4 veci, ktoré by ste mali vedieť ak trpíte histamínovou intoleranciou

Histamínová intolerancia vie strpčiť život každému, kto sa s ňou potýka. Musí myslieť na to, čo pri nej jesť, ktoré potraviny sú zakázané, či pri ktorých liekoch spozornieť. Dali sme dohromady 4 život uľahčujúce tipy, ktoré pomôžu nejednému človeku trpiacemu s HIT. Poznáte ich všetky?

Pomáhajú antihistaminiká?

Histamínová intolerancia (HIT) je spôsobovaná uvoľňovaním histamínu. Antihistaminiká by mali byť najvhodnejším liekom, no bohužiaľ, nie je tomu tak.

Antihistaminiká neovplyvňujú uvoľňovanie histamínu, bránia len jeho väzbe na H1 a H2 receptory. Uvoľnený histamín sa hromadí v tele, kvôli čomu môže nastať niekoľko negatívnych reakcií. Buď sa začne viazať na zvyšné histamínové receptory, čo môže spôsobovať depresie, náladovosť či bolesti kĺbov a kolien.

Môže tiež nastať efekt „preplnenej nádoby“, kedy po vyprchaní účinku antihistaminika nastúpi silná alergická reakcia. To však neznamená, že ak trpíte HIT, nemali by ste ich užívať vôbec. Mali by sa užívať s mierou a určite by nemali nahrádzať diétu.

Probiotiká pri histamínovej intolerancii

Neodmysliteľnou súčasťou liečby sú probiotiká, pretože patologická črevná mikroflóra znižuje účinky vitamínu B6 a je zdrojom zvýšeného histamínu.

Užívanie probiotík pri histamínovej intolerancii je odporúčané lekármi. Prečítajte si zoznam látok rozdelených podľa toho, aký vplyv majú na organizmus trpiaci HIT.

Neutrálny účinok

 • Lactobacillus Acidophilu

 • Lactobacillus Lactis

 • Lactobacillus Plantarum

Negatívny účinok

 • Lactobacillus Casei

 • Lactobacillus Bulgaricus

Pozitívny účinok

 • Lactobacillus Rhamnosus

 • Lactobacillus Plantarum

 • Lactobacillus Reuteri

 • Bifidobacterium Infantis

 • Bifidobacterium Longum

Medzi najobľúbenejšie probiotiká pri HIT patria:

Lekári odporúčajú výživový doplnok IC PEARLS s obsahom živých bakteriálnych kultúr s pozitívnym účinkom. Užíva sa jedna kapsula denne s dostatočným množstvom tekutín.

Užite si aj to, čo bežne nemôžete

Veľkou pomocou v komplikovanom svete HIT môže byť zázrak s menom Daosin. Ide o prípravok obsahujúci enzým DAO, ktorý pomôže zmierniť alebo úplne odstrániť alergické prejavy pri HIT.

Užíva sa 15 minút pred jedlom a jeho úlohou je rozštiepiť histamín v potrave. Samozrejme, všetko s mierou, tento prípravok by ste nemali užívať denne. Ide o krátkodobé riešenie, keď ste na cestách alebo len chcete zhrešiť a dopriať si jedlo, ktoré bežne nesmiete.

V praxi sme sa stretli aj s prípadmi, kedy tento prípravok pacientom nezaberal. Čo robiť v prípade, že patríte medzi nich a jedlo nie je váš jediný spúšťač?

 • DAOSiN inovácia 2022 tablety 60 ks
  36,95 € Skladom
  DAOSiN inovácia 2022 tablety 60 ks

  STADA

  Značky/STADA

  Výživový doplnok obsahuje proteínový extrakt z bravčových obličiek bez obsahu histamínu (bohatý na prírodnú diaminooxidázu (DAO)). Viac na adcc.sk

  36,95 €
 • HistApp tablety 60 ks
  31,18 € Skladom
  HistApp tablety 60 ks

  S&D Pharma SK s.r.o.

  Zdravie a lieky/Alergia

  Potravina na osobitné lekárske účely. Gastrorezistentné mini - tablety v praktickej nádobke s dávkovačom obsahujú enzým diaminooxidázu (DAO). Doplnok k dietetickým opatreniam pri nedostatočnosti enzýmu diamonooxidáza (DAO) a/alebo pri histamínovej intolerancii. Neobsahuje: sacharózu, lepok, laktózu, histamín, alergény.  Viac na adcc.sk

  31,18 €
 • Zinkorot 25 mg tablety 50 ks
  6,90 € Skladom
  Zinkorot 25 mg tablety 50 ks

  Wörwag Pharma

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Minerály/Zinok

  Liek sa používa ako alternatívny zdroj na doplnenie zinku pri liečbe nedostatku zinku v prípadoch, ak bežnou diétou nie je možné zabezpečiť dostatočný príjem zinku. Zinok zohráva dôležitú úlohu pri: funkcii imunitného systému celistvosti kože...

  6,90 €

Pomocník menom vitamín C

V rôznych štúdiách sa zistilo, že vysoké dávky vitamínu C znižujú uvoľňovanie histamínu.

Odporúčaná denná dávka je minimálne 1 g denne.

Odporúčame kvalitný produkt SLOVAKIAPHARM VITAMÍN C 1000 MG LONG EFFECT vyrábaný výlučne slovenskými farmaceutmi. Ide o výživový doplnok s obsahom vitamínu C, ktorý je obohatený o šípky – zdroj flavonoidov.

Okrem priaznivého vplyvu pri HIT prispieva k správnemu fungovaniu imunitného a nervového systému, správnej tvorbe kolagénu a znižuje vyčerpanie a únavu. Ak ste pacientom so zníženou činnosťou obličiek, s užívaním vitamínu C buďte opatrní.

Efektívnym doplnkom je aj vitamín B6, ktorý v dávke 1,2 mg denne zvyšuje aktivitu DAO v čreve.

Ako znížiť uvoľňovanie histamínu?

Užívajte výživové doplnky obsahujúce vitamín D a zinok. Výborným doplnkom je VITAMIN D od spoločnosti Jamieson alebo DEVIT FORTE, ktorý je dostupný vo forme kvapiek.

Z liekov obsahujúcich zinok je najlepší ZINKOROT. V tabletách je viazaný vo forme kyseliny orotovej, ktorá má prospešné účinky aj na funkcie pečene. Je veľmi dobre vstrebateľný a telo ho v plnej miere reálne využije.

Poraďte sa s lekárom

Možností je veľa a určite sa ešte neprišlo na všetko. Pred užívaním doplnkov výživy a liekov sa však poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom, ktorý zváži váš zdravotný stav a zhodnotí všetky riziká a prínosy. Nezabúdajte však na diétu, nevhodné kombinácie liekov a vyhýbanie sa potravinám, ktoré vám škodia. Prevencia je dôležitejšia ako liečba.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.