Masť, sprej či krém? Najlepšie produkty na (hnisajúce) rany

Poranili ste si dávnejšie ruku či nohu, no rana sa stále nie a nie zaceliť? Dôležité je nielen prvotné ošetrenie a dezinfekcia, ale aj následná starostlivosť. Či už vás zaťažuje nepríjemné svrbenie alebo hnisavé rany, poradíme vám, čo najviac pomáha na hojenie rán.

Rozdelenie rán podľa rozsahu

Jedným z hľadísk, podľa ktorých rany rozdeľujeme, je ich rozsah.

 1. Pokiaľ sa poranenie týka iba kože, hovoríme o jednoduchých ranách, ktoré delíme do ďalších podtypov.
 2. Pri zatvorených ranách nedochádza k poškodeniu celistvosti pokožky, sú však poškodené hlbšie vrstvy kože. Príkladom môže byť zatvorená zlomenina alebo pomliaždenie po náraze tupého predmetu. Pri poškodení pokožky vzniká povrchová rana , napríklad odrenina.
 3. Pri hlbokých – otvorených – ranách sú poškodené všetky tri vrstvy kože. U rán komplikovaných sú poškodené aj dôležité vnútorné štruktúry – cievy, nervy, prípadne orgány. Ak preniká rana do nejakej z telových dutín, napríklad do brušnej dutiny, je to rana prenikajúca (penetrujúca). Pokiaľ nezasahuje do telovej dutiny, hovoríme o rane nepenetrujúcej.

Hodnotenie rany podľa farby

Jednotlivé štádiá hojenia rany sa vyznačujú aj rôznou farbou, podľa ktorej aj laik spozná, ako prebieha úspešné hojenie.

 1. Čierna farba: Pokiaľ sa v rane objaví čierna farba, znamená to, že v rane je prítomné odumreté, neživé tkanivo. Toto tkanivo je potrebné pravidelne alebo jednorazovo odstraňovať, pretože je náchylné na rozmnoženie mikroorganizmov rizikom infekcie celého organizmu.
 2. Žltá farba: Žltá farba svedčí o prítomnosti hnisu, opäť ako výsledku činnosti baktérií.
 3. Červená rana: Farbu rane udáva novo vytvorené granulačné tkanivo. Je to znamenie, že sa rana hojí, a preto je dobré rast granulačného tkaniva podporovať metódou vlhkého hojenia.
 4. Ružová farba: Ružovú farbu rana získava od vytvoreného epitelu, ktorý prekrýva granulačné tkanivo. Vytvorený epitel treba chrániť pred poškodením a podporovať metódou vlhkého hojenia.

Kedy je otvorená rana nebezpečná?

Pokiaľ je rana úplne bez mikroorganizmov, napríklad po chirurgickom zákroku, hovoríme o rane aseptickej.

U kontaminovanej rany síce baktérie prítomné sú, ale nemusia ešte spôsobiť zápal. Najväčším nebezpečenstvom pre pacienta sú rany infikované, v ktorých sa baktérie premnožili.

Dôležitá je pravidelná kontrola

Pravidelná kontrola rany je neoddeliteľnou súčasťou procesu hojenia. V okamihu, keď sa v rane objaví hnis, ide o varovné znamenie, že je prítomná infekcia. Ak je hnis vodnatý (slabší) je to znak začínajúcej alebo slabšej infekcie . Ak sa však zmení na nepriehľadnú a hustú tekutinu (môže mať rôznu farbu - žltú, hnedú, zelenú) jedná sa o pokročilú infekciu , ktorej je nutné sa zbaviť, čo najskôr. Môže ísť o infekciu vyvolanú rôznymi baktériami a tiež mohla preniknúť do rôznej hĺbky kože či tkaniva. Vo chvíli, keď je v rane infekcia, nesnažte sa o liečbu sami, radšej navštívte lekára.

Pozor na vlhkosť

Na zaistenie ideálnych podmienok na hojenie je potrebné vlhko. Aj tu však platí, že všetkého veľa škodí. Preto aj rany produkujúce nadmerné množstvo tekutiny vyžadujú zvláštnu starostlivosť. Cieľom ich ošetrovania je odstránenie príčiny tejto veľkej produkcie. Malé množstvo čírej tekutiny vytekajúcej z poranenia ešte nemusí nikoho znepokojovať. Pri správnej starostlivosti (podľa zásad vlhkého hojenia) výtok obvykle do niekoľkých dní prestane. Inak je to v prípadoch rán produkujúcich veľký objem hnisu. Tie už vyžadujú najvyššiu pozornosť.

Vyčistenie spodiny rany a dutín

Základným pravidlom ich ošetrenia je dôkladné vyčistenie spodiny rany aj všetkých dutín a záhybov, v ktorých sa môže hnis hromadiť. Takto vyzerajúce poranenie by mal vyšetriť chirurg, ktorý zároveň určí, či bude na liečbu potrebné nasadenie antibiotík. V mnohých prípadoch sa však možno zaobísť aj bez nich.

