Veľký sprievodca bolesťami hlavy podľa miesta: Čo pomáha?

Trápia vás časté bolesti hlavy, no neviete, čo ich spôsobuje? Vedeli ste, že človek dokáže pociťovať v hlave niekoľko rôznych bolestí? Pozreli sme sa na jednotlivé typy bolestí a prinášame vám sprievodcu, ktorý pomôže detekovať ich príčiny. Spoznajte bolesť hlavy podľa miesta vzniku.

Bolesť hlavy môže byť nepríjemným symptómom ochorenia alebo samostatným ochorením. V populácii sa vyskytuje veľmi frekventovane, zvyčajne je však len akútnym stavom a nevyžaduje návštevu lekára. Bolesť môže byť lokalizovaná v akejkoľvek časti hlavy a môže mať rôzny charakter a intenzitu. To zároveň hovorí aj o možnej príčine bolesti. Čo a ako na bolesť hlavy?

Bolesť hlavy v spánkovej časti

Tenzné bolesti hlavy sú jednoznačne najčastejšie formy bolesti hlavy. Objavujú sa najmä na v oblasti spánkov – bočnej časti hlavy. Bolesť hlavy, ktorá postihuje obidve strany spánkov, býva spôsobená napätím svalov a šliach v oblasti krku a ramien.

Príčiny bolesti hlavy v spánkovej časti

Presná príčina tenzie danej oblasti nie je známa, rizikovým faktorom je napríklad zlé držanie tela, nevhodná poloha pri práci na počítači či dlhodobé sedenie. Vplyv má aj nedostatok spánku, emočné napätie a stres. Bolesť hlavy je často spájaná s únavou.

Silná bolesť hlavy na jednej strane spánku je najčastejšia spojená s migrénou. Migréna je chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje u pacientov periodicky. Najintenzívnejším príznakom migrény je silná, pulzujúca jednostranná dlhodobá bolesť hlavy. Medzi ďalšie symptómy radíme nevoľnosť (pocit na zvracanie), svetloplachosť, citlivosť na zvuky, vône. U niektorých ľudí migréne predchádza aura – prechodná porucha zraku, kedy môžu byť prítomné rôzne vizuálne fenomény.

Bolesť hlavy v zadnej časti – zátylku (spojená s bolesťou ucha)

V oblasti zadnej časti hlavy, krku a chrbtici sa nachádzajú okcipitálne nervy. Pri ich podráždení môže vzniknúť zriedkavejšia forma bolesti hlavy – stav s názvom okcipitálna neuralgia. Táto forma bolesti je najskôr silná, podobná elektrickému impulzu, následne prechádza do tupej, ťažko lokalizovanej bolesti hlavy. V niektorých prípadoch prechádza až do oblasti ucha.

Príčiny bolesti hlavy v zadnej časti

Presná príčina okcipitálnej neuralgie nie je známa, objavuje sa napríklad po úrazoch, niekedy však aj bez zjavnej príčiny.

Po regenerácii nervov a liečbe zápalu v danej oblasti dochádza k zmierneniu bolesti, stav má následne dobrú prognózu.

Bolesť na vrchu hlavy

Rovnako ako pri bolesti spánkov, aj bolesť hlavy na vrchu je spôsobená najmä tenziou, vyvolanou stiahnutým svalstvom či zlou polohou počas dňa, prípadne počas spánku. Tenzná bolesť hlavy sa môže objaviť aj po konzumácii niektorých druhov potravín, pri strese, nedostatku spánku alebo pri nízkom príjme tekutín počas dňa.

Bolesť hlavy v oblasti čela

S touto formou bolesti hlavy je úzko spojený stres, taktiež hovoríme o tenznej bolesti hlavy. Zvyčajne má miernu až stredne silnú intenzitu, neprebieha opakujúco, ako napríklad migréna alebo cluster bolesť hlavy.

