Pásový opar: Aké sú príznaky, inkubačná doba a liečba?

Rovnako ako ovčie kiahne, aj pásový opar je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom varicella-zoster. Stretávame sa s ním hlavne v skupine ľudí nad 50 rokov, hoci v dnešnej dobe často postihuje aj ľudí nižšej vekovej kategórie. Ide o nepríjemný stav, ktorý človeku spôsobí množstvo ťažkých chvíľ. Pripravili sme však pre vás pomocníka, vďaka ktorému spoznáte toto ochorenie včas a zistíte, ktoré lieky pomáhajú pri liečbe.

Pásový opar je prenosný!

Ako sa prenáša pásový opar? Na začiatok majte na pamäti: Pásový opar je infekčný a nákazlivý! Prenáša sa priamym kontaktom s tekutinou, ktorá sa nachádza v pľuzgierikoch. Kým pľuzgieriky nezaschnú, obmedzte akýkoľvek fyzický kontakt a návštevy na verejných miestach, ako sú bazény, posilňovne či sauny. Predstavuje to približne 10 dní.

Pokiaľ ste sa ešte nestretli s vírusom varicella-zoster, hrozí vám, že u vás prepuknú aj ovčie kiahne. Buďte preto obozretní.

Čo je pásový opar?

Vírus v tele človeka je schopný dlho pretrvávať. Za určitých podmienok sa vírus prebudí a začne sa množiť v gangliách. Vírus sa reaktivuje a pozdĺž nervových zakončení smeruje do kože a vyvoláva typické kožné zmeny, charakteristické pľuzgiere, známe ako pásový opar.

Príčiny vzniku pásového oparu

Vrátane narušeného imunitného systému príčinou môže byť nadmerný psychický či fyzický stres, ako aj úraz, operácia, chemoterapia alebo užívanie imunosupresív.

Pásový opar: Ako sa prejavuje, príznaky, priebeh ochorenia a dĺžka liečby

Pásový opar sa neprejaví hneď výsevom. Inkubačná doba je 2 - 6 dní. Predchádza mu štádium, keď človek pociťuje na danom mieste mravčenie,  bodavú, ostrú a pálivú bolesť. Môže pociťovať aj bolesť hlavy, svalov alebo kĺbov, môže byť malátny a mať zvýšenú teplotu. Následne do dvoch týždňov sa objavia pľuzgieriky, ktorých číry obsah sa začne zakaľovať. Zhruba po týždni pľuzgieriky začnú vysychať a do 2 týždňov sa odlupovať.

Po odznení príznakov však bolesť môže pretrvávať aj viac ako mesiac.

Pozor na pásový opar na oku

Pásový opar sa zvyčajne objavuje v oblasti stehna – na nohe, zadku, chrbte, hrudníka, brucha a drieku, v oblasti hlavových nervov.

Nebezpečné je, ak opar postihne okolie oka – objaví sa na tvári. Oči a okolie očí sú vtedy červené a edematózne (opuchnuté). Objavuje sa bolesť, rezanie a pálenie v oku, čo svedčí o rozvíjajúcej sa keratitíde (zápal rohovky). Prejavy sa môžu objaviť aj na sliznici ústnej dutiny.

Môže byť zasiahnuté aj ucho, kedy môže dôjsť k strate sluchu, hučaniu v ušiach, závratoch či paralýze polovice tváre. Strata sluchu sa môže do určitej miery upraviť, paralýza tváre však často pretrváva.

Ako vyzerá pásový opar?

Aby ste si boli istí, že pľuzgiere sú pásovým oparom, prezrite si foto a obrázky:

Ako liečiť pásový opar?

Pásový opar sa lieči dlho. Bolesti môžu pretrvávať aj mesiac. Základom terapie je zastaviť množenie vírusu, zastaviť rozvinutie prejavov a rovnako aj znížiť bolesť pacienta. Zastaviť šírenie vírusu majú za úlohu antivirotiká, ktoré však vírus nezabíjajú.

Často užívaným antivirotikom je aciklovir, v perorálnej (Herpesin tbl, Telviran tbl) alebo v injekčnej forme.

Masť na pásový opar

Nájdeme ho aj vo forme mastí (Herpesin masť alebo Acyclovir STADA masť).

Ako doplnková liečba sa môže vyskúšať aj zinková masť na pásový opar. Je hojivá.

Lieky na pásový opar

Ďalšími ordinovanými antivirotikami sú brivudín (Zovudex) alebo valaciklovir (Valtrex). Dôležité je ich včasné nasadenie (do 3 dní od prvých prejavov), pretože to redukuje riziko vzniku postherpetickej bolesti. Nasadzujú sa v čase, keď je koža začervenaná, bolí a svrbí, pričom ich musí predpísať lekár.

Celkovo sa antivirotiká užívajú 5 až 7 dní a čím skôr sa nasadia, tým sú efektívnejšie.

Čo ešte pomáha na pásový opar?

Symptomatická liečba zahŕňa tlmenie bolesti, zmierňovanie svrbenia a zlepšovanie hojenia.  Úľavu od bolesti dosiahneme pomocou analgetík ako napríklad ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylovej alebo paracetamolu.