Na ošetrovanie defektov silne produkujúcich nejakú tekutinu sa najčastejšie používajú obväzové a krycie produkty založené na báze aktívneho uhlia alebo algináty uvoľňujúce soli striebra. K moderným materiálom patrí aj biokeramické krytie s aktívnym jódom.

Granule zo zlúčeniny hliníka a kremíka v sáčku z netkanej textílie po priložení na ranu absorbujú tekutinu. Súčasne do nej uvoľňujú soli jódu, ktoré účinne ničia baktérie. Tým vytvárajú predpoklady pre úspešné zvládnutie infekcie a hojenie rany.

Pozor na uhryznutie

Do niektorých rán sa môžu baktérie dostať už pri vzniku poranení. Veľmi nebezpečné je napríklad uhryznutie, pretože medzi zubami zvieraťa (či človeka) prebývajú baktérie vo vysokom počte.

Ak je uhryznutie hlboké a rana sa uzavrie, hnis nemôže odtekať a baktérie sa môžu nerušene množiť.

Riziko vzniku gangrény

Druhé nebezpečenstvo predstavuje chronická rana obsahujúca mŕtve nekrotické tkanivo, ideálnu živnú pôdu pre baktérie.

Prítomnosť mikroorganizmov v rane je príčinou spomalenia hojenia, v horšom prípade aj rozkladu tkanív. U chronických rán môže vzniknúť gangréna, čo je rozklad mŕtveho tkaniva mikroorganizmami.

Liečba a hojenie rán

Po škrabnutí, porezaní, odrenine či inom drobnom poranení je základ zastaviť krvácanie. Pri drobných ranách našťastie nebýva rozsiahle.

Nepodceňte dezinfekciu

Ranu umyte vo vlažnej vode a následne vydezinfikujte. Dezinfekcia rany zabráni množeniu baktérií, zbaví mikrobiálnych nečistôt a pomôže pri procese hojenia. Cieľom dezinfekcie operačných rán je zničenie čo najväčšieho počtu mikróbov, ktoré sa dostali do operačných rán počas operácie, bez narušenia normálneho procesu hojenia rán.

Medzi produkty, ktoré môžeme použiť na dezinfekciu rán po operáciách, patria prípravky s obsahom jódu – dostupné sú vo forme krému či roztoku – ale na dezinfekciu je lepšie použiť práve roztok. Má výborný antivírusový, bakteriálny a fungicídny účinok.

Je kontraindikovaný u novorodencov a dojčiat, pretože pri vstrebávaní cez pokožku ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy. Ďalšími vhodnými produktmi sú Dettol sprej, Alfasilver sprej – obsahuje koloidné striebro; či Bionect sprej s kyselinou hyalurónovou a dezinfekčným striebrom.

Aby sa rana zahojila bez chrasty a jaziev, použite prostriedok, ktorý vytvára ideálne prostredie na hojenie rán, známe ako vlhké hojenie. Pri použití obväzu alebo náplasti sa nemusíte obávať prilepenia na ranu.

Prostriedky vlhkého hojenia pre urýchlenie hojenia rán sú: Cicaplast gél B5BepanGel alebo Unigel.

Gél urýchľuje proces regenerácie a obnovy kože, navyše zabraňuje vysychaniu, praskaniu a predčasnému odlúpnutiu chrasty. Znižuje sa tak aj riziko vzniku nevzhľadnej jazvy.

Správna výživa, minerály a vitamíny na hojenie rán

Pre dobré hojenie rany je dôležitá správna výživa s dostatkom bielkovín, vitamínov a minerálov , dostatok spánku, dobrá imunita a u diabetikov kontrola glykémie. Rana nesmie byť kontaminovaná baktériami, a preto sa pri zlom hojení rán vykonávajú aj stery a nasadzujú antibiotiká.

Medzi hlavné vitamíny, ktoré zlepšujú proces hojenia patrí:

Vitamín A: Je to jedna z najdôležitejších živín pre hojenie rán, pretože pomáha „kontrolovať zápalovú reakciu “. Vitamín A je potrebný pre vývoj epitelového a kostného tkaniva, bunkovú diferenciáciu a funkciu imunitného systému. Dobrými zdrojmi vitamínu A sú tekvica, vajcia, kel, mrkva a sladké zemiaky .

Vitamín B: Hlavným účelom tohto vitamínu je „ metabolizovať bielkoviny a sacharidy “ na produkciu energie, ktorá je kľúčová najmä pre rast a pohyb buniek. Vajcia, mlieko a ryby sú jeho skvelým zdrojom.

Vitamín C: Pomáha telu tvoriť nový kolagén . Preto je významným antioxidantom pri hojení poranení. Nachádza sa v citrusových plodoch, tmavej listovej zelenine, kivi, paprike a papáje .

Vitamín E: Vitamín E je medzi spotrebiteľmi obľúbený pre starostlivosť o pokožku a na prevenciu tvorby jaziev.

