Trápi vás bolesť päty? Najčastejšie príčiny a riešenia

Bolesť v oblasti päty môže mať množstvo príčin. Zvyčajne nie je závažným stavom, vzniká ako následok presilenia pri nevhodne zvolenej obuvi alebo po výraznejšej fyzickej námahe. Dlhodobá bolesť päty môže signalizovať aj závažnejšie ochorenie, ktoré si vyžaduje diagnostiku a následnú liečbu. Ak vás však prepadne bolesť päty pri chôdzi, ako s ňou zatočiť?

Achillova šľacha je namáhaná denne

V oblasti päty sa nachádza najväčšia šľacha ľudského tela, ktorou je Achilovka. Jej funkcia je spájať lýtkou s kosťami, ktoré sa nachádzajú na chodidle. Achillovu šľachu používame pri bežných činnostiach, ako je chôdza a státie. Namáhaná je aj pri športe, najmä pri behu, turistike či skokoch.

Príčiny bolesti päty

Bolesť v päte môže signalizovať nasledujúce stavy a ochorenia: 

 • Tendinitída Achillovej šľachy: Zápalové ochorenie Achillovej šľachy, ktoré sa prejavuje bolesťou päty a citlivosťou v chodidle. Ochorenie je časté u bežcov, medzi rizikové faktory zápalov šliach patrí vyšší vek a zamestnanie, v ktorom sa namáha iba daná časť tela. 

 • Burzitída: Ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu mazového vačku (burzy). Pri burzitíde päty sa okrem bolesti môžeme stretnúť aj s opuchom, začervenaním a zvýšenou teplotou v postihnutom mieste. 

 • Pätová ostroha – bolesť päty zo spodu: Je spôsobená hromadením kalcia (vápnika) v šľache. Plantárna fascitída je stav charakterizovaný silnou bolesťou, postihnutý často popisuje ostrú bodavú bolesť v päte  pri  chôdzi  dostupovaní na chodidlo. Rizikovými faktormi je napríklad nosenie zlej obuvi, poškodenia chrbtice alebo zápalové ochorenia kĺbov. 

 • Plantárna fascitída: Zápal plantárnej fascie je častým dôvodom bolesti v oblasti päty. Pri tomto ochorení je bolesť pomerne intenzívna, môže mať pulzujúci charakter, zosilňuje sa k večeru. Najfrekventovanejší symptóm, ktorý je pri plantárnej fascitíde typický, je bolesť päty z vnútornej strany..

 • Haglundova deformita päty: Vzniká ako následok zväčšenia dolných častí päty, a ak nie je správne liečená, môže prejsť až do chronického zápalu. Vo väčšine prípadov stačí upraviť obuv a použiť liečivá na tlmenie bolesti a zápalu, v závažnejších prípadoch je potrebná operácia daného miesta. 

 • Periférna diabetická neuropatia: Ide o jednu z najčastejších komplikácií diabetu (cukrovky), vyskytuje sa až u 60 % diabetikov. Pacienti periférnu neuropatiu popisujú ako nepríjemné tŕpnutie, mravenčenie či strnulosť v nohách a chodidle.

 • Svrbenie päty spojené s bolesťou môže byť prejavom mykotickej infekcie. Tieto infekčné ochorenia nôh a nechtov sú bežným stavom, pri neliečení môžu prechádzať do chronickej formy. Mykotická infekcia na nohe sa prejaví olupovaním kože, pálením, začervenaním pokožky, praskaním kože medzi prstami. 

 • Medzi závažnejšie, avšak zriedkavejšie, príčiny bolesti päty patrí napríklad  osteomyelitída (bakteriálny zápal kosti, ktorý je najčastejšie vyvolaný Streptococom), Pagetova choroba (ochorenie sa typicky objavuje po 50. roku a dochádza pri ňom k nadmernej kostnej rezorpcii), syndróm tarzálneho tunela (forma kompresívnej neuropatie), rôzne formy artritídy, artrózy, dna alebo tumor kosti.

Bolesť päty u detí

Obdobia rychleho rastu, ktoré sú typické medzi 3. – 4. rokom a v 8. – 12. roku života môžu byť sprevádzané rôznymi bolesťami kĺbov, kostí a šliach. Bolesť päty u detí je teda prechodný stav, ku ktorému zlepšeniu dochádza spontánne. 

Špecifickejším stavom je takzvaná Severova choroba. Častejšia je u chlapcov, najmä vo veku medzi 7 – 15. rokom, ktorí aktívne športujú. Pri Severovej chorobe sa v päte tvorí zápal, dieťa môže krívať, pociťovať bolesť pri dostupovaní na chodidlo. 

Liečba bolesti päty u detí je rovnaká ako pri dospelých, a to režimové opatrenia a voľnopredajné lieky na bolesť. Pri deťoch však volíme nižšiu dávku, v závislosti od hmotnosti. Chronické bolesti päty u detí lieči lekár.

