu (pár minút), aby zničil baktérie. V tomto momente by však mohlo dôjsť k riziku poškodenia slizníc.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.