Čo pomáha na pálenie záhy? Najčastejšie príznaky a lieky

S nepríjemným pocitom pálenia záhy v oblasti hrdla alebo hrudníka sa stretli už mnohí z nás. Väčšina vie, ktoré konkrétne potraviny im prekážajú, no stane sa, že z času na čas sa pozabudnú a doprajú si jedlo, ktoré im nezapasuje. Existujú lieky proti páleniu záhy? Čítajte ďalej a zistite, ako sa zbaviť známeho nepríjemného pocitu.

Príčiny pálenia záhy

Pálenie záhy je akútny alebo chronický stav, pri ktorom dochádza k podráždeniu hrdla, hltana a pažeráku v dôsledku spätného vracania sa žalúdočnej kyseliny do horných častí tráviaceho traktu. Občasné pálenie záhy sa označuje ako reflux, pri neustálom pálení záhy hovoríme o gastroezofageálnej refluxnej chorobe (GERD). Pri gastroezofageálnej refluxnej chorobe je oslabený zvierač (sfinkter), ktorý zabraňuje žalúdočnej kyseline, aby sa dostávala naspäť do pažeráku.

Zvýšená tvorba kyseliny chlorovodíkovej

Existuje viacero príčin, pri ktorých sa objavuje pálenie záhy. Ku krátkodobému páleniu záhy dochádza bežne po konzumácii niektorých druhov jedál a nápojov, ktoré vedú k zvýšenej tvorbe kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku.

Patrí sem káva, alkohol, potraviny s vysokým obsahom tukov, korenisté jedlá, niektoré druhy ovocia a zeleniny (citrusy, paradajky, cibuľa), peppermint či čokoláda.

Na pálenie záhy sú náchylnejší obézni ľudia, ľudia užívajúci niektoré druhy liekov, najmä nesteroidných antiflogistík (napríklad ibuprofen, diklofenak, nimesulid, kyselinu acetylsalicylovú), prípadne niektoré druhy liekov na srdce alebo upokojenie. 

Pálenie záhy v tehotenstve 

Mnoho žien sa v tehotenstve stretáva s nepríjemným pálením záhy. V tehotenstve je spôsobená viacerými faktormi. Vplyv majú hormóny, najmä progesterón, ale aj tlak rastúceho plodu na okolité orgány, vrátane tráviacich.

Prvou voľbou liečby pálenia záhy v tehotenstve by mali byť režimové opatrenia. Súčasťou dobre prosperujúceho tehotenstva by malo byť zdravé stravovanie, ktoré okrem zmiernenia príznakov pálenia záhy zabezpečuje dostatočný príjem vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Pálenie záhy môže zmierňovať aj konzumovanie menších porcií jedál, avšak vo frekventovanejších intervaloch.

Pálenie záhy môže ovplyvniť aj poloha tela, po jedle by ste si nemali ľahnúť, pretože poloha tela ležmo môže zintenzívniť prejavy pálenia záhy a refluxu. 

Ako na pálenie záhy v tehotenstve?

Väčšina voľnopredajných liekov na pálenie záhy sú v tehotenstve bezpečné. O konkrétnych liekoch sa však vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Prejavy pálenia záhy 

Pálenie záhy sa prejavuje nasledujúcimi symptómami:

 • pocit pálenia, bolesti v oblasti hrudníka, hrdla,

 • pálenie a bolesť sa zhoršuje po jedle, v polohe ležmo,

 • nepríjemná chuť v ústach, pocit mydla, kyslosti v ústnej dutine, 

 • kašeľ,

 • čkanie,

 • zápach z úst, 

 • nafukovanie, zlé trávenie.

Čo pomáha na pálenie záhy?

Pri pálení záhy sa používajú liečivá s rôznym mechanizmom účinku. 

Antacidá sú liečivá, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku. Niektoré antacidá na povrchu žalúdočnej sliznice vytvárajú ochrannú vrstvu. Medzi antacidá radíme napríklad hydrogénuhličitan sodný, uhličitan vápenatý, oxid horečnatý, hyxdroxyhlinitan horečnatý, hydroxid hlinitý a ďalšie. Užívajú sa spolu s jedlom alebo po jedle. Väčšina ľudí antacidá dobre toleruje, u niektorých však môžu vyvolať zápchu alebo hnačku. Nie sú určené na dlhodobé použitie, skôr ako akútne uľavenie od pálenia záhy.

Ďalšími liekmi sú blokátory protónovej pumpy, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny priamo v žalúdku, ich účinok je v porovnaní s antacidami dlhotrvajúcejší, avšak nástup účinku nie je taký rýchly ako pri antacidách. Užívajú sa pred jedlom.

Okrem týchto skupín liečiv sa používajú aj zdravotnícke pomôcky, ktoré pôsobia mechanicky v pažeráku. Na povrchu tvoria ochranný gél, ktorý chráni sliznicu pred agresívnym pôsobením kyseliny chlorovodíkovej. 

Lieky na pálenie záhy

Z voľnopredajných liekov sa pri pálení záhy používa najmä:

 • TALCID tablety – antacidum s obsahom hydrotalcitu vo forme žuvacích tabliet, rýchlo zmierňuje príznaky pálenia záhy, vhodný pre deti od 12. roku života a pre dospelých. Maximálna denná dávka nesmie presiahnuť 12 tabliet denne. 

 • TAMSUS pastilky – výživový doplnok s obsahom vápnika, s pridanými sladidlami so stéviou. Obsahuje uhličitan vápenatý a uhličitam horečnatý. Pastilky sú s príchuťou mäty, mandarínky a jahody. 