Liečba bolesti päty

Miernejšie formy bolesti päty, prípadne ľahšie formy zápalových ochorení ako tendinitída alebo burzitída nevyžadujú návštevu lekára. Využiť môžete lokálne nesteroidné antiflogistiká vo forme masti na bolesť päty, krému alebo gélu  – liečivá tlmiace bolesť a zápal, napríklad Voltaren, Voltaren Forte, Ibalgin.

Pri opuchu sú vhodné masti s heparínom, napríklad Lioton gél 100 000, Heparoid, Ibalgin Duo Effect. Na bolesť Achillovej päty môžete použiť aj bylinné maste, dobrý je napríklad kostihoj, arnika, rozmarín, skorocel, konopné extrakty

Pri silnejšej bolesti môžete užiť tabletky s obsahom analgetických liečiv (proti bolesti). Vhodný je napríklad Ibalgin, Flector, Voltaren

Bolesť päty, ktorá je sprevádzaná aj svrbením, môže byť symptómom mykotickej infekcie. V prípade mykózy volíme antimykotické liečivá vo forme spreju (Candibene) alebo krému na päty (Candibene, Canesten, Canespor).

Osvedčené tipy pri bolesti päty

Okrem farmakoterapie, či už vo forme liekov alebo lokálnej liečby, môžete bolesti päty predchádzať viacerými režimovými opatreniami. Osvedčené je najmä:

 • Pri akútnej bolesti päty si nohu vykladajte, doprajte si kľudový režim, zdržte sa namáhavej fyzickej aktivity. 

 • Pri bolesti päty kombinovanej so zápalom je dobré postihnuté miesto ľadovať. Ľadový sáčok prikladajte každé 2 – 3 hodiny, po dobu minimálne 20 minút. Sáčok môžete obaliť do tenkého uteráku alebo utierky. 

 • Noste kvalitnú, ideálne ortopedickú obuv. Bolesť päty sa často objavuje pri spadnutej klenbe, ku ktorej vedie nosenie nekvalitnej obuvi. 

 • Vyskúšať môžete aj rôzne gélové alebo kožené vložky do topánok na pätu. Tieto zdravotné pomôcky pomáhajú udržiavať chodidlo v anatomickej polohe a zároveň danú oblasť odľahčia. Dostupné sú v rôznych veľkostiach, materiáloch a hrúbkach, napríklad kožené podpätenky, korkové podpätenky, prípadne gélové podpätenky, ktoré sú obzvlášť vhodné pri burzitíde päty. Pri vybočení chodidiel alebo haluxoch sa na úpravu asymetrie používajú asymetrické gélové vložky, ktoré upravujú polohu chodidla a päty do jednej roviny. Pri pätovej ostrohe volíme gélové podpätenky so zvýšeným okrajom, ktoré svojim tvarom pätu fixujú a stabilizujú. 

 • Pri bolesti päty sú vhodné aj masáže, počas ktorých sa uvoľnia mäkké tkanivá a zároveň sa ošetria svaly a šľachy chodidla. 

 • Nohy pravidelne ošetrujte. Na zlé hojenie v oblasti nôh sú náchylnejší diabetici, správna pedikúra a starostlivosť o pokožku chodidiel vrátane päty je však potrebná aj pri zdravých ľuďoch. Na denné ošetrovanie môžete používať hydratačné a regeneračné krémy určené na chodidlá a päty, napríklad Flexitol balzam s 25 % podielom urey. 

Ak vznikne pľuzgier, miesto vydezinfikujte a aplikujte hojivé náplaste, napríklad Compeed náplasť na pľuzgiere, špeciálne určené na pätu. Hydrokoloidné náplasti vytvoria efekt druhej kože, podporia hojenie, zároveň bránia nadmernému odieraniu postihnutého miesta.

Kedy navštíviť lekára?

Návštevu lekára by ste nemali odkladať v prípade, že bolesť päty trvá viac ako dva týždne, prípadne sa zhoršuje alebo sa nezmierňuje po použití voľnopredajných liekov. Varovným signálom je tiež stav, keď sa bolesť prenáša aj na iné kĺby v tele, pretože by mohlo ísť o systémové ochorenie vyžadujúce adekvátnu liečbu. 

Samostatnou kategóriou bolesti päty sú stavy po úraze, kedy by mala byť končatina zrontgenovaná a lekár následne určí terapiu.

Autor

Som absolvent Farmaceutickej fakulty na Univerzite Komenského v Bratislave. Pacienti sú stredobodom všetkej mojej práce. Počúvam a poskytujem rady, či už ide o lieky bez lekárskeho predpisu (tzv. OTC) alebo manažujem terapiu liekmi na predpis a pomáham s efektívnym priebehom terapie. Kombinujem moje nadšenie pre zdravie, zdravý životný štýl a šport s ohľadom na užívané lieky a o čo ich najlepšiu symbiózu. Spoločne sa môžeme postarať o dobrý pocit z každého dňa.