Ako odstrániť strie a celulitídu? Výber TOP krémov a olejov

Ženské telo prechádza počas života mnohými zmenami, ktoré sa neraz podpíšu aj na našich telách. Strie a celulitída sú bežné takmer u každej ženy. V žiadnom prípade nie sú žiadnym defektom a nie je nevyhnutné ich odstraňovať. Ak vám však osobne vadia, existuje viacero možností, ako ich zmierniť. Pri celulitíde pomáhajú niektoré zmeny nielen v životospráve, ale aj lokálne ošetrovanie krémami a olejmi. Pri striách je kľúčová prevencia, avšak aj výskyt novoobjavených strií vieme zjemniť správnou starostlivosťou.

Celulitída je bežným stavom kože

Celulitída je charakterizovaná ako nerovnosť pokožky alebo takzvaná pomarančová koža. Môže byť voľne viditeľná okom. Najčastejšie sa objavuje v oblasti stehien, zadku, na lýtkach, bruchu, v pokročilejších fázach aj na rukách. Celulitída je častejšia u žien. Jedným z dôvodov je napríklad iné usporiadanie tuku v rámci tela, množstvo tukových buniek, vplyv majú aj hormóny, najmä estrogén. Celulitída je z časti založená na genetickom podklade. Postihuje 80 – 90 % žien a 10 % mužov.

Štádiá celulitídy

K rozvoju celulitídy nedochádza zo dňa na deň, rozvíja sa postupne a pri neliečení stavu prechádza do ďalšej fázy.

 1. Štádium celulitídy – koža je na prvý pohľad bez celulitídy, celulitída je viditeľná až po stlačení kože.

 2. Štádium celulitídy – celulitída je viditeľná len pod silnejším osvetlením.

 3. Štádium celulitídy – nerovnosť a hrbolčeky na pokožke sú viditeľné pri akejkoľvek polohe tela a pri každom type osvetlenia.

 4. Štádium celulitídy – v poslednej fáze celulitídy prechádza estetický problém do zdravotného. Postihnuté miesto môže byť zapálené, opuchnuté, bolestivé. V tejto fáze je odstránenie náročné a vyžaduje si konzultáciu s lekárom.

Ako vzniká celulitída?

Hrbolčeky a nerovnosti na povrchu pokožky vznikajú hromadením tukových buniek a následným tlakom na spojivové tkanivá. Celulitída sa objavuje aj pri nedostatočnom fungovani lymfatických ciest. Má tendenciu zhoršovať sa s pribúdajúcim vekom, pretože v pokožke klesá množstvo kolagénu a elastínu, ktoré napomáhajú pružnosti pokožky.

K jej rozvoju prispieva nezdravá životospráva, málo pohybu, fajčenie, užívanie niektorých druhov liekov, najmä hormónov. Zvyčajne býva zhoršená pri strave bohatej na cukry a tuky. Celulitídu môže zhoršovať aj dlhodobé nosenie tesného oblečenia, sťažené je prekrvenie a odtok lymfy.

Čo prispieva k zmierneniu celulitídy?

Ak sa chcete zamerať na čiastočné odstránenie celulitídy, je nevyhnutné zamerať sa na viacero faktorov. K zmierneniu jej výzoru prispieva pravidelná fyzická aktivita, zdravé stravovanie, obmedzenie alkoholu a fajčenia.

Okrem režimových opatrení môžete využiť aj rôzne formy masáží, rázovú vlnu, ošetrenie laserom, mezoterpiu a mnohé ďalšie. Prístrojové terapie sú finančne náročnejšie, avšak majú viditeľné účinky. Pri ich výbere dbajte na to, aby boli vykonávané vždy bezpečne pod dohľadom lekára alebo iného odborníka. Prístrojové ošetrenia celulitídy nie sú vhodné pre každého, mali by sa im vyhýbať ženy v tehotenstve, počas kojenia, pri infekčných ochoreniach, pri onkologických pacientoch a akútnych ochoreniach. 

Najlepšie krémy na celulitídu 

V kombinácii s vyššie spomenutými formami terapie celulitídy je efektívna aj lokálna liečba, kedy sa na kožu aplikujú rôzne krémy. Pre zlepšenie účinku pokožku s daným produktom dlhšie masírujte.

Vybrať si môžete napríklad z produktov ako: 

 • Virde Relaxfit aloe vera gél – obsahuje bioaktívne látky, pokožku upokojuje, hydratuje, podporuje pružnosť pokožky, čím môže dôjsť k zmierneniu novovzniknutej celulitídy. 

 • PEGGY gél ACG anticelulitídny – gél na celulitídu s obsahom aktívnych látok a vitamínom E. Má hrejivé účinky, po jeho aplikácii dochádza k zvýšeniu prekrvenia v danom mieste.Urýchľuje metabolizmus a zefektívňuje prísun živín do postihnutého miesta.

