Ako sa zbaviť nepríjemnej vaginálnej mykózy?

Trápi vás pálenie a svrbenie vagíny, nepríjemné pocity a nepohodlie? Kvasinková mykóza postihuje viac ako 70 % žien aspoň raz za život. Nepodceňte ju a zabráňte jej opakovaniu. Poradíme vám, ako sa zbaviť mykózy účinne a efektívne.

Príčiny vzniku mykózy

Najčastejším pôvodcom mykóz je kvasinka Candida albicans, ktorá osídľuje prevažne urogenitálny systém. Zdravá sliznica pošvy je daná rovnováhou medzi „zlými a dobrými“ mikroorganizmami. Ak dôjde k narušeniu rovnováhy sliznice, kvasinka sa premnoží a vyvolá mykózu. Mykóza vie však potrápiť aj mužov.

Ak začne pH vo vagíne stúpať, vytvorí sa prostredie vhodné pre rast a množenie patogénov (baktérií a kvasiniek).

Príznaky mykózy

 • Svrbenie vagíny a vonkajších genitálií

 • Pálenie pošvy a vonkajších genitálií

 • Belavý, tvarohovitý výtok bez zápachu

 • Začervenie a slabý opuch vonkajších genitálií

 • Bolesť pri pohlavnom styku alebo bolesť brucha a v podbrušku

Kedy navštíviť lekára?

 • Ak sa objaví zapáchajúci výtok, bolesť pri pohlavnom styku či bolesť v podbrušku.

 • Ak sa mykóza objavuje často (rekurentný charakter).

 • Ak po nastolenej liečbe príznaky neustúpia do siedmich dní.

POZOR: Kvasinková mykóza sa často mýli s bakteriálnou, pri ktorej sa objavuje zapáchajúci výtok (rybí zápach).

Ako predchádzať vaginálnej mykóze?

 • Na noc sa odporúča spať bez spodnej bielizne, vo voľnej košeli.

 • Vyhnite sa noseniu priliehavých nohavíc a syntetickej spodnej bielizni.

 • Po kúpaní (plaváreň, kúpalisko) je nutné si ihneď vyzliecť mokré plavky.

 • Pošve neprospieva nedostatočná alebo nadmerná hygiena ( 1 – 2x denne).

 • Nepoužívajte parfumované tampóny a sprchové mydlá, intímne dezodoranty.

 • Pri/po liečbe antibiotikami je vhodné podporiť prirodzenú mikroflóru pošvy aplikáciou vaginálnych prípravkov s obsahom laktobacilov (vaginálne probiotiká).

 • Pri častej návšteve bazénov preventívne aplikovať vaginálne tablety s obsahom laktobacilov.

Ako sa zbaviť mykózy?

Na liečbu vaginálnej mykózy sú indikované antimykotiká viacerých liekových foriem (vaginálne krémy, guľôčky, vaginálne tablety na mykózu bez predpisu či čapíky).

Voľnopredajné liečivá

Dostupným, voľnopredajným liečivom je antimykotikum Canesten alebo Fungicidin. Pri ťažkých infekciách sa používa kombinácia krému na vaginálnu mykózu a vaginálnych tabliet.

Výborné na mykózu sú aj Wobenzym tablety 200 ks, ktoré sa užívajú 3-krát denne po 5 tabletiek naraz ako prevencia infekcie. Sú to enzýmy, ktoré podporujú imunitné reakcie a zároveň dokážu tlmiť zápalové procesy.

Podporná liečba

Ako adjuvantnú (podpornú) liečbu či ako prevenciu je vhodné zvoliť prípravky (vaginálne, perorálne) s obsahom laktobacilov alebo aj prírodných extraktov kurkumín, čajovníkový olej, extrakt z grapefruitových jadierok, oregánový olej. Overený máme práve oregánový olej od značky Jamieson. 5 kvapiek denne pomáha tráveniu a potlačeniu kvasiniek či plesní, ktoré môžu byť premnožné aj v tráviacom trakte.

Obmedzenie pohlavného styku

Ženy by sa mali vyhnúť terapii vaginálnymi tabletami počas „svojich dní“. Zároveň počas liečby by ženy, rovnako aj muži, mali obmedziť pohlavný styk, aby sa infekcia nepreniesla na partnera.

Navyše sa odporúča preliečenie partnera, aj keď nemá príznaky, aby nedošlo k opätovnému prenosu infekcie. Muži sú častokrát bezpríznakoví a o riziku opätovného prenosu späť na partnerku ani nemusia vedieť.

Mykóza v tehotenstve a pri dojčení

Canesten alebo Fungicidin by sa mali v období tehotenstva používať s opatrnosťou. Matkám počas dojčenia sa odporúča aplikácia nystatínu (Fungicidin).

Ako prevenciu voči prepuknutiu infekcie môžu tehotné aj dojčiace ženy používať vaginálne prípravky s obsahom vitamínu C Vitagyn C alebo kyseliny mliečnej a glykogénu Lactofeel gél, ktoré pomáhajú udržiavať správne pH pošvy, čím zabraňujú premnoženiu kvasiniek.

Hlavne počas leta, milé dámy, myslite na prevenciu a nedovoľte, aby vám mykóza znepríjemnila dovolenku.

Súvisiace produkty

 • ROSALGIN EASY roztok na vaginálny výplach 140 ml 5 ks
  10,45 € Skladom
  ROSALGIN EASY roztok na vaginálny výplach...

  Angelini Pharma

  Kozmetika/Intímna starostlivosť/Intímny komfort

  Liek je vaginálny roztok obsahujúci liečivo benzydamíniumchlorid, ktorý má pri miestnej aplikácii výrazný účinok proti bolesti, zápalu a opuchom. Liek je určený na výplachy pošvy a oplachy vonkajších pohlavných orgánov pri zápale...

  10,45 €
 • GYNIMUN DUAL PROTECT 30 kapsúl
  12,54 € Skladom
  GYNIMUN DUAL PROTECT 30 kapsúl

  Aloris vital

  Kozmetika/Intímna starostlivosť/Intímny komfort

  Výživový doplnok pre ženy s obsahom živých baktérií v kapsulách s riadeným uvoľňovaním.  Viac na adcc.sk

  12,54 €
 • IDELYN Beliema Expert Intim Krém 30 ml
  6,79 € Skladom
  IDELYN Beliema Expert Intim Krém 30 ml

  WALMARK STADA GROUP

  Kozmetika/Intímna starostlivosť/Intímna hygiena

  Intímny krém je určený na aplikáciu na pokožku a je odporúčaný na pravidelnú intímnu starostlivosť a hygienu. Jeho použitie je tiež vhodné pri zvýšenom riziku bakteriálnej a kvasinkovej infekcie (v posilňovni, vírivke, bazéne, pri dlhších výletoch a služobných cestách), počas menštruácie alebo tehotenstva a po pôrode. Intímny krém zmierňuje pocit...

  6,79 €

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.