Príčiny bolesti hlavy v oblasti čela

Bolesť hlavy na čele môže byť prítomná pri sínusitíde – zápale dutín. Zápal dutín je častý napríklad pri bežných vírusových infekciách horných dýchacích ciest (nádcha, chrípka), tiež pri niektorých bakteriálnych ochoreniach a v neposlednom rade aj pri sezónnych alebo celoročných alergiách. Pri sínusitíde sa lieči primárne ochorenie, k zmierneniu bolesti hlavy dôjde až po prekonaní daného stavu.

Bolesť hlavy a krčnej chrbtice

Pri zlej polohe krku, jednostrannom zaťažení či pri oslabení svalstva v oblasti krčnej chrbtice sa sa môže problém prejaviť aj ako bolesť hlavy. V tomto prípade hovoríme o takzvaných cervikogénnych bolestiach hlavy.

Príčiny bolesti hlavy a krčnej chrbtice

Príčinou býva nielen anatomická odchýlka v oblasti stavcov (najmä C2 a C3), ale aj stuhnutie svalov krčnej chrbtice. V tejto oblasti sa nachádza množstvo receptorov (nociceptorov), ktoré ľahko reagujú na bolesť.

Pri dlhodobom narušení správnej polohy krčnej chrbtice môže stav prechádzať do chronickej formy, kedy sa objavujú už aj zmeny funkčnosti. Okrem bolesti hlavy od chrbtice môžu byť cervikogénne bolesti spojené aj so závratmi, poruchou videnia a s obmedzením hybnosti.

Bolesť hlavy a očí

Bolesť hlavy v oblasti oka – nad okom, tlak v očiach či za očami – môže signalizovať dve formy bolesti hlavy: migrénu alebo takzvanú cluster bolesť hlavy.

Príčiny bolestí hlavy v oblasti očí

Clusterove bolesti hlavy sú charakterizované záchvatovým priebehom a silnou intenzitou. Vyskytujú sa len v jednej polke hlavy, bolesť býva intenzívna aj za oblasťou oka. Medzi charakteristické príznaky cluster bolesti hlavy radíme objavenie prvých príznakov počas noci a začervenanie očných bielkov, spôsobené zvýšeným prekrvením danej oblasti. Prítomný môže byť aj výtok z nosa a zvýšené potenie. 

Tupá bolesť hlavy

Tupá, ťažko lokalizovateľná bolesť hlavy je symptómom tenznej formy, ktorá sa radí medzi najbežnejšiu bolesť hlavy u dospelých ľudí. Môže mať dve formy: akútnu, epizodickú tenznú bolesť hlavy, ktorá sa objavuje menej ako 15-krát mesačne alebo chronická tenzná bolesť hlavy, ktorá je prítomná častejšie ako 15-krát mesačne.

Ak sa tupá bolesť hlavy opakuje častejšie, prípadne vám narúša vaše bežné denné fungovanie, mali by ste vyhľadať lekára.

Bodavá bolesť hlavy

Ostrá a bodavá bolesť je menej častá forma bolesti hlavy. Menej závažné formy ostrej bolesti zahŕňajú cluster bolesť hlavy alebo migrénu. Medzi závažnejšie príčiny bodavej bolesti hlavy radíme niektoré neurologické ochorenia a očné ochorenie.

Život ohrozujúci stav, ktorý sa môže prejavovať ostrou bodavou bolesťou v hlave, je cievna mozgová príhoda (CMP). Medzi ďalšie symptómy CMP patrí: porucha reči, asymetria na tvári, ochabnutie a pokles jednej časti tela, dezorientovanosť, zmätenosť. Pri podozrení na cievnu mozgovú príhodu bezodkladne vyhľadajte lekára.

Bolesť hlavy po alkohole

Nejeden dospelý sa po prežúrovanej noci stretol s bolesťou hlavy. Je len jedným zo symptómov a prejavov, akým sa náš organizmus zbavuje etanolu. Vyvolaná je vazodilatáciou (rožšírením ciev), ktoré nasleduje po konzumácii alkoholu.