TIP: Na ošetrenie mokvajúcej rany sa používajú čistiace roztoky akým je napr. Debriecasan AlfaBetadine roztok alebo sprej Bionect.

Súvisiace produkty

Otvorená rana: Liečba

Hojenie otvorenej rany urýchlite správnym krytím. Od suchých krytí sa už v dnešnej dobe upúšťa a používajú sa skôr len pri poskytnutí prvej pomoci.

Najviac sa využíva práve vlhké hojenie a krytie, ktoré je vyrobené z rôznych polymérov. Alginátové krytie, hydroaktívne krytie a hydrogély absorbujú prebytočnú tekutinu z rany a zároveň ju nevysušujú.

Chránia rany pred kontamináciou a podporujú hojenie. Prostriedky s aktívnym uhlím pohlcujú aj baktérie, ranu čistia a pohlcujú zápach. Proti množeniu baktérií pôsobí aj krytie so striebrom- napr. Aquacel Ag+.

Liečba otvorených rán - Urýchlenie hojenia rany - podpora epitelizácie

Ide o proces, kedy vzniká nové tkanivo na poškodenom mieste. Medzi produkty, ktoré takéto hojenie urýchľujú, patria:

 • Kalciová masť Calcium pantothenicum má premasťujúci a zároveň regeneračný účinok, nie je však vhodná do otvorenej, mokvajúcej a hnisajúcej rany. Môže sa použiť na drobné poranenia, menšie popáleniny a na urýchlenie hojenia chrást.

 • Bepanthen alebo Panthenol s provitamínom B5. Veľmi ľahko sa vstrebáva a je vhodný na použitie po opaľovaní a pri miernych popáleninách.

 • Curiosin gél (s prídavkom zinku), Bionect sprej, krém (s prídavkom striebra) s kyselinou hyalurónovou je nevyhnutná pri hojení akútnych a chronických rán. Tým, že vypĺňa priestor medzi bunkami, urýchľuje hojenie a regeneráciu kože.

 • Gáfrová masť s ichtamolom má veľmi dobrý synergický účinok pri liečbe akútnych hnisajúcich, zapálených rán. Gáfor zvyšuje prekrvenie na danom mieste a tým sa zabezpečí rýchlejší odvod patogénov z daného miesta. Táto kombinácia sa okrem hnisajúcich rán môže použiť pri povrchovom zápale žíl alebo pri liečbe psoriázy.

Faktory ovplyvňujúce hojenie rán

Vek

Vysoký vek chorého je jedným z dôležitých faktorov ovplyvňujúcich priebeh hojenia. Je všeobecne známe, že fyziologické starnutie spomaľuje proces hojenia, tlmí aktivitu a reprodukciu všetkých telesných buniek, čo sa prejavuje aj v hojení rany.

Nutričný stav

Stav výživy a hydratácie organizmu sa tiež odrážajú v procese hojenia rán. Nedostatočný prísun základných živín, najmä proteínov, minerálov a stopových prvkov, jednoznačne hojivý proces spomaľuje.

Lieky

Hoci lieky priaznivo pôsobia na niektoré ochorenia, môžu mať nepriaznivý vplyv na hojenie rany – cytostatiká, imunosupresíva, cytotoxické lieky, lieky s protizápalovým účinkom či antikoagulanciá.

Hematologické poruchy

Poruchy hemokoagulácie, nedostatok neutrofilných granulocytov, erytrocytov – anémia, resp. nedostatok hemoglobínu, spôsobujú tkanivovú hypoxiu a môžu byť dôvodom zlého hojenia rany.

Imunita

Znížená obranyschopnosť jedinca sa negatívne podieľa na všetkých pochodoch organizmu. Jedinci so zníženou imunitou sú náchylní na infekcie bakteriálneho, vírusového i plesňového pôvodu.

Nádorové ochorenia

Malígne ochorenie má vplyv na imunitný systém organizmu, a tým nepriamo aj na hojenie rany. Hojenie rany ovplyvňuje nielen základné ochorenie, ale aj protinádorová liečba – rádioterapia či chemoterapia.

Spánok

Nedostatok spánku a odpočinku nežiaducim spôsobom zasahuje do bunkového delenia a reparácie tkanív. Určitý kľudový režim vyžadujú najmä rany lokalizované nad kĺbmi, pri ktorých pri odpočinku nepôsobí fyzikálny stres daný pohybom.

Psychický stav

Stresové situácie spôsobujú zvýšenú sekréciu glukokortikoidov v organizme, ktoré majú protizápalový účinok a tlmia tvorbu granulačného tkaniva

Systémová infekcia

Akákoľvek systémová infekcia je spojená so zápalovou reakciou a má nepriaznivý vplyv na aktivitu fibroblastov.

Návyky

Medzi nežiaduce javy, ktoré ovplyvňujú hojenie rán, patrí abuzus alkoholu, fajčenie, drogy, prípadne ďalšie.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nielen kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.