Nepríjemné pálenie a svrbenie v pošve: Čo sa za ním skrýva?

Pálenie, svrbenie a štípanie v pošve či biely a žltý výtok – problémy, s ktorými sa takmer každá žena stretne aspoň raz v živote. Niektoré sa však s týmto problémom trápia opakovane. Čo vlastne tieto nepríjemnosti spôsobuje a ako sa ich zbaviť? Na čo si dávať pozor, aby sme sa vyhli týmto ťažkostiam?

Fyziologická výbava pošvy predstavuje prirodzenú ochranu genitálií pred vznikom a šírením zápalu. Hlavným faktorom s touto ochrannou funkciou je pošvová flóra, ktorá je zmesou rôznych mikroorganizmov žijúcich vo vzájomnej rovnováhe. Najvýznamnejšiu úlohu má baktéria Lactobacillus vaginalis, ktorá zaisťuje potrebnú kyslosť vaginálneho prostredia – optimálne pH pošvy.

Premnoženie baktérií a kvasiniek

Ženské pohlavné orgány sú veľmi citlivé. Keď dôjde k zmene pH hodnôt pošvy, začínajú sa v nej rozmnožovať baktérie a kvasinky, ktoré sa bežných podmienok v pošve nachádzajú v určitej rovnováhe. Pri ich premnožení dochádza k diskomfortu, pocitu pálenia a svrbenia ženských orgánov. Zmenu pH taktiež môžu spôsobiť antibiotiká, stres, hormonálna antikoncepcia, nevhodná strava, prehnaná hygiena, tehotenstvo, v letných mesiacoch aj tesná spodná bielizeň či kúpanie na kúpaliskách a rybníkoch.

Ako rozoznať bakteriálnu infekciu od kvasinkovej?

Kvasinková vaginálna infekcia alebo mykóza je spôsobená kvasinkami Candida, najmä Candida albicans.

Na začiatku ženy pociťujú pálenie, svrbenie vo vagíne, začervenanie a opuch v oblasti vonkajších rodidiel. Prítomný môže byť aj hrudkovitý výtok pripomínajúci tvaroh, ktorý je bez zápachu. Častá je aj bolesť v podbrušku, pocit pálenia pri močení a bolesť pri pohlavnom styku.

Bakteriálna infekcia sa u žien v plodnom veku vyskytuje dvakrát častejšie ako mykóza. Prejavuje sa silným vodnatým výtokom sivobielej farby, ktorý nepríjemne páchne po rybách.

Bolesť a svrbenie v oblasti pošvy je v tomto prípade menej časté ako u kvasinkovej infekcie. Jednou z bežných vaginálnych infekcií je aj trichomoniáza. Túto pohlavne prenosnú chorobu spôsobuje parazit Bičíkovec pošvový. Príznaky sú podobné: pálenie, podráždenie, začervenanie okolia či svrbenie pošvy, žltošedý výtok a rybí zápach. Niekedy ženy môžu pociťovať bolesť aj počas močenia.

Ako predchádzať bolesti vagíny a svrbeniu?

Dôležitá je v tomto smere prevencia:

 • Vhodné je nosiť bavlnené, nie príliš tesné spodné prádlo, aby pokožka dýchala.
 • Vyhnite sa agresívnym mydlám, ktoré narúšajú pošvové pH a tým dráždia sliznicu.
 • Používajte gély určené na intímne partie, ktoré zachovávajú mierne kyslé pH.
 • Obmedzte príjem sladkých jedál, kysnutého pečiva, plesnivých syrov, kávy a alkoholických nápojov.
 • Pri kúpaní na kúpaliskách a rybníkoch je vhodné používať tampóny na kúpanie napustené čistým vazelínovým olejom, ktorý je vodeodolný a bráni vniknutiu prípadnej znečistenej vody do intímnych ženských partií. Po kúpaní je lepšie vymeniť mokré plavky za suché.
 • Nezabúdajte na relax a odpočinok, stres je veľakrát spúšťačom rôznych chorôb, dokonca aj vaginálnych infekcií.

Ako zmierniť vaginálne svrbenie?

 1. Vaginálne probiotiká, GYNIMUN INTIM CARE a GYNIMUN RAPID, sú vhodné pre ženy, ktoré trápia opakované mykózy a bakteriálne vaginózy, prejavujúce sa nepríjemným svrbením, pálením a neobvyklým výtokom. Obsahujú laktobacily, ktoré sa prirodzene vyskytujú v zdravom vaginálnom prostredí a tvoria tak účinnú ochranu voči vzniku infekcií.
 2. Gély na intímnu hygienuSAFORELLE a LACTACYD, pomáhajú udržiavať fyziologické pH pošvy a tým zamedzujú množeniu baktérii a kvasiniek. Zmierňujú pocit pálenia a svrbenia.
 3. Vagisan HydroKrém (vaginálne čipky, ktoré sa rozpustia na krém) zabezpečuje zvlhčenie suchej pošvy a jej vyživenie lipidmi. Keďže poskytuje okamžitú úľavu od príznakov, ide o výborný gél na suchosť v pošve, jej pálenie, svrbenie alebo bolesť. Je obohatený o kyselinu mliečnu a podporuje udržiavanie prirodzene kyslého prostredia v pošve.
 4. Klotrimazol je účinná látka vhodná na lokálnu liečbu kvasinkových infekcií. V lekárni si ju viete voľne kúpiť nielen vo forme krému na vonkajšie či vnútorné použitie, ale aj v podobe vaginálnych tabliet.

TIP:

Pokiaľ vám po aplikácii voľnopredajných prípravkov problémy do niekoľkých dní neustúpia, pretrváva pocit pálenia, svrbenia ba dokonca bolesti v podbrušku, vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste predišli závažným ochoreniam.

Vedeli ste, že…

 • v 1 grame pošvového sekrétu môžeme nájsť asi 10 miliónov baktérií;
 • cesnak vykazuje vyššiu aktivitu proti Candida albicans – extrakt z cesnaku ničí kvasinky v priebehu jednej hodiny;
 • extrakt z klinčeka ničí kvasinky v priebehu 5 hodín. Veľmi účinný sa javí aj extrakt z oregána.
 • ženy s opakujúcimi sa vaginálnymi mykózami majú významne zníženú koncentráciu zinku v plazme a podávanie preparátov obsahujúcich zinok má pozitívny vplyv na ich liečbu.

Zbavte sa nepríjemných pocitov

Pálivé pocity sú nielen nepríjemné, no môžu byť aj nebezpečné. Či už hľadáte pošvové probiotiká, vaginálne tablety alebo krém proti svrbeniu v pošve, nič nenechávajte na náhodu a vyberte si jeden z našich produktov vhodných na intímnu starostlivosť.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Svoje povolanie sa snažím vykonávať najlepšie ako viem, mám radosť z každého dňa stráveného v lekárni a odmenou za moju prácu je spokojnosť pacientov.