Na zmiernenie bolesti hlavy po pití alkoholu je dobré doplniť stratené tekutiny, nakoľko alkohol pôsobí diureticky (močopudne). Okrem toho sa po konzumácii alkoholu znižujú hladiny vitamínov a minerálov, siahnuť teda môžete po vitamíne B6 prípadne šumivých vitamínoch a mineráloch obohatených o elektrolyty.

Bolesť hlavy na temene

Bolesť temena hlavy je problémom, s ktorým sa stretávajú mnohí pacienti. Bolesť hlavy na temene sa často spája s nízkym tlakom, ktorá pretrváva pri prudkej zmene počasia. Kľúčovým znakom je jej pulzujúci charakter.

Príčiny bolesti temena hlavy

Ide o tenznú bolesť, ktorá sa objavuje aj pri stresovom vypätí, tehotenstve, hormonálnych tmenách, nedostatku spánku a pohybu či pri nevhodnej strave. Tlaková bolesť nemá bodavý charakter a môže trvať od niekoľkých minút až po niekoľko hodín.

Na zbavenie bolesti pomôže tabletka proti bolesti, pri dlhodobých problémoch je potrebné zistiť príčiny problémov. Upravenie životného štýlu je vhodným začiatkom. Pokiaľ má problém súvislosť s pohybom, fyzioterapia je vhodným riešením.

Bolesť hlavy v tehotenstve

Tehotné ženy sa počas obdobia gravidity stretávajú s rôznymi bolesťami, nevyhýbajú sa im ani bolesti hlavy. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov nie sú nebezpečné a neškodia ani plodu. Bolesť hlavy môže byť aj príznakom tehotenstva. Tehotné ženy však nemôžu užívať všetky voľnopredajné lieky tlmiace bolesť hlavy.

Čo na bolesť hlavy v tehotenstve?

Liečivom prvej voľby v tehotenstve je paracetamol (Paralen alebo Panadol), ktorý je bezpečný počas všetkých troch trimestrov tehotenstva.

Ibuprofen (v liekoch Ibalgin, Mig 400, Brufen) a kyselina acetylasalicylová (Aspirin či Acylpyrin) sú vhodné len po konzultácii s lekárom a len v 1. a 2. trimestri, v 3. trimestri sú kvôli zvyšovaniu rizika krvácavosti kontraindikované.

Bolesť hlavy u detí

Až 78 % detí do 15 rokov trpí bolesťami hlavy. Ide o jednu z najčastejších príčin, pre ktoré rodičia s deťmi navštevujú detskú ambulanciu.

Bolesť hlavy u detí sa delí na akútnu, opakovanú a chronickú. Deti sa stretávajú s migrénami, ktoré spôsobujú zmenu nálad, podráždenosť, ospalosť, zívanie či časté močenie. Bolesť sa vyvíja postupne a môže trvať od jednej hodiny až do 48 hodín. Deti sa s ňou môžu stretnúť aj niekoľkokrát za mesiac.

Deti by si mali dávať pozor viac na čas strávený pred počítačom či TV. Spúšťačom migrén býva aj nedostatok spánku, únava a zlé stravovacie návyky.

Lieky na bolesť hlavy u detí

Deťom pri bolesti hlavy pomáha zmena životného štýlu – eliminovanie spúšťačov bolesti alebo bežné analgetiká – lieky – tabletky proti bolesti hlavy. Deťom pomáha NUROFEN pre deti Active.

Čo je dobré na bolesť hlavy

Na zmierňovanie bolesti hlavy slúžia analgetiká (lieky tlmiace bolesť vo všeobecnosti). Dostupné sú vo viacerých liekových formách, s obsahom jedného liečiva alebo dvoch a viacerých liečiv, kedy je analgetický účinok zosilnený. Ktoré lieky sú na bolesť hlavy vhodné?

Ibuprofen

 Ibuprofen nájdete v liekoch ako:

Tabletky na bolesť hlavy s Ibuprofenom nie sú vhodné pri precitlivenosti na danú látku, pri diagnostikovaných vredových ochoreniach, pri srdcovom zlyhávaní a pri poruchách krvnej zrážanlivosti. Liečivo nie je vhodné pre pacientov užívajúcich warfarin alebo kyselinu acetylsalicylovú (na riedenie krvi).