Tým, že pásový opar má pôvod v nervoch, tak súčasťou liečby je podávanie vitamínov B, ktoré podporujú činnosť nervovej sústavy. Pri neuralgiách sa indikujú konkrétne vitamíny B1, B6 a B12 (Milgamma N).

 • REMYELIN kapsuly 30 ks
  24,95 € Skladom
  REMYELIN kapsuly 30 ks

  Salix s.r.l.

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Vitamíny/Vitamín B

  Výživový doplnok obsahuje kombináciu uridínu (UMP), palmitoyletanolamidu (PEA), vitamínov skupiny B (B1, B6, B12), vitamínu C a biologicky aktívneho folátu.  Vitamíny B1, B6, B12 prispievajú k správnemu fungovaniu nervového systému. Viac na adcc.sk

  24,95 €
 • Slovakiapharm B-KOMPLEX + vitamín C tablety 30 ks
  1,69 € 1,99 € -15% Skladom
  Slovakiapharm B-KOMPLEX + vitamín C...

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Vitamíny/Vitamín B

  Výživový doplnok je komplexom vitamínov B1, B2, B3, B5, B6 a B12 obohatený o vitamín C prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k správnemu fungovaniu nervového systému. Viac na adcc.sk

  -15% 1,99 € 1,69 €
  Znížená cena!
 • REVITANERV STRONG tbl flm 1x30 ks
  12,34 € Skladom
  REVITANERV STRONG tbl flm 1x30 ks

  Master Pharm Polska Sp.

  Doplnky stravy/Vitalita a energia

  Výživový doplnok REVITANERV STRONG je určený na doplnenie bežnej stravy vitamínmi. Viac na adcc.sk

  12,34 €

Pásový opar: Domáca liečba

Pľuzgieriky, ktoré sú vodnaté a ešte nepraskli, treba dezinfikovať a vysušovať. K ošetreniu pľuzgierikov môžeme použiť tekutý púder, zinkový olej alebo zinkovú masť. Majú ochranný a upokojujúci účinok.

Okrem toho je nutné udržiavať postihnuté miesto čisté a suché a nosiť priedušné oblečenie, aby nedošlo k zapareniu. Aplikujú sa aj krémy s obsahom antivirotík (Herpesin krém, Acyclovir stada krém, Zovirax duo krém).

Za zmienku stojí koloidné striebro, ktoré sa označuje ako zázrak modernej medicíny. Je používané zvonka, nastriekaním nezriedeného roztoku priamo na postihnuté miesto alebo potieraním pomocou vatového tampónu. Potláčanie prejavov oparu ako aj následné uľahčené hojenie zabezpečuje 0,1 % kyselina glycyrrhizínová - extrakt z koreňa sladkého drievka (Epigen sprej).

Keď sa už pľuzgieriky hoja, regeneráciu kože vieme podporiť aj použitím kalciovej masti alebo masti s panthenolom. Vhodnou kombináciou na podporu hojenia sú aj účinné prírodné látky ako aktívny kyslík, morská soľ a ionizovaná zásaditá voda (Actimaris), ktoré navyše tlmia bolesť (už za niekoľko hodín).

Myslite na stravu

Pri liečbe pásového oparu pomáha aj zdravá strava. Myslite na pestrý jedálniček s množstvom vitamínu C, ktorý obsahuje najmä ovocie.

Doprajte si dostatok zeleniny, chudého mäsa, škorice, kokosového oleja, medu a celozrnného pečiva. Vyhnite sa rýchlemu občerstveniu, umelým sladidlám či farbivám.

Pásový opar: Sprchovanie

Aj keď sa veľa ľudí obáva, ako voda zareaguje na pľuzgiere, kúpanie a sprchovanie je dovolené. Je však potrebné počítať s tým, že v niektorých momentoch môže voda zintenzívniť bolesti. Odporúča sa nesprchovať priveľmi horúcou vodou a uprednostniť sprchovanie pred kúpeľom.

Pásový opar u detí

Ak ešte dieťa neprekonalo ovčie kiahne, nemôže dostať pásový opar.

Liečba pásového oparu u detí je podobná ako u dospelých, vrátane užívania antivirotík. Pľuzgieriky je potrebné zasušiť či už použitím vhodných mastí (zinková masť) alebo sprejov (A-DERMA Cytelium Spray, Bioderma Cicabio Lotion sprej).

Deťom sa podávajú aj antihistaminiká, ktoré zmierňujú svrbenie. Uľaviť od svrbenia a podráždenia pomôže ovsený kúpeľ (Ovsený kúpeľ pre deti, Topnatur), ktorý je dobre tolerovaný detskou pokožkou. Pri bolesti, prípadne pri zvýšenej teplote sa deťom dáva ibuprofen alebo paracetamol, nie však kyselinu acetylsalicylovú, pretože môže dôjsť k vzniku Reyovho syndrómu.

Pásový opar v tehotenstve

Nebezpečné je, ak sa pásový opar objaví v prvom trimestri tehotenstva alebo v posledných dvoch týždňoch pred pôrodom.

V  prípade pásového oparu v tehotenstve, po zvážení potenciálneho prínosu a neznámeho rizika, tehotná žena môže užívať antivirotiká, ktoré jej predpíše lekár. Súčasná lokálna liečba je podobná ako u dospelých a detí.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.