Čo zaberá na bolesť chrbta a čomu sa vyhnúť?

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších dôvodov na vyhľadanie zdravotníckej pomoci, či už v ambulanciách lekárov, alebo v lekárňach. Celoživotný výskyt bolestí chrbta dosahuje až 65 – 80 %. Poradíme vám, čo vám pomôže na bolesť chrbtice.

Ľudská chrbtica pozostáva z 33 – 34 stavcov, medzistavcových platničiek a väzov. Môžeme ju rozdeliť do 5 častí, pričom každá sa odlišuje inou stavcovou štruktúrou. Vďaka tomu vieme rozlíšiť ťažkosti, ktoré spôsobujú bolesť chrbta. Bolesť chrbta je multietiologický problém, ktorý zahŕňa všetky choroby, poranenia a funkčné poruchy, ktoré spôsobujú aktiváciu receptorov bolesti v tejto oblasti.

Anatómia chrbtice

Krčná chrbtica pozostáva zo 7 stavcov, ktoré tvoria štruktúru krku, chránia miechu, držia lebku a dovoľujú určitý rozsah pohybov. Pod nimi je 12 hrudníkových stavcov, ku ktorým sa pripájajú rebrá.

Nasleduje 5 driekových stavcov, ktoré sa radia k najpevnejším stavcom celej chrbtice. Krížová kosť je tvorená 5 stavcami, ktoré zrastajú po 20. roku života a má trojuholníkový tvar.

Za ňou nasleduje trojuholníková kosť – kostrč, ktorá vznikla zo 4 – 5 zakrpatených stavcov. Chrbtica je 2-krát esovito prehnutá (lordózy – krčná, drieková a kyfózy – hrudníková a krížová), čo zabezpečuje jej pružnosť.

Tvar chrbtice v tvare písmena S umožňuje tlmenie nárazov pri chôdzi tak, že prenáša silu priamo z panvy na lebku. Medzi jednotlivými stavcami sa nachádzajú medzistavcové platničky, Je ich 23 a ich úlohou je spájať stavce a tlmiť nárazy tela.

Liečba bolesti chrbta

Pri liečbe bolesti chrbta ide väčšinou o nešpecifickú, jednoduchú bolesť chrbta. ktorá je vhodnou diagnózou na asistovanú samoliečbu.

V oblasti diagnostiky ťažkostí je potrebné sa zamerať na identifikáciu varovných príznakov, ktoré sú jednoznačnými indikátormi na odoslanie pacienta ku odborníkovi. Ide o prípady:

 • v ktorých vzniku bolesti chrbta predchádzal nejaký úraz;

 • ak sú bolesti chrbta spojené s ťažkosťami pri močení a so slabosťou;

 • bolesti spojené s tŕpnutím dolných končatín alebo vystreľovaním bolestí do jednej alebo oboch dolných končatín.

V rámci pohybových opatrení, hlavne pri akútnych bolestiach chrbta, je vhodné zdôrazniť potrebu pokojového režimu a podpornej aplikácie suchého tepla a, naopak, vyhýbaniu sa prievanu, chladu a horúcim kúpeľom.

Intenzita bolesti

V rámci diagnostiky bolesti chrbta rozlišujeme miernu bolesť, stredne silnú bolesť a silnú bolesť.

Stredne silná a silná bolesť je už určená na diagnostiku pre lekára, aby zvážil vyšetrenia, ktoré napomôžu lepšej liečbe bolesti.

Medzi najčastejšie problémy patrí:

 • bolesť bedrového kĺbu od chrbtice,

 • bolesť chrbtice v strede,

 • bolesť rebier od chrbtice,

 • svalové kŕče chrbta,

 • bolesť chrbta v oblasti krížov,

 • bolesť hlavy od chrbtice.

Čo na bolesť chrbta: Pomôžu voľnopredajné lieky?

V rámci systémovej farmakoterapie sa uprednostňujú nesteroidné antiflogistiká, keďže okrem analgetického efektu majú aj požadovaný protizápalový účinok. Avšak aj táto liečba môže mať svoje vedľajšie účinky (bolesť žalúdka).

Preto je potrebné dbať na výber bezpečného lieku a potrebu podávať nesteroidné antireumatiká v čo najkratšom čase a najnižších dávkach. K tomu môže prispieť aj vhodne zvolená terapia inými analgetikami a adjuvantná terapia – terapia na zníženie rizika znovu objavenia sa ochorenia.

Vitamíny a výživové doplnky na chrbticu

Z hľadiska terapie bolestí chrbtice najčastejšie odporúčame používať myorelaxanciá, vitamíny skupiny B, C a D, či lokálne adjuvanciá.

Myorelaxanciá (guajfenezín) sú lieky na akútnu bolesť spojenú s výrazným svalovým preťažením – ak sa objavia svalové kŕče chrbta.