 • Nolpaza 20 mg – liek zo skupiny blokátorov protónovej pumpy, vhodný pri intenzívnejšom pálení záhy, bez konzultácie s lekárom by však nemal byť užívaný dlhodobo.

 • Gastrotuss sirup – antirefluxný sirup vo vreckách, zdravotnícka pomôcka, ktorá sa používa pri stavoch ako pálenie záhy, pri kašli a dlhodobom pálení záhy. 

 • Esoxx One – perorálny roztok v jednorazových dávkach, zdravotnícka pomôcka s obsahom kyseliny hyalurónovej a chondroitín sulfátu, vhodný pri pálení záhy, bolesti na hrudníku spôsobenej kyselinou, pri dráždivom kašli spôsobenom relfuxom.

 • TALCID tablety 500 mg 20 ks
  4,32 € Skladom
  TALCID tablety 500 mg 20 ks

  Bayer

  Zdravie a lieky/Trávenie/Pálenie záhy

  Talcid obsahuje liečivo hydrotalcit, ktoré pôsobí ako antacidum (látka znižujúca kyslosť žalúdočnej šťavy).

  4,32 €
 • TAMSUS pastilky 1x40 ks
  3,89 € Skladom
  TAMSUS pastilky 1x40 ks

  Herbamedicus GmbH

  Zdravie a lieky/Trávenie/Pálenie záhy

  Výživový doplnok s vápnikom a so sladidlami z rastliny stévia. Jedna pastilka obsahuje uhličitan vápenatý (140 mg) a uhličitan horečnatý (110 mg). Vápnik prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov. S príchuťou mäty, mandarinky a jahody. Viac na adcc.sk

  3,89 €

Lieky na pálenie záhy na predpis 

Pri pálení záhy, diagnostikovanej gastroezofageálnej refluxnej chorobe, vredoch a diagnostikovanom Helicobacterovi pylori sa používajú blokátory protónovej pumpy. Dostupné sú v rôznych koncentráciách a veľkostiach balenia. Medzi najbežnejšie liečivá používané pri nadbytku kyseliny chlorovodíkovej sa používajú: omeprazol, ezomperazol, lanzoprazol, pantoprazol. 

Druhou skupinou liečiv, ktoré sa používajú ako lieky na predpis pri pálení záhy, sú blokátory H2 receptorov. Fungujú na mechanizme blokácie histamínu, čo vedie k zníženiu tvorby žalúdočnej kyseliny a zmierneniu prejavov pálenia záhy, dyspepsie (tráviace ťažkosti rôzneho druhu) či peptických vredoch. Medzi blokátory H2 receptorov patrí famotidín.

Čaj na pálenie záhy

Pri akútnom a aj dlhodobom pálení záhy sa na podporu liečby a zmierňovanie pocitu pálenia záhy môžu používať aj niektoré druhy bylín. Majú schopnosť neutralizovať žalúdočné kyseliny a predchádzať pocitu pálenia záhy. Z byliniek sa v čajoch na záhu používa najmä rumanček, mäta, fenikel, škoricovník, aníz a levanduľa. 

Režimové opatrenia pri pálení záhy 

Vyššie spomenuté lieky je vhodné kombinovať aj s celkovou zmenou životosprávy, keď dochádza k najlepším výsledkom a najvýraznejšiemu zmierneniu pálenia záhy.

Pri pálení záhy sa odporúča: 

 • striedme stravovanie, menšie, avšak frekventovanejsie porcie, zameranie sa na kvalitný obsah stravy, 

 • nosenie voľnejšieho oblečenia, najmä v oblasti žalúdka, 

 • vyhýbanie sa potravinám, ktoré zhoršujú alebo vyvolávajú pálenie záhy, 

 • vzpriamená poloha po dobu 2 – 3 hodín po jedle, 

 • vyvýšená poloha hlavy počas noci, 

 • abstinencia od alkoholu, vyhýbanie sa cigaretám a cigaretovému dymu.

Dlhodobé pálenie záhy – kedy vyhľadať lekára?

Pálenie záhy, ktoré sa opakuje viackrát týždenne, prípadne má veľmi intenzívne príznaky by malo byť vždy konzultované s lekárom. Diagnostiku si vyžaduje aj akékoľvek pálenie záhy, ktoré trvá kontinuálne po dobu aspoň 2 týždňov. Varovným signálom pri pálení záhy je aj to, ak sa stav nezmierňuje po užití bežných voľnopredajných liekov na tento stav.

Čím skôr je ochorenie diagnostikované, tým lepšia je prognóza. V diagnostike sa používa najmä anamnéza, v niektorých prípadoch aj endoskopické vyšetrenie. 

Neliečené dlhodobé pálenie záhy a GERD môžu viesť k zápalu sliznice pažeráku, zvyšuje sa riziko vredov a Barretovho pažeráku.

Vo väčšine prípadov je však pálenie záhy nezávažným stavom, na ktorý postačujú voľno predajné antacidá, blokátory protónovej pumpy, čaje na pálenie záhy a úprava životosprávy. Dĺžka prejavov pálenia záhy je individuálna, môže pretrvávať po dobu niekoľkých minút, hodín až dní.

Silné prejavy pálenia záhy, ťažkosti s prehĺtaním a chudnutie bez zjavnej príčiny však môžu signalizovať závažnejšie ochorenie, ktoré je potrebné liečiť.

Autor

Som čerstvá doktorka farmácie, vyštudovala som farmaceutickú fakultu Karlovej Univerzity v Hradci Králové. Zaujímam sa o výskum v oblasti liekových interakcií, zdravého životného štýlu a podpory zdravia.