Strie ako pamiatka na tehotenstvo

Naša pokožka je za normálnych okolností veľmi pružná a zvláda rôzne zmeny. V namáhavejších obdobiach, napríklad v tehotenstve, v puberte alebo pri výraznejšom pribratí sa môžu vlákna nachádzajúce sa pod povrchom kože narušiť. Následne vzniká spojivová jazva, ktorá sa na povrchu kože prejaví ako strie. Podobne ako pri celulitíde, aj strie sa frekventovanejšie vyskytuje u žien, niekedy sa mu však nevyhnú ani muži.

Strie sa najčastejšie objavujú na chrbte, bruchu, prsiach alebo bokoch. Práve v týchto miestach je pokožka zvyčajne najviac namáhaná. Strie nie sú ochorením, nie sú bolestivé a neprogredujú. Ide výlučne o estetický problém.

Priebeh strií

V prvých fázach sú strie červenej farby, následne prechádzajú do svetlejších farieb. Avšak existujú výnimky, u niektorých ľudí môžu mať permanentne červenú farbu, prípadne pokrývajú veľké časti tela. V takýchto prípadoch je vhodné poradiť sa o možnostiach ich odstránenia s lekárom.

Prevencia je jednoduchšia ako liečba

Eliminovať riziko vzniku strií sa nedá úplne. Pravidelným premasťovaním pokožky však viete znížiť riziko a intenzitu rozvoja strií. Používajú sa krémy, gély a oleje na strie, napríklad:

 • Eucerin TELOVÝ OLEJ proti striám – prírodné a šetrné zloženie, vhodné aj na citlivú pokožku v období tehotenstva. Obsahuje nielen kyselinu linolovú, ktorá podporuje kožnú bariéru, ale aj vitamín E, ktorý pokožku zvláčni a má aj antioxidačné účinky.

 • VICHY ACTION INTÉGRALE VERGETURES – krém proti striám, vhodný počas tehotenstva ale aj na strie objavujúce sa mimo tohto obdobia. Obsahuje účinné zložky ako kremík, vyživujúce rastlinné oleje a hydroxyprolín. Prípravok je bez alkoholu, je hypoalergénny.

 • Bi-Oil – najznámejší olej proti striám, vhodný aj v tehotenstve. Obsahuje PurCellin olej, vitamín A, E a tiež oleje z rastlín ako nechtík, levanduľa, rozmarín a harmanček.

 • BABÉ TELO Krém proti striám – krém na odstránenie strií podporuje pružnosť pokožky, čím predchádza vzniku striám ale tiež zmierňuje viditeľnosť už objavených strií.

 • Fytofontana GYNTIMA – emulzia proti striám, obsahuje biotechnologické peptidy, ktoré sú efektívne pri prevencii, ale aj liečbe strií.
 • Virde Relaxfit aloe vera gél 200 ml
  4,38 € Skladom
  Virde Relaxfit aloe vera gél 200 ml

  VIRDE spol. s r.o.

  Kozmetika/Telo/Celulitída a strie

  Obsahuje komplex vysoko účinných bioaktívnych látok, ktoré poskytujú okamžité upokojenie podráždenej pleti napríklad po opaľovaní, holení a pod. Je ideálny pre citlivú a problematickú pleť, je vhodný pre jej spevnenie a vyhladenie. Pomáha udržať pleť hydratovanú a pružnú. Viac na adcc.sk

  4,38 €
 • PEGGY nové gély ACG anticelulitídny 1x170 g
  5,85 € Skladom
  PEGGY nové gély ACG anticelulitídny 1x170 g

  VUP a.s.

  Kozmetika/Telo/Zoštíhlenie

  ACG gél je špeciálne vyvinutý na zmiernenie prejavov celulitídy. Je veľmi účinný vďaka kombinácii aktívnej látky a vitamínu E. Gél má hrejivé účinky a zlepšuje mikrocirkuláciu krvi v tkanivách. Zvýšením prekrvenia sa zlepšuje prísun výživných látok do tkanív, čím sa urýchľuje metabolizmus kože a tým i vylúčenie toxínov z tela. Viac na adcc.sk

  5,85 €

Strie a celulitída sú skôr estetické ako zdravotné problémy. Častejšie sa s nimi počas života stretávajú ženy. Ak pre vás predstavujú záťaž, existuje viacero možností, ako sa s nimi vysporiadať. Medzi modernejšie technológie odstránenia celulitídy a strií patrí napríklad rádiofrekvencia, ultrazvuk, laser, lymfodrenáž a ďalšie.

Pamätajte, pri celulitíde je dôležité upraviť životosprávu. Pri striách sa sústredíme na prevenciu, pokožku začneme ošetrovať hned v prvých mesiacoch tehotenstva.

Autor

Som absolventkou Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. Mojou prioritou sú pacienti, ktorým sa snažím počas mojej práce venovať na 100%, pretože zdravý pacient = šťastný pacient. Aby som bola pacientom čo najviac nápomocná, tak pokračujem vo svojom vzdelávaní na Univerzite Komenského a to vlastným výskumom a písaním rigoróznej práce.