V istých prípadoch svalové preťaženie predstavuje ochranný mechanizmus pred závažnejším poškodením chrbtice, a preto by mal indikáciu použitia myorelaxancií posúdiť lekár.

Vitamíny skupiny B, konkrétne B1, B6 a B12  (Milgamma N) majú samotné analgetický efekt a v kombinácii s inými analgetikami, hlavne z triedy NSA, výrazne potláčajú bolesť. Podmienkou ich analgetického efektu je ich vysoké dávkovanie.

Vitamín D je vhodným pomocným vitamínom na tlmenie osteoporotických bolestí.

Vitamín C vo vysokých dávkach podporuje tvorbu kolagénu a utlmuje bolesť v prípade bolesti nôh z chrbtice alebo kĺbov či šliach.

Kolagén na chrbticu: Samotné dopĺňanie kolagénu – najmä kolagén typu 1 a kolagén typu 2 – Cemio Kamzík – v kombinácii s vitamínom C je tiež veľmi vhodný, pretože pôsobí na kĺby a aj samotnú chrbticu. Po určitom čase je vhodné aj prestriedať a zvoliť si chondroitín a glukozamín ako druhú zložku výživy kĺbového aparátu, kedy sa doplní aj kĺbová výživa samotná a nielen obnova chrupavky.

Tabletky na bolesť chrbta

Tablety uľavia od bolesti svojím vnútorným pôsobením priamo na miesto bolesti. Pri bolestiach chrbta sú najvhodnejšie nielen liečivá pôsobiace analgeticky, ale aj protizápalovo.

Medzi najvhodnejšie patria tablety s diklofenakom – Voltaren rapid, Flector 25 mg – alebo s ibuprofénom – Ibalgin 400 či Brufen.

Tiež sú vhodnou voľbou aj tabletky na bolesť chrbta s naproxénom – Nalgesin S – alebo s kyselinou acetylsalicylovou – Aspirin a Acylpyrin, ktoré účinkujú podobne ako ibuprofen či diklofenak.

Masť a krém na bolesť chrbta

Pokiaľ vás trápi chronická, neutíchajúca bolesť chrbtice, je vhodné (nielen) prevenčne chrbát krémovať vhodnými utišujúcimi prípravkami alebo používať náplaste.

Pôsobia nielen na somatickú, ale aj na neuropatickú bolesť. Náplasť alebo krém na bolesť chrbta by mal obsahovať kapsaicín.

Ovplyvní receptory bolesti kože, ale výsledky sa dostavia len v prípade opakovaného používania.

Medzi najpoužívanejšie náplaste a krémy na bolesť chrbta patrí:

 1. K lokálnym liekom bolestí chrbta môžeme zaradiť aj náplasť s liečivou látkou diklofenak – ktorý sa nachádza vo Voltarene, Flectore alebo Olfene, ktorá postupným uvoľňovaním zo základu náplaste pôsobí aj proti bolesti, aj protizápalovo.

 2. Tiež veľmi dobrý protizápalový a analgetický účinok majú gély a krémy s ibuprofenom – Ibalgin gél.

Kapsaicín pôsobí na receptory bolesti a tlmí tak samotnú bolesť. Pravidelným aplikovaním samotnej masti alebo náplasti sa redukuje bolesť. Účinné sú Capsiplast alebo Cosmos hrejivé náplaste.

Masť/Sprej s účinnou látkou, ktorá tlmí bolesť a zápal

 • Voltaren Forte 2,32 % gél 180 g
  14,98 € Skladom
  Voltaren Forte 2,32 % gél 180 g

  GSK Consumer Healthcare

  Zdravie a lieky/Bolesť/Kĺby a svaly

  Liek obsahuje liečivo diklofenak, ktoré patrí do skupiny liekov označovaných ako nesteroidové protizápalové liečivá (NSAIDs).  Liek je určený na úľavu od bolesti, na zmiernenie zápalu a opuchu pri viacerých bolestivých stavoch postihujúcich kĺby a svaly. Viac na adcc.sk

  14,98 €
 • DIKY 4 % Spray Gel aer deo (30 ml fľ. skl. s dávkovačom) 1x25 g
  8,20 € Skladom
  DIKY 4 % Spray Gel aer deo (30 ml fľ. skl....

  Pharbil Waltrop GmbH

  Zdravie a lieky/Bolesť/Liečivá

  Liek obsahuje liečivo sodnú soľ diklofenaku, ktoré patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Liek sa používa na zmiernenie náhlej bolesti a opuchu postihujúceho malé a stredne veľké kĺby a tkanivá v okolí kĺbu. Viac na adcc.sk

  8,20 €

Príčiny bolestí chrbta

Jedným z častých príčin bolestí chrbta je sedavá práca alebo dlhodobé sedenie, ktoré spôsobuje relaxáciu veľkých svalov, čo negatívne pôsobí na správne držanie tela, a tým vyvoláva problémy s chrbticou (bolenie za krkom, pichanie v chrbte, brnenie nôh).

11 rád, ako sedieť za pracovným stolom

Za svojím pracovný stolom vytvorte prostredie pre správne držanie svojho tela a dodržujte pár zásad správneho sedenia:

 1. Panvu na stoličke posuňte dozadu – ak je možné, využívajte celú plochu sedacej časti a snažte sa panvu posunúť čo najviac dozadu (chrbtica sa nebude zaguľacovať ani prepínať). Správne sedenie vie podporiť aj podložka na sedenie.

 2. Uši, plecia a boky v jednej úrovni – spočiatku to môže byť náročné a bolestivé predovšetkým, ak sa už svaly na chrbtici začali skracovať.

 3. Kolená majte zohnuté v uhle 90°– boky v jednej línii s kolenami.

 4. Udržujte normálne zakrivenie chrbtice – driekovej a bedrovej – ak stolička nie je ergonomicky tvarovaná, použite stočený uterák alebo menší vankúš alebo driekové opierky.

 5. Obe chodidlá držte rovno na zemi – znižujete tlak na panvu, chrbtové svalstvo a podporujete správny prietok krvi (znížená možnosť tvorby kŕčových žíl).

 6. Nenakláňajte sa do jednej strany – môže to spôsobiť chronické bolesti chrbtice aj krku, bolesť v krčnej chrbtici.

 7. Nenakláňajte sa hlavou dopredu – tento zlozvyk môže spôsobiť bolesť krku, hlavy, častých migrén alebo tiež tuhnutie ramien či brnenie prstov na rukách. (Vedeli ste, že každým vychýlením hlavy o centimeter dopredu z prirodzenej osi musí krk uniesť až o 10 kg viac?)

 8. Predlaktia držte vodorovne s podlahou/stolom – ramená by mali byť uvoľnené (nie nadvihnuté ani prehnane spustené. Myš a klávesnicu nastavte do takých vzdialeností, aby ste sa za nimi nemuseli naťahovať.

 9. Monitor umiestnite do správnej vzdialenosti (45 – 55 cm) a výšky – predídete bolesti krku a zaťažovaniu zraku. Hornú hranu monitora majte rovno pred sebou pri sedení s vyrovnaným chrbtom. (Pri notebooku ako dlhodobým pracovným nástrojom je vhodné zvoliť si externú myš a klávesnicu pre lepšie nastavenie výšky a vzdialenosti od seba.)

 10. Robte si pravidelné prestávky – ideálna kombinácia 50 minút pracovať a 10 minút sa hýbať (najmä krk, krúženie rukami a dvíhanie sa na špičkách).

 11. Ak sa vám ráno zle vstáva, pociťujete mravčenie v rukách, nohách, bolia vás kríže, krčná chrbtica či oblasť medzi lopatkami, treba pridať do bežnej rutiny zopár cvikov a pohybov, ktoré uvoľnia svalové napätie a podporia krvný obeh.

Cvičenie na chrbticu

Cviky na chrbticu sú ideálnou prevenciou bolestí a chronických ťažkostí. Už 10 minút denne môže ušetriť hodiny, dni či týždne u lekárov, na rehabilitáciách alebo v nemocnici.

 • Cviky na chrbticu necvičte, ak niečo niekde bolí (bolesť je znak poškodenia organizmu).

 • Snažte sa cvičiť pomaly, pokojne.

 • Sledujte svoje telo (počúvať, ako plače, keď ho naťahujeme…).

 • Pred i po cvičení je vhodné telo držať v stave bez stresu (naháňačky z práce do fitka alebo z fitka na nákupy sú cestou k problémom),

 • Vyhýbajte sa prievanu a necvičte na chladnej podlahe.

Postup pri cvičení

 1. Ľah na chrbte, ruky vedľa tela dlaňami dolu. Zdvíhajte striedavo ľavú a pravú nohu. Jedna noha je vždy natiahnutá, druhá pokrčená v kolene, pritiahnutá k hrudníku. Pomaly striedajte, vystriedajte 20-krát (celý cvik trvá cca 2-3 minúty, podobne aj ďalšie).

 2. Pomaly zdvíhajte obe nohy (vystreté) nad podložku, vydržte aspoň 5 sekúnd nad podložkou a položte, potom aspoň 5 sekúnd odpočívajte. Zopakujte 20-krát.

 3. Obdoba cviku č. 2, zdvíhajte však striedavo ľavú a pravú nohu.

 4. Z ľahu sa zdvíhajte pomaly s predpaženými rukami až do predklonu. Vydržte 10 sekúnd v predklone  a pomaly sa vráťte naspäť do ľahu. Zopakujte 20-krát.

 5. Obdoba cviku č. 4, ale pri zdvíhaní sa z ľahu do sedu majte jednu nohu zdvihnutú nad podložku – vyžaduje istú akrobaciu pri udržiavaní rovnováhy – ale to je práve princíp tohto cviku – zopakujte 20-krát.

 6. Ľahnite si a zdvihnite obe nohy do pravého uhla nad podložku. Ruky rozpažené, aby ste udržali dobre rovnováhu. Potom pomaly dolnú časť trupu s vystretými nohami prevaľujte zľava doprava – pomaly a nie švihom – zopakujte 20-krát.

 7. Ľahnite si na brucho, pomaly sa na rukách zdvíhajte, tak aby sa trup dostal asi do 45-60-stupňového uhla nad podložku. Pri pravidelnom cvičení zistíte, že svalstvo chrbtice je dosť silné na to, aby ste tento cvik zvládli aj bez opory rúk. Vždy po dosiahnutí maximálneho „záklonu“ vydržte v tejto polohe cca 10 sekúnd a pomaly sa vráťte do ľahu. Zopakujte 10-krát.

 8. Teraz si môžete dopriať minútovú prestávku…

 9. Kolíska (podľa obrázku) – chyťte nohy rukami a skúste čo najviac zdvihnúť nohy a trup od podložky. Nie je úlohou kolísku „rozkolísať“, vydržte 10 sekúnd v čo najväčšom zdvihu a potom pomaly povoľte. Zopakujte 10-krát.

 10. Ľah na bruchu, ruky pozdĺž tela dlaňami k podložke. Zdvíhajte pomaly striedavo ľavú a pravú nohu, nie je dôležitá výška zdvihu, ale výdrž aspoň 10 sekúnd so zdvihnutou nohou. Zopakujte 10-krát ľavou a 10-krát pravou.

 11. Postavte sa, pohodlne rozkročte nohy, aby ste stáli stabilne. Potom pomaly so zdvihnutými rukami robte úklony do oboch strán, pomaly, v krajnej polohe vydržte aspoň 5-10 sekúnd. Zopakujte 20-krát.

 12. Kľaknite si s jednou nohou natiahnutou vzad. Zakloňte sa s rukami nad hlavou do hlbokého záklonu, pomaly, v krajnej polohe vydržte aspoň 5 sekúnd, zopakujte 20-krát.

 13. V stoji pomaly naťahujte striedavo pravú a ľavú ruku, akoby ste chceli dosiahnuť vzdialený predmet. Vydržte v natiahnutí aspoň 5 sekúnd. Zopakujte 20-krát.

 14. Stojte rovno, zdvíhajte striedavo ľavú a pravú nohu, akoby ste chceli dotknúť sa kolenom brady. Vydržte v krajnej polohe aspoň 5 sekúnd, pomaly položte, zopakujte 10-krát.

 15. Skúste v stoji urobiť „lastovičku“, natiahnuť sa pri stoji na jednej nohe do predklonu, s rozpažením oboch rúk. Nájdite rovnovážnu polohu a vydržte niekoľko sekúnd. Zopakujte 5-krát.

Ak nemáte veľa času, skúste aspoň cviky 1-5,7,9,11,14. Cvičenie netrvá dlhšie ako 10 minút, pritom si aspoň zbežne natiahnete a precvičíte stabilizačný svalový systém chrbtice. Ako prémiu na záver vydržte 10 sekúnd v stoji na špičkách a na pätách, zopakujte 10-krát. Tento cvik sa dobre robí aj pri čakaní v rade na úrade alebo v obchode, pri varení večere alebo na autobusovej zastávke.

Kedy by ste mali vyhľadať lekára?

 1. Ak je bolesť náhla, nemení sa jej intenzita a pretrváva (aj napriek vašej snahe) viac ako 3 dni.

 2. Ak sa bolesť zhoršuje.

 3. Ak máte akékoľvek ťažkosti s pohybom, pocity brnenia alebo necitlivosti.

Pri všetkých bolestiach chrbta je dôležité správne diagnostikovať príčinu bolesti. Netreba podceňovať žiadny príznak a dbať aj na odpočinok. V prípade potreby si vyberte z doplnkov, ktoré okamžite uľavia od bolesti.

Autor

Som absolventkou Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. Mojou prioritou sú pacienti, ktorým sa snažím počas mojej práce venovať na 100%, pretože zdravý pacient = šťastný pacient. Aby som bola pacientom čo najviac nápomocná, tak pokračujem vo svojom vzdelávaní na Univerzite Komenského a to vlastným výskumom a písaním rigoróznej práce.