Vypadávanie vlasov: Pomôžu mi tabletky a vitamíny?

Aj keď je vypadávanie vlasov prirodzený biologický proces, strácanie veľkého množstva sa už považuje za problém. Stretávajú sa s ním nielen muži, ale aj ženy. Existujú lieky na vypadávanie vlasov a ako tomu predchádzať?

Každý vlas rastie 3-7 rokov. Potom sa jeho rast na nejaký čas zastaví a pripravuje sa na vypadnutie. Denne nám zvyčajne vypadne okolo 50 až 150 vlasov. Čo ale robiť s nadmerným vypadávaním?

Biológia vlasov

Vlasy vyrastajú z folikuly, vlasovej cibuľky, z ktorej priemerne narastie 20 vlasov. Vlas je tvorený 3 základnými vrstvami: kutikulou, vlasovou kôrou a dreňou. Kutikula je vonkajšia vrstva obklopujúca vlas a má funkciu ochrannej bariéry.

Vlasová kôra sa skladá sa z buniek tvoriacich dlhé vlákna, ktoré sú spojené medzibunkovým tmelom. Vďaka tomu je vlas pevný a elastický, odolný voči ťahu. Základným materiálom vlasu je elastická bielkovina nazývaná keratín.

Vysoká pevnosť a pružnosť vlasu je podmienená štruktúrou vlasu a usporiadaním práve vlasového keratínu.

Dôvody vypadávania vlasov

Stres ako spúšťací faktor

Stres je v dnešnej dobe veľmi častým spúšťačom. Dokonca aj pár mesiacov po prekonaní stresujúcej udalosti môžu začať vlasy vypadávať.

Vypadávanie vlasov v menopauze a po tehotenstve počas dojčenia

Hlavnú príčinou vypadávania vlasov po pôrode a počas menopauzy je hormón estrogén. Po pôrode je jeho hladina nízka a pomaly stúpa, vypadávanie môže trvať aj 6 mesiacov. Počas menopauzy taktiež telo ženy stráca estrogén.

Zápal vlasových korienkov

U mužov vypadávanie vlasov môže spôsobiť vysoká hladina dihydrotestosterónu, ktorého nadbytok spôsobuje zápal vlasových korienkov. Netreba zabudnúť na štítnu žľazu, jej hypofunkcia sa u 80 % pacientov prejavuje vypadávaním vlasov.

Nedostatočný príjem vitamínov a minerálov

Strava chudobná na vitamíny a minerály, ako zinok, selén, meď a kremík, vitamíny skupiny B, vitamín C a D či železo, sa môže odzrkadliť na kvalite a pevnosti vlasov.

Môže ísť aj o zlé vstrebávanie vitamínov následkom iných ochorení, často ide o črevné zápalové ochorenia.

Strata vlasov počas liečby

Medikamentózna liečba môže ako vedľajší účinok spôsobovať narušenie vlasových korienkov a následne vypadávanie vlasov. Medzi takého lieky patria chemoterapeutiká, antireumatiká, kardiaká alebo antidepresíva.

Parazity v tele

Parazity v tele sa často nachádzajú v tráviacom trakte, najčastejšie v čreve, kde môžu vyvolať zápal sliznice alebo ju natoľko osídliť, že zabránia vstrebávaniu dôležitých živín z čreva do krvi, následne sa to môže odzrkadliť na kvalite a kvantite našich vlasov.

Nesprávna starostlivosť

Neustále tepelné upravovanie, chemické prípravky s obsahom amoniaku či horúce olejové kúry podnecujú vypadávanie vlasov.

Vitamíny proti vypadávaniu vlasov

Ak telo dlhšiu dobu trpí nedostatkom vitamínov, vlasové folikuly nemajú dostatočné množstvo živín potrebných na udržanie správneho rastového cyklu. Deficit týchto vitamínov spôsobuje, že sú vlasy krehké a náchylnejšie k poškodeniu.

  1. Z vitamínov skupiny B ide hlavne o vitamín B7-biotín, ktorý podporuje rast vlasov a obnovuje vlasové folikuly, ktoré už narástli. Vitamín C bojuje proti voľným radikálom a chráni vlasy pred starnutím. Netreba zabudnúť na kyselinu listovú, niacín a na vitamín D. Vyskúšajte aj lipozomálne vitamíny.
  2. Zinok je životne dôležitý minerál pre zdravé vlasy. Niektorí odborníci sa domnievajú, že nedostatok zinku môže viesť k zhoršeniu štruktúry proteínu, ktorý tvorí vlasový folikul, a to môže viesť k vypadávaniu vlasov.
  3. Selén je dobrý antioxidant, prispieva k zdravému rastu vlasov.
  4. Železo je životne dôležité pre prenos kyslíka do buniek v celom tele, vrátane vlasových folikulov. Pre produkciu vlasov je potrebný dostatočný prísun železa. Ženy trpiace vypadávaním vlasov majú významne nižšie zásoby železa ako ženy, ktoré tento problém netrápi.
  5. Kolagén je zodpovedný nielen za pružnosť a sviežosť pokožky či za pohyblivé kĺby, ale aj pevné nechty a zdravé vlasy. Dodáva vlasom aminokyseliny potrebné pre tvorbu keratínu. Dokáže opraviť poškodené vlasové folikuly, vďaka čomu podporuje opätovnú tvorbu nových vlasov. Má tiež vplyv na tvorbu melanínu, preto dokáže redukovať aj výskyt šedín.

Prípravky a tabletky proti vypadávaniu vlasov

Revalid kapsuly sú bohaté na komplex vitamínov, minerálov a aminokyselín potrebných pre zdravé a pevné vlasy.

Vlasové hnojivo je výživový doplnok s obsahom aminokyselín (methionín a cystín), methylsulfonylmethanu, vitamínov skupiny B (kyselinu pantoténovú, biotín) a minerálov (kremík a zinok). Existuje aj v topickej forme v podobe šampónu či séra na vtieranie do vlasovej pokožky.

Avita kolagén obsahuje hydrolizovaný lipozomálny kolagén, ktorý je prírodným zdrojom bioaktívnych kolagénových peptidov z hovädzieho dobytka.

Zinkorot obsahuje zinok vo forme zinkumorotátu, ktorý sa veľmi dobre vstrebáva a napomáha správnemu rastu vlasov a obmedzuje ich vypadávanie.

Topické prípravky, ako šampóny, kondicionéry, a toniká, je vhodné kombinovať spolu s prípravkami na vnútorné použitie na zvýšenie ich účinku. Tieto topické prípravky sú najčastejšie na báze kofeínu, ktorý stimuluje vlasové korienky (Revalid šampón proti vypadávaniu vlasov alebo ampulkyAlpecin šampón alebo Vichy DERCOS šampón na hustejšie vlasy).

Vedeli ste, že?

  • Bujnejšiu hrivu mávajú ľudia so svetlejšími vlasmi, naopak slabší porast na hlave majú ryšavci a ryšavky?
  • V priemere máme na hlave asi sto tisíc vlasov?
  • Rýchlejšie rastú vlasy v lete a pomalšie v zime?
  • Aj pevne stiahnuté vlasy do chvosta, ktorý ťahá vlasové korienky, môže spôsobiť zväčšenie ,,kútov´´?

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Svoje povolanie sa snažím vykonávať najlepšie ako viem, mám radosť z každého dňa stráveného v lekárni a odmenou za moju prácu je spokojnosť pacientov.