Paracetamol

Dostupný napríklad vo forme:

Paracetamol nesmú užívať pacienti so závažnou formou hemolytickej anémie a pri poškodeniach pečene.

 • Brufen INSTANT 400 mg šumivý granulát 20 ks
  5,67 € Skladom
  Brufen INSTANT 400 mg šumivý granulát 20 ks

  Mylan

  Zdravie a lieky/Chrípka a nádcha/Liečivá

  Liek obsahuje liečivo ibuprofén. Patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidové protizápalové lieky (NSAID). Používa sa na krátkodobé použitie: na zmiernenie miernej alebo stredne silnej bolesti – ako je bolesť hlavy a zubov, na zmiernenie bolesti pri menštruácii, na zníženie horúčky (vysokej teploty). Viac na adcc.sk

  5,67 €
 • Ibalgin 400 mg 48 tabliet
  4,65 € Skladom
  Ibalgin 400 mg 48 tabliet

  Sanofi

  Zdravie a lieky/Bolesť/Liečivá

  Liek obsahuje liečivo ibuprofen, ktoré patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liečiv. Liek zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva. Taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza...

  4,65 €
 • PARALEN 500 mg tablety 24 ks
  1,97 € Skladom
  PARALEN 500 mg tablety 24 ks

  Sanofi

  Zdravie a lieky/Chrípka a nádcha/Liečivá

  Paracetamol, liečivo obsiahnuté v lieku, pôsobí proti bolesti a znižuje zvýšenú telesnú teplotu. Liek je určený na zníženie horúčky a bolesti pri chrípke, nachladnutí a iných infekčných ochoreniach. Liek je tiež vhodný pri bolestiach rôzneho...

  1,97 €

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová pomáha proti bolesti hlavy, no nie je vhodná pri vredoch na žalúdku a dvanástniku, pri astme, pri krvácavých stavoch a pred plánovaným operačným zákrokom. Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej nie sú vhodné pre pacientov, ktorí užívajú antikoagulanciá.

Kombinácie 2 a viacerých liečiv

 • Panadol Ultra Rapide – šumivé tablety s obsahom paracetamolu, kofeínu a kodeínu, vhodný liek na zmierňovanie strednej silnej až silnej bolesti hlavy,

 • Panadol Extra Rapide – šumivé tablety so zosilneným analgetickým účinkom, obsahuje dvojkombináciu liečiv a to paracetamol a kofeín.

 • Valetol – obsahuje trojkombináciu liečiv: propyfenazón, paracetamol, kofeín, vhodný pri bolesti hlavy ale pri migréne, pri bolesti hlavy z chrípky, nádchy.

 • Migralgin – pri migréne, ale aj pri silnejšej tenznej bolesti hlavy. Obsahuje kombináciu liečiv: paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofeín.

Okrem liekov si môžete pri bolesti hlavy pomôcť aj magnéziom, ktorého účinok pri migréne je dobre popísaný. Funguje na viacerých úrovniach, ovplyvňuje vnímanie bolesti (nociepciu), pôsobí depolarizačne, uľahčuje uvoľňovanie niektorých neurotransmiterov.

Čaj na bolesť hlavy

Počas migrény je dôležité dodržiavať pitný režim, vhodné sú bylinkové čaje zmierňujúce bolesť hlavy. Na spánky môžete aplikovať aj bylinné alebo chladivé gély. Na prevenciu migrén môžete využiť aj silu bylín, napríklad vo forme výživového doplnku MigStress s obsahom Múčenky opletavej.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach a momentálne sa venujem špecializácii v odbore lekárenstvo. Pracujem vo verejnej lekárni, kde prichádzam do kontaktu prevažne so staršími ľudmi, ktorí vyžadujú zvýšenú pozornosť, keďže trpia viacerými ochoreniami. Navštevujú nás aj mladší zákazníci, s ktorými konzultujeme moje obľúbené témy z oblasti lekárenstva a to je kozmetika a pomoc s akné, resp vypadávanie